Bebelusi de iulie-august 2005 (80)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:



Prietena mea a nascut foarte foarte greu. Aseara la ora 19.10. Durerile au apucat-o la ora 4 dimineata si a nascut asa cum v-am spus.

Nu mai conteaza acum.

Ceea ce e important este ca are un baietel sanatos de 3.850 Kg, ea este bine si abea astept sa ii vad pe amandoi astazi.



Sa fie sanatos si sa creasca mare fara evenimente neplacute.



Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brichisalisa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Fetelor...voiam sa merg vineri la baby expo si sa fac galerie celor doi voinici ai nostri care concureaza, dar nu mai ajung, ca nu-si poate lua liber al meu sot...voi cand, cum mergeti?

http://photos.yahoo.com/chireanicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina71 spune:

La Multe Luni! bebeilor aniversati in ultimele zile! Noi n-am avut calculatorul sanatos pana ieri... Am reusit sa citesc din urma...

La Multi Ani! Dede, sanatate si fericire alaturi de cei dragi tie!

Pupici,
Cati si Alexia(24.07.2005)

www.dropshots.com/day.php?userid=81250&cdate=20060215" target="_blank"> filmuletze...
sunt mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmari spune:

Buna dimineata voua si o zi minunata!
Simona si Lia, multumesc de raspunsuri......asa mi-a zis si health-visitor-ul aici, sa incerc sa-i combin mancare gatita cu borcanas, daca sefele confirma ma execut cu multa incredere. Eu pina acum gateam si o serveam din borcanas, poate poate se pacaleste.dar cupilul nu-i usor de fraierit.
Eu va rog muuuuuult fetelor, daca si cand aveti timp, dati-mi si mie o reteta a pranzului favorit al bebelului vostru.....si poate din asa colectie de bijuterii culinare s-o invrednici si mandra mea sa serveasca.
Azi vreau sa-i dau pt prima oara peste, Doamne ajuta....fac ciorba pt noi si-i voi scoate ceva peste special pt ea inainte de a aduga condimente in zeama,pt noi astia batrini si acri

Dede, sa-ti dea Dumnezeu sanatate si ani multi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giayan spune:

La multe luni bebelașilor născuți în data de 14 !!1

Simona și eu îi dau iaurt din comerț,dar de la Campina,Yazoo se numește.Am încercat să îi dau iaurțel făcut în casă sau Danonino ,dar nu i-au plăcut,așa că i-am dat Yazoo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:


Yasmari, Ana mea prefera supica . Orice altceva incercam sa oferim puiei la pranz, este cam degeaba !! Am icnercat cu borcanele, cu piureul de legume... nici un gand.. asa incat o las in pace pana mai creste un pic sa mai diversificam . Deci, la jpranz mananca supa (cam 120 ml supa strecurata) si apoi cateva lingurite de banana cu biscuiti sau mar. Dupa cum vezi avem felul intai si desert !!

Am incercat sa ii propun doctorei sa ne dea unde verde la o combinatie carnita-cartof, asa un fel de musaca, insa din pacate mai ales acum cand a fost si bolnava, avem inca intersiz la orice noutate.



Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brichisalisa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Simona si eu ii dau Danone de copii si ii lace o gramada, are niste zahar dar nu in cantitati industriale.Eu sunt multumita.

Lia, secretul meu cu Aidan e ca l-am mutat in camera lui.Sotul meu sforaie si de aceea se tot trezea si nu reusea sa adoarma la loc.La inceput insa s-a mai trezit dar pana la urma cred ca a fost prea confortabil pt el ca sa se mai trezeasca :)

Cin, felicitari pt dintisori!!!

Adriana si bebe Aidan Alexander(27.06.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:



La multe luni puilor nascuti intr-o zi de 14 !!!

Sa fie sanatosi si sa creasca voinici !




Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brichisalisa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Lia, eu cred ca e de la dinti, parerea mea e sa nu te ingrijorezi prea tare mai ales ca nu are febra si chiar daca ar avea ar putea fi tot de la dinti.E perioada, ce sa facem?Si Aidan mai face figuri, eu ii mai dau Tylenol din cand in cand, cam o data la 3 zile.Are zile cand e ok.
Oricum poti intreba dr, mie mi-a spus clar ca maraiala, usoara sau severa si/sau febra usoara in perioada asta e de la dinti.

Adriana si bebe Aidan Alexander(27.06.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema.nu.ela spune:

simona,
mie mi-a zis doctora sa-i dau iaurt Danone simplu in care sa-i pun eu fructe. asta pt ca cele cu fructe au zahar destul de mult. eu ii dau ori cu un pic de fructe crude, ori cu fructe din borcanel, ori ii pun cereale fara lapte de la Nestle ca au vanilina si sunt dulci (orez, orez cu 3 fructe, 3 cereale, 5 cereale). mai sunt si cele cu mar de la Humana daca ii plac.
am vazut ca sunt controverse cu iaurturile danone. eu am mai incercat si Milli si Oke. da parca e mai bun danone si daca asa m-a sfatuit pediatra...vezi si tu care-i place mai mult.

yasmari,
imi e cam greu sa-ti zic meniul preferat ca eu de cand am inceput serviciul ii gateste bona. dar din ce mi-a zis ea mananca cel mai bine piure cu spanac si ou si piept de pui. il face asa:
- 100 gr cartof dulce, 1 pastarnac, 50 gr spanac congelat, 1 dovlecel, 1 ou, 150gr piept de pui.
- le fierbe la aburi pe toate cam 40min din cauza cartofului
- apoi pieptul de pui il taie mic-mic
- amesteca la blender legumele mai intai, pune si un pic de apa plata pura (nu minerala). apoi pune galbenusul de ou si carnea si mixeaza iara pana nu se mai vad alea. eventual mai completeaza cu apa in functie de ce consistenta vrea. din ingredientele astea ies cam 250gr mancare.
la inceput a mea vroia mai fluid...daca-i dadeai mai gros refuza. acuma s-a invatat si cu mai gros. mai intai i-am bagat carnea si apoi galbenusul de ou.

si ii mai place si combinatia: morcov, pastarnac, dovlecel, piept pui. de fapt ii place orice cu mult morcov: morcov cu mar, morcov cu cartof.

in schimb nu-i plac fructele decat de la borcanas si nici nu prea insist deocamdata cu cele proaspete pt ca acum la noi sunt f scumpe. si fructele i le dau cu 1-2 lingurite cereale fara lapte ca sa fie mai consistente.

nu stiu cat are fetita ta ca varsta. 100gr e un pic cam putin. mie pediatra mi-a zis ca in perioada 7-9 luni ar trebui sa ia in medie cam 330gr. si a mea a luat in greutate 350gr intr-o luna jumate doar. mie mi-a recomandat pediatra pt pofta de mancare Ecoflorina sau Biotics care ajuta la digestie. daca vrei iti zic cum mi-a recomandat sa dau. si sa-i pun in lapte 1-2 masuri de cereale ca sa fie mai consistente.

joker,
s-ar putea sa fi facut conjunctivita neinfectioasa. nu te speria. poti sa-i pui niste picaturi in ochi vreo 5 zile si ii trece. a avut si a mea odata si i-a trecut.

mamica de maria, 7 luni si 2 saptamani

Mergi la inceput