RH negativ

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Scuze pentru raspunsul intarziat, dar sunt la serviciu si a trebuit sa ies putin.Aoleu..incep sa ma sperii.Se spune ca 1/16, 1/32, este un titru mic si ca nu afecteaza copilul...Ceilalti medici cu care am discutat au sustinut sus si tare ca se naste mai repede tocami pentru ca in saptamana 38 are loc un schimb intre mama si fat...schimb care trebuie evitat.Dr.meu din Iasi a spus ca o sa nasc in functie de cum cresc acesti anticorpi.Ceilalti medici, inclusiv cel din SUA(de care am mai pomenit) pomeneau de sarcina indusa la 33 saptamani....Vezi...nici nu stii cum e mai bine...

Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

cum se simt celelalte mamici?liadorian, otiliav, odaiana...?

Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ionice, eu sunt la stadiul de aspiranta, mai ales datorita faptului ca sotul nu este cu mine de un an de zile.
Am vazut ca scrii de Italia, stiu ca acolo se fac transfuzii intrauterine si costurile nu sunt foarte mari pentru cineva din afara tarii.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ionice, noi suntem deocamdata bine. Am trecut in saptamana 17 - iar eu una ma bucur pentru fiecare saptamana bifata fara probleme. Maine mergem pentru un ecograf care sa reevalueze decolarea de placenta care ar putea grabi aparitia anticorpilor. Pe 1 martie refacem titrul de anticorpi si speram ca totul va fi bine... Si ne rugam zilnic pentru asta, de ce sa n-o spun. Nu suntem bigoti nici eu, nici sotul, dar de cand se tot tin lant problemele astea cu bebe parca am inceput sa fim un picut mai atenti. Asta-mi spunea si doctorul la care merg: facem tot ce depinde de noi, dar mai trebuie sa vrea si DD sa fie bine...



Lia S17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Buna dimineata!!
otiliav, ce draguta esti!Aspiranti:)Iti doresc sa ai vise implinite si sa fiti sanatosi.Nici eu nu as vrea sa ma opresc aici , imi doresc macar inca un bebe.Eu ca eu , dar sotul meu.....e innebunit.Sper sa reusim..
liadorian, da, sotul meu este italian, numai ca inca nu se pune problema de trasfuzie intrauterina.O sa vedem dupa ce mai verificam anticorpii....Sper sa nu fie cazul.Sigur ca s-a pus problema sa nasc acolo, dar asta presupunea sa stau fara el o perioada(nu poate lasa munca de aici prea mult nesupravegheata)si nu am vrut.O sa vedem cum "evolueaza"toata povestea asta.
Saptamana asta trebuie sa ajung in Iasi...deja am furnici in stomac...

Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:


Buna!
Si eu sunt cu Rh negativ si sotul cu Rh pozitiv! Din fericire sarcina decurge bine! Este de altfel prima! Cred ca o monitorizare corecta si un medic competent ar trebui sa aluge gandurile rele referitoare la neplacerile unui Rh negativ! La 28 de saptamani trebuie sa merg sa-mi fac dozarea anticorpilor!
Aveti grija de voi si bebei!
Alina 22+

Ipate A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izvorana spune:

Buna fetelor, am si eu o intrebare: se tot vorbeste despre mamici cu Rh negativ, dar daca tatal are Rh negativ si mama pozitiv? Asa nu-i nici o problema, nu? Sau cum?

Astept raspunsul vostru, presupun ca sunteti mai in tema decat mine..

Ana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

din cate stiu eu problema este cand mama e "negativa", dar mai mult nu stiu sa explic...
Da, daca esti la prima sarcina si nu ai avut altele(inclusiv pierderi, transfuzii)fara a face imunoglobulina in cele 72 de ore, nu este nici o problema..deci, esti o fericita:))

Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Izvorana, si eu stiu tot la fel ca si Ioana, problema e cind mama are RH negativ.
Liadorian, da ne intilnim si la mamici de iulie august, ma bucur ca te-ai linistit, atit timp cit anticorpii sint absenti, nu cred sa fie vreo problema, eu am avut 2 sarcini cu anticorpi absenti absolut normale!!! Bucura-te de bb si gindeste pozitiv, conteaza muult.
aalina2003, multumim mult de tot pt. explicatiile si postarile tale, m-a ajutat enorm pe mine una care inca nu apucasem sa vorbesc detaliat cu dr.-ul meu sa ma duc la urmatoarea sedinta cu temele facute si nu numai, am cautat mult pe net si n-am gasit multe explicatii cu ce se poate intimpla cind creste valoarea anticorpilor, acum stiu, datorita tie. Imi pare bine ca in cazul vostru totul a fost OK pina la urma si Ana e sanatoasa.
Ionice, si tie pt. readucerea subiectului pe primele pagini, gindeste pozitiv, asteapta sa vezi cum evolueaza totul si actioneaza in consecinta, e greu sa astepti, dar ca intotdeauna timpul le rezolva pe toate si o sa ne tinem toate bb-eii in brate fericite, nu?

Eu intru mai rar pe forum sa postez, din lipsa de timp, va citesc insa mereu si zilele astea am si fost tot batalionul cu o viroza de aia urita, inca ma mai siciie tusea, de aceea n-am mai scris.
Luni am fost la control, si drul mi-a explicat ca valoarea de 1:8 in cazul meu e extrem de mica si ca in mod normal la doua sapt. dupa administrarea vaccinului in sapt. 28(in cazul anticorpilor absenti) ar iesi aceasta valoare la un control. Interventia de scoatere a copilului inainte de sapt. 38 se face la valorile ff. mari, nu la valori mici. Sper sa fi fost explicita.

Si azi sun la cabinet pt. rezultatele analizei de luni pt. anticorpi si stupoare: imi zice drul. ca au iesit absenti. Nici nu stiam daca sa ma bucur sau nu pe moment, e s-a decretat f.multumit si va trebui sa repet analiza la 4 saptamani in continuare. L-am intrebat cum e posibil??? Mi-a zis ca probabil la mine valoarea e asa de mica ca uneori nu apare la analiza. Eu sint optimista, ma las pe mina lui, am incredere in el si cu DD inainte.
P.S.Nu mai stiu cine intreba, copii nostrii au baietelul aproape 5 ani si fetita 3 ani.
toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Buna fetelor!
Si eu din pacate intru mai rar..tot din lipsa de timp.
Narcisa: si mie mi-a spus dr.meu ca aceste valori sunt mici si nu trebuie sa ne grabim cu concluziile in legatura cu data nasterii.Apoi, mi-a mai spus ca se poate ca analizele sa iasa "contrare", a avut cazuri, deoarece aceste valori sunt relative...si ma rog...din aceasta cauza se tot repeta.Ma bucur din suflet ca te-ai linistit, conteaza mult pentru bebel, si sunt sigura ca ne vom intalni dupa ce nastem si ne vom bucura impreuna!!
Eu abia saptamana aceasta ajung in Iasi si voi vedea ce noutati sunt.In rest, am o bebitza miscacioasa tare in burtica si nu ma lasa sa ma odihnesc
Va pup si mai astept vesti!Aalina2003, cum esti?

Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput