Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

doarmeeee.
misto business...si productia de serie la prototipurile astea exista?

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Nici eu nu am chef de somn

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot, they'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

La multi ani bebelusilor lui:Cristina, Alina, Anamari, Tania, Xandra, Leea,Angi, Alexandrina, Ionikka!
La multi ani Dariutelor!
Mamicilor , sa va traiasca ingerasii sanatosi si sa va bucurati de momente frumoase alaturi de ei!

Meems, Anda

Fetelor, ce mult ma bucur ca ati cumparat puilor vostri ceea ce va doreati! Am retrait si eu cu bucurie momentele cind ii cumparam pufoasei mele si eram entuziasmata. Sa le stapineasca sanatosi! Frumoase scaunele/rochite/jucarii!

Dordia eu spal bibe+tetinele cu apa fierbinte si de fiert, o data sau de doua ori pe saptamina, fierb apa in micro si torn peste ele si le tin asa vreo 5-10 minute.
Lavi, ce se poate intimpla rau?
Intreb de curiozitate fiindca eu fac chestia asta de cind ea avea 3 luni ( sfatuita de alte mamici de pe aici ale caror pui sint mai marisori) si pufa mea este ok .

Catutza, si eu ma gindeam sa fotografiez sosia de la curs dar mi-e cam jena sa o abordez pe mamica sa-i cer asta, ca asa, de capul meu, nu indraznesc fiindca s-ar putea supara ( prietena mea l-a pozat pe baietelul ei si a prins si alte mamici cu copii si una dintre ele a rugat-o frumos sa inceteze ca nu-i convine sa fie in poza).

Silvia, iti sint recunoscatoare!!!
Cum am citit pe forum despre posibila cauza a regurgitarii , am fugit si i-am luat vreo 4 de la avent ( mai aveam unul dar nu-l prea foloseam).
Eu pot sa deschid linistita expozitie pentru tetine si bibe, i-am luat o gramada si le-am tot incercat sa vad ce merge mai binee , dar nu au fost bune, acum mi-am dat eu seama ca din cauza lor regurgita biata copila.


Vineri seara a fost un prieten de familie pe la noi si in timp ce o tinea pe pufa mea in brate am vazut cum ea s-a arcuit – el nu-i tinea mana pe spate sa o sprijine – iar eu am sarit exact ca o pantera si i-am indreptat spatele, actiunea a fost inaintea gandului, atit de rapid a fost totul.
Nu am lasat sa se vada frustrarea mea, dar dupa ce a plecat nu am mai fost om, am plans si am oftat toata seara inchipuindu-mi ce se putea intimpla. Ii spuneam lui barbata-meu “iti dai seama , sa-ti doresti de-o viata un copil, sa ai ceea ce ti-ai dorit, si in fractiune de secunda sa se spulbere totul si sa ramina schilodita pe viata de unul, pai nu inebunesti? “

Eu am fost si sint super ocupata si aglomerata ,vineri curatenie, cumparaturi, musafiri, simbata seara musafiri la gura sobei si depanat amintiri, duminca aveam invitati la masa un cuplu + copiii lor cu partenerii si au incurcat data, au crezut ca i-am chemat duminica viitoare ( iar noi simbata mergem la botez in Toronto si duminca intr-un alt oras la ziua unui prieten de familie), asa ca am muncit degeaba duminca – trezita de la ora 5 – aperitive, etc. fiindca ea nu maninica orice.
Maine avem iar invitati, a venit din vacanta din Florida verisoara-mea cu sotul si fetitele si m-am gandit sa-i invitam pe la noi fiindca nu are chef sa gateasca si nici nu se simte prea bine fiindca este .
Toata luna martie si aprilie avem aniversari de casatorie, de nastere, de nume, etc. asa ca nu ne vom putea plinge de plictiseala si lipsa de distractie, dar totusi va fi cam mult avind in vedere ca ne vom cara si cu beba dupa noi - pe care eu n-o las cu nimeni.


Fetele cu diversificarea, daca incepeti cu piure de fructe s-ar putea sa nu mai accepte piureul de legume ( au patit niste amice cu copiii lor).

Cam astea sint noutatile noastre, daca am uitat ceva, nu este ignoranta ci zapaceala si oboseala asa ca scuze!

Ar trebui sa stau in noaptea asta sa mai lucrez dar nu ma tin curelele, sint franta si maine ne trezim dis-de-dimineata, iidau papi pufoasei si apoi mergem toti trei sa ne depunem actele pentru pasapoarte ( tati trebuie sa si-l reinoiasca ), apoi vine prietena cu baietelul sa mergem la cursul de masaj, la ora 17 vizita verilor, marti merg la serviciu cu pufoasa ca vor sa o vada colegii ..eh, agenda saptamanii este full.
Mi-as dori sa am si eu timp sa ma plictisesc putin, sa vad un film bun la dvd, sa citesc o carte in afara de carti de bebelusi, sa stau sa navighez pe computer fara sa ma simt vinovata ca ma asteapta alte treburi…eh, poate cind voi iesi la pensie.
Treaba nasoala este ca am inceput sa ma droghez …cu cafea – ness- fiindca asta imi da energie si sint ca un titirez insa imi schimba starea de spirit rau de tot, devin atit de nesuferita si scorpie incat nu ma suport nici eu, ce sa mai zic de cei din jur ( in speta, sotul…ca el este victima mea , saracul …pai nu-i “ la bine si la rau? “ ) .

