Piticodromul de ian-feb05 (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Liviana, eu am fost cu Andrei la mare si anul trecut, cand nu avea nici 6 luni...la soare direct nu l-am tinut, decat atunci cand faceam baita, fie in mare fie in piscinuta, in rest numai sub umbrela si in permanenta cu lotiune de protectie pe el...dupa fiecare baita, care dura cam 10-15 min. (dar cu balaceala in toata regula), baiatul meu era atat de obosit ca statea cumintel si admira peisajul sau adormea (bine, te poti gandi ca era mic, dar eu cred ca aerul si apa il vor obosi indeajuns)...la mare a dormit ca niciodata si in timpul zilei si noaptea...daca la pregatirea pielii te referi la voi adultii, atunci iti recomand ceea ce fac eu (in ultimul timp) inainte de mare (sau de orice expunere mai indelungata la soare), ma duc la 2-3 sedinte de solar si nu m-am ars niciodata (si eu sunt obsedata de soare, adica sunt genul de inconstienta care sta la plaja de la 8 dimineata la 5-6 seara, cu o carte buna sau castile pe urechi, iar ca protectie doar ulei de morcov)...oricum eu cred ca la sf. lunii iunie o sa fie destul de cald si dupa plimbarile zilnice in parc o sa fiti destul de pupaciti de soare...eu, anul trecut, de cand a inceput sa fie cald, il scoateam pe Andrei pe balcon (la noi bate soarele perfect pana pe la 12), in tarc, si il lasam sa se joace imbracat fiind doar intr-un body (sau, cand era f. cald doar in pampers), iar cand am plecat la mare era destul de bronzat.

Scuze daca m-am lungit si ti-am dat detalii care nu te intereseaza dar am zis ca poate iti foloseste experienta mea fiindca si eu a trebuit sa ma lupt cu multe persoane care incercau sa ne descurajeze.

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Liviana, nu am fost in Sebastian ca e departe de noi. Avem un parculet la 5 min de noi, printre blocuri, iar cand e sotul liber mergem in Tineretului cu masina, ca-i cel mai aproape.

Kita, vad ca a stat cuminte tot drumul spre parc si inapoi, dar de... e prima zi cu tricicleta, sper sa stea cuminte in ea si in continuare.

Kris, am admirat-o si eu pe Bianca cu fluturasul pe fata, mie mi-a fost teama sa-l pictez pe Vlad, la cat de zbuciumat e, nu cred ca avea stare.

Cand eram insarcinata, acum 2 ani, am fost cu sotul si finii nostri la mare, in Eforie Sud. Plaja nu e ca in Mamaia, nu e amenajata, dar nisipul era fin si lume mai putina. Nu e asa tambalau ca in alte statiuni, iar noi cautam liniste. Noi vrem sa mergem prin august, spre sfarsit. La gazda respectiva aveam bucatarie, pregateam acolo micul dejun, pranzul si cina le luam la restaurant. Mai faceam un gratarel...era super. Ma gandesc ca Vlad va avea atunci 1 an si 8 luni, va manca mai diversificat ca acum, nu-i voi mai pasa mancarea, asa ca ne vom descurca din punctul asta de vedere. Plus ca era o curte mare cu gazon, iar gazda avea acolo o piscina gonflabila, un balansoar si o gramada de jucarii pt. copii si oferea si patut-tarc pt. bb in care sa doarma. Noi am fost super multumiti, pretul f. bun.

Liviana, uite AICI cateva poze(printre ele si burtica mea de 4 luni jumate )

Aaa, noi azi am fost la Piciul din Mihai Bravu si i-am luat lui Vladut doua perechi de incaltari, ca saracutul nu avea nimic de primavara, toate au ramas mici, iar pe caldura de azi el era tot in ghetutele imblanite si cand l-am descaltat era transpirat la picioruse rau de tot . Si i-am luat si doua bluzite...daca tot eram acolo.... Oricum, am cheltuit o gramada...preturile astea sunt exagerate rau de tot, sunt la fel ca pt. noi. Dar asta e, traim in Ro !!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiflo spune:

piticul meu a facut ieri o chestie care m-a lasat masca: a luat o foaie de hirtie primita de la gradi, s-a dus la biroul lui taica-su de unde a reusit sa puna mina pe un pix si apoi s-a apucat de mizgalit !!! a tot plimbat foaia si pixul prin casa incit tind sa cred ca va deveni functionar
la gradinita ii fac assessment, am inteles ca a reiesit ca dpdv al dezvoltarii fizice/miscare etc e la nivelul de 1an juma, cica mai trebuie lucrat la dezvoltarea senzoriala. n-am intrat in amanunte ca nu s-a putut, voi intreba cind o prind din nou pe educatoarea sefa.
multa sanatate tuturor si s-auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Liviana, noi am fost la mare cu Tudor si anul trecut si a fost absolut minunat. Am stat 7 nopti, iar anul asta merg macar 2 sapt. cat este perioada indicata pt. aerosoli. Unde vom merge, inca nu ne-am hotarat. Anul trecut am fost pe litoralul romanesc intrucat era drumul lung si copilul cam mic pt. a pleca altundeva. Oricum, daca vreti Grecia, Turcia, etc. ma gandesc ca ai putea considera si varianta avion, cursa charter adica. Cred ca e mult mai lejer, iar ca bani cred ca iesi tot pe acolo.
Nu ai de ce sa te temi, sunt deja copilasi. Eu sunt pt. iesiri cu copilul, atat la mare cat si la munte, cred ca schimbarea de peisaj si de aer nu le poate face decat bine din toate punctele de vedere: sanatate, dezvoltare, etc. Oricum nu am de gand sa-mi fac concediile separat, fara copil, de-aia ni l-am dorit atat ca sa-l luam cu noi, sa aiba si el parte de vacante, nu sa-l lasam cu bunicii in timp ce noi ne distram. Ca sa nu mai zic ca ma distrez de minune cu el. Noi l-am tinut pe terasa cu noi la beri, ne-am balacit impreuna, a facut nani la umbra in carucior sub umbreluta, a fost o distractie pe cinste si avea doar 6 luni. Acum cand deja merge si el si se va juca in nisip va fi si mai si.

Uite aici poze incurajatoare cu noi anul trecut la MARE!!!

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Catiflo, bravo, felicitari pt. realizare. Cred ca e tare scump desenand. Eu cred ca mult bine le face gradinita si colectivitatea in general, plus personalul specializat care are grija de ei.
Bubu, arata super casa si curtea gazdei voastre. Cand am fost gravida si anul trecut noi am mers tot in Eforie, insa in Eforie N, la un mini-hotel cu circuit inchis si asa, in mare, pot spune ca mi-a placut statiunea. Da-mi si mie un PM cu coordonatele gazdei voastre in caz ca anul asta ne hotaram sa ramanem tot in tara si nu mai reusim sa mergem unde am fost anii trecuti. Ca pare chiar misto gazda.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Buna dimineta fetelor!
Eu v-am mai citit dar pe sarite,ca nu prea am avut timp.
raisa a facut o pneumonie urata si am necesitat spitalizare.Nu va povestesc ce am tras acolo si cat au chinuit-o pe micuta cu injectiile in vena(avea antipolio facut)....dar a trecut si acum e mai bine.
Chiar vroiam sa zic aditei sau nu mai stiu cine spunea de aerosoli ca are nevoie,si noi am avut nevoie si daca e chestie permanenta,exista aparate de aerosoli la melisa montero,in jur de 3 mil,eu zic ca merita la cat se spunea pe aici ca e sedinta cam 500 mii...noi nu ne-am luat inca ,poate totusi nu mai racim asa tare.
In alta ordine,si noi am fost cu fata anul trecut la mare si a fost f bine,si nu va zic ca am fost in Costinesti.Noi suntem fani galagie,distractie,etc...chiar vroiam vama veche,dar ....am zic ca e prea prea,dar tot am facut plaja intr-o zi si acolo....
In rest cum a a zis si Amaya,la varsta aia,avea 6 luni,nu a facut plaja,numai sub umbrela,cu palariuta....cu creme de protectie.
si noi am fost si la munte cand avea 2,5 luni si 9 luni si pot sa va zic ca nu am avut nici o problema,niciodata.acum depinde si de bb dar a mea acasa e mofturoasa,obraznica..etc.Bine ca atunci era si mica si nu stia sa fie rea.
Bubu am si eu o rugaminte,daca vrei mi-a placut tare,gazda ta de la eforie sud, si daca se poate sa ne dai si noua un nr de tel.Poate il conving pe sotul pt ceva mai linistit si calm,oricum mergem cu masina si ne plimbam in toate statiunile.
Si eu ma gandeam la Grecia,dar m-a linistit sotul,cred ca e prea departe si cu fata parca ar fi prea greu.
In rest
felicitari noilor plimbareti si la mai mare!
si noi mergem bine,bine de o saptamana,dar i-a luat cam o luna de la primii pasi singura.
O zi buna si sa auzim de bine!

