Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns furnicusa spune:

Laura, si eu sunt o mamica de ianuarie - februarie. Si eu am fost nevoita ca de la 2 saptamani sa ii bag completare (aproximativ 50 - 60 ml), dupa ce am constatat ca fetita mea plangea de foame. Vroiam sa te intreb cum ai constatat ca bb suge 60 ml la san? Ai facut proba suptului? Si mai vroiam sa te intreb daca ai observat o scadere a secretiei lactate de cand ii dai si completare?
Dati-mi si mie orice sfat in legatura cu marirea secretiei de lapte, este bine sa mai folosesc si pompa dupa ce suge fetita mea la san?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Furnicusa, proba suptului nu se mai foloseste nicaieri in lume deoarece s-a ajuns la concluzia ca nu evalueaza corect cantitatea de lapte pe care bebe a supt-o.
Apoi, mulsul cu pompa dupa ce bebe a supt si dat completare apoi cu biberonul nu duce decat la pierderea timpurie si definitiva a secretiei lactate.
Este normal in jurul varstei de doua luni ca brusc bebele sa aiba nevoie de mai mult lapte. Din acest motiv el plange mai des pentru ca vrea sa stea cat mai mult si cat mai des la san. Sugand mai des forteaza sanul sa creasca productia de lapte.
Stiu ca este greu (eu alaptez de 9 luni gemeni) dar nu este imposibil. Gandeste-te ca este cel mai de pret dar pe care poti sa il faci copilului tau, acela de a i da laptele tau.
Nu exista nici o pompa e lapte in lumea asta care sa se compare in eficienta cu suptul unui bebelus, de aceea cantitatea pe care tu obtii mulgandu-te nu va fi niciodata la fel de mare ca cea pe care o suge bebele.
Sa nu-ti fie frica nici ca nu ai lapte. Daca ai avut pana acum sigur ai si de aici inainte (cu conditia sa nu faci greseli precum folosirea prea frecventa a biberonului, completarea cu lapte praf supa fiecare masa si mulsul cu pompa in loc sa lasi bebele sa suga).
Hipogalactoreea (adica secretia insuficienta de lapte) se manifesta de la inceputul alaptarii, adica din prima saptamana dupa nastere, cand mama nu poate scoate mai mult de 5-10 ml pe supt din fiecare san.
Pierderea secretiei lactate dupa primele doua saptamani este de obicei rezultatul greselilor in alaptare sau consecinta unor stressuri foarte mari (moartea unei rude apropiate, un accident sau orice soc emotional foarte puternic).
Nimeni nu s-a nascut invatat dar cine refuza sa deschida ochii si sa treaca peste niste mentalitati invechite si traditii eronate doar pentru ca e mult mai usor asa nu merita sa fie compatimit!
Nu este usor sa alaptezi dar nu e nici imposibil!
Sanatate multa si cat mai mult laptic!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furnicusa spune:

Sheannamp, multumesc pt sfaturi, insa la mine de la inceput a fost o cantinate f mica de lapte. Am incercat sa o hranesc exclusiv la san o saptamana, insa plangea de fiecare data dupa masa si nu dormea decat f putin. Mentionez ca atunci o puneam la san destul de des, insa a fost un calvar toata saptamana, fara sa observ vreo crestere a productiei de lapte. Medicul pediatru mi-a spus sa ii bag comp,letare si am decis sa fac asa ca era mai bine pt ea, mai ales ca nu luase in greutate. Acum as vrea sa lupt sa nu pierd putinul pe care il am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

buna fetele,
si eu am avut probleme in jurul celor 6 saptamani ale lui bebe, am avut impresia ca nu am suficient lapte, la fel am primit si eu sfaturi sa ii dau copilului completare, insa....am fost destul de ferma pe pozitie ca sa zic asa, si am continuat sa il alaptez tinandu-l aproape toata ziua la san, vreo 4-5 zile. dupa aceea si-a revenit volumul secretiei de lapte si desi in unele zile eu cred ca nu ii ajunge lapticul lui bebe el are acum la 2 luni jum, o greutate de 6 kg si 400 de gr. zic eu ca e foarte bine avand in vedere ca l-am hranit exclusiv la san.

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Buna ziua,

Eu recent am descoperit subiectul si lansez o intrebare,desi e posibil sa se fi discutat deja undeva in capitolele anterioare:

Am voie sa fac tratament anticelulitic in perioada alaptarii?
(masaj si impachetare nu stiu exact cu ce)

"minunea mea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura ionescu spune:

Furnicusa - eu am patit cum spuneau fetele. Am avut pe la 5 sapt un prag de crestere si copila urla efectiv de foame. A tinut-o asa non-stop 4 zile. Eram disperata si epuizata psihic mai mult, iar ea era cu ochii rosii de plans si de nesomn.Pediatra m-a sfatuit sa-i dau completare. Eu din nestiinta si din dorinta de a-mi alina copila, am bagat completare la fiecare masa fiindca copila efectiv halea 40-60 ml dupa san si numai asa reusea sa se odihneasca dupa mese. Dupa o saptamana mi-a parut rau ca nu am fost mai tare si nu am rezistat, fiindca toata lumea spune ca este imposibil sa nu ai lapte pt copil. Acum ii dau completare la fiecare masa, nu mi-a scazut productia de lapte. Ca sa fiu sigura de asta fac proba suptului 2-3 zile o data pe luna. In schimb imi muncesc creierii cum sa fac sa scap de biberon, mai ales ca fetitei ii place mult la san. As vrea sa reusesc, dar fara nu o fac sa planga 4-5 zile. Habar nu am cum. Probabil nu exista nici o varianta.

Marybell- ma bucur pt tine. Ai fost tare si te-au tinut nervii. ASa trebuia sa fac si eu.

Laura si Eva (11.ian.2007)
poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

E posibil oare ca bebeul meu sa faca o usoara diaree din cauza menstrei care tocmai m-a vizitat? Nu a refuzat sanul si nici nu a facut mofturi. A fost un pic mai nervoasa. Mentionez ca bebe are aproape 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

clarrice-nu cred sa fie asta cauza diareei.
mamici haideti la Alaptatul helpline de la femina intim.


