Copii capricorn ! (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

quote:
Originally posted by Anina_n

[font=Comic Sans MS][navy]Nuielusa nu a adus, oricat de frumoasa este, ca e cuminte capricornitza mea.


norocul ei! la noi a adus nuielusa, si era cat p'aci sa nu aduca nici un cadou! (vorba vine... ca nu ma lasa pe mine inima...).
serban se face tot mai incapatanat, am mari nostalgii vizavi de faprul ca trebuia sa se nasca peste, sau macar varsator... ar fi iesit oare mai maleabil?! altfel e un copil tare lipicios si cu o inteligenta care nu inceteaza a ma uimi, dar fiecare lucru pe care trebuie sa-l faca e o lupta epuizanta cu personalitatea mariei-sale... gradinita l-a dezvoltat fantastic in cele cateva luni, toata ziua ne canta cantecele de craciun de mi se pare ca,,, cleopatra stratan nu e mare chestie, chiar are voce copilu'...
la noi a venit mosul cu un telefon smecher si masinute, ca astea sunt pe primul loc in viata lui. si mie mi se pare ca se potriveste cu descrierea din link-ul aninei, sa vedem ce va face mai tarziu, deocamdata se face scriitor! (l-am intrebat daca stie ce-i aia, si a zis ca e un nene care deseneaza pe hartie alba. pe aproape!) serban a gasit cadourile la intoarcere de la gradinita, ca imi era ca nu mai pleaca daca le gaseste de dimineata!

si apropo de dormit - serban nu mai doarme noaptea mai mult de 9 ore sub nici o forma! iar in week-end s-a mai trezit si la 6, ca de, o viata avem si pe aia sa o dormim?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am citit si eu acum ce scrie la acel link si...hai sa va zic cum e la Bianca.

Catelus ar vrea, dar nu avem aici unde (stam cu chirie si asta ne-ar mai lipsi), dar are la mama 2, din care unul e preferatul ei. Se joaca cu el non-stop, cind suntem in tara. Iar de cite ori vorbeste cu mama la telefon, prima intrebare, dupa ce o intreaba ea ce face, este ce face Pufu?

Apoi, joaca Go si Dame, iar Sah.......a inceput putin la Hort. Nu joaca f. bine, ca nu a avut cu cine, dar stie si o intereseaza.

Pe calculator, nu prea am lasat-o din cauza ochilor, in schimb joaca Monopoly pt copii, dar mai ales pt adulti cu mare placere.

De la Mos si-a dorit extrem de mult o carte cu CD..si, a primit-o. I-a comandat si celulilalt Mos una, si.....e "rezervata" deja! A mai primit o guma sub surma de creion (nu va zic ce am umblat ieri prin oras sa-i gasesc asa ceva.......) si f mult edulciuri. Acum, e la matusa ei, iar eu cind am venit acasa am gasit pragul usii si ciorapelul lasat de Bianca azi dimieata atirnat de usa PLINE cu dulciuri si fructe. Am ramas eu impresionata, va dati seama cum va reactiona ea! Desi..nu se exteriorizeaza prea tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Ciao fetele, nu am intrat cam de multicel pe aici .

Am citi si eu link-ul referitor la cadouri dar cu calculatorul nu intentionez sa-i fac prea repede cunostinta iar despre celelalte jocuri ( Go si Dame nu stiu ce e)cred ca e prea mica pt ele.
Oricum o pasioneaza cartile, desenatul cu creioane colorate si creta, puzzle .Nu i-au placut niciodata jucariile de plus ( cu exceptia cand avea doar cateva luni )si cele care canta ( gen chitara,ferma..etc ).

Madalina, sper sa nu jignesc pe cineva , dar crede-ma ca nu e nici o pierdere ca nu a iesit Serban peste .Capricornii sunt logici si realisti , detasati nu ca si pestii niste vesnici visatori , ancorati in luna si stele si sentimentalisti.Hai ca mai merge un asemenea CV la o fetita ,dar la un baiat.... .
Am observat si la scoala ca in general capricornii sunt mai maturi ca si ceilalti copii si faptul acesta le da un avantaj pt ca privesc altfel problemele legate de varsta lor.Nu stiu daca m-am facut inteleasa

Nina si la noi a venit Mos Nicolaie cu papuci de casa in forma de labe de gasca si nu a vrut sa se incalte cu ei , cred ca nu seamana cu papucii obisnuiti si i-a refuzat

Cat despre somn....cred ca ne-a muscat musca tete ca acum e la faza in care doarme cate 3 ore la pranz si 8 noaptea .


Melania (14.01.2005) si mama Carmen

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

La noi se simte ca e luna cadourilor......intai Mos Nicolae, saptamana viitoare ziua ei, apoi Mos Craciun de la scoala, de acasa, de la bunici, matusi, unchi,............nici nu mai stim ce sa-i luam. Jucarii nu cred, cu exceptia unei papusi Barbie pt colectie ....un halat de baie isi doreste ca "a crescut purcelul si cotetul a ramas mic" si mai vedem noi. Mos Nicolae i-a adus un parfum Barbie, de anul trecut si-l dorea insa eu nu am fost de acord, dar uite ca Mosu' a fost

Cu raceala am rezolvat-o, insa se pare ca trebuie sa vedem un oftalmolog. Ii lacrimeaza rau ochii Andradei si i se inrosesc.
Cu scoala e bine. Ieri am avut sedinta si i-am vazut caietele de dictari. Sunt multumita.
Problema cu piciorusele inca n-am rezolvat-o. O tot dor. I-am facut analizele si nu are reumatism. M-a trimis pediatra la ortopedie. Doar luni ajung. Nu stiu ce poate fi. Sa speram ca nu mare lucru. In schimb e fff slaba. 21 kg la 7 ani si la o inaltime de 126-128 cm, exact nu stiu, dar o sa o masor. Mi-a dat ceva vitamine. N-are pofta deloc de mancare, parca mananca in scarba. Sunt putin stresata de cate s-au adunat.

Miercuri avem serbare. Apoi, asteptata vacanta......
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
In curand incepe zodia copilasilor nostri. Si cea mai fericita perioada pt. ei cu atatea daruri.
Nici Cristina nu-si prea exteriorizeaza emotiile, cred ca este o caracteristica a capricornilor.
Si tare ii mai plac, creioanele(pixurile cu sclipici, mai ales), cartile de colorat si citit, sa deseneze si sa picteze, activitatile la masuta. Stiu ca sunt studiosi, capricornii.
Nu-i asa, mamici de scolaritze ?
Anto, durerea de picioare poate fi si de la crestere. N-ai observat o crestere brusca la ea ?
In vara, la fel se plangea si nepotica mea de 7 ani, ca o dor picioarele, mai ales seara la culcare.
Hihi...si eu am o subtirica de 16 kg si ceva si 107 cm, la 5 ani. Dar subtirei suntem si noi, parintii, asa ca.....are cui semana.
Miercuri, are si Cristina serbarea. Dar fara sceneta, doar cantece si poezii de iarna si Craciun.
Scrisoarea catre Mos Craciun a fost scrisa si luata de spiridusi...asteptam ninsoarea prognozata si Craciunul poate sa vina.


Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi !
Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

april, LA MULTI ANI PENTRU ANDRADA!

eu una ii doresc sanatate si noroc, ca restul vin de la sine...
cat despre durerile de picioare, si eu zic ca sunt dureri de crestere. stiu ca asa au patit 2 copii pe care ii cunosc.
noi avem azi prima serbare la gradi, o astept cu mare nerabdare... ieri imi spunea mama ca il lauda educatoarea cat de istet este , cum stie el toate cantecele si poeziile, DAR le canta singur, nu cu ceilalti copii... abia astept sa-l vad...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

La multi ani, Andrada, scolarita lui Anto !
Sa cresti sanatoasa si voioasa, sa-ti bucuri parintii mereu !
Petrecere frumoasa si daruri pe masura !
Felicitari, Anto !
Sa va traiasca mandretea de scolarita si sa va umple mereu sufletele de bucurie !

Madalina, abia astept sa citesc cum s-a descurcat Serban la serbare si cum te-ai decurcat tu, cu emotiile.
Imi amintesc ce emotionata eram eu, la prima serbare a Cristinei.
A recitat asa de frumos, 'cele cateva versuri cate a avut de spus !
Iar acum, ieri, atat de serioasa si cuminte a stat. Iar versurile le-a spus corect, dar cu voce inceata. Este timida....cum eram si eu, copil fiind.


Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi !
Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

LA MULTI ANI ! Andrada

sa cresti mare, cuminte , sanatoasa si sa fii o bucurie pentru parintii tai !

Wow cred ca toate aveti copii pe la gradi si scoala , noi suntem cele mai pitice ?Astept cu nerabdare sa va laudati cu prestatia lor pe la serbari !


Melania (14.01.2005) si mama Carmen

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La multi ani si din partea noastra, Andradei, chiar daca cu o zi mai tarziu (dar ieri n-am avut net). Sa fii sanatoasa, sa ai succese la scoala si sa-ti bucuri parintii!
April, sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!

La multi ani si aniversatilor de azi Ioana, Robert, Rayan si Bianca ! Sa fiti fericiti si sa aveti parte numai de bucurii si noroc in viata!

La noi e azi ultima zi de scoala! avut mici serbari la Hort, scoala si clubul de tenis si acum i-l asteapta pe Mos Craciun desi........s-a cam prins ca nu exista cu adevarat (cred ca a auzit in Hort de la copii mai mari) si in fiecare seara ma intreaba daca chiar exista. Aseara s-a mai linistit un pic ca a primit scrisoare de la Mos..........tocmai din Franta (i-am dat e-amil la adresa data de parinti la Generale si ne-a raspuns).

Va dorim un Craciun fericit si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

La multi ani, Ioana, Robert, Rayan, Bianca, Cristina, Sabina Ioana, Cristian Ionut, David si Mihai, sarbatoritii din aceste zile !
Sa cresteti sanatosi si voiosi, sa fiti buburia parintilor, mereu !
Felicitari si mandrilor parinti !



Tuturor, va doresc un Craciun Minunat, cu momente de neuitat, alaturi de cei dragi !
sa va aduca multa sanatate, bucurie, dragoste si armonie in casa si darurile mult visate !



Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi !
Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput