Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Anis, sper ca ti s-a rezolvat problema pana acum. Eu cand am facut mastita dr. mi-a spus ca sa pun comprese reci daca inca nu am febra doar zona cu canalul infundata este rosie si umflata, dupa ce am facut febra si frisoane ca si tine, am mers la ea si mi-a data antibiotic 10 zile dupa ce ea mi-a masat sanul si a incercat sa desfunde canalul. A durut de am crezut ca urc pe pereti, dar eu singura nu reuseam. In toata perioada am alaptat chiar mai mult din sanul respectiv, mie mi-a zis ca cea mai buna pompita e bb. Dupa ce mi-a trecut toata povestea, am fost foarte atenta la sanul respectiv si cand simteam ca ceva nu e in regula, puneam compresa calda si pompam sa vad daca iese ceva din canalul respectiv( eu am depistat exact care canal mi se infundase) si puneam bb la san mai des. Sanatate multa!

Comorile lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpik_lui spune:

Buna Anis! Cum te mai simti? Ti-a trecut? Sa stii ca asa ceva am patit si eu, dar nu cred ca a fost chiar mastita, pentru ca m-a tinut numai vreo 2-3 zile. Aveam un san tare ca piatra, rosu si na durea ingrozitor, iar la celalat san aveam rana. Am rezolvat problema fara medic si fara medicamente in felul urmator: comprese calde si pus bebe cat mai des la san pentru a desfunda canalele (ca el e cea mai buna pompita). Ca am incercat sa mulg si nu iesea decat cateva picaturi si atat. Rana s-a vindecat cu Bepanthen, ca Garmastan-ul era apa de ploaie.
Multa sanatate si asteptam vesti de la tine.

-ici


_

Scumpik, mamica de Luca (17.10.2006)
Poze Luca, Cresc pe zi ce trece, www.onetruemedia.com/shared?p=1b1d8202eeec5393b9d6a5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmuletz
"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamiss spune:

Buna scumpelor mamici!Ma scuzati ca am intrat aici desi inca nu sunt mamica.Vroiam sa stiu doar un lucru.Cine a nascut la maternitatea Giulesti si a facut epidurala a avut parte de un anestezist bun?Am auzit ca cel mai mult conteaza anestezistul care stie sa o faca bine ca astfel nu s-ar mai pune problema de forceps.Va pupicesc si multa sanatate bebeilor.

ELLA 31
http://bd.lilypie.com/4WaLp2.png
http://community.webshots.com/user/mihaela160705

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiut85j spune:

Alaptatul la bebei e cel mai dulce contact care-l are mamica cu micutul.Fetita mea de 7 ani am alaptat-o 13 luni,Irina de 6 sapt.la fel voi proceda.Nu sa pus niciodata problema ca nu ar avea suficient lapte.va pup.

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alin@ spune:

Eu mi-am alaptat copilul 10 luni, as fi vrut un an, dar deja avea dintisori. Este intr-adevar un contact minunat, o relatie speciala. Stiu insa ca nu toate mamicile simt asa, au dureri la alaptat si nu sunt de condamnat. Trebuie sa faci ceea ce simti si daca nu iti place sa alaptezi nu trebuie sa te chinui.
Am facut si eu anestezie cand alaptam, am avut o infectie la un deget de la picior si a trebuie sa imi taie din unghie. Mi-a dat voie sa alaptez imediat si a fost ok.
Sanatate multa si bb sanatosi!

Alina, mami de Ayan(13.01.2006)
Poze cu noi
www.dropshots.com/mami_de_Ayan" target="_blank">Filmulete
www.onetruemedia.com/shared?p=2282f6c86fbfef9b727d82&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Iubitul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaU spune:

Vreau sa postez o informatie cu gandul ca ii va fi cuiva de folos. Nu demult eu si prietena mea ne intrebam daca se poate alapta cu ajutorul "mameloanelor de silicon" pana la 1 an sa zicem. Medicul prieteni mele i-a spus sa renunte la ele caci isi va pierde laptele curand din cauza lor. Dar ea a alaptat cu ele fara probleme si inca alapteaza. A alaptat exclusiv 6 luni, tot timpul folosind mamelonul de silicon. Ea avea sfarcuri ombilicate si copilul nu reusea sa prinda deloc sanul. In plus are si o sensibilitate ridicata la sani si o durea atunci cand prindea copilul sanul dar si la asta i-au ajutat tot mameloanele de silicon. Atat am vrut sa spun, ca se poate alapta pe timp indelungat si cu acestea - pentru cele care aveti probleme de acest gen!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Am si eu o rugaminte catre mamicile cu experienta. Problema e urmatoarea: bebelusului meu de 4 luni i-au iesit 2 dintisori si odata cu ei, a aparut si o rana urata pe unul dintre sanii mei. Durerea la alaptat e aproape insuportabila iar rana s-a infectat putin (are mereu un punct galbui de puroