Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns barabas spune:

salut fetelor!
am doar cateva sfaturi micute,referitoare la ce am citit pana acum pe forum:
vad ca multe mamici stiu exact cate grame a pus, bebe, cate a scazut, cate a beut... cred ca cel mai important e sa te uiti la bebe, cat de satisfacut este, si nu la cantar, sau la ceas. cand alaptezi la san totul e relativ: cat timp suge, intervalul dintre mese... mai sunt si unele perioade in care bebe creste mai mult (creste in "reprize", nu constant), iar in aceste perioade o sa ai impresia ca esti o vaca, doar mananci, dormi si alaptezi,dar trece, si-l ajuti forate mult pe bebe!
si cu dormitul noaptea nu stiu exact cum e mai bine, dar am incredere tot in fetita mea, ea e contorul meu: are 7 luni si inca se trezeste noapte sa suga. si nu mi se pare ceva extraordinar, daca are nevoie, ii dau. cred ca un bebelus are instinctele foarte bune, stie ce e mai bine pt. el. asta nu inseamna totusi ca lasi totul dupa el, dar incearca sa te ghidezi dupa nevoile lui, si nu dupa ce spun cartile, ce spune, ceasul, cantarul, vecina, soacra... cel mai important cred e sa-ti asculti bebelusul si sa incerci sa-i "faci toate poftele" acum, pt. ca altfel, in timp, daca nu sunt satisfacute, acestea se vor transforma in frustrari si carente sufletesti. nu va fie frica sa-l "rasfatati", nu e rasfat, e iubire, si n-o sa fie un alintat, o sa fie un copil satisfacut, cu constiienta ca e iubit si ca poate avea incredere in mama, parinti. in primul an se construieste aceasta incredere, dedicati-l doar bebelusului, o sa merite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barabas spune:

Pt. Eloise

pt. acele rani ce le ai, cred ca e foarte bun balsamul cu propolis, cel dupa reteta mariei treben, il gasesti la magazine sau farmacii naturiste. e un balsam foarte bun pt. orice rani,arsuri, iritatii.. si nu contine nimic care sa-l afecteze pe bebe, deci nu trebuie spalat de pe san inainte sa suga (singurul motiv pt. care ai face asta ar fi gustul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

Fetelor sa va spun cat de disperata eram eu? La inceput m-am speriat ca ia prea mult in greutate, apoi ca nu suge de ajuns- si acum am agenda in care notam exact la ce ora a supt si cate minute- numaram mesele, nu intelegeam de ce nu mananca de 6 ori/zi cum faceau bebeii prin carti si manca de 12 ori...
Ce vremuri!!!
Si acum o alaptez si ma mulg-la 7 luni de cand am nascut-o.
Fetele care nu prea au lapte trebuie sa se odihneasca pe cat se poate de mult(sa gaseasca pe cineva care sa stea barem 1-2 ore cu bebele) si sa manance cat mai bine si sa bea foarte multe lichide.Eu am observat ca atunci cand mancam consistent( gratare+ salata, ciorbe cat mai multe, oua, lactate din abundenta si f multe fructe), dar si sanatos totodata, aveam f mult laptic! In jur de 1 l/zi.
Acum tin regim si scot cam 600 de ml/zi.
Plus ca mulsul va ajuta foarte mult!Dak nu puteti cu mana, luati-va o pompa! Eu mi-am luat de la Avent-am dat 180 de lei pe ea cu 2 biberoane si tetine cu tot, dar am fost foarte multumita! Cat eram plecata de acasa, mama o hranea cu laptic de-al meu, iar de cand o am acasa la mama o hraneste aproape numai cu lapte de la mine(congelat)! Numai cerealel i le face uneori cu lapte praf.

Busra este sufletzelul nostru!http://www.totsites.com/tot/busra
www.dropshots.com/Bysko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Buna, fetelor!
Da, e foarte important sa ne hranim bine pt. a avea laptic.Din pacate, eu nu prea pot sa fac asta pt. ca, in cea mai mare parte a timpului, sunt singura....si nu ma lasa bebe sa fac prea multe chestii, daramite sa gatesc.Iar de fructe m-am tot ferit pt. ca am auzit din mai multe surse ca ar face rau copilului, mai ales ca pana acum vreo 3 zile noi ne-am tot chinuit cu scaune apoase, de credeam ca e vb. de diaree.Ce fructe pot manca, dar care sa nu afecteze bebele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

Ariadna, eu mancam foarte multe banane la inceput, apoi am introdus si mere,kiwi,portocale; poti sa mananci si morcovi.Vezi cum reactioneaza bebicul tau. Eu am baut si foarte mult lapte, chiar daca am citit ca s-ar putea sa dea colici si sa treaca anumite proteine la bebe- noi nu am avut probleme!
Cumpara si ulei de peste-stimuleaza lactatia+aport de substante f importante pentru tine. Poti sa iei si calciu lactic, mai ales daca nu te hranesti corespunzator.Am folosit si ceai pentru stimularea lactatiei.Inca am 1/4 din cutia de Galactogil, dar am evitat sa folosesc prea des si zilnic pt ca atunci cand nu mai iei scade lactatia(cel putin asa am inteles).Dupa ce mananca bebele incearca sa mulgi ceea ce a mai ramas, ca sa stimulezi lactatia(chiar daca ies numai cateva picaturi tot e bine).

Busra este sufletzelul nostru!http://www.totsites.com/tot/busra
www.dropshots.com/Bysko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jackie07 spune:

Buna ziua mamicilor!!!
Eu am alaptat-o pe fetita 6 luni in intregime, dupa care am inceput diversificarea. Acum are deja aproape 8 luni (peste o saptamana) si e
totul Ok, mai putin alaptatul atat de des noaptea. Mai are careva din voi aceeasi problema? In momentul de fata ma trezeste tot la doua ore si daca am ghinion si mai devreme. M-am gandit ca daca ii este sete ajuta daca ii dau apa sau ceai, dar nu a functionat..De fapt si peste zi refuza apa si ceaiul. Astept cu nerabdare sfaturi si idei noi de la voi!!!!

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet_sm spune:

quote:
Originally posted by Ariadna30
Iar de fructe m-am tot ferit pt. ca am auzit din mai multe surse ca ar face rau copilului, mai ales ca pana acum vreo 3 zile noi ne-am tot chinuit cu scaune apoase, de credeam ca e vb. de diaree.Ce fructe pot manca, dar care sa nu afecteze bebele?



Ariadna, gresesti enorm ca renunti la fructe. asta cu fructele si legumele care strica bebele la stomac e legenda urbana si e daunatoare bebelusului, pentru ca il frustreaza de o sursa naturala importanta de vitamine si alte substante hranitoare. nu exista lista cu alimente nepermise atunci cand alaptam. exista unele alimente care pot cauza gaze la mama si, prin urmare, este posibil sa transmita asta si la bebe. dar de la 'este posibil' pana la 'este sigur' e cale lunga, pentru ca nu toate reactionam la fel la aceleasi alimente, plus ca nu e obligatoriu ca si bebelusul sa fie sensibil la aceleasi alimente ca si noi.

eu nu respect absolut nici o interdictie la mancare, mananc zilnic tone de fructe si legume, fara sa le sortez, iar bebelusa mea nu a avut niciodata constipatie, diaree sau colici. dar e adevarat, mananca exclusiv lapte matern, nu ceaiuri, sucuri, apa sau alte minuni.

daca nu ma crezi, poti merge pe incercatelea atunci, adica introduci azi o fructa si vezi cum reactioneaza. daca are gaze, tai de pe lista. si tot asa. dar sincer nu cred ca e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet_sm spune:

quote:
Originally posted by barabas
si nu mi se pare ceva extraordinar, daca are nevoie, ii dau. cred ca un bebelus are instinctele foarte bune, stie ce e mai bine pt. el. asta nu inseamna totusi ca lasi totul dupa el, dar incearca sa te ghidezi dupa nevoile lui, si nu dupa ce spun cartile, ce spune, ceasul, cantarul, vecina, soacra... cel mai important cred e sa-ti asculti bebelusul si sa incerci sa-i "faci toate poftele" acum, pt. ca altfel, in timp, daca nu sunt satisfacute, acestea se vor transforma in frustrari si carente sufletesti. nu va fie frica sa-l "rasfatati", nu e rasfat, e iubire, si n-o sa fie un alintat, o sa fie un copil satisfacut, cu constiienta ca e iubit si ca poate avea incredere in mama, parinti. in primul an se construieste aceasta incredere, dedicati-l doar bebelusului, o sa merite!



vai, barabas, ai scris pe sufletul meu, si eu tot asta aplic, instinctual, cu fetita mea. m-am ferit sa-i fac program de papa si nu regret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

b]bysko, sweet sm[/b], multumesc mult pt. raspunsuri si sfaturi. Uleiul de peste se gaseste in farmaciile normale sau in cele naturiste? Oricum, o sa caut la ambele. Iau Galactogil, dar nu prea mai face minuni....am mai luat acum vreo 3 sapt., apoi am facut pauza vreo sapt. si ceva....si cred ca din cauza asta a scazut lactatia. Beau si ceaiuri pt. stimularea lactatiei....iar in privinta alimentatiei, nu s-a schimbat mai nimic. O sa mananc cat mai multe fructe de acum incolo, lactate...si ce mai cred eu ca ajuta la sporirea cantitatii de lapte. Sper sa nu fie prea tārziu...pt. ca deja, din cantitatea papata de puiul meu, cam un sfert e formula.:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

am si eu o intrebare pt. mamicicile care alapteaza: eu am un baiat de 2 saptamani jumatate si il alaptez exclusiv la san. i-am dat formula prima saptamana pt. ca nu se instalase laptele si aveam senzatia ca nu se satura. am incercat sa ma mulg si nu am reusit sa scot mai mult de 20 ml. am renuntat la pompa si habar nu am cat manaca bb. ii dau de cate ori cere, si din ora in ora si la 2 ore. mai mult nu sta nemancat. dupa ce papa are gurita plina de lapte, uneori mai si reguriteaza. eu cred ca se satura. va intreb de ce va stresati ca nu papa bb destul? eu sunt convinsa ca daca ii dau copilului formula dupa ce a papat la san, nu o refuza. am incercat cu ceai pt. colici si nu l-a refuzat. asta inseamna ca nu era satul dupa ce a supt?

violeta patrichi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/vioserban_79/album

Mergi la inceput