Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ariadna, scaunele bebeluslui alaptat la san si care se hraneste bine asa sunt, mai apoase si mai numeroase! De diaree poti spune ca e daca numarul lor este peste 6-8 pe zi, isi schimba mirosul si sunt apa-apa!
Din cate vad eu bebele tau maninca super!
Cred ca in alea 4 minute a supt undeva pe la 100 de ml ceea ce e g bine!
Este normal pe masura ce creste sa manince mai rar si mai putin ca durata iar unii (inclusiv baietii mei) prefera sa manance noaptea (adica atunci sug mai mult si mai eficient)
Sincer nu cred ca e cazul sa iei galacogil, ai destul lapte!
daca insa esti nemultumita de cat maninca (la 2-3 ore interval) poti sa il pui mai des la san, chiar daca suge doar 4 minute!
Oricum, felicitari pentru perseverenta si rabdare!
A si binenteles ca poti renunta la completare, risti sa il supraalimentezi si sa devina obez daca ii dai si san si completare peste cat suge el (asta petnru ca ai lapte destul)!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Sheannamp, multumesc pt. incurajare si sfaturi, m-am mai linistit putin.Eu ma gandeam ca 4-5 min. e cam putin.Noaptea suge chiar si 20 de minute, atunci mananca cel mai bine.Bine, si ziua, daca e pe jum. adormit, reusesc sa-l pun la san si, in general, suge cam 10 minute.De exemplu, la vreo 2 ore dupa ce postasem mesajul, prin somn (l-am adormit din nou, ca era obosit si marait) a mancat 10 minute.Totusi, nu degeaba i-am dat completare....ieri abia am scos vreo 50 de ml la vreo 2 ore dupa ce mancase el, asa ca, la masa urmatoare i-am dat Milupa HN25 si a mancat 100 ml.Dupa amiaza sanii imi sunt moi, aproape goi....imi ia ceva timp sa adun laptele pt. masa urmatoare....uneori il mulg in 2-3 reprize.In fine, se zice ca manual nu putem scoate nici pe departe cantitatea de lapte pe care o papa bebele....dar, daca el nu vrea la san atunci cand sanii sunt mai goi, n-am alta alternativa.:)
In privinta scaunelor, am uitat sa precizez ca i-am aratat un pampers si medicului pediatru care a zis : "e clar ca e diaree" si tot la recomandarea ei am dus proba la laborator.Ar fi bine sa fie cum zici tu, dar in ultima vreme abia mai zaresc fragmente din lapte, mai mult e apa colorata scaunul lui.Nu stiu exact cum arata pt. ca pampers-ul absoarbe o buna parte din el (chiar daca il schimb imediat dupa ce a terminat).
Vreau sa mi se faca analiza laptelui, dar n-am gasit nici un laborator care sa se ocupe de asa ceva.Majoritatea mi-au spus ca ei "prelucreaza cultura laptelui" sau ceva de genul asta....in ideea de a depista un eventual microb, atat.
Oricum, chiar daca ii dau tot laptele meu, dar in sticluta, nu pare super incantat....cu pacaleli reusesc sa i-l dau pe tot...si, mai nou, nu prea mai bea mai mult de 100-110 ml(la 3-4 ore).Probabil, nu prea agreeaza biberonul.
In plus, nu prea doarme bine ziua si asta e un alt motiv care m-a facut sa cred ca nu se satura cu laptele meu.E posibil sa fie si din cauza ca il adorm leganat si din cauza asta sa se trezeasca dupa vreo jum. de ora si sa trebuiasca sa-l legan din nou ca sa-l adorm.E drept ca a doua oara adoarme mult mai repede, dar trebuie sa-l tin chiar si jum. de ora in brate pana sa-l pun din nou pe pat.Altfel se trezeste imediat.Daca nu-l adorm din nou, e marait....si tot asa.Tare greu mai cresc bebeii astia.:)Si acum il tin in brate, ca s-a trezit in timp ce scriam aici.Daca imi mai amintesc ceva, o sa revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adraP spune:

Buna ziua,
as vrea sa intreb si eu ceva.
Dar mai intai sa pov ceva:
Am un baietel de 3 ani pe care l-am nascut la termen, adica medicul ginecolog a spus: 12-13 martie ca va fi nasterea si asa a fost - trvaliul a inceput la 7 seara pe 12 si la 7 dimineata pe 13 am nascut. Nu pot sa pun daca nasterea a fost grea sau nu pentru ca nu am nascut decat o singura data(am un singur copil)si mie mi s-a parut foarte greu. Copilul era foarte bun nu plangea noaptea si dupa 4 zile de la nastere deja avea din nou greutatea cu care se nascuse(3.5kg). Dar dupa a treia saptamana a inceput sa planga atunci cand il apropiam de san, asa incat am ajuns sa il alaptez foarte putin. In atreia luna nu a luat in greutate decat 200g - era atat de slab fata de alti copii de varsta lui.. La 6 luni avea 6.7kg; Iar la 1an 9Kg.Vazand ca nu suge decat laptele de la inceput(adica cel apos si slab) am inceput sa ma mulg, ca sa fie de la inceput mai concentrat laptele. Dar din ce ma mulgeam din aia venea mai mult lapte si era presiunea mai mare.Cu timpul(pe la 3 luni si ceva) am inceput sa-l adorm cu suzeta(o acceptase intre timp) si cand era nici treaz nici adormit ii schimbam suzeta cu sanul). Aceeasi metoda o aplicam si afara in parc. Il cronometram cat sugea - daca sugea 2 minute eram fericiti. Aveam foarte mult lapte si era dulce si bun. Nu am facut eforturi prea mari pentru ca pana la 3 luni soacra mea mi-a adus mancarea cu tava in dormitor ca sa stau eu langa el si sa nu ma stresez prea mult. L-am alaptat asa pana la 7 luni cand a inceput sa suga singur fara sa-l mai adorm inainte. Va pot spune ca nici acum nu stiu cand ii este foame si nu cere niciodata mincare in afara de ciocolata sau friptura(asta daca il intreb eu ce ar vrea sa manance). Nu am aflat nici pana acum de ce nu a mai vrut sa suga, dar cu toate aceste necazuri eu l-am alaptat pana la 1 an si 8 luni. Nu mananca singur decat ciocolata sau bucatele mici de fructe - dar de multe ori i le bagam noi in gura si pe acestea pentru ca nu suporta sa se murdareasca pe maini. Vb. binisor stie poezii si din toamna va merge la camin pana la ora 16, dar avem o mare problema cu mancarea ca nu vrea sa manance sigur. Ce ma sfatuiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adraP spune:

Draga Ariadna, din ce am mai citit si eu, in jurul varstei de 4 luni exista predispuzitia sanilor de a scadea productia de lapte( nu se stie exact de ce); acelasi lucru l-am patit si eu. Nu trebuie sa te descurajezi; pune copilul cat mai des la san si lasa-l sa goleasca sanul - astfel va ajuta cresterea productiei de lapte. Copilul este cel care da tonul acestei productii de lapte. Cu timpul vei vedea ca vei avea mai mult lapte. Nu trebuie neaparat sa faci ceva anume ca sa cresca(medicatie sau ceaiuri) cel putin nu mai mult decat ai facut pana acum. Si cred ca nu procedezi bine ca ii dai lapte praf - multe mamici s-au pacalit in perioada varstei de 4 luni si au sfarsit pe la 6 luni sa intarce bebelusi pe motivul ca nu mai au lapte. Ai mare grija. Si eu am inceput sa-i dau lapte praf,(NAN de la Nestle) dar nu cu biberonul si cu seringa, iar mia apoi sub forma de papica cu lingurita, amestecat cu cereale fara gluten. Sfatul meu, daca doresti sa-l iei in considerare, este sa consulti un pediatru bun si nu intra in panica ca nu ai suficient lapte. Aceasta scadere a lactatiei in jurul varstei de 4 luni este perfect normala.
Multa sanatate tie si bebelusului tau.Se spune ca pana la varsta de 6 luni ii putem da bebelusului sa suga cat vrea el si cand vrea el si pana la acesta varsta numai san - se pare ca ii este suficient si nu ii trebuie nici macar apa. Dar fiecare este liber sa procedeze cum doreste cu copilul sau, si evident fiecare copil este special in felul lui, iar mama lui il cunoaste cel mai bine si trebuie sa actioneze asa cu considera ea ca este benefic copilului ei.
Va pup si mult curaj incontinuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_B spune:

Buna fetelor,

Am nevoie si eu de un sfat, poate ma ajuta cineva. Bebe Sebi are acum 12 zile. Inca din a doua noape a trebuit sa-i dau completare fiindca plingea de foame. Pina a avut o saptamina i-am dat completare cu seringa si tubulet prins direct la sin, asa ca sa creada ca de fapt suge. Greseala noastra a fost ca ii impingeam noi lapticul din seringa si uite asa s-a lenevit si acum il pun la sin si doar molfaie acolo, asteptind sa curga lapticul.
Fac un tratament cu Domperidon si ma si pompez ca sa cresc productia, dar nu stiu cum sa-l reinvat pe Sebi sa suga mai cu spor. Am fost si la un lactation cunsultant, dar nu mi-a prea dat sperante.
Problema cu putin laptic am avut-o si cu primul bebe, numai ca atunci nu stiam si dupa o saptamina s-a deshidratat saracutza de am stat in spital cu ea doua zile. De frica sa nu patesc la fel si cu Sebi am inceput sa-i dau completarea chiar din a doua zi.
Acest lactation consultant mi-a zis ca as putea sa incerc o cura de 24 de ore, in care sa-i dau doar sa suga - as incerca asa, dar ce sa-i dau, ca dupa-masa sinii sunt cam goi.

Va multumesc de pe acum.


Lili cu burtica de 40s + 6z si Bianca (10 Mai, 2004) http://bianca.webhop.org

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Fetelor,
am si eu o problema sau nu e problema. De fapt nici nu stiu. Sunt o mamica de martie, baiatul meu are 9 zile si eu am senzatia ca nu maninca deajuns. In primele doua zile a scazut 300gr de la 3930g cit avea la nastere.In ziua a treia a pus 35 gr si in urmatoarele doua zile cite 50 g. Cam la 2 ore jumate se trezea si manca 10, citeodata 15 minute.Imi adoarme la san si cu toate trucuril( gadilat in talpa, palma, masaj la capsor) nu reusesc sa-l trezesc.Sau daca reusesc maninca tot cu sughituri si il aud cum ia aer.
Acum , de vreo doua zile imi sta mai mult la san , dar se trezeste la 3, poate si 4 ore jumate.E normal, maninca indeajuns? De cantarit o sa-l cantaresc vineri. Cum imi dau seama ca maninca destul, lapte este ca-mi curg sanii cum se trezeste asa rar. O fi ceva cu oboseala asta a lui, sau doar e mai lenes din fire.Mai aveti copii asa?
Merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_B spune:

Amma23, esti o norocoasa! Mai da-mi si mie din laptic, daca ai asa mult
Bebele tau este cum nu se poate mai bine, ar trebui sa ia intre 15-30 grame pe zi, deci el ia mai mult. Acum a crescut, stomacelul e mai mare, maninca mai mult si ca urmare doarme si mai mult. Asa ca bucura-te de un copilas asa cumintzel si papacios. Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Multumim pt. incurajari, andraP. :)
N-am mai reusit sa postez ieri aici pt. ca am iesit afara cu Bogdanel si seara i-am facut baitza si am avut si alte lucruri de facut.
Ieri nu i-am mai dat deloc lapte praf.In schimb, azi noapte s-a trezit la fiecare 2 ore (o singura data cam la 2 ore jum.)ca sa pape.Cred ca depinde si de apetitul copilului, pt. ca uneori doarme chiar si 4-5 ore dupa ce papa la san.Ieri m-a speriat o alta chestie, tare panicoasa mai sunt.:) Dupa ce alaltaieri dupa amiaza nu mai aveam lapte aproape deloc, noaptea si in dimineata urmatoare sanii erau plini, dar laptele isi schimbase culoarea.Daca inainte era de un alb-galbui, dar mai mult alb, ieri devenise mai mult galbui decat alb.Intrasem in panica gandindu-ma ca nu mai e bun laptele.Am repetat din nou metoda cu lingura pe ochiul aragazului (de pe unul din forumuri am aflat de metoda asta) pt. a vedea daca se branzeste si...nu s-a branzit.Abia spre seara m-am linistit, cand am vb. cu o verisoara de-a mea si ea mi-a zis ca si ei i s-a schimbat culoarea laptelui undeva pe la 3 luni si ca l-a alaptat pe baietelul ei pana la 8 luni.Cineva zicea ca laptele matern matur ar trebui sa fie alb ca hartia, dar nu cred ca poate fi chiar atat de alb.Cel putin al meu n-a fost niciodata asa.Si apoi, nu poate fi alb ca laptele de vaca, care e mult mai gras (de vreo 5 ori mai gras).Intr-una din seri am pus la frigider o sticluta in care erau 35 ml de lapte, iar a doua zi dimineata, din acea cantitate, cam 5 ml. era grasimea care se ridicase deasupra.Deci, cred ca e bine, sper sa fie destul de consistent.Oricum, se pare ca azi laptele a revenit la culoarea initiala sau aproape de acea nuanta.
Trebuie sa merg la medicul pediatru si sa-i cer si ei parerea in privinta alimentatiei.La nastere baietelul meu avea 3,8 kg, iar acum o saptamana avea 6,7 kg.Poate faptul ca are aproape 7 kg si ca se apropie de varsta de 4 luni conduce la concluzia ca ii mai trebuie si altceva in afara de lapte.Desi, a luat destul de bine in greutate pana acum.....la limita minima, dar e bine si asa.Citisem undeva ca bebelusii care se nasc cu o greutate mai mare decat media (3 kg) iau ceva mai putin in greutate.
In privinta diversificarii parerile sunt impartite.Unii medici spun ca, unui bebelus alimentat natural, nu-i trebuie altceva pana la varsta de 6 luni.Iar altii afirma ca, incepand cu varsta de 4 luni, laptele nu mai este suficient pt. a hrani bebele.Si cum fiecare copil e unic, cred ca de el depinde, in cea mai mare masura, modul in care trebuie hranit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Revin din nou, dupa ce am recitit cateva din mesajele voastre de la pagina 10...
Are perfecta dreptate barabas : nu e valabila teoria conform careia o mama nu-si poate pierde laptele brusc sau sa-i scada lactatia.Asa cum spunea si ea, stresul si multi alti factori contribuie la diminuarea lactatiei.Si in cazul meu e cam la fel: nu am suficient suport din partea sotului....iar de rude nici nu mai vorbesc. Soacra-mea a stat la mine o luna jumatate si, in afara de faptul ca-i facea baie copilului si ca mi-l infasa atunci cand eu inca nu stiam prea bine sa fac acest lucru (si asta o data sau de doua ori pe zi) si ca a gatit de 2 sau 3 ori, nu m-a ajutat cu nimic.Aaa...si in toata perioada aia s-a intamplat doar de vreo 3-4 ori sa stea cate 10-15 min. cu copilul atunci cand eram la masa si se trezea bebele intre timp.In rest, cat era ziua de lunga, statea in fata televizorului, la telenovele, iar, atunci cand chipurile mai venea in camera noastra sa stea cu noi, iesea dupa maximum 5-10 minute sub pretextul ca e prea cald in camera si nu poate ea suporta atmosfera.Deh, asa sunt majoritatea soacrelor.:) Mama a decedat in urma cu 12 ani, deci nu are cine sa ma ajute.Sunt singura, cu copilul, in cea mai mare parte a timpului.Sotul meu vine acasa destul de tarziu aproape in fiecare zi (de la lucru) si, atunci cand e acasa, nu sta prea mult cu copilul....ca,deh, e obosit.Lui ii trebuiesc vreo 10-12 ore de somn, dar mie imi ajung cele 4-5 sau chiar 6 de care beneficiez.:)Bine, mai sunt si zile in care sta mai mult cu bebele, dar cam rar se intampla asta.De mancat mananc cand apuc si ce pot sa pregatesc mai repede si tot asa. Deci, mamica (scuze, am uitat nick-ul ei) care zicea ca soacra ii aducea mancarea la tava, in camera, e super norocoasa.:)
In fine, crestem noi mari incet-incet.Totusi, macar e bine ca nu am un copil super dificil.Nu sta el mai mult de 10-15 min. fara mine, dar il mai car dupa mine in carut si mai reusesc sa fac cate ceva.Cu cantece si pacaleli, dar mai sta si cuminte.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Ce frumusete de pleonasm am folosit in debutul celui de-al doilea mesaj!:)Nah, se mai intampla, mai ales cand faci lucrurile in graba.:) Acum mai scriu, ca, daca se trezeste puiul, adio....sper ca nu v-am plictisit scriind atat de mult.Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput