Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adyella spune:

Va salut mamicilor !!! Sper ca am nimerit bine, e prima oara cand scriu, dar am mare nevoie de ajutor. Fetita mea de 3 luni si trei saptamani nu mai ia in greutate. Eu am alaptat-o din prima zi dupa nastere. Acum insa, probabil din cauza oboselii mele, nu se mai satura si prin urmare nu mai ia in greutate. Va rog ajutati-ma pentru ca stau pe marginea prapastiei. In seara asta aproape ca am facut depresie. De fapt am bocit jumatate de ora ca sa ma calmez. Mi se pare ca am dat-o in bara, mai ales ca Mara refuza cu incapatinare orice incercare de-a mea de a-i da lapte cu biberonul. Asa ca AJUTOR!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

quote:
Originally posted by adyella

Va salut mamicilor !!! Sper ca am nimerit bine, e prima oara cand scriu, dar am mare nevoie de ajutor. Fetita mea de 3 luni si trei saptamani nu mai ia in greutate. Eu am alaptat-o din prima zi dupa nastere. Acum insa, probabil din cauza oboselii mele, nu se mai satura si prin urmare nu mai ia in greutate. Va rog ajutati-ma pentru ca stau pe marginea prapastiei. In seara asta aproape ca am facut depresie. De fapt am bocit jumatate de ora ca sa ma calmez. Mi se pare ca am dat-o in bara, mai ales ca Mara refuza cu incapatinare orice incercare de-a mea de a-i da lapte cu biberonul. Asa ca AJUTOR!!!!!!!



Draga mea, in primul rand nu intra in panica. Nu ne-ai zis de cata vreme nu mai ia in greutate. Sa stii ca exista perioade in care bebeii iau mai putin sau chiar deloc in greutate. Unora le ies dintii (o mamica de pe forum a povestit cum baietelul ei nu a luat in greutate 3 saptamani inainte de a-i rasari primul dintisor). In fine, nu sunt atat de alarmante fluctuatiile astea de greutate. Mai importante sunt starea generala a bebelusului, reactia sa la terminarea mesei (daca e sau nu satisfacut). Daca ai impresia ca nu ai destul lapte, desi s-ar putea sa fie doar o impresie (eu de 6 luni nu am prins 3 ore de somn legate, in ultima vreme ma scoala Maruca la 3 sferturi de ora, sunt varza de oboseala, dar secretia de lapte nu a fost influentata deloc de asta), da-i mai des sa pape. Pune-l mai des la san si in nici un caz nu ii baga biberon!!!
Intra pe forumul Femina Intim de aici de pe DC, vezi la Alaptatul HelpLine sunt multe linkuri date de mamici care ar putea sa te ajute. Acolo vad ca se raspunde mai mult. Dar tine minte: NU INTRA IN PANICA. Daca ti-ai alaptat puiul din prima zi nu cred sa fie vreo problema!!!

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

quote:
Originally posted by Jackie07

Buna ziua mamicilor!!!
Eu am alaptat-o pe fetita 6 luni in intregime, dupa care am inceput diversificarea. Acum are deja aproape 8 luni (peste o saptamana) si e
totul Ok, mai putin alaptatul atat de des noaptea. Mai are careva din voi aceeasi problema? In momentul de fata ma trezeste tot la doua ore si daca am ghinion si mai devreme. M-am gandit ca daca ii este sete ajuta daca ii dau apa sau ceai, dar nu a functionat..De fapt si peste zi refuza apa si ceaiul. Astept cu nerabdare sfaturi si idei noi de la voi!!!!

Multumesc.



A mea are 6 luni jumate si ma trezeste de mai bine de 2 saptamani la fiecare 3 sferturi de ora. O vreme i-am dat cand suzi, cand tzitzi. Acum ii dau numai tzitzi, deci de n ori pe noapte. Cred insa ca voi recurge din nou la suzi fiindca e clar ca nu ii e foame sau sete, ci are nevoie sa suga....ceva. La mine situatia a degenerat treptat, la inceput dormea 3 ore legat, dupa aia se scula la 2 ore jumate, apoi la 2 ore, la o ora si...acum la 30-40 de minute.

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
Originally posted by adyella

Va salut mamicilor !!! Sper ca am nimerit bine, e prima oara cand scriu, dar am mare nevoie de ajutor. Fetita mea de 3 luni si trei saptamani nu mai ia in greutate. Eu am alaptat-o din prima zi dupa nastere. Acum insa, probabil din cauza oboselii mele, nu se mai satura si prin urmare nu mai ia in greutate. Va rog ajutati-ma pentru ca stau pe marginea prapastiei. In seara asta aproape ca am facut depresie. De fapt am bocit jumatate de ora ca sa ma calmez. Mi se pare ca am dat-o in bara, mai ales ca Mara refuza cu incapatinare orice incercare de-a mea de a-i da lapte cu biberonul. Asa ca AJUTOR!!!!!!!



aici initial a fost un subiect cu info despre alaptare.la Femina Intim a fost deschis subiectul Alaptatul Helpline in apr 2004, inainte se se deschida acest subiect.acum suntem la nr4.
uite linkul aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022&whichpage=1
te invitam la vorba.
o sa pun mes tau acolo sa il vada toate mamicile care iti pot raspunde.
in primul rand nu te panica si citeste likurile date de mine la pag 4(cap4)=daca nu stii engleza spune-ne sa facem un rezumat.daca dupa ce ai citit tot crezi ca nu ai lapte da-ne de stire.
spune-ne de cand nu mai ia bb in greutate?cat a luat in ultima vreme?
nu o compara cu altii copii la masuri.
si de ce sa ii dai biberon, sanul tau e f bun,nu te stresa si spune-ne cum decurge o zi+noapte a voastra.f imp:sper ca suge si noaptea,e inca f mica sa doarma toata noaptea fara papa.
asteptam vesti,linisteste-te totul va fi bine.uneori stressul si panica ne intuneca mintea.odihneste-te si vino cand poti sa ne povestesti despre voi 2 fetele.
mai intru maine de la serviciu daca pot in vreo pauza.


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Salutare !
Sunt o mamica cu bebe de 10 zile! Marea mea problema este ca nu am reusit sa-mi alaptez puiul la san decat cu aparatori de silicon ! Sunt tare necajita din acest motiv si nu stiu ce sa fac! Oricat as incerca puiul nu reuseste sa prinda sanul corect! Voi v-ati lovit de astefel de probleme??

cristina cu Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

quote:
Originally posted by cristinamaria

Salutare !
Sunt o mamica cu bebe de 10 zile! Marea mea problema este ca nu am reusit sa-mi alaptez puiul la san decat cu aparatori de silicon ! Sunt tare necajita din acest motiv si nu stiu ce sa fac! Oricat as incerca puiul nu reuseste sa prinda sanul corect! Voi v-ati lovit de astefel de probleme??

cristina cu Rares



Da Cristina, si eu am avut aceeasi problema. Alexandru, pur si simplu nu stia cum sa prinda sanul ca sa pape.Am incecat si cu aparatori si functionat cam 2 zile. Ideea este sa nu te stresezi, el e mic si nu stie. Nu pot sa iti dau o reteta anume.....
de fat nici nu cred ca am facut ceva special ca sa "invete". S-a intamplat pur si simplu dintr-o data. AM luptat mult, am plans,m-am stresat, m-am chinuit, si nu faceam decat sa ii transmit starea mea.
incerca sa prinzi cumva sfarcul intre degetul mare si inelar si sa i-l vari in guritza.... incet incet va invata ca de acolo vine papica.
aseaza-l astfel incat sa nu intoarca capul catre san...
nu stiu ce sa iti mai zic. daca imi dai pm cu adresa ta de mail, iti dau si o brosurica despre alaptat ...poate te ajuta desenele de acolo

multa bafta

Shine si BB Alexandru (02.02.2007)
www.rodino.ro/Blogs/BlogFamilyRO/tabid/128/EntryID/14/Default.aspx" target="_blank"> Povestea Noastra

www.rodino.ro/Photos/tabid/54/Default.aspx" target="_blank"> Poze Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noracska spune:

buna! as vrea sa stiu, cum/cand (kind of stiintific :)), are loc productia de lapte. de exemplu, de multe ori, chiar si in timpul alaptatului, simt acele "senzatii" de productie ... in aceste cazuri se vede ca si bb inghite mult :)
va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by noracska

buna! as vrea sa stiu, cum/cand (kind of stiintific :)), are loc productia de lapte. de exemplu, de multe ori, chiar si in timpul alaptatului, simt acele "senzatii" de productie ... in aceste cazuri se vede ca si bb inghite mult :)
va multumesc!



Secretia laptelui in san are loc dupa legea cerere si oferta. Si este o secretie continua, chiar si in momentul in care copilul suge sau noaptea cand dormi.
Daca cererea este mare (copilul suge mai des si mai puternic sau tu te mulgi mai frecvent si incerci sa scoti o cantitate mai mare) atunci si glanda ta mamara va produce mai mult lapte.
Senzatia de "stransoare" chiar dureroasa pe care o simti cand bebelusul incepe sa suga este produsa insa de reflexul de ejectie al laptelui care determina impingerea cu putere a laptelui prin canale pana la nivelul mamelonului. Laptele va veni astfel in cantitate si cu viteza mai mare iar bebe se poate chiar si ineca usor.
Acest reflex apare in ambii sani chiar daca bebe suge doar la unul.

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noracska spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

quote:
Originally posted by noracska

buna! as vrea sa stiu, cum/cand (kind of stiintific :)), are loc productia de lapte. de exemplu, de multe ori, chiar si in timpul alaptatului, simt acele "senzatii" de productie ... in aceste cazuri se vede ca si bb inghite mult :)
va multumesc!



Secretia laptelui in san are loc dupa legea cerere si oferta. Si este o secretie continua, chiar si in momentul in care copilul suge sau noaptea cand dormi.
Daca cererea este mare (copilul suge mai des si mai puternic sau tu te mulgi mai frecvent si incerci sa scoti o cantitate mai mare) atunci si glanda ta mamara va produce mai mult lapte.
Senzatia de "stransoare" chiar dureroasa pe care o simti cand bebelusul incepe sa suga este produsa insa de reflexul de ejectie al laptelui care determina impingerea cu putere a laptelui prin canale pana la nivelul mamelonului. Laptele va veni astfel in cantitate si cu viteza mai mare iar bebe se poate chiar si ineca usor.
Acest reflex apare in ambii sani chiar daca bebe suge doar la unul.

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!



multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

buna!
am un bebe scump cae azi implineste o luna. de cand s-a nascut il alaptez doar cu lapte de la mine la san/ biberon.
"productia" e mai mult decat satisfacatoare, la o sedinta de muls scot si 350 ml.
de cateva zile incerc sa reglez productia punand copilul la san ( cerere-oferta) dar el tot nu reuseste sa goleasca tot sanul;ma mulg mai rar.

problema mea: sanul stag are o zona rosie si simt un nodul in zona respectiva, cam de aseara am simtit ca e ceva in neregula.
am inceput sa ma mulg pana iese tot lapticul de acolo+ antiinflamator.
a mai avut cineva problema asta? incerc sa nu intru in panica si ma gandesc ca e un canal infundat...

va multumesc,
madalina

Mergi la inceput