Acum ma pot lauda si eu oficial ca pufoasa mea scumpa doarme de la ora 23 pina pe la ora 7:30- 8:30. A mai avut seri din acestea dupa care se trezea iar noaptea o data, de doua ori…
Silvia , parca tu intrebai cum sa faci sa-i inlaturi masa de seara; eu ii fac baita la ora 18:30 si la ora 19 fix este masa…o tin in baita mai mult timp sa se joace cu apa ( cadita ei o pun in cada mare) o spal cu dusul si ii place tare mult, intr-un cuvant o obosesc. Nu cred ca este doar o coincidenta, de cind o tin mai mult la baita doarme peste noapte fara sa se trezeasca. Dupa masa de la ora 19 ne mai jucam putin si apoi o pun in patutul ei cu jucarioarle si adoarme singurica. La ora 23 o trezesc si papa ultimul bibe din zi – se culca repede la loc, de multe ori papa asa, adormita.
Poate daca il tii mai mult la baita nu se va trezi peste noapte.
Eu nu cred ca-i importanta ora la care ii faci baita ci ora la care ii dai ultima masa din zi, dar asta este doar parerea mea.

Apropo, spuneai ca ai facut practica la Spit. de Urgenta la Floreasca? Mai era farmacista sefa d-na Ionescu, sotia conf.Ionescu? l-ai prins director pe dr. Bucur ?

V-am pupicit de o mie de ori + 999 ( ) si daca nu mai apar in cursul saptamanii asteia sa stiti ca sint

na, ca eu nu ma dezmint cu mesajele mele kilometrice...si vroiam sa fiu telegrafica... of.





Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

of, dupa ce ma vaitam ieri de buget, tati ma incuraja aseara.. "vezi, se poate si mai rau decat ne gandeam noi"...
ei da, nici nu se gandeste el... acum...
ca m-am trezit... am dat drumul la pc.. sa vad ca monitorul, care de juma de an trage sa moara, a cazul la pat... se lumineaza si se intuneca singur, de parca ma joc la contrast si lumina, scriu mai mult pe ghicite... adica vad, dar in ceata...
asta e ultimul lucru ce-mi lipseste!! si chiar cred ca fonduri pt el vor fi imposibil de gasit... asa ca, daca dispar, sa stiti ca ma gandesc la voi!

Ina, hai sa facem schimb.. iti dau nitica plictiseala si ma aleg cu 2 chefuri?? dau si una bucata copil mai mare compensatie.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

'Neatza mamicoase!!!

Alexandrina si Ionikka sa va traiasca flacaii!!!!Sa se faca mari si sanatosi si voi sa va bucurati de ei!

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri!!!

Fetelor pozele mele sunt in contul comun dar sunt primele in album ca asa mi le-a aranjat si nu ma lasa sa le rearanjez ca imi da eroare. O sa le pun si la semnatura la albumul de 4 luni.

Si eu am fost de 3 ori la Be ca si Noki asa ca...m-am obosit rau in weekend.

Anda eu stau pe Decebal si ajung destul de des in parc si as intra pe la Maior coravu pt ca as lua si cainele cu mine!!! Daca mai vii in parc sa ma suni. De exemplu eu azi s-ar putea sa dau o raita daca vine postasul rpd sa imi aduca banii. Daca nu...dau o raita prin cartier si maine sigur ma duc in parc daca e frumos.



Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

uite acum , ca tot n-am murit monitorul si inca ghicesc caracterele, ma gandeam ce frumos era la mine inainte sa nasc.. cu inundatia... oare am si norocul asta acum?? ca parca prea frumos a inceput toate... nu de alta, da' vreau sa zugravesc azi, asa, de ochii lumii, sper sa aiba vecinul de deasupra bun simt si inainte de botez sa nu-mi dea de lucru mai mult decat e cazul...

azi e soare si frumos... ce face zona "morarilor"?? da o tura pe-afara??

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Neata, fetelor!

Cristina, noi iesim azi afara. Vb. la un tel, mesaj, ceva? Mi-ar face mare placere sa ne intalnim.

Si acum, caruciorul minune care l-am luat la super oferta la BE e pe bebelusul tau, cu 100.000 mai putin, dar momentan nu e in stoc.
http://www.b e b e l u s u l t a u .ro/detalii.php?cod=CH548
Marfa! Al nostru, in schimb, e albastru, cu gri si visiniu.

Raluca si bb Maria (07.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

bubamara, ai YM?? ca si catutza trb sa apara si vedem unde si la ce ora ne intalnim...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ce legatura exista intre bibe avent si regurgitat? scuzati-ma ca sunt ca o baba, dar iar mi-a scapat discutia si vreau sa aflu, acum am auzit-o pe ina ca zicea ceva

uau, ina, ce program...eu nu stiu nici daca as face fata sa am ceva de facut in fiecare ora, chiar daca sunt unele de pleasure. eu anul asta am refuzat o gramada de "iesiri" din cauza de oboseala, program bebe, nu reusesc sa imbin asa bine ca tine utilu' cu placutu'
dar azi merg si eu cu nichitutul la serviciu, la unul dintre sedii:)) si la sf. saptamanii ma duc la celalalt sediu:))), ca avem doua. m-am tot cacait de frica de microbi dar azi imi iau inima in dinti. drept pt. care am anulat programarea la dentist, ca nu gaseam motiv sa nu ma duc:)))trebuie sa am o stare de spirit extrem de buna ca sa merg la dentist:)

maine avem programare la ecografie bebe, sa vedem cati rinichi are!!! in sfarsit!!

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

nichitutul a ras in hohote! p-orma n-a vrut sa mai "repete", dar sunt f. fericita. ce glas minunat au bebelusii astia...si cum facem pe noi de emotie cand ei fac ceva absolut obisnuit, dar e pt. prima oara.. iar imi venea sa-l mananc cu tot cu haine!

aoleu, cristina, sa nu faca monitorul o asemenea nazbatie ca ne suparam rau p-aici

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput