Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (36)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Hai ca citeam linistita cand mi-a sarit in ochi fraza lui Madau pe care am citit-o de 3 ori :"Insa eu am inceput sa-i bag si un pic de porto "... Noi aici bem in aperitiv un vin mai dulce numit porto si chiar imi era gandul la el cand citeam. Si zau ca nici prin cap nu imi trecea ca e vorba de portocala!.

Lavi, cum se face ca tu regasesti taote postarile!Retetele Dordiei suna taaaaaaaare bine, cea cu paste si ton o fac si eu din cand in cand. Apropos de ton, am si eu o reteta care se face usor si cu care am avut succes tot timpul, se numeste chec cu ton. Se amesteca faina, cu un praf de copt, cu 2 conserve mici de ton in sos de rosii ( sau si in ulei cred ca merge, masline verzi fara samburi, amande ( sper ca zic bine) taiate solzisori, lapte si ulei de masline. Deci toate astea se amesteca, se pune intr-o forma de chec si se da la cuptor pt 45 min. Se serveste cu salata verde. Delicios pe cuvant:)
Sunt o gramada de idei de checuri sarate, asa, uite de ex se pot inlocui amandele cu ardei gras taiat cubulete, si tonul cu jambon taiat tot cubulete, etc...


Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi mar 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

SALUTARE MAMICI,SI PUPICI LA BEBICI

Eu am cam ramas in urma cu cititul ca sa nu mai zic de scris!!!!!! ma oboseste tare iesitul afara la plimbarica ,stat 2-3 ore afara,madra dormit la greu si eu franta de oboseala,poate are si o parte buna,poate asa reusesc si eu sa mai dau jos din kg astea ca altfel nu cred ca voi putea,mananc sera ,adica dupa ora 22 ,mai mult decat toata ziua,pt ca ma apuca o foame dupa baita mandrei de asa manca si oase:))))))

In rest,gandacica lu'mamica,cumintica foc,avem program strict de la care nu ne abatem,somnic de la 22.30-23 pana la 9 dim cu pauza de masa la 5sau 6,trezirea si joaca cu chitaiuturi o juma de ora,iubit cu mami sau tati schimbat ,mancat laptic(masa 2)apoi pe la 12 suculetul-100 ml morcov-mar<si apoi somn ,masa la 14,iesit afara,unde se doarme la greu,apoi masa la 17,20 ,22,in total 6 mese de laptic ,uneori chiar 7
plus suculetul si ceiut cam 50 ml
Restul timpului joaca si conferinta de presa in patut
aaaaa,si sa nu uit,ne palce sa fim pupata,mai ales pe gat,asa ca vai de tati cand va fii mare fii-sa(nu degeaba zice el ca isi ia pusca cu luneta si ii pune gps mandrei),asa ca aviz baieteilor

LAVI in ce parte a tineretului te plimbi tu,poate ne intalnim,eu abia astept sa se faca mai cald si sa o zbughesc in oraselul copiilor

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:


"Mi-am luat un borcan mare cu ginger (ghimbir???) murat din care lopatez la greu, castraveti murati si am facut si o ciorba acra la care ma uit cu groaza ca se termina azi..."

BIC, 22.03.2005

Noapte buna, copii!
c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank si bb spune:

quote:
Originally posted by corap


"Mi-am luat un borcan mare cu ginger (ghimbir???) murat din care lopatez la greu, castraveti murati si am facut si o ciorba acra la care ma uit cu groaza ca se termina azi..."

BIC, 22.03.2005

Noapte buna, copii!
c



e un citat? e intre ghilimele... super tare faza cu lopatatu'
cornelia, maine adica azi am sa te sun. azi telefonul meu a plecat cu marius la servici si am vazut abia seara mesajele
mada, de luni incolo ma bag sigur... sa speram ca e si vremea ca lumea, ca pana atunci nu cred ca avem vreo sansa...
dar la mine ar fi o problema... doua de fapt: una ar fi ca sunt zombi si de obicei ma trezesc ff tarziu... astfek incat ies cu fata dupa 2 pm... iar a doua ca desi stau de 3 ani in dristor - cu rusine - recunosc ca nu stiu intrarile de la parc... stau ff prost la capitolul orientare in spatiu....
io vin de la dristor, asa ca fie ma vad cu vreuna dintre voi pe drum si apoi o luam la pas spre ior, fie ma pescuieste marius seara din cine stie ce cartier alaturat de titan...
ma intorc la planseta mea, ca nu am facut nimic azi la proiect...
va pup si vb mai tarziu.

ank si bb karina (28 decembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Feli + eu cred ca esti o mamica foarte buna!

