Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Helios, doare si dureaza pana se vindeca... cea mai buna "crema" pt. ragade e chiar laptele tau! Lasa 1-2 pic. de lapte sa se usuce pe san, stai mult cu sanii dezveliti, si atat! Sa nu folosesti sapun, ca usuca.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaforisch spune:

Tina merci de raspuns!
te felicit pt. bebe tau sanatate si crestere mare!
in legatura cu Markus s-a nascut la Maternitatea Oradea cu dr. Muresan cu 3,100 gr.,apgar 9/10 la ora 18,45 luni pe 20 martie.
si cu alaptatul......eu i-am dat completare de la inceput deoarece imi plingea dupa fiecare alaptat,lapte am destul scot si cu pompa dar nu este consistent se pare .
Va oresc o zi placuta tuturor! va pup Dia si Markus-Erik!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Simo, eu cred ca esti pe drumul cel bun. si noi am patit la fel - eu mergeam la scoala si i-am dat lui Matei lapte de la mine cu biberonul. dintre titza si biberon el a ales biberonul in timp. doar noaptea cind nu stia prea bine ce i se intimpla mai sugea. ziua numai biberonm vroia. asa ca pompam si ii dadeam biberonul - ma stresam daca pot face fata cu laptele si la supt si la pompat, asa ca am hotarit sa nu mai amestecam lucrurile. venise si vacanta, asa ca am hotarit sa revenim exclusiv la supt. trei zile a durat toata povestea. Matei plingea de foame, isi sugea degetul, dar nu vroia titza. sugea numai noaptea ca sa recupereze. dupa trei zile a revenit. eu insa am fost foarte hotarita si am zis ca nu mai folosesc niciodata biberonul. zis si facut. am alaptat pina la 1 an si 9 luni si a fost foarte bine.

daca chiar vrei sa ii dai biberon cu lapte de la tine in paralel cu suptul trebuie sa ii dea altcineva biberonul, ca bebe sa stie ca de la mama vine titza (si atit), iar de la tata/bunica, etc. vine biberonul.

o sa reusiti sa faceti ceea ce va doriti cu hotarire si consecventa. bafta multa!

Oana si Matei (25 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim0 spune:

Oana, multumesc pentru sfaturi si incurajari!

Am incercat acum vreo 2 saptamani s-o fortzez sa se intoarca la tzitzi. Am tinut-o chiar nemancata vreo 2 zile, dar facea foarte urat si nu am mai rezistat psihic. Acum vreau s-o conving cu binisorul. Nu suport s-o vad cum plange.
Interesanta ideea ca biberonul sa i-l dea altcineva...nu ma gandisem...problema e ca nu gasesc mereu pe cineva disponibil.



poze Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

pai cind nu e nimeni sa-i dea biberonul, ii dai sa suga. in timp isi va da seama. chestia asta se numeste in cartile americanilor nipple confusion. lucrurile trebuie sa ii fie clare.

toate cele bune. o sa fie bine. sa ne dai de veste.

Oana si Matei (25 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helios spune:

Ciao,
Cu lapticul la fetitza mea Anisia s-a mai rezolvat, asta si datorita ajutorului vostru.
Mancam acum si lapte de la san si formula si toata lumea este fericita, si mamica si fetitza.
De ieri insa, cand Anisia a implinit 19 zile, a aparut o noua problema> suzeta.
Asta pentru ca a plans foarte mult, aparent fara motiv.
Pe mine la spital, dupa operatie m-au tot "stimulat" sa o pun la san sa vina laptele si am senzatia ca s-a obisnuit sa stea mai mult la san.
Voi cum ati abordat problema "minciunicii"?
Mi-e teama sa nu isi suga degetul si de asemenea sa nu suga suzeta prea mult si sa nu mai putem scapa de ea, mai ales cand o sa apara dintii.


Pupici de la Anisia Sara si Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Helios,

nevoia bebeilor de a suge e uneori mai mare decit aceea de a minca. ei vor sa suga chiar daca nu maninca - e un fel de a se simti in siguranta ca atunci cind sint la sin.

daca fetita ta sta la sin prea mult si nu maninca incearca sa o stimulezi ca sa ii comunici constant ca la titza se maninca in primul rind. dupa ce e satula ori adoarme ori iti zice ea ca s-a saturat si vrea sa vada si altceva decit titza. poti sa o gidili usor la ureche, nas, git si ea se va apuca de treaba - supt.

Matei pe la 3 luni a inceput sa isi suga degetul cu o pasiune nemaivazuta - asa din senin. tot din senin a renuntat aproape de 5 luni. nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi de pe acuma din pricina suzetei sau a degetelului. eu sincer nu as introduce suzeta. dar daca totusi o faci si daca fetei ii place lasa-o. ei au nevoie sa suga. asta e un instinct de baza la bebei si trebuie sa ii lasam sa si-l satisfaca.

spor la alaptat si sanatate.

Oana si Matei (25 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sebica spune:

Sa va spun si eu din experienta mea de alaptat.
Primul baiat, acum are 6 ani, l-am alaptat 11 luni. Pe al doilea, de aproape 6 luni, vreau sa-l alaptez cat mai mult. Ca sa se sature copilul tre sa bei 3 litri lichide si sa mananci bine, mai ales proteine. Daca intr-o zi nu mananc carne, vrea sa suga din ora in ora. Insa dupa o friptura zdravana sta linistit 3-4 ore. Inainte de sarcina aveam 55 kg si acum am 70. Sunt cat o vaca, mananc chiar daca nu mi-e foame, mai ales ciorbe, supe, legume, lactate, carne. Acesta ar fi dezavantajul alaptatului. Eu abia acum incep diversificarea si bb are peste 8kg, dar ii dau fier, prescris de medic.

Cand copilul refuza sanul ati incercat sa-i dati apa? Al meu bea apa cu biberonul de la 3 luni. Probabil ii este cald sau sete si-mi refuza sanul, totusi ceve cere si-i dau apa. Bea cam 200ml pe zi. II dau si noaptea.
Pana la 3 luni ii dadeam Baby Drink, cam 50-70 ml pe zi.

S-a intamplat ca BB sa fie mort de foame, sa incerce sa suga, apoi sa fie nervos. A fost cazul cand am mancat ceapa verde sau usturoi, mirosea urat laptele.
Aveti grija ca ceaiul de tei face laptele amar, scrie si in prospect.
Si sa nu mancati prea multe fructe (doar 2) ca-l doare burtica. In maternitate ne-a spus ca-l doare si daca mancam mult iaurt.

Aveti grija de bebei !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Buna mamicutelor

Am si eu o problemuta cu alaptatul...
Fetita mea are oluna si o saptamina, papa sin si completare cu formula dimineata si seara, asta nu ca nu as avea lapte... am ca la robinet dar nu se satura doar din sin...
Ieri am fost la doctor si mi-a spus ca a luat prea mult in greutate si sa nu ii mai dau formula sa o pacalesc cu o suzeta. Intr-o luna si o saptamina a luat 1.500

Imi este mila de ea sa ii dau suzeta pt ca atunci cind o apuca suge din ea de ii ramin semne pe fata...

Ce sa fac ? Sa ii dau numai sin este agitata si nu se odihneste nici noaptea. Formula ii dau de doua ori pe zi cca. 70 -80 ml si ii mai dau Baby Drink 50 ml / zi.



Dolce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

mAI AM O INTREBARE
Ce ceaiuri sunt permise pe timpul alaptarii ? Sper ca nu este valabila lista de ceaiuri interzise din timpul sarcinii

Dolce

Mergi la inceput