Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Anda, eu incepusem discutia cu regurgitatul si biberoanele in subiectul anterior, pag. 8 , si fetele au dat niste sfaturi foarte utile - poate apuci sa citesti din urma, ca e mai complet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Buna ziua,

si io spal biberoanele cu detergent de vase inainte si apoi le fierb ( cu toate ca pana acum nu am avut nevoie de cat la suculet, sa-l masor), l-ita o spal simplu cu apa calda, farfuria la fel cu detergent. Nu aa sterilizator. Mi se par nasoale bibe dupa ce le fierb, au asa pete pe ele, o fi de la apa. E naspa, nu-mi palce, dar asta e, le sterg si gata.

imi dati si mie voi sa ma uit la poze din adresa comuna?

stefi m-a trezit la 6 sa faca kk la greu si vreo 5 parturi. mama, Doamne!
papa noaptea titi bineinteles nu se poate fara.....oare cand oi dormi si eu toata noaptea?la pastele cailor.

am primit tarc de la buni de la graco-verde, gratis. l-am si instalat.
cine se indura sa-mi arate cum sa pun poze aici....asa (scrie numai "aici", sau altele )cum le puneti si voi. Plizzzz

zilele astea facem vaccinul de 4 luni, sper sa fie ok ca data trecutacand am scapat de febra. am pus paracetamol de 2/zi in fundulet si gata. Cupilu a dormit de numa...

vreau s aiau si eu scau de masa si nu stiu de care, ziceam ca Poly dar poate sunt si mai ieftine si tot bune. Care ziceti voi. Neonato?

cam multe intrebari, nu? gata



Veronica si bebe Stefan Peter ( 7 nov. 2005)
http://community.webshots.com/user/hildegard122

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Pana una alta, noi suntem fara supliment de sambata seara, cand a facut urat. N-am facut proba suptului completa, am mai cantarit doar din cand in cand si supsese doar 90-110 ml. Totusi, pare multumit si cu atat si burtica pare mai bine. Ma gandesc ca daca ii e foame, plange el, nu??
I-am mai dat sa suga cate putin si inainte sa adoarma, cand nu l-am putut potoli altfel...

Deseara sper sa ajung si la pediatra sa vedem ce parere are de asta...

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

JOY am pus poze la semnatura ,cu daria,in cadita sa vezi cum sta pe reductor

noi iesim pe la 14


Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello, fetelor dragi!

Taaare rau am inceput saptamana! Aseara am cantarit-o pe micutza si stupoare: a scazut in greutate. Nu mult, vreo 100 de grame, dar oricum, scadere! Io nu mai pricep nimik...cand a avut perioada in care facea scandal la san si apa putintel de tot, a luta 200 de grame in 10 zile. De vreo saptamana a mancat bine, ambii sani si nu a mai luat deloc, ba chiar a scazut...e drept ca am facut vaccinul miercuri, dar totusi..
Ce ma dispera e ca vaca Milka da semne clare de mortaciune, adica saracul laptic a cam plecat. Tare cred ca post week-end-ul cu BE, am ramas fara el...este putin, sanii nu prea se mai umple (asta-i forma corecta??) si e drept ca fata papa ambii, dar nu stiu cantitativ cat. Probabil putin. Aseara i-am dat completare san - muls de la mine, 50 ml si i-a ras in 5 minute! E clara treaba, pur si simplu nu papa suficient, dar nici nu plange de foame.
Trist e ca nici bibe nu a vrut. Acuma, la pranz mai incerc o data cu bebelac si o sa mai si mulg ce lasa in san - ca ii e lene sa traga tot-ot cand nu vine bine si lasa ianuntru. O sa-i dau seara completare cu laptele meu si pana atu cea sa vedem daca vrea bibe.

Sunt varza de oboseala. Cred ca acuma iese din mine. nici nu ma tin bine pe picioare. Ma doare si capul...oooff...greu e sa fii mamica!

Va las, ca deja v-am amarat destul si cu problemele mele! Da numai voua ma tot plange...

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

noki imi pare rau pentru tine....dar daca e sa nu mai fie laptic..asta e. Macar pana acum ai alaptat exclusiv si a fost ok.
Cat despre lapte praf ai incercat si altceva? Poate nu ii place bebelacul. Iar cu lactatia....eu zic sa te mai chinui cu odihna, papa, ceaiuri etc ca poate revine!!! Eu am renuntat destul de usor si i-am bagat completare si acum imi pare rau dar....acu' e prea tarziu. Oricum vreo 300-400 ml de tzatza / zi tot ia asa ca...sunt multzumita.

