burtica prea mica!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Eu m-am ingrasat vreo zece kile cu totul. Nu sint o slabatura de obicei, asa ca aratam fix cum arat neinsarcinata, dar cu burta in fata. Pe mine m-a exasperat asa de tare lumea de pe strada care-mi spunea ca am burta mica, incit am cerut o a treia ecografie (ceea ce aici nu prea se face) doar ca sa-mi masoare bebelusul sa fiu sigura ca e in regula. La nastere, burtoiul meu de 10 kile a scos la iveala o buburuza de 3.5 kg si 50 cm.
Chiar azi ma gindeam la o colega de scoala. Un pai de femeie care in luna a saptea cind am vazut-o eu ultima oara arata... usor balonata. N-am nici cea mai mica idee unde a incaput acel copil sanatos si frumos, nascut pe la 3.300 kg.
Nastere usoara!

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana18 spune:

Am aflat de curand..adica de 2 luni ca voi fi mamica..Ce e tare curios....n-am nici un simptom..ca sa nu mai zic....ca am vazut poze cu voi cu "burtici"..mie mi-e si rusine..la mine nu se vede nimic....cand o sa fiu si eu asa?.....parca n-are nic un farmec....vreau o burta....
Pentru toate mamicile actuale si viitoare.....sunteti cele mai frumoase .Multi pupici..si sa va traiasca bebelusii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DELL spune:

Eu sunt insarcinata in 33 sapt si am diametrul burticii de 97 cm,dar nu mi se pare deloc mica.Asa ca nu-ti mai fa probleme cum ca ai fi mica in burtika.Eu cred ca e foarte normal asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

De obicei fetitele sunt mai mici iar burtika e, normal, mai micuta. Si la mine a fost la fel. vroiam burta mare dar a fost f mica. Copilul a avut 3.100. Avantajul burticii mici e c anu faci vergeturi.

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)
AM T'EI ANI!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ubytika_mea spune:

buna fetelor! bine ca am gasit sub asta! :D azi am fost si eu la medic si mi a spus ca e burta cam mica..sunt insarcinata in sapt 31! de obicei nu treceam de 49 kg niciodataZ! acum am 61 si n am decat 165 innaltime! cand am citit mesajele voatre mi am si masurat burticu! si are 102! asta e burta mica???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

salut,

eu in luna a 6-a am schimbat locul de munca, si colegii de la cel nou nu m-au crezut ca sunt insarcinata Cei de la cel vechi, cum ma stiusera cum aratam inainte, si-au dat seama... La fel, si mie mi se spune ca am burtica mica, si abia de vreo 3 saptamani mi se cedeaza locul prin metrou si autobuze

Copilul pare chiar grasunel, si lungan, deci e dezvoltat ok. Lichid am in cantitate suficienta. Doar ca mie mi se pare ca burtica mea a crescut mai mult in latime decat in fata... am 103 cm in diametru, inainte aveam cam 62, si 1,70 inaltime; si am luat 13 kg

Legat de dimensiunile burticii m-a linistit femeia de serviciu de la job, care mi-a spus ca fiind burtica mai mica o sa iasa copil mare, ca inseamna ca n-am prea mult lichid... ca dansa a avut o burta uriasa, si a nascut un matzuc, ca era numai apa in burtica aia [:))]

Deci: daca conform ecografiilor copilul se dezvolta normal si lichidul e suficient, nu va luat dupa toti binevoitorii care stiu mai bine decat voi ce se intampla prin burtica si cat de mare trebuie sa fie

Aaa, si nici eu n-am facut vergeturi pe burtica Am facut vreo 4 pe in lateral, de la statul pe scaun



Diana 38+ cu Mihai-Alexandru
AMR 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickol_f spune:

Buna katoiu_4u, sa stii ca si eu in luna a 8-a aveam diametrul burticii de 92 cm, iar persoane care ma vedeau zilnic de abia in luna a 7-a si-au dat seama ca am burtica, acum trebuie sa nasc si diametrul burticii mele este de 100 cm. Sunt persoane care se uita la burtica mea si dau din cap zicand "cred ca are vreo 2.500 sau 2.700 kg" si sincera sa fiu nici nu le bag in seama pt ca eu stiu ca bebitza mea este bine. Apropo pana acum am luat 15kg, destul de mult zic eu, dar asta nu are legatura cu marimea burtii, asa cred.......
Nastere usoara si eu zic sa nu-ti faci probleme.

Mergi la inceput