Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005(30)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Salutare fetelor!

Melku bine ai venit printre noi. Se vede ca ne citesti mai demult dupa cat de prompt ai raspuns la cerintele de tabel si fetelor care ti-au urat bun-venit. Te asteptam cu poze si povesti despre fetita ta.

Revenind la baiurile mele cu cantaru' jelii: am cantarit fata si pe aiureala de sibiu, care in mod clar si-a inceput ruginirea in lada de gunoi in curte, dar m-am cantarit si eu pe cantarul nostru si apoi cu ea in brate, si tot la 6300 ne invartim. Asta este, nu am de gand s-o dau in paranoia, fetei ii merge bine, e vesela (scoatem maraielile de sapt trecuta pt ca ne ies clar dintisori dupa pofta cu care roadem la chestiile de cauciuc si gingiutele albe si sensibile), se joaca, rade, canta, nu vad absolut niciun semn de ingrijorare. In plus, sunt cu 2 medici in casa care m-au facut ieri isterica cand am inceput sa plang la cantar. De siguranta, marti ne programam la un alt pediatru sa ne vada, pt ca draguta mea de pediatra are tel inchis de 2 zile jumate. Frumos din partea ei cu atatia copii in responsabilitate sa fie de negasit. De 9 din 10 ori cand sun nu raspunde sau imi inchide, are tel inchis, nu poate vorbi, etc. Sincer, o fi ea super, da' eu m-am saturat. Raman cu dosarul la ea, mergem la vaccin, dar in rest voi apela la oameni pe care ma pot baza, mai ales ca n-am avut nevoie decat fte rar de medic, dar macar atunci s-o fi gasit.
Asa ca m-am linistit in proportie de 90%, pt ca am vorbit si cu alte 2 pediatre la tel si-au spus ca nu e regula batuta in cuie cu luatul in greutate, iar Ana la 4 luni si-a dublat greutatea de la nastere, 6300 e fte bine, mai ales ca s-a lungit atat de mult. Nici nu are cu cine semana rotunjoara, ca doar e toata tac'so care e slab tzar si asa a fost de mic. Cat timp se simte ok si mananca bine si doarme bine si e vesela, nu are rost sa ma crizez. Va lua ea in timp mai mult, si daca ramane liana doar n-o sa ma supar :) Sanatoasa sa fie.
La noi a fost azi super afara, soare si cald, acum ploua tare de tot, insa e tot cald si aer super. Am tras o aerisenie si mi-e un somn de nu ma vad :) Tati e la buzau, maine va fi in bucuresti, sunt putin ingrijoarata de atatea drumuri, dar el conduce cu grija si nu se abereaza sa riste, si pentru noi se chinuie si se zbate.
Baita noi facem in cadita noastra de bebelus, inca n-o bag in cada mare ca se simte bine aici. Apa la noi e calda bine, asa-i place, niciodata n-am bagat termomentrul de baita, e tot in ambalajul original, cotu' meu sau al lui tati nu ne-a inselat pana acum. Nu mai ridicam temepratura in casa ca nu are sens, eu o pun direct in prosopel, o sterg bine pe parut si apoi caciulita 1 ora, o masez rapid si o imbrac pe jumate apoi masez si piciorusele, apoi o bag in saculet, deci e destul de cald.
Si eu sunt de principiul ca nu e bine sa cocosesti prea mult copilul ca-l sensibilizezi aiurea, daca pana la 4 luni i-a mers bine asa, nu vad de ce-as deveni acum altfel.
De multe ori ma gandesc ce mica putea fi cand am venit casa, si ca nu eram deloc stresata, pe masura ce creste vad ca cresc si stresurile :)
M-am lungit si eu ca o placinta, dar am prins un mom. mai liber.
Cand apuc sa citesc tot din urma revin si cu raspunsuri pt fiecare, sper sa apuc :P

Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ripley, dar daca tu de fapt luna trecuta ai catarit-o cu burtica mai plina si kk nefacut? N-ai mai cantarit-o de atunci?
Ca e f mult 1300 in luna a 3-a.
Per ansamblu, 6300 de la 3000 in 4 luni e f bine.
Mai cantareste-o si tu saptamanal sa vezi cum evolueaza treaba.
Pup Anutachele.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Lavi draga, cantarit fata totdeauna inainte de papika, kkta, schimbata cu pampersu' nou sau goala-golutza. Mersi ca te-ai uitat la grafic cu greutatea, eu n-am avut curajul sa vad cum stau altii :) Si mie atunci mi s-a parut enorm, de aceea per total stam bine, zic eu, mai ales la cum arata de bine dezvoltata, si chiar am studiat ieri si azi la ea din greu. Sa nu uitam cei 70cm, poate n-am masurat bine desi am fost atenta, dar toate hainele i-au ramas mici in 2 sapt. Asta e, inalta si subtirica manechina mamei :))
Pup si io Nati, Silviuca si mamuca lor atenta :)
Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Melku, bine ai venit! Albumul tau nu e public, asta cred ca e problema. (Ca sa-l faci public: dechizi albumul si sus ai un buton "Share album" - selectezi apoi accesul = public)

Ripley, exact asa ma gandesc si eu: ce curaj puteam avea cu bebe de cateva zile! Mi se pare chiar ca acum il protejez mai mult decat atunci, chiar il imbrac mai gros prin casa! Dar imi dau si eu seama ca nu e cazul si incerc sa ma mai abtin

Mai, eu n-am curaj sa-l fac innotator. Am incercat de cateva ori faza cu tinutul copilului pe burtica in vanita (asa cum e ilustrata ea in Capraru) si de fiecare data mi-am blestemat gandul prost. E drept ca noi nu prea suntem experti la imbaiat copilul si la pozitionat in cadita, cand vad pozele voastre imi dau seama...

Altfel, sunt suparata rau cu lapticul asta. Mi-am revenit, mastita a trecut, dar mi-a scazut laptele ingrozitor de mult. Nu prea inteleg de ce, practic doar 2 zile n-am alaptat din sanul bolnav, celalalt a fost folosit permanent si supliment i-am dat putintel (facuta proba de fiecare data si pastrat numarul de mese = 7). Probabil si de stres si suparare mi-a scazut lapticul... Asa ca acum dam supliment la multe din mese.
Imi amintesc tristetea voastra cand ati ajuns aici, acum va inteleg perfect.

Oare mai exista cale de intoarcere? Ce-as putea sa fac pentru laptic?

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Inca o chestie: una din pediatre mi-e zis clar ca se cere diversificarea, ceea ce si vreau sa incep numa' sa incaseze tati sa comandam storcatoru de la tv shopping, ca n-am cum stoarce morcovii in pumni :))
Merg sa fac baita fetii singurica, ce-o iesi fara dushul obisnuit nu stiu :P da' ne mai balacim si noi.
Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Maria, singurul sfat esential pe care ti-l pot da este sa nu disperi, sa stai calma, sa iei nutrinatal, galacotgil etc. Eu m-am stresta in asa hal inca s-a dus tot laptele. De aceea iti recomand somn, liniste, papica buna si ai sa vezi ca totul va fi ok. Daca nu merge si nu merge, asta este, alaptezi cat ai cat de mult se poate.

Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, hai ca teurajez eu imediat, ca-s pe culmile depresiei si io

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

bau-bau
mai, ripley, las-o pe anutzache sa creasca in pacea ei . la 4 luni si-a dublat greutatea de la nastere, ce mai vrei? sa se faca obeza??? io tot ii pove lu' fi-miu despre ea, ca am vazut ca se poarta cuplurile p-aici. nu s-a hotarat inca daca isi depune CVu la nati a lu lavi, la bebita amalia sau la anutzache. poate la toate trei
eu nu-i fac baie lu' bb in cada mare, pt. ca noi avem o baie ff mica, unde e ori ff rece, ori igrasie. da' avem rubedenii cu piscina, as aca la vara il duce mama lui acolo, in calitate de ruda saraca cu miloaga... ata ete
mai, pe bebeii vostri nu-i distreaza teribil anumite cuvinte? ca al meu se sparge de ras la: "tiptil", "pterodactil", "'apciu"
dienutza, vezi ca supa in care a fiert carne nu e chiar ok. ca mie dr. de bila mi-a zis ca n-am voie (sa mananc eu), pt. ca e un concentrat proteic bla,bla,bla si nu face bine la organe. adik am voie carne fiarta, da' n-am voie si apa in care a fiert. ma gandesc ca o sti el ceva, si dak nu face chiar bine la adulti...

mai voiam sa scriu ceva, da' mi s-au terminat ideile pe seara asta

c & andrei-ardei-ce-m-as-face-fara-ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

Multumesc mult madau si maria alexia pentru ajutor. foarte simplu si cam la mintea cocosului, da' de...
Am reusit sa pun cele mai recente poze la semnatura.

Multumesc si celorlalte fete care mi-au urat bun venit. Ripley, sa stii intr-adevar ca va citesc de mult. De cand aveati burtici (si io!) si va intalneati la terasa Lido, locul meu de baut must de ani buni. Ce vremuri!

Fetelor, eu sunt fan Lost! Imi place la nebunie acest serial. tocmai ce s-a incheiat un nou episod pe axn. bun film. da' pacat ca-i numai o data pe saptamana. Imi mai impartaseste cineva aceasta pasiune?

melku & bebe Daria(02.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

a... mi-aduse aminte ripley. io am folosit rozatoarea de sticla pana mi s-a urat, radeam la mere pt. 4 lingurite de zeama limpede, pitiku se enerva, mizerie, strecurat, tifoane, bahhhhh
asa ca azi am bagat marutu si portocala in suco-masina si a iesit un suc frumos, bun, cu o culoare fff frumoasa si deloc oxidat. si mult, adik vreo 250ml dintr-un mar si o porto. asa ca eu ma las de sticle... traiasca tehnica, frate!
PS: "rozatoarea" de sticla era de la maica-mea, de cand eram noi mici. treijde ani are.
c & andreiasul meloman (acum doarme in bouncer si asculta mozart )

Mergi la inceput