Fetelor, am si eu doua nelamuriri, poate ma ajuta cineva; Rachel avea niste urechiuse perfecte la nastere, insa de un timp incoace am observat ca urechiusa stanga este mai clapauga…de obicei sint foarte atenta sa-i stea dreapta cind ii dau bibe, cind ii pun caciulita.

Asta seara am urmarit-o in timp ce a adormit; doarme pe urechiusa stanga si ii este indoita cind adoarme!!!
Ce pot face?
Sa-i pun caciulita la culcare?
Nu i-am pus-o decit atunci cind iesim pe-afara ,si atunci face mare scandal.
Nu stiu ce solutie sa aplic fiindca urechiusa este vizibil “clapauga”


In al doilea rand, pina sa adoarma isi foieste caputul de la dreapta la stinga intr-un ritm infernal.
Am citit prin carti ca unii bebelusi, inainte sa adoarma, isi leagana capul singuri in semn de confort. Ea si-l misca intr-o disperara de parca nu si-ar gasi locul.
Voi patiti asa ceva?
Ce sa fac?

Multumiri anticipate!





Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

scuze,este vorba despre urechiusa dreapta, dar nu asta conteaza.



Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Retetele Dordiei nu le-am gasit eu, o zana buna mi le-a trimis pe mail.

Alinus, super-tentanta reteta ta dar fiind vorba de faina nu poti sa dai si tu niste cantitati? Amandele-s miglade?

Ela, eu stau aproape de statia de metrou Tineretului, deci ma plimb in partea cealalta de parc. Dar cred ca putem sa ne si intalnim daca o iau eu prin dreapta (mea) si o iau pe sub citimire (sinistru dar asa e). Nu ajung pe la tine? Ideea e sa ajung in partea cealalta a lacului. De la polivalenta e departe la tine? Poate vine si Joy!

Ina si Nati are mai nou urechile mao clapa decat le-a avut la nastere. Eu nu i-as pune caciulita. Cel putin pe N o enerveaza rrrrrau caciulitele.

Eu de fapt am intrat sa intreb : CINE UNDE SE PLIMBA AZI SI LA CE ORA? in jur de ora 12 suntem dispusi la intalniri.



Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

NEATZA

LAVI, chiar ieri vorbeam cu ELA ca abia astept sa se faca mai cald, ca eu oe jos vin in tineretului...cu toate ca daca iau marsupiu, strang carutul, doar trec strada, fac cu mana la maxi tazi si cobor la palatul copiilor si gata, sunt in parc.
ce zici? Sau cum a zis Ela, mergem prin brancoveanu, venim spre tine si tot ne intalnim....

MARIA ALEXIA...am incercat tot ce-mi zisei tu - credeam ca numai eu fac tot felul de smecherii...al meu zice ca umflu copilul cand ma vede cand culcata, cand in fund, cand la stanga, cand la dreapta...- si cateodata merge sa-l pacalesc. dar cateodata nu si pace.
chestia e ca dupa 1 ora...el mai vrea. adica este marait, nu adoarme si daca ul iau de la el sin patut si incerc sa-i dau -ori san ori bibe- mai mananca. dar la fel...nu mereu, in schimb daca apuc sa-il iau din patut si el numai vrea papa, hmmmm cu greu il mai pun jos ca urla. vrea in brate. cateodata cred ca intentionat face asa, numai sa-l iau de acolo. asa ca...
nu siu ce sa zic, pana acum cantarul zice ca a luat, adica l-am cantarit pe 07.03 si avea 6.600 kg, iar aseara avea 7.050 kg..deci ...binisorsau chiar bine ar zice Lavi. timp in care nu a avut nici un bibe de lapte praf..inafara de ieri 80ml aia.
Dar cand vad cate suntem cu aceleasi probleme, parca nu mi se mai par atat de grave....

AAAAA azi la 14.50 am programare la dr. Stanciu asa ca o sa vin cu vesti.

INA, pai asa patesc eu cu vladonele cu urechiusele. el are partea de jos a urechii - cea in care se pun cerceii, nu stiu cum o cheama - care este usor ridicata si clapauga le are asa din spital (erau chiar mai rau). dar daca ii pun caciulita, mai rau se aseaza. si cand il pun la san atata se freaca cu capul incat le tine indoite...uite chiar sunt curioasa ce le putem face ca al meu sot se gandea sa i le LIPEASCA!!!!!!!!! nu stiu cu ce, dar iti spun ...

Bai, ELA, are o fata cuminte.....ce nu pot crede!!!! de cate ori iesim afara, Daria doarme, al meu e cu ochii beliti. daca intram intr-un magazin, Daria doarme, al meu se foieste si incepe maraiala. Daca stam pe loc cu carucioarele, Daria doarme si al meu se foieste si incepe iar cu maraiala...ei, bine, daca daria nu doarme, sta cumintica fara sunete....si eu ziceam ca fac baiat si o sa fie cuminte.....

Asa ca eu cand voi veni in parc, o s ama plimb de 3-4 ori mai mult decat voi ca nu pot sta pe loc....cand am vazut pozele voastre ca stateati pe banca...

SIMINAF, bine ca esti bine si mai da de stire...cu oboseala, incearca sa-ti incarci bateriile - dar eu nu pot cu un plod, da tu cu 2...

Incerc sm aduc sa ma spal pe cap...ca aseara imi fuse lene.

DIANA, ca mi-am adus aminte, te-a lasat lucuta sa te speli pe cap atunci???


joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

a si sa nu uit.
aseara dupa ce am postat mesajul ala, vladonele meu nu a adormit pana nu a mancat 20-25 minute la san...bai si sa stiti ca a gasit ceva lapte pe acolo, ca torcaia de numa numa si inghitea...chiar se si inneca.
deci, in concluzie vai de parintii care nu asculta de copii si cel putin eu sunt la cheremul lui...dar zau ca nu ma supar...hmmmm

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

'neata fete cucuiete,

am citit tot, dar nu prea stiu ce sa raspund ca de unele problemutze am scapat, nu ne identificam cu ele. bine, avem altele, nu ducem lipsa...

cu urechile clapauge nu prea stiu ca nichitutul le are lipite de cap, slava Domnului, seamana cu ta-su, sper sa nu se clapaugeasca intre timp, cum spuneti voi ca s-a intamplat. acum, daca as fi in locul vostru, cred ca n-as lasa la i9ntamplare chestia asta ca babele (e adev., nu doctorii) spun ca poti modifica putin unele lucruri, la varsta asta. de-aia se maseaza capul bebelusilor, ca se poate sa actionezi macar 5% asupra formei. bunica-mea cica i-a impins in sus nasul maica-mii, dupa fiecare baitza, sa se faca mai carn, sa nu semene cu bunica-meu care are un nas identic cu al lui c-tin tanase. maica-mea are nasul mic si carn, nu stiu daca impinsul in sus al nasului a ajutat-o, dar merita incercat:)) tot pe vremuri se lipeau de cap urechiusele clapauge cu leucoplast ceva, dar nu va sfatuiesc ca se irita rau pielea bebelinului. daca le puneti o bentita iar nu-i bine ca urechile astupate tot timpul fac risc de otita si alte alea...intrebati niste babe, poate vin cu vreo solutie.

mai, vorba altcuiva de aici, cand vad bebelinii astia cum fac fitze la sanul plin.. si maimutoiul meu rade picaturile alea de lapte pe care le mai am. el nu se enerveaza nici la sanul gol, morfole din el cu placere, chiar daca ii e foame si nu mai curge nimic din el.

ripley, te-am pus pe listuta de astro.

mama di tutti, mai stai putin cu menopauza ca nu sunt in inspiratie...

eu la 13 sunt in parcul 23 august, da' nu sper sa vina cineva ca inteleg ca va duceti toate in ior si imi e lene sa activez tot harnasamentul cu masina, caruciorul pliat bla-bla..in 23 august ajung pe jos. mai greu, dar pe jos, nu ma mai bag in masina. vad ca e soare asa ca imi iau o carte si lucrurile aferente unei mese si stau mai mult, vreau sa-i dau una dintre mese in parc.

mai, bicule, tu nu auzi ca te strigam toate p-aici??? ce faci acolo de nu mai intri, sa ne mai spui ce mai faci tu, ce mai face sma?

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput