Mamici de sept-oct 2006 (12)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Eu nu mai stiu pe cine sa cred. La clinica de gine mi-au facut testul de toxoplasmoza de 2 ori - pozitiv amandoua. Dupa aia am facut test pentru anticorpi la lavorator profesionist si mi-o iesit anticorpi negativ, atat ItG cat si ItM, adica nu am facut niciodata toxoplasmoza.
Plus la asta am facut test pentru anticorpi la rubeola, dar nici eu si nici mama nu stie sa fi facut in copilarie rubeola, si culmea la Rubeola anticorpi ItG pozitiv - 13,6 si ItM negativ.
Acuma chiar nu mai stiu ce am avut si ce n-am avut.
Si mai am o nelamurire - voi beti prenatal si acid folic?
Mie mi-o spus medicul sa mai beau 10 zile aci folic si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyzuca spune:

Buna,
va multumesc mult de tot fetelor si pe bune ca sunt mai linistita.Avem mare noroc ca ne putem spune ofurile una alteia.
Vreau sa va spun ca si pe mine ma apuca crizele destul de des si frica sa fie copilul bine si ma panichez repede, dar imi trece cand vcitesc sfaturile vs
hai sa va spun ce mi s-a intamplat.ieri il sun pe sotul si-l intreb ce vrea sa manace si-mi spune ca ar vrea niste macaroane.Ajung acasa dupa o zi groaznica la servici si ma apuc de macaroane...Seara cand vine sotul meu eu sa-i pun masa, el zice ca nu-i e foame ca a mancat bine..zic da' macaroane vrei, nu?Nu imi ice el si at am luat cratita cu macaroane s-o arunc (desi aveam o pofta).Va dati seama ce-a iesit eu gugeam cu cratita prin bucatarie s-o arunc ,el dupa mine sa nu ma lase.N-am aruncat-o ieri poate vrea azi
va pupicesc dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Inni felicitari pentru fetitza!!!!
Tot la Diagnosis ai fost? ce fel de eco ai facut? cat te-a mai costat?
Felicitari si tie Ale pentru vestile bune primite la eco!
Geprox eu am programare la iosup la 28
Si eu sunt microbista si mi-a placut mult meciul de aseara!
Apropo de mirosuri la mine e ceva de groaza....toate mi se par ca miros....

pupici pe burtici

Floricika 14+
Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyzuca spune:

help
fetelor ce ma fac cu constipatia ca nu mai pot imi dau lacrimile de cate ori merg la baie si iau o lg de mire dimineata pe stomacul gol, manac cereale,activia,ciorbita zilnic si ma apuca plansul... nu stiu ce sa mai fac. voua vi se intampla asa ceva si mi-e frica sa nu pateasca si bebe ceva rau de la atata
help,please

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri19 spune:

BEATRIX,FLORICIKA: HAI STEAUA!!!
ARAMONA probabil ca bebe din burtica seamana cu mamica si e un mic luptator si nu cred ca se sperie el asa repede de un amarat de hematom.

INNI felicitari pentru fetita Daca si restul fetelor care se duc la el au fetite,cred ca o sa dau si eu fuguta,ca nu cred ca o sa am rabdare pana pe 26 aprilie cand sunt programata la morfologica.Poate in perioada asta vede doar fetite;mie toata lumea imi spune ca o sa am baietel si nu stiu de ce?!

13+



cricri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Inni, banuiala mea e ca el, colul, nu ramane la fel pe toata durata sarcinii. La 3,1cm nu mi se pare asa scurt .Eu n-am dimensiuni sa-ti dau caci nu mi s-a facut niciodata control vaginal la sarcina cu alex (cu exceptia vizitei de dinainte sa nasc – de-abia atunci s-a observat starea colului ca sa stim aproximativ cat mai e pana la nastere) si deci cine sa stie? Oricum, el se poate scurta, lungi, iar scurta, iar lungi…dar nimeni nu sta saptamanal sa-l verifice sa vada stara lui. Probabil ca te-a controlat intr-un moment cand colul tau nu era in “forma” . Ca sa stai tu impacata, fereste-te de efort fizic pana colul nu-si revine la dimensiunea normala.
La fel si cu rasucirea cordonului in jurul gatului. O sa vedeti ca unele din voi (asta pt. ca voi faceti ecografii dese si aveti ocazia sa-l vedeti mai des pe bebe) la un moment dat vor afla ca bebe e infasurat in cordon, dar nu va speriati caci copilul se infasoara si se desfasoara de mai multe ori pe parcursul sarcinii. Problemele puteti sa va face doar daca bebe e infasurat dupa sapt. 34-36 cand va avea spatiu din ce in ce mai mic de manevre si deci posibil sa nu mai poata sa se desfaca si doar daca nasteti vaginal, caci la nasterile prin cezariana nu e nici o problema cu cordonul.

Pe mine ieri m-a durut burta un picut, asa difuz. Nu cat sa pot spune: da, ma doar burta, ci ma imult ca o impresie de durere.

.......in 10+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor! Inni, inca o data felicitari pentru fetita! Ale, felicitari si tie pentru echo! Ma bucur ca bebe e bine!
Fetelor nu mai fiti asa de pesimiste ca nici lui bebe nu-i place starea asta psihica! Uite un de la mine sa va treaca.
Sephora, ma bucur sa aflu ca nu mai atat de mult. Eu astazi iar am dimineata dupa aprox. o sapt. de pauza. Nu stiu ce s-a intamplat...Si eu care ma bucuram ca am depasit perioada...
In rest noi ne simtim bine si sunt tare fericita ca azi m-am cantarit si aveam 73 de kg (tot atatea cate aveam la inceputul sarcinii) numai ca acum eram si cu burta plina dupa masa de pranz si si imbracata gros. Deci cred ca am vreo 72 ceea ce inseamna ca iar am slabit 1 kg.
Pupici la burtici!
P.S. HAIDE STEAUA!!!

13+
I wish I were an angel...

Poze diverse
Poze cu bebe
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20720;104/st/20060918/dt/7/k/6d15/preg.png
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev260pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirelchen spune:

Dragele fetele mele,
asa ma bucur ca va pot scrie din nou, si ma bucur de viata, ma bucur de voi ma bucur de toata lumea...
Sapt trecuta am avut un accident de masina, si din fericire fara urmari serioase. Vroiam sa merg la scoala ca in fiecare dimineata si Institul meu de cercetare este in apropiere 5 min de locuinta mea si de obicei nu imi pun centura de siguranta, de data asta nu stiu de ce dar mi/am pus centura si vroiam sa fac stanga pe o straduta si stateam s adau prioritate celor din fata si dintr/o data avenit o masina din spate eu nu am observat/o si m/a lovit puternic si m/a impins pe contrasens intr/un microbuz. Sperietura a fost puternica, a venit si salvarea si m/au luat la spital acolo m/au controlat 2 zile intr/o clinica ginecologica si copilu nu avea nimic. M/am bucurat nespus de tare, am avut noro ca mi/am centura. acum am ceva dureri de spate dar suportabile. Nu am putut sa va scriu mai devreme ca eu am internetul la scoala. Am vayut ca ne/am inmultit si ma bucur si le doresc tuturor burticlor sarcina usoara si daca conduceti sa va puneti mereu centura... Luni am fost la Dr si copilasul facea tumbe si doctorul a spus ca dac vreau putem sa/l necajim si a apasat mai tare pe burta si el a inceput sa se miste mai tare saracutut cred ca l/a protejat si stratul de grasime care il am pe burtica i/a amortiyat socul. dar din fericire este totul bine pt el, eu m/am speriat cam tare, masina e varza dar asta nu conteaza, important este ca am scapat amandoi cu bine.
Va pup pe toate si ma bucur de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri19 spune:

MIRELCHEN ma bucur ca accidentul nu a avut urmari grave.Credeam ca numai aici se conduce intr-un haos total,dar vad ca nici la voi treaba nu sta mai bine.Eu de cand am ramas insarcinata nu mai vreau sa conduc.Sunt o gramada de tampiti pe sosele;oricat de precauta as fi eu,tot poate sa intre altul in mine. Asa ca-mi stresez barbatul sa ma duca peste tot pe unde am nevoie(ca nici in taximetristi n-am incredere).

13+

cricri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Buna burtici,

Eu sunt tare ingrijorata cand ma sui pe cantar si constat ca nu am luat nici un kilogram de la inceputul sarcinii. Eu am 1,63 si 47 kg si am tot fluctuat in primele 3 luni de sarcina intre 45-47 kg. Niciodata nu am fost genul care sa ma ingras repede, dar ma asteptam ca macar acum sa reusesc sa pun ceva kilograme pe mine. In plus, aud numai povesti cu gravide care pana la 5 luni de sarcina au luat 10 kg si ma tot gandesc ca e o problema cu mine daca eu nu asimilez nimic. Mie mi se pare ca mananc destul de bine. Luna trecuta la controlul de rutina, medicul de familie m-a rugat sa ma cantaresc pe 2 cantare( nu ii venea sa creada ca sunt insarcinata si nu am luat nici un kg in plus fata de luna precedenta). Cred ca acum, o sa ma cantareasca pe 3 cantare, daca nici in luna a 4-a nu am reusit sa iau nimic.

Amyzuca pentru constipatie incearca fructe seara ( la mine functioneaza cu kiwi si mere).
Eu simt de cateva zile o presiune in partea inferioara a abdomenului si uneori dureri de burtica. Nu sunt dureri mari, ma gandesc ca poate simt inconfortul acesta pentru ca bebe creste. Nu mai stiu ce sa zic, imi pare rau ca nu sunt medic si nu inteleg fenomenele care se intampla in corpul meu in sarcina. Oricat de mult citesc si ma informez, nu pot spune ca sunt complet lamurita in privinta a ce este normal/sau nu sa simtim in aceasta perioada.
Mi se pare tare mult pana la urmatoarea consultatie ( pe 22 martie) si oricum de fiecare data, in loc sa ii pun medicului intrebarile care ma macina, ma pierd de emotie in timpul ecografiei, asteptand verdictul in legatura cu evolutia lui bebe. Pe romaneste, ma duc bou si ma intorc vaca.

ignatica

16+

Mergi la inceput