Copii capricorn ! (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Nu am mai intrat de multicel pe-aci. Am vrut sa scriu cum am pertecut Halloween-ul (am mers 3 mamici si 4 fetite "mascate" pe un loc de joaca pt copii-. L-am decorat cu decoratiuni de Halloween, fetele s-au jucat, noi am vb, iar cind s-a lasat seara, am venit la noi sa le dam dulciuri, dupa care a luat vecinii la "colindat").
Numai ca a doua zi s-a imbolnavit. A durut-o rau capul, a vomat, ma fost pe la dr, a luat antibiotic si am crezut ca-si revine. Nuami ca simbata i-a fost f rau, am ajuns la spital si ne-au oprit acolo........pt observatii.......Duminica era mai bine is ne-au dat drumul acasa. Iar de luni e iar la scoal (nu alipsit decat vineri).

Ieri am avut dictare si a primit o stampila (care e echivalent cu un FB).

Azi a fost la doua St. Martin Fest, o sarbatoare la care copii merg cu niste lanterne confectionate de ei, cinta si apoi se bea vin fiert sau ceai si se maninca covrigi. Afost frumos. Una din serbari a fost la fosta ei gradi, iar alta la Hort. Luni avem la scoala aceeasi serbare.
Ieri, toti copii care au mers anul asta la scoala au fost invitati in fosta gradinita, sa se joace cu fostii colegi, sa-si vada educatoarele, dar sa le si arate celor mici ghiozdanele si cartile. A fost frumos ca a avut ocazia sa se intilneasca cu colegi pe care nu-i poate vedea toata ziua!

In rest, la mate ei au facut pina la 10, iar la germana au deja 10 litere invatate (spre deosebire de colegi de la alte scoli, unde, desi sunt mai putini in clasa, au facut numai 5 litere).

Saptamina asta, mai pricis maine va reusi sa termine prima ei carte citita singura in germana! Se descurca binisor cu cititul....eu sunt multumita!

Nico
, Bianca mea a dormit intotdeauna bine, asta insemnind muul mai mult de 8 ore!! Si dimineata, pe WE daca e intuneric in casa doarme pina la 10 fara pb. Iar seara, in general merge la 8.15-8,30 la culcare.

April, citeam la celalalt subiect ca ai pb cu parul Andradei. Incearca sa-i spui ca "legat" i-i creste mai repede, sau ca, daca nu accepta sa si-l stringa, o vei tunde pt ca altfel risca sa-si strice ochii si mai tarziu iti va reprosa ca ea era un copil si nu stia ce zice, dar tu erai addult si te-ai luat dupa capul ei..........
Mai...si inca ceva!!! Am vazut caietele Andradei, i le-am aratat si Biancai (ea nu scrie chiar f frumos, dar ei scriu numai de tipar si numai cu creionul si nu au facut semne grafice). Ce m-a suprpins f placut a fost sa citesc ca e stingace si totusi scrie asa de frumos! Felicitari!

Nina, cum mai e Cristina? Speram ca bine acum!

We placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

multumesc de sfaturi Andreia. Cu parul am incercat toate solutiile si am amenintat-o de multe ori ca i-l tai. Dar nu m-am tinut de cuvant ...poate ar trebui sa-i demontrez ca ma pot si tine de cuvant....dar mi-e mila ca are par frumos.
Cum scrie de tipar Bia? Pai nu-i invata si scrisul de mana? Andrada e stangace dar pt ea sa scrie cu dreapta ar fi ca si cum noi am incerca cu stanga Si ma bucur ca nu moscoseste, deoarece trece cu mana peste scris, dar cred ca cerneala de acum se usuca mult mai repede decat cea de pe vremea noastra. Insa e tare emotiva la ore si se teme mereu sa nu ia note mici. Desi i-am explicat ca se mai intampla, doar sa nu fie o regula. Toate sunt note si daca ia note mai mici inseamna ca trebuie sa invete mai mult. Pana acum are 5 FB, dar ma ingrozesc de circul ce o sa-l faca daca ia un B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

quote:
Originally posted by april

Cum scrie de tipar Bia? Pai nu-i invata si scrisul de mana?


Ei deocamdata scriu numai de tipar si numai cu creionul. Stiloul si scrisul de mina vor aparea undeva dupa Craciun.....Asa e aici.......Unde, de ex cea mai mare nota este 1 , iar cea mai mica 5. Note insa, de la clasa a 5-a am inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Melania, se pare ca nu prea sunt cu somnul mici capricorni.
He, he....sa o vezi si pe Cristina la varsta ei cum se baga in mine cand vrea ceva sau cand o cert, de nu mai am scapare.
april, Kiki este capricorn cu ascendent in taur. Insa, deocamdata este mai maleabila, cel putin cu mine.
Parul il are si ea lung, dar sta la aranjat si i-l aranjam cum vrea ea. Acum, ii place sa-l poarte in 2 coditze impletite.
Daca nu vrea sa-l aranjam, il taiem, ca asa se poate descurca si singura cu el. Dar ii place parul lung si atunci, accepta sa o aranjam.
Cred ca este o trasatura a capricornilor, sa faca totul foarte bine, caci asa este si Cristina. Se necajeste daca nu-i iese ceva prea bine.
Timida este si ea, dar asa eram si eu.
Bianca este timida, Andreia ?
Eu tot o incurajez pe Cristina sa vorbeasca, sa interactioneze si ea cu (,) copiii, caci acestia o iubesc, e frumoasa si desteapta, n-are de ce sa-i fie rusine.
Scrisori pentru ati scris ? Ca in curand vine Mos Nicolae si trebuie sa stie si acesta ce sa aduca.


Un fulg pentru seara de Craciun
Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Nina, sa stii ca ue am tot incurajat-o pe Bianca si pot sa spun ca nu mai e asa timida! Ba chiar ma surprinde acum! Nu e obraznica deloc, vorbeste f politicos, isi cere scuze daca deranjeaza si multumeste de fiecare data. Dar, nu e chiar f timida.......sau nu mai e.......

Pe ea a ajutat-o mult un curs de anul trecut de germana. Noua ne-a fost recomandat, nu pt ca nu stia germana, ci pt ca era destul de timida!

Cu parul.............am depasit faza "fitzelor". De teama paduchilor, i-i fac o coada impletita sau coada de cal. Mai rara 2 codite! Ieri insa, a mers cu parul desfacut, ca a venit fotograful in scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Andreia, asteptam pozele Biancai cu parul desfacut !

La multi ani, de ziua Sfantului Andrei !


Un fulg pentru seara de Craciun
Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Nina, merci mult de urari!
Poze inca nu avem, dar cum le primit, iti trimit sa vezi!

Acum e racita rau de citeva zile......dar a mers la scoala....

Voi sunteti bine? Multa sanatate Cristinei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Cum e Bianca, si-a revenit din raceala ?
La Cristina doar glicemiile ne dau bataie de cap, de cand e vreme urata afara si nu mai iesim la plimbare atat de des. In rest, multumesc lui Dumnezeu, este sanatoasa.
Are o perioada de evolutie acum, asa....brusca. Poate unde se apropie de 5 ani, o noua etapa.
Vine Mos Nicolae si speram sa vina fara nuieluse pt. cumintii capricornuitzi.


Un fulg pentru seara de Craciun
Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

A venit Mos Nicolae cu papuci pufosi si caldurosi, mov cu inimioare si paiete. Iar Cristina, se tot mira cum de a stiut asa de bine Mos Nicolae ca ei ii trebuie papucei ?
Nuielusa nu a adus, oricat de frumoasa este, ca e cuminte capricornitza mea.


Un fulg pentru seara de Craciun
Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Revin cu ceva interesant !
Cadouri pentru copii in functie de zodie
Cum am scris si acolo, in mare parte, Cristinei i se potriveste ce scrie despre copilul capricorn.
Ramane de vazut cum va fi cu PC-ul.


Un fulg pentru seara de Craciun
Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput