Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaforisch spune:

buna fetelor! buna TinaW ,raspandesti sfaturi utile ca de obicei,nu stiu daca ma mai retii de la mamicile de martie -aprilie2006 dar am intarziat cu prezentarea lui bebe Markus-Erik si nu cred ca am ajuns pe listuta cu proaspete mamici,scumpisorul s-a nascut pe 20 martie dar am stat in spital cam o luna inainte de nastere ca sa fiu sub obs.Ma bucur de subiectul cu alaptarea este f. util si explicit dar eu ma intreb ca oare e bine ca doar dupa 6 sapt. sa se inceapa viata sexuala nu e prea devreme? sau riscant ? tu ce zici ?
Diana si Markus !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Blackpanterro/Adriana eu subscriu 100% la tot ce ai scris!!



Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaforisch spune:

buna fetelor mamicilor!
Din fericire si eu alaptez dar din pacate trebuie sa-i dau completare si formula deoarece nu se satura ,mi-am dat sema ca nu este consistent laptele desi am destul,suge des aproape in fiecare ora (se si vede pe el)apoi medicul mi-a zis ca se gasesc ceva pastile pt.a ajuta lactatie sunt naturale contin propolis si esenta naturala de plate care ajuta sa nu aiba bb-ii colici .Eu inca nu mi-am luat dat am sa cumpar si incerc daca sunt bune....va anunt.

p.s.cum potsa adaug poze aici? ma ajutati careva?please!!!
Merci! si va pup pe toate cu bebei cu tot!!
cu drag Diana si Markus-Erik










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

f.Diana

incer sa-ti explic um sa pui poze:

in coloana din stanga, te duci la "Profil personal"
- acolo, in tabelul din dreapta, ultima casuta e "semnatura".
-adaugi:http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_irinaa/my_photos" ]poze[/url] (tu adaugi linkul care iti apare tie)
si asa iti apare scris numai "poze", subliniat si cu link-ul adaugat;


Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Stefan Peter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helios spune:

Sunt o proaspata mamica...de 9 zile am o papusica fomista. Am nascut prin operatie cezariana datorita faptului ca sarcina a fost pelvina.
M-am recuperat rapid, adica a doua zi deja faceam pasi, si asa am inceput si STIMULAREA sanilor.
Am hranit fetitza deja din a 3 zi si am ajuns in a 9.Problema mea este ca deja am facut ragade si asta ma stoarce de durere ( nu mai vorbim de placerea alaptatului)
Am creme speciale de uns sanii, care isi fac cat de cat efectul( Garmastan, bepanthen si chiar si miere) insa programul de masa al fetitzei este unul neregulat.
Poate sta la san si 3 ore sa doarma o ora si apoi sa vrea papica iar o ora.
Chiar si unsi sanii nu pot face fata. Am folosit si pompa de san, incercand sa-mi protejez pe rand cate un san la o masa si chiar i-am dat si lapte de-al meu cu biberonul, o masa, in 24 ore.

Daca e sa te iei dupa spusele "teoriei medicale pediatrice" ar trebui sa nu folosim biberonul ci lingurita ca se invata la biberon si asa nu mai suge la piept.

Tare as vrea sa stiu cum ati depasit voi momentele de durere a sanilor..asta daca ati patit si voi asa ceva.
In momentul de fata am senzatia ca fiecare papica a copilasului trebuie sa decurga cu lacrimile mamicii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Helios,cea mai buna crema pt ragade este LANOLINA.Sau o crema pe baza de lanolina.Eu amd epasit momentele acestea cu putere si cu ajutorul pompei..m-am muls cateva zile si i-am dat cu biberonul,sau la inceput plangeam de durere la un san si l-am lasat pe celalalt sa se vindece complet,si dupa aceea invers..si pe parcurs sanul s-a obisnuit si nu am mai facut ragade.Multi si succes.SI eu dau completare de formula la bebe..

Tina si David
Poze cu David
Eu si Mark

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

HELIOS, nu alaptarea nu trebuie sa decurga cu lacrimile mamici...
uite, eu in a doua zi la spital, l-am pus singura la san si rezultatul a fost ca ragade...can am scos sanul din gurita lui era cu sange.
asta pt ca l-am pozitionat GRESIT.
si cam 10 zile strangeam din dinti si din degetele de la picioare cand oil puneam la sanul ala..ma lua groaza numai cand ma gandeam.
dar am gat cu garmastan nonstop, alaptam la o masa un san la urmatoarea celalalt san, (deci ii venea randul sanului bolnav cam la 5-6 ore) si lasam sanul cu un picut de lapte pe sfarc pt ca este cicatrizant.
si pune-l corect la san...sa cuprinda ccat mai mult din san, nu numai sfarcul.
bafta si pupici.

acum, in legatura cu productia de lapte scazuta de la muls, cam asa este. dar nasa mea s-a muls pana ce piticu ei a facut 7 luni...
si de la ea am invatat ca in timpul mulsului sa stimulez sfarcul, adica sa-l presez, frec intre degete si astfel va iesi mai mult lapte.
maaaare dreptate a avut fetelor. eu ma mulg cam de 1 luna, ii dau cu bibele dar dau si completare.
cat oi mai avea laptic, ma mai mulg, apoi cu formula...dar noi deja suntem mari si inca nediversificati...


va pupa

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helios spune:

Va multumesc mult fetelor pentru sfaturi. O sa incerc sa le pun in practica. Asta daca nu ma lasa moralul pana atunci.
O sa incerc sa rezist in continuare cu un san, iar la celalalt sa ma mulg si sa ii dau completare cu biberonul.
Mi se rupe sufletul cand o aud cum plange si abia a lasat sanul din gurita.
Totusi as mai avea ceva de lamurit. Cand e bine sa dai formula si ce laptic ar fi mai bun?
Adica azi suntem in a 11 zi de viata si dorim muuuuuuulta papica ( daca se poate si des si mult) si cu sanii mei in pioneze e o "bucurie".
Sper sa ne "auzim" cat de curand.
Inca o data va multumesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Helios, nu te gandi la alt lapte deocamdata.
Daca nu plange si se satura e ok.
nu exista program la san, sanul se da la cerere.
iti mai dau un sfat babesc:stai la dus cu sanii sub apa calda, calda de tot, le face tare bine.pe mine asta m-a ajutat. a da si garmastanul.
si inca ceva foarte important: stai ca sfarcurile la aer

succes

Veronica Szamcsek si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze cu Stefan Peter; Poze la 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim0 spune:

Buna,fetelor!
Constat ca desi alaptarea e un subiect la moda in zilele noastre, informatiile disponibile din sursele romanesti nu sunt nici pe departe indeajuns. As fi vrut sa stiu mai demult spre exemplu despre "greva bebelushului" si poate ca as fi luat masuri inainte sa fie prea tarziu. Fetitza mea are 3 luni si a primit inca de la inceput si ceva lapte praf in completare, cu biberonul (la sfatul medicilor care mi-au spus ca nu am eu destul lapte). Am trecut prin mai multe episoade de greva pe care le-am rezolvat insa cu rabdare si perseverenta. De vreo 2 saptamani refuza categoric sanul. Am incercat o gramada de metode: am fortzat-o, i-am dat cu linguritza, cu seringa. Stiu ca toata nenorocirea ni se trage de la biberon pe care-l prefera fiind mult mai eficient decat sanul. Dupa ce mi-am facut o gramada de procese de constiinta ca nu ar fi trebuit sa ascult sfatul medicilor si sa fi lasat bebelusul sa se hraneasca exclusiv de la san, am decis sa n-o mai stresez nici pe ea, sa ma mulg eu si sa-i dau cu biberonul. Dupa o pauza de vreo saptamana a inceput din nou, timid, sa accepte tzitzi cand e un picutz adormita si dezorientata...cine stie poate am noroc si o conving sa se intoarca la prima ei iubire.
Intre timp as vrea sa stiu de la mamele care se mulg cam ce tehnici speciale folosesc. Am inteles ca trebuie stimulat si mamelonul, dar nu prea am priceput in ce fel.
Pupici

simo si clara

Mergi la inceput