Paula 7 sapt si minunea Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)

poze noi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Am nevoie de ajutor. Spuneti-mi va rog, cele care ati mai trecut prin cosmarul asta cu enterocolita: cat timp a trecut pana si-au revenit copiii? Irina e moale ca o carpa:(( am scos-o ieri pe-afara si daca nu ar fi avut ochii deschisi nici nu stiam ca am copil si nu papusa in carut! Cand s-a trezit din somnul de dupa amiaza zacea in pat, nici nu s-a ridicat in picioare micuta! Sunt tare ingrijorata... Pe de alta parte nu a mai facut febra si scaunele nu mai sunt chiar atat de moi si a disparut mirosul groaznic.
Voi le-ati dat copiilor humana HN?

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Mama-bigudiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Bubu, super gazda. Daca nu e secret, vrem si noi detalii (tel, pret, etc PM). Neaparat si noi mergem al mare, aici sau in alta parte.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Rebecca, dragostea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Fetele, va multumesc din suflet. Cred ca n-am primit niciodata atatea Re-uri ca acum. Am admirat si pozele, sunteti niste frumoase si voi si puii. Daca as avea si eu kg-le voastre, ce bine ar fi....
Cum sa ma supar, Amaya? Mi-ai dat niste sfaturi excelente. Eu ma refeream in primul rand la pregatirea pielii lui Matei, dar sunt bune si sedintele de solar pt noi, adultii. Minunata si ideea cu bronzatul in balcon, numai sa fie vreme atat de buna in Buc. pana plecam. Cred ca s-ar putea sa functioneze reteta cu obositul din cauza soarelui si a apei. Ar fi minunat sa doarma macar noaptea continuu.
Kita, la Paralia categoric nu se merita sa mergi cu copilul. Desi n-am fost niciodata pana acum in Grecia, f multe pers. mi-au spus ca Paralia e cea mai aglomerata si zgomotoasa statiune.
Lavinia, eu am fost operata de 2 ori exact acum 1 an, cand Matei avea numai 6 sapt.. Am avut colecistita acuta si caile biliare obturate de pietre. In fine, a fost o poveste f urata si acum am o taietura de o palma incepand de sub sanul drept pana la capatul costelor, deci cat se poate de vizibila. Am hotarat sa nu port costum intreg pt ca soarele ajuta si la cicatrizarea mai estetica a operatiei. Lumea poate sa zica ce-o vrea, n-o sa-mi pese. E stigmatul meu si gata.
Bubu, intr-adevar f frumos la gazda. Te rog trimite-mi si mie pe PM datele de contact. Poate vom apela si noi la ea vreodata. Anul trecut cat a fost cazarea? Cat despre transpirat piciorusele, Matei transpira si in pantofiori chiar si cand are doar un dresulet.
Tomasa, m-am gandit si la varianta cu avionul, dar din pacate bagajul trebuie sa fie limitat. Pt Matei trebuie neaparat sa iau patul (pliant) ca sa dormim si noi decent noaptea si caruciorul. Deci, doar in masina ar incapea...
Va rog sa-mi spuneti ce crema de protectie pt bebe ati folosit? Eu auzisem ca Nivea Kids fact de prot 25 ar fi cea mai buna. Voi pt ce-ati optat?
In alta ordine de idei, Matei a facut febra peste noapte, iar eu am tras o mare sperietura. S-a trezit pe la 2:30 urland, ii tremura corpul, hainele era fleasca iar el avea 38,6. I-am pus imediat supozitor cu novocalmin, a ras un bibe de 200 ml cu lapte, a facut kk, si l-am schimbat de la piele. Mititelul a fost plangacios inca vreo 2 ceasuri (iar eu acum sunt chiauna), dar Slava Domnului la ora 7 cand s-a trezit era fresh!
Alipiticot, regret tare mult ca a facut fetita pneumonie. Cum de s-a intamplat asa ceva? Mama mea a facut asa ceva si stiu ca a fost groznic. Nu vrea sa-mi inchipui cum se manifesta la copil...
Anda, poate ar trebui sa vorbesti cu dr pediatru. Ti-as raspunde cu mare placere, dar n-am nici o idee din pacate.
Sanatate multa lui Irina si Raisei!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Motzul si Prima aniversare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Anda, imi pare tare rau, mititica de ea. Din pacate nu te pot ajuta cu nimic, de fapt din fericire, pana acum ne-a ferit Dumenzeu si n-am trecut prin asa ceva. O parere doar, poate niste vitamine ar putea sa o mai invioreze, sa o puna pe picioare....dar nu as sti sa-ti recomand care anume ca noi n-am luat nici vitamine pana acum. Offff, sanatate multa balerinei mititele.
Liviana, nu te mai consuma cu operatia, bine ca esti sanatoasa acum. Sunt convinsa ca vei fi o frumoasa la plaja si ca te vei simti minunat. Si Matei de asemenea.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput