Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

dolcebaby,

nu cred ca se pune problema ca a luat prea mult in greutate la virsta de o luna. cred ca doctorii se ingrijoreaza mai ales daca e vorba de formula, caci formula de obicei "umfla" bebeii (desi nu toti bebeii hraniti cu formula cresc asa spectaculos) incearca sa vezi insa daca va lua mai putin numai cu laptele tau.

Matei al meu a luat in primele 5 saptamini 1600g numai cu lapte de la sin. bineinteles ca era cu mult peste medie, insa fiind alaptat au spus ca este ok.

eu zic ca daca ai lapte suficient e bine sa o alaptezi exclusiv. sint sigura ca se va satura. ai grija sa suga la un sin 15-20 de minute pina ajunge sa suga laptele cel mai consistent care este alb galbui. daca suge putin si nu foarte viguros e posibil sa se hraneasca numai cu laptele acela mai subtire care ii tine mai mult de sete fara sa ii dea prea multe grasimi.

nu stiu prea multe despre ceaiuri interzise in timpul alaptatului. de cele mai multe ori scrie pe prospect. stiu sigur ca salvia trebuie evitata pentru ca scade productia de lapte.



Oana si Matei (25 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol_nicol spune:

Buna ziua tuturor.
Observ ca unele mamici au avut noroc sa se intoarca bebeii la san, insa eu am dat gres.
Cand m-am temut ca nu se satura bebita i-am dat supliment de lapte praf cu biberonul, iar ea a ales biberonul. Nu am mai reusit sa o dezvat de biberon si uite asa m-am chinuit cu mulsul si i-am dat cu biberonul si lapticul meu dar si laptic praf.
Poate daca aflam mai demult de aceasta metoda, sa nu-i dau eu cu biberonul reusam sa o intorc la titi.
Acum ramane sa aplic metoda la urmatorul bebel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Hai sa va zic si eu experinta mea, am mai povestit pe aici dar ma repet poate ajut pe cineva.... Eu m-am muls si am dat puiului meu cu biberonul pana la 6 saptamani (din cauza de prematuritate). L-am trecut la san la 6 saptamani folosind o metoda mai putin radicala pentru el dar obositoare pentru mine. Numai ca a meritat fiecare secunda de chin pentru ca inca imi alaptez puisoru'.

Am facut asa: il puneam la san pana cand obosea si apoi completam cu biberonul cu laptele muls de la mine. Asa am facut de marti pana sambata, treptat a inceput sa manance mai putin la bibe iar sambata a mancat doar 20ml si atunci am hotarata ca la masa urmatoare scoatem sticla. Asa am facut si bebe a mers tare bine in ontinuare desi nu a mailuat in greutate asa tare cum lua la biberon (cate 400g pe saptamana).

V-am scris pentru ca acum un an cand am inceput demersul de a-l trece pe Victor la san am cautat informatii pe forum despre cum se trece de la biberion la san si am avut parte de putine sfaturi.



Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Lilly spune:

Cu speranta ca sfatul meu vine prea tarziu, si deci e inutil:
Piciul meu adora sa bea din pahar, mai ales daca ma vede pe mine band prima. Incearca, poate il pacalesti.
Laptele de vaca, pasteurizat sau nu, NU SE DA COPIILOR MAI MICI DE UN AN. Am intalnit copii la Grigore Alexandrescu care nu luau in greutate si lesinau pe strada, desi beau cu placere laptele de vaca.
Copilul meu creste cu Bebelac, posirca oferita gratis de statul roman. Are 11 luni, 11 kg si 83 cm. Iar in privinta alaptarii la san, am incercat sa fac fata dar n-am reusit. Si l-am trecut pe lapte praf. Stiu sigura ca mananca si cat, la ce ora, imi doarme toata noaptea neintors iar ziua nu se trezeste din juma in juma de ora sa ceara lapte. Din punctul meu de vedere, e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CSA spune:

[blue]Buna tuturor mamicilor si mii de multumiri pentru experientele impartasite si pentru sfaturile date!
Noi suntem inca in asteptarea , care ar trebui sa se nasca dupa 20 iulie. Sunt hotarata sa alaptez, desi recunosc ca-mi era teama de durerile sau complicatiile care ar putea sa apara. Insa dupa ce am citit tot ceea ce apare aici pe forum, ma simt mult mai increzatoare si cu siguranta mult mai informata.

Pupici tuturor,
in asteptarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elvie spune:

csa nastere usoara si belelus sanatos ,alaptatul nu e asa simplu cum pare ,primele doua saptamani are sa fie mai greu ,mult succes

Elvie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Eu nu mi-am alaptat primul copil din cauza lipsei de informatie: nu mi-am imaginat ca alaptatul poate pune probleme, asa ca nu am citit si nu am intrebat nimic despre el. Venita acasa cu bebe din spital, cand am vazut ca plange la 5 minute dupa ce il alaptam, am intrat in panica si l-am pus pe formula si in 3 saptamani nu mai aveam lapte deloc.

Asa ca in 2 ani, pana cand am nascut al doilea copil, m-a desteptat si am citit tot ce am putut gasi, asa ca acum, la 4 luni, inca alaptam cu succes. Se poate, numai ca nu e usor si trebuie perseverenta si sa stii la ce sa te astepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

Buna fetelor
eu am o problema mai nou cu alaptarea. copilul are 2 luni si papa numai de la san(biberon, rar cand iesim si chiar nu pot sa-i dau sa suga si si atunci laptele e de la mine muls), lapte am suficient, doamne ajuta, copilul creste ffff bine, e sanatos, are 6,4 kg si 61 cm, deci toate bune si frumoase.
de vreo o saptamana tot caut pe net pozitii de alaptare pt ca fiind asa greu copilu' si eu cred prea sensibila m-am invinetit toata pe antebrat de la greutatea lui. ma dor mainile groaznic si intr-una din vanatai parca am si ceva nodul.....maine ma duc la doctor sa vad ce se intampla.
intrebarea mea ar fi in ce pozitie tineti copii la alaptat cele cu copilasi mai maricei si dodoloti ca al meu??? eu tot schimb pozitia de alaptare dar lui ii place cel mai mult cand stau in fund si-l tin in brate.
ce sa fac??cum sa-l tin si sa nu mai am probleme??????

de ALEX (8 mai 2006)
POZE

www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Arleena: poti sa stai in fund, pe pat, cu picioarele intinse(se poate si pe scaun sau fotoliu dar e mai comod pe pat). Asezi o perna pe picioarele tale iar pe bebelus pe perna, sa-l ridice pana la nivelul sanului. In acest fel bebe sta tot la tine in brate dar nu-l mai sustii, nu-i mai suporti greutatea.
Apoi mai este pozitia aplecat deasupra bebelusului, tot in brate il tii dar in alta pozitie - incearca, poate-l pacalesti.
Culcat pe o parte nu-l poti pacali si sa pape?

Andreia, ingerasul nostru mic (23.05.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviad spune:

quote:
Originally posted by dolcebaby

Buna mamicutelor

Am si eu o problemuta cu alaptatul...
Fetita mea are oluna si o saptamina, papa sin si completare cu formula dimineata si seara, asta nu ca nu as avea lapte... am ca la robinet dar nu se satura doar din sin...
Ieri am fost la doctor si mi-a spus ca a luat prea mult in greutate si sa nu ii mai dau formula sa o pacalesc cu o suzeta. Intr-o luna si o saptamina a luat 1.500

Imi este mila de ea sa ii dau suzeta pt ca atunci cind o apuca suge din ea de ii ramin semne pe fata...

Ce sa fac ? Sa ii dau numai sin este agitata si nu se odihneste nici noaptea. Formula ii dau de doua ori pe zi cca. 70 -80 ml si ii mai dau Baby Drink 50 ml / zi.



Dolce


Baietelul meu a luat 2.100 in 7 saptamani si nu sunt ingrijorata. Nu mi se pare ca s-a ingrasat prea mult, mi se pare ca manaca bine si atat.Sigur ca nu l-as lasa sa se ingrase prea tare, dar din cate am mai citit si eu e normal sa ia in greutate 200-300g pe saptamana, deci e ok.
Sper ca ii dai competare imediat dupa san nu ca masa separata. Asa m-a invatat medicul meu si cred ca e bine. Eu ii dau doar seara si mai manaca cel mult 80 ml dupa ce suge san. De doua ori pe zi 70-80 ml mi se pare cam mult. Ai grija sa nu se invete ca o sa refuze sanul si o sa-ti pierzi laptele. Sigur e mai sanatos laptele matern. Mai bine inlocuieste una din mesele cu formula cu ceai, eventual anticolici (cel mai bun pentru bebelul meu a fost Babycalm). Ii dau ori de cate ori e agitat si cred ca a mancat destul. Si el se linisteste.

Mergi la inceput