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Salut!
Sunt mamica a unui baietel de aproape 4 luni (peste 8 zile implineste 4 luni).Exact cand puiul a implinit 3 luni au inceput problemele cu laptele, sau cel putin asa am crezut eu.De pe la o luna jumatate el papa doar prin somn, daca e treaz nu vrea sa suga la san...sau, daca o face, nu sta mai mult de 5 minute.Asta n-ar fi fost o problema, dar si noaptea se trezeste la 2-3 ore pt. a papa.Stiind ca bebelusii, in jurul varstei de 2 luni ar trebui sa renunte la masa/mesele de noapte, am ajuns la concluzia ca nu mai am suficient lapte sau ca nu mai e la fel de consistent si nu se satura.Seara adormea abia in jurul orei 1.00, dupa ce ma mulgeam si il hraneam cu biberonul...ca sa fiu sigura ca a mancat cat trebuie.Numai ca seara scadea si productia de lapte si abia reuseam sa scot 120-130 ml in cel mai fericit caz.Asta m-a determinat sa-i dau completare cu lapte praf (numai la ultima masa).Disperata ca imi pierd laptele, am comandat pe internet Galactogil (in farmacii n-am gasit).Odata cu inceperea "curei" cu Galactogil a crescut putin si cantitatea de lapte, dar tot mai era nevoie uneori de completare, seara.Noaptea aveam sanii plini....si asta pana in jurul orelor 14.00 a doua zi (timp in care bebele manca o data la 3-4 ore).Apoi, pana seara, trebuia sa ma mulg la fiecare masa.......copilul refuza sanul cand este ceva mai gol.N-am idee de ce se comporta asa cand sanii sunt ceva mai goi, pt. ca de mic era tare mancacios.O fi devenit mai lenes, nu stiu ce sa zic.Odata cu terminarea cutiei de Galactogil acum 3 zile) a scazut si productia de lapte.Asa ca, am fost nevoita sa-i mai dau o masa de lapte praf si dupa amiaza (numai ieri a fost nevoie).Am comandat din nou Galactogil, dar pana ajunge la mine....
O alta problema pe care o am sunt scaunele, care sunt foarte moi de vreo 2 luni si ceva, uneori chiar apoase.Duapa atata vreme in care copilul meu n-a mai avut nici un scaun consistent, am dedus ca o fi vb. de diaree sau ca s-a intamplat ceva cu flora intestinala (a luat antibiotic cand avea doar 15 zile, pt. rosu in gat - Ospamox).La coprocultura n-a iesit nimic, toate rezultatele au fost bune.N-o mai fi bun laptele meu, de copilul are scaune asa apoase?!? Vreau sa-l alaptez macar pana la 6 luni, chiar daca va trebui sa ma mulg pt. asta.Sper din tot sufletul sa reusesc, dupa ce voi relua Galactogilul.Nu inteleg de ce nu mananca puiul bine atunci cand este treaz, are cineva idee ce se intampla? Adineauri s-a trezit si am dat fuga sa-l alaptez, de teama ca se trezeste de-a binelea si ca n-o sa manance cat trebuie.Bineinteles ca a supt doar 4 minute, apoi a inceput sa gangureasca si sa rada, iar sanul nu l-a mai vrut deloc.
Ar fi multe de povestit, dar e treaz bebele si nu pot zabovi prea mult aici.Revin atunci cand o sa doarma.Daca s-a confruntat cineva cu asemenea probleme si daca imi poate da cineva un sfat, o rog sa-mi scrie aici.Multumesc.Aaa....cu toata cura de Ecoflorina (sunt la ziua a 4 a), copilul tot scaune apoase are, doar unul a fost legat, apropiat de consistenta celor normale.Nu cred sa fie diaree, pt. ca scaunele nu au miros urat si nici nu sunt in numar mare (2-3/zi).Ce sa fie oare?E din cauza laptelui? De 2 zile ii dau Milupa HN25 in loc de laptele praf pe care i-l dadeam inainte....ieri a avut doar un scaun, si ala tot apos.As vrea sa renunt definitiv la laptele praf, dar, deocamdata, nu e posibil.:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barabas spune:

eu am o fetita de 7 luni, si inca o alaptez la cerere, dar de 4 saptamani am inceput sa-i dau si solide. am citit undeva(nu tin minte sursa) ca o femeie nu isi pierde laptele! nu exista asta! exista: ma stresez prea mult, nu am destul sprijin din partea partenerului, rudelor, prietenilor, nu manac adecvat... si altele.
in alta ordine de idei: nu dati copilui lapte de vaca in primul an!!! poate sa contina substante foarte nocive pt. copil! formula e facuta special pt. a intampina nevoile nutritionle ale bebelusului, contine multe substante asemanatoare laptelui matern, clar ca n-o sa fie niciodata ca cel matern, dar e cel mai apropiat!
si nu-i dati miere in primul an! sub nici o forma! poate contine spori foarte daunatori bebelusului!
inca: chiar dupa naster, cel mai important lucru e sa-ti pui copilul la san! chiar daca nu poate suge atunci, e un mod foarte bun de a-i regla temperatura corpului, de a-l asigura ca totul e ok, e un mod de a stimula productia de lapte (colostrum)...
si e foarte important sa-i dati sa suga in primele zile, in felul asta puteti sa-l scapati de icter (amaya, fetita mea nu a facut), pt. ca surplusul de bilirubina va fi eliminat pin urina!

Mergi la inceput