Eu de azi i-am bagat piure de fructe si l-a papat f. bine. In rest ma tot chinuie durerile de oase si nu stiu cand vor trece si cum. Ma doare spatele, ma dor picioarele , maineile...ce sa mai parca sunt batuta!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Hai sa scriu in sfarsit schema de diversificare pe care mi-a dat-o dr. pediatra, ca in felul asta poate gasesc raspuns si fetele care intrebau despre cum combinam alimentele. (cu precizarea ca eu inca nu m-am apucat de diversificare, pentru ca deocamdata nici supliment nu papam).
Fara observatii de genul "morcovii nu sunt fructe", ca stiu si eu atata lucru, insa asa mi-a dat schema...

Prima masa: san

A doua masa: masa de fructe

I. Sucul de morcovi:
1-a zi - 1 lingurita suc (5 ml), pauza 10 min, dupa care san;
2-a zi - 2 lingurite suc (10 ml), pauza 10', san;
etc.
6-a zi - 6 lingurite suc (30 ml), pauza 10', san.

II. Sucul de mar
1-a zi - 1 lingurita suc in cei 30 ml. suc de morcov, pauza, san;
etc.
6-a zi - 6 lingurite suc => 30 ml. morcov + 30 ml. mar = 60 ml. suc + san.

III. Suc de citrice (portocale sau mandarine)
1-a zi - 1 lingurita suc in cei 60 ml. de morcov cu mar, san;
etc.
6-a zi - 6 lingurite suc in cei 60 ml. => 90 ml suc +/- san (daca mai cere, cat mai cere)

A treia masa: supa de zarzavat
se fierb: 1 morcov, 1 pastarnac, 1 patrunjel, 1/4 telina, 1/2 dovlecel, 1 felie ardei, 1 cartof mic, 1 ceapa mica. Se strecoara.
1-a zi - 20 ml (in biberon), san;
etc.
6-a zi - 120 ml., san.
la un moment dat (nu tin minte cand), se va da piure.

A patra masa: san

A cincea masa: san (+lapte praf, daca nu e suficient). Mai tarziu va fi lapte cu cereale.

Orele noastre de mancat sunt destul de flexibile, adica: 9-10; 12-13; 16:30; 19:30; 21:30 (cu aproximatie). Dr. spune ca nu e bine si mi-a dat catre ce program trebuie sa ma indrept, insa nu cred ca o voi face prea curand!!!): 6-7; 9-10; 12-13; 18; 21-22.

Voi ce parere aveti despre acest inceput de diversificare? cred ca luna viitoare, daca as incepe schema asta, mi-a da piureuri, solide.... n-am idee inca si nu am anticipat, ca si asa mi s-a parut suficienta schimbarea, mai ales in conditiile in care am lapte mult. Probabil ca va scadea productia odata cu introducerea de alimente noi.

Una peste alta, sunt sigura ca am un copil gata de diversificare (doar avem si dinti, nu?), insa eu nu sunt gata! Daca ma mai uit de cateva ori pe zi la schema si imi imaginez cum incep sa produc diverse zemuri, poate la un moment dat o sa fiu si pregatita psihic! Am luat-o razna...

Pupic.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

noki imi pare rau pentru tine....dar daca e sa nu mai fie laptic..asta e. Macar pana acum ai alaptat exclusiv si a fost ok.
Cat despre lapte praf ai incercat si altceva? Poate nu ii place bebelacul. Iar cu lactatia....eu zic sa te mai chinui cu odihna, papa, ceaiuri etc ca poate revine!!! Eu am renuntat destul de usor si i-am bagat completare si acum imi pare rau dar....acu' e prea tarziu. Oricum vreo 300-400 ml de tzatza / zi tot ia asa ca...sunt multzumita.

Eu de azi i-am bagat piure de fructe si l-a papat f. bine. In rest ma tot chinuie durerile de oase si nu stiu cand vor trece si cum. Ma doare spatele, ma dor picioarele , maineile...ce sa mai parca sunt batuta!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

quote:
Originally posted by dordia2000
In rest ma tot chinuie durerile de oase si nu stiu cand vor trece si cum. Ma doare spatele, ma dor picioarele , maineile...ce sa mai parca sunt batuta!!!




Cu ceva gimnastica de casa si plimbari in aer liber. Si eu tot imi propun sa mai fac ceva gimnastica, in sufragerie, pe covor, cateva miscari de baza pentru incheieturi, dar tot nu apuc. Ar trebui sa inlocuiesc gimnastica degetelor pe tastatura (care oricum nu face bine la frumusetea mainii unei femei!) cu gimnastica intregului corp. Cine incepe, ca sa ma ambitionez si eu?

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Asa e GAndacel. Sper sa ma apuc si eu in curand de gimnastica si sper sa tin vremea cu noi si sa ma pot duce la plimbare cu bb.

A venit postasuuuuul cu indemnizatiaaaaaa!!!! Pe ian si februarie. Sunt in bani. Uraaaa. Ce bine e sa ai bani!!!!

Hai ca poate ma duc si eu un pic pe afara!!!


Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput