Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Buna seara,mamici!
Mai,am citit si eu despre micutza care a murit,e vorba despre circulara de cordon,nu ma bag,medicii aia din America or fi stiind mai bine,da'cand saraca fata era-n pre-eclampsie,cand era umflata saracutza...o mai pui sa nasca natural?Eu acu-nteleg ca miliarde de miliard de femei au nascut pana acu'natural,da da-o-n ma-sa de treaba(scuzati limbaju'da sunt f revoltata!)-o mai kinui pe biata femeie si pe puiutu din burtik!?Dumnezeu s-o odihneasca acolo sus in ceruri!

Meems-m-am uitat pe pozutzele tale:esti tare tare frumusica,si tinerica...catzi ani ai??!
Corap,am vazut si eu in sfarsit un bouncer cum arata,scoica am inteles ca-i de fapt carseat(da'de ce-i ziceti scoica?!!)-si avem voie sa-i tinem asha de inclinati la varsta asta!?
Nu vreau sa dau cu pietre in nimeni,da'eu deja am 2 carseat-ca toata lumea ne da cadoul asta!-si vreau sa stiu daca e safe sa-l pun,si pe ce perioada!

Noki,off,si eu ca Ina-citii si-mi venea sa plang,parca vizualizam bubuitura,offf...da'asha e,bebeii sunt f elastici si SIGUR n-are nimic,pe ei,daca-i doare ceva,plang!!Deci,n-a tras decat o sperietura!

Ina,cu frunzulitele alea-nu te lasa-n pace deloc,a!?Macar iesi din casa,mai faci o miscare-etc...eu am zis ca-mi iau bicic.dintr-aia ergonomica sa fac coapse frumoase,hehee!!

tania,cu efedrina las-o mai moale,cine-ti recomanda asha ceva?!
exista destule prep pentru bebei:colargol,ceva uleios,parca rinonef...pe-asta NU l-am mai vazut de mult timp,de-aia zic parca...asha...mai ma gandesc si-ti zic pe mssg.

noi suntem bine,in afara de o ora de plans la greu,isteric,cu inverzeli si vineteli la fata-cre'ca este a 3-a oara in vietisoara lui de pana acu',cand l-am vazut ca plange asha!
dupa baita a cazut lat!!somn la greu!

atat,mamici!pupicei si noapte buna la bebei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Moamaaa ce patanii. Mi s-a facut pielea de gaina, saracutele de voi prin ce spaima ati trecut.Astia mici sunt ca si argintul viu. Va inteleg ,ca si mie mi s-au taiat picioarele cand l-am vazut pe al meu agatat de patutz si ursuletzul ala si cum se clatina. Am crezut ca fac infarct, dar daca imi cadea cred ca....trebuie sa fii cu ochii in paispe cu ei.
Si eu ii pun centurile de siguranta la orice, carutz, scoica, indiferent daca mergem pe o distanta mica. Imi e frica.

Aura si samburelu' Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Silvia, Rinonef mi-a recomandat (dr. de familie/pediatra), amestecat in proportie de 1:1 cu ser fiziologic. Dar eu am vazut ca Rinoneful are efedrina, de-aia am intrebat.

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Tania,cu gandul la rinonef-ul tau,iti recomandai tot rinonef!!
sunt tare,nu!!??

am vrut sa spun rinnoil,scuze...
dar...acu'o regula generala:pentru bebei mici NU e voie nimic cu efedrina,nimic MENTOLAT!!
asha ca ii poti pune vibrocil-1 pic,sau colargol,prep.in farmacie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

SILVIA, faina faza!!

Atunci cu Karvolul (daca asa- zice) cum ramane? Ca si di asta mi-a dat si mi se pare mentolat. Bine, mi-a zis sa-i pun pe o batista in apropierea lui. Vibrocilul e tot decongestionant?

Offtopic: am citit postarea ta de la Bufnila. tare haios! hehe!!!

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

silvioara, la carseat ii spunem scoica ca e scaunu de masina pt. 0 - 9 luni, special pt. bb care nu stau in fundulet.
si bouncerul e facut tot pe aceleasi principii - adik sustine coloana, fara sa solicite ultimele vertebre. oricum, nu sunt de stat toata ziua... bb sta cam ca in burta, numa ca cu capu'n sus
c & ardeiashul vesel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mai fetelor, de acum bebicii sunt tot mai miscatori asa ca trebuie sa avem maxima grija.
Eu i-am prins Silviei degetele la usa cand era mai mica ...
Noki te . Asa-i: sa fii mama e o mare bucurie dar si o responsabilitate maaaare. Tu raspunzi pentru cine ti-e mai drag pe lume.

Vad ca la noi pana una alta pare sa functioneze alaptatul exclusiv din nou. Atata ca Daca e obosita sau i se distrage atentia, Nati refuza titi nr 2. Dar nu-i bai, o las sa se culce un pic si dupa aia o vrea. TREBUIE sa ne descurcam pana la urma.

Ce-i cu Anda ??? Azi n-a aparut deloc!!

Hildegard felicitari pt laptic! Daca vrei sa ti-l pastrezi cat mai mult, pune bb sa suga dupa fiecare masa, chiar si cele diversificate.

Puneti cantarul pe masa, mai pe mijloc, ca sa nu cada! Sau pe jos.

Hildegard si Mandy si Meems cred ca v-am mai zis eu ca dupa ce nasti nu te mai prea doare burta la ciclu! Nu stiu daca e dovedit stiintific, dar empiric, da. Adica mai toata lumea sustine chestia asta.
Ne-am mantuit de durerile astea prin durerile facerii. Zic si eu.
Probabil e o chestie cu uterul care dupa ce s-a umflat o data nu se mai contracta asa la ciclu.




Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania, si super doctorul nostru Stanciu ne-a recomandat Karvol, si Nataliei si Ilincutei din cate imi aduc aminte. Pus pe o batistuta la 1 metru de copchil.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Tania,la farmacognozie-in anul II,hehe,adica acu'un miliard si ceva de ani,adica atunci cand traiasu ptero-dactili,adica perioadele pe care i le recita Corapitza lu'ardiashu'-so,atunci am luat eu nota 7,la prima sesiune,si n-am mai apucat bursa!
M-a-ntrebat profa daca avem voie sa le dam "mentolate"bebeilor pe nas...mentolate concentrate,oricum,nu ceiuc...si eu,naiva:"de ce nu?"
si nu era bine...
pentru ca nu'sh cum dracului afecteaza resp.bebeilor-in sensul c-o modifica nu stiu cum-adica ceva inhibitor...o dreg si eu ca nu prea stiu...SiminaF poate m-ajuta pe la balbaielile astea!
Karvolu'e alta poveste:se pune pe perna,NU in nasuc...cam asta!
va uitati la meci??
eu,da...si mananc seminte...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania sa revin si la una din temele mele favorite scutecele Libero. Cum ti s-au parut tie asa scumpe? Sotul sustine ca sunt o idee mai ieftine ca Pampers. Pachetul de 88 de bucati Libero Midi e vreo 650.000 la Carrefour. Poate ai vazut tu undeva pretul de la pachet mai mare langa un pachet mai mic. Nu au la Metro?

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput