Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria28 spune:

Acum m-ati lamurit voi ca si a mea bebitza facea la fel ,cum vedea sanul cum urla si se zbatea daca putea sa fuga cred ca ar fi facut-o ...si plangea de mi se rupea sufletul ,ea rosie toata si cu gura pana la urechi ...si eu ca si voi am crezut ca are ceva laptele sau e insuficient ,pe urma ca nu am sfarcuri formate ...si acum intr-un final am acceptat ideea ca ori a fost in greva foamei ori fomista si ai placea sa vina izvoru de lapte direct in gat.Dar daca copilu e in greva ,cum se face ca tipa si intinde guritza dupa mancare ?...asta nu stiu sa o explic .Ce sa mai spun ,vad ca toate ne-am dat silinta sa avem lapte ,cu ceaiuri ,cu pompite ,cu somn ..cu papa bun ..si la mine se pare ca tot degeaba ,e in scadere din zi in zi ..acum am lapte sa ma mulg doar de 3 ori pe zi ..si nu de 8-9 ori cum era inainte .Mai spunea cineva ca numai copilu pus la san produce mai multa lactatie ,inclin sa-i dau dreptate ...cu pompita noi nu stimulam ff mult ,noi golim canalele ,numai bebe stimuleaza sfarcul prin apasare.La mine din pacate e tarziu ,laptele e pe duca ,am pus bebelina la san si trage ce trage si pe urma scuipa sanul si ori sta si se uita ori incepe sa tipe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

EMMAAIME mersi de intentie,daca reusesti ar fi super si se pare ca nu numai pentru mine!

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Fetelor, nu va mai zbateti atat..parerea mea este ca daca nu se poate cu alaptatul, dati-le formula, nu va tineti copiii flamanzi doar pt ca societatea spune ca trebuie sa alptezi.Nu va faceti atatea procese de constiinta si faceti ce e mai bine pt copilasi.Aidan al meu nu a facut nazuri la san pana acum 2 luni.De atunci accepta sanul numai seara si dimineata la trezire.Atat, e de ajuns sau nu asta este pt ca el nu accepta formula nici sa ma tavalesc eu pe jos si mor de ciuda ca nu i-am dat de la inceput asa din cand in cand.

Alaptatul asta e un concept tare frumos, dar in realitate are mult mai multe probleme decat ni se spun.Eu daca stiam ca o sa fie asa ar fi stiut el gustul de formula de la inceput...asta este nu mai e mult pana la un an, sper sa accepte lapte integral de vaca....

Adriana si bebe Aidan Alexander(27.06.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of hot pepers.What you do today might burn your ass tomorrow."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BLAKPANTERO ai si tu dreptate intr-un fel,dar la noi nu e cazul! Cand la mine e plin, de mai pun si la congelator...Si Diana pana la urma mananca,dar face intai scandal monstru (nu intotdeauna ziua,iar dimineata-seara foarte rar).Si ea ar bea din biberon,chiar ar prefera cred...dar nu vreau sa pierd ore in sir cu mulsul,plus ca vorba Mariei scade productia asa....Chiar si formula a papat odata si n-a comentat!(...inca nu incepuse greva )
O scoatem noi la capat cumva! Iar voi...suntetei mari deja,ce va pasa!
Dar la noi in "echipa" este o fata care nu mai are laptic deja si bebelina nu vrea nici un tip de formula,nici lapte de vaca,nici lapte de soia,plange doar dupa tzatza
Cu chiu cu vai a inceput sa accepte unul dintre nenumaratele de tipuri de lapte praf incercat!
Asta e!
MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Dana Lucia am nascut la 34 de saptamani. Nu am vrut sa te supar. Eu cred intradevar ca sunt cazuri in care lactatia nu se instaleaza. Dar interventia mea se refera in special pentru fetele din Romania unde alaptarea nu este atat de incurajata ca in occident. Aici sunt p[ediatri care cred ca sunt mai importante klogramele de cat sanatatea si imunitatea copilului.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Ana Maria mersi de raspuns, nu m-ai suparat deloc, am intrebat doar din curiozitate caci ai spus ca si tu ai nascut prematur si vrusesem sa compar cu cele ce am auzit pe aici despre aceasta, mersi mult de raspuns si toate bune. Inca o data scriu, sunt de acord complet cu tine, daca bebe face foarte bine, e sanatos si creste cum trebuie asta e cel mai important, nu?
Salutari din ,
Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

OLA, ola.

Fetelor, daca exista greva sugarului, atunci ma inscriu si eu pe lista cu bb-i in greva, pt ca si al meu face fitze la san!!!
la inceput am banuit ca numai am lapte asa mult - si asa si era ca intrasem su in greva si de papa si de lichide si normal ca de unde lapte - dar am reusit cu ceaiuri, galactogil, nutrinatal si muuuuls la pompa sa readuc lactatia din tarile calde, dar uite ca vladonel meu, tot nemultumit ....si ne chinuim cand este vorba de supt....in toate pozitiile posibile. am ajuns sa-i dau stand culcata pe partea dreapta sanul stang!!!!
eu mai schimb pozitia cand face figuri, sau il pun la sanul celalalt.
dar nu prea merge, ca el a fost obisnuit inca din prima zi sa suga numai la un san - din care scoteam si 120 ml acum vreo 2 luni!!! - la masa si daca-l intrerupeam sa-l pun la celalalt san, numai sugea ioc.
acum vorbeste in patutul lui la jucarii si este nemancat de 4 ore!!!!
Eu am ajuns sa-i mai dau completare cu formula cand refuza sanul, pt ca ii este foame si ori este obosit, ori vine mai greu laptele si refuza sa suga.
asa ca ori scot repede de la congelator laptic si ii dau, ori pun mana si ii fac un bibe de lapte praf.

ma duc sa-i dau sa pape..

pupici multi si sa fiti sanatoase si laptic la bb-i, sau dupa caz cu formula!!!
dar raaaar bea mai mult de 50 ml daca a ami si supt de la san. astazi a baut cam70 ml si tot atat am scos si eu cu pompa din san, ba chiar daca insistam scoteam cam 80-90, asta in conditiile in care el a supt din san. dar pur si simplu nu l-a mai vrut!!!
ce era sa-i fac? era obosit ca nu dormise, plangea si de somn si de foame asa ca i-am dat lapte praf si eu m-am muls.

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns svety spune:

Eu sunt o aparatoare infocata a alaptatului si TINA, sper sa foloseasca mamicilor incepatoare!!
Pe mine ma chinuie tot mai mult o chestie, apropo de...

quote:
Ideal,este bebelusul sa fie hranit la o ora dupa nastere.Dar este doar Idealul..si stim bine ca idealurile sunt idealuri nu?
...pt. ca mie dupa cezariana, cu toate ca m-am simtit super , m-au tinut separat de copil 48 de ore, in care nu l-am vazut nici o sec. ca asa era politica spitaluli . Eu as fi putut sa-l alaptez mai repede...dar in a treia zi dimineata cand mi l-au adus l-am si pus sa suga.

...stiati ca sunt femei care sisteaza alaptarea ca nu se pot lasa de fumat sau vor sa slabeasca? Am cunostinte care au facut asa!

mamide danicici cochet baiat(26 iulie 2005)

albumul lui Dani
piticii lui Danutz
www.dropshots.com/svety" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

quote:
Originally posted by svety
[.

...stiati ca sunt femei care sisteaza alaptarea ca nu se pot lasa de fumat sau vor sa slabeasca? Am cunostinte care au facut asa!



Prietena mea a fumat si in sarcina (nu s-a putut abtine) cate cel putin 4 tigari pe zi, si cand alapta...si a alaptat un an!!!


Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

SAlutare fetelor.Dupa cum multe stiti eu am nascut pe 11 aprilie un baitel de 4570 grame.L-am alaptat in urmatoarea jumatate de ora dupa nastere.Ne intelegem minunat,numai ca nu avem suficient laptic adica o masa pe zi trebuie sa fie de lapte praf pentru ca papa mult.Stimulez lapticul si cu pompa si cu pusul la san si da roade.Serios ca fiecare sfat din ce-am scris aici de mare ajutor mi-a fost.Va si va doresc succes cu alaptatul!

Tina si David
Poze cu David
Eu si Mark

Mergi la inceput