RH negativ

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Otiliav, teoretic asa ar fi,dar de ce nu-ti faci o dozare de anticorpi anterior sarcinii cu bb2?..Macar ai stii lace sate astepti!..asta daca nu esti deja insarcinata, dar parca nu! Gresesc? Eu cred ca poti face vaccinul preventiv oricat de devreme, sapt 28 e aleasa pt ca pana atunci ar fi sanse mai mici sa apara anticorpii.
Poate ca Ayana a mai pierdut o sarcina anterior celei cu bb1 (cel cu Rh negativ) si asa s-ar explica titrul prezent in valoare mica totusi, 1/16. Sau poate a facut o o intrerupere,cine stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu, n-am avut nici-un "eveniment" de tip intrerupere/pierdere sarcina, transfuzie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Atunci cine sa-nteleaga si anticorpii astia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

O primavara minunata va doresc, dragele mele!
liadorian si otiliav: va multumesc mentru incurajare
Ieri am fost la Iasi pentru dozare anticorpi, si astazi m-au sunat pentru rezultat.Tin sa va anunt ca sunt foarte fericita
"Apar ceva urme de anticorpi la un titru de 1/4" a fost raspunsul dat, si in concluzie, nu am nimic grav.Deci, fetelor:Am doua analize facute in Suceava in care au aparut 1/8, respectiv 1/16, si cand mi-a spus medicul din Iasi ca ar trebui sa repetam analizele la Iasi...am fost nedumerita.Sunt unul din cazurile in care analizele au fost "necorespunzator "facute...bag seama...Spre fericirea mea de data aceasta!!
Nu-mi vine sa cred...Trageti si voi concluzia..
Otiliavin legatura cu piticii tai de pe creier(apropos, asa mi-a spus doctorul cand am ajuns la el speriata...ca sa vezi ce coincidenta), ce pot sa-ti spun este ca nici eu nu am avut la 16 saptamani anticorpi si stateam linistita(mai ales ca imi facusem imunoglobulina dupa ce pierdusem o sarcina).Ei au aparut in sapt 24...la un titru mic.Acum sunt in saptamana 28 si am rezultatul pe care l-am spus mai sus...dupa repetate analize.AAlina2003 are dreptate, fa-ti o dozare inainte de sarcina si vezi cum stai, apoi discuta cu medicul si daca pasesti pe acest drum fiind in tema eu zic ca totul este sub control.
Daca ai avut sarcina cu bebe pozitiv si nu ai facut imunoglobulina e nasol.Sunt putine sanse sa nu se formeze anticorpi la o urmatoare sarcina cu bebe pozitiv.Dar, repet, trebuie sa colaborezi cu nenea doctorul indeaproape si poti avea un rezultat bun, cum sper ca o sa fie si al meu, si va doresc din tot sufeltul si voua, dragele mele.
anyaai fost o norocoasa, bravosi mie mi se pare un pic ciudata povestea ta cu anticorpii...:)


Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by Ionice

O primavara minunata va doresc, dragele mele!
liadorian si otiliav: va multumesc mentru incurajare
Ieri am fost la Iasi pentru dozare anticorpi, si astazi m-au sunat pentru rezultat.Tin sa va anunt ca sunt foarte fericita
"Apar ceva urme de anticorpi la un titru de 1/4" a fost raspunsul dat, si in concluzie, nu am nimic grav.Deci, fetelor:Am doua analize facute in Suceava in care au aparut 1/8, respectiv 1/16, si cand mi-a spus medicul din Iasi ca ar trebui sa repetam analizele la Iasi...am fost nedumerita.Sunt unul din cazurile in care analizele au fost "necorespunzator "facute...bag seama...Spre fericirea mea de data aceasta!!
Nu-mi vine sa cred...Trageti si voi concluzia..

Ioana cu bebitza Antonia


Ioana, ma bucur ca totul e acum bine si-mi fac griji pentru mine fiindca si eu sunt din Suceava si banuiesc ca ne-am facut amandoua dozarile la acelasi Centru de Transfuzii. Iar daca laboratorul lor face greseli dintr-astea... Nici nu stiu ce sa mai cred... Imi poti spune unde ai facut in Iasi dozarea de anticorpi? Pentru linistea mea, as putea sa repet analiza, mai ales ca decolarea aceea de placenta de acum cateva saptamani a produs un mic hematom intrauterin care sporea riscul de izoimunizare...

Lia S18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

liaprimul lucru pe care mi l-a spus d-ul dr. din Iasi a fost"repetam analizele la Iasi".Deci, stia omu' ce stia.In iasai, mergi la Centrul de Transfuzii, este chiar langa spitalul Sf Spiridon, un pic mai sus este o cladire mare.Acolo sa spui ca ai facut la Suceava si ce rezultate au iesit pentru ca cei de acolo sa fie foarte atenti la dozare.Eu la Sv le-am facut de 2 ori...cu interval de o saptamana, si au iesit cum am mai spus.D-ul Dr. al meu mi-a spus ca au fost cazuri si cu rezultate de 1/64(tot din suceava) si nu aveau nimic bietele femei.Te incurajez sa mergi si sa faci analize acolo!
Bafta!!!

Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Liadorian, si eu am avut o sangerare in sapt 5, s-a format un hematom, ceea ce, probabil a condus la cresterea titrului.Nu stiu de la ce a fost sangerarera, la TL nu au putut explica, nici de hematom nu sunt f sigura, la Buc , in sapt 13-`14 nu se vedea nimic, nici un hematom.La Tulcea anticorpii mi-au iesit absenti pana in sapt 20, cand aveam deja 1/4-1/8,la Bucuresti. Asa ca du-te si la Iasi, pt siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

da liadorian, megi la iasi si tine-ne si pe noi la curent.Bafta multa si capul sus!!!

Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Multumesc mult, fetelor! Oricum avem drum in Iasi pe la sfarsitul lunii, pentru morfofetala, asa ca o sa facem atunci si o dozare, sa vedem cum stam. Oricum, sper sa fie bine! Spre surprinderea mea, am moralul destul de bun, ca in general sunt destul de prapastioasa si de rea la boala. Nici eu nu ma recunosc de data asta! De fiecare data cand am tendinta sa ma deprim un pic, imi mai trage bebe cate un sut si-mi revin...

Cat despre hematomul acela care aparea acum cateva saptamani, el s-a resorbit complet, decolarea de placenta nu se mai vede deloc la ecograf. Iarasi motiv de bucurie. Au inceput insa niste contractii usoare, dar sacaitoare si inca n-am reusit sa vedem un doctor. Cred ca maine ma duc la cabinet fara programare si gata, ca nu se mai poate!

Va pup apasat, si pe voi si pe bebei, si va doresc o primavara minunata!

Lia S18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Liala ce medic esti tu in Suceava?
Contractii mai am si eu , dar stau linistita si trec...se mai intampla, nu trebuie sa disperi(no -spa am luat o singura data in luna a 4-a).Cu Iasi-ul sa nu neglijezi!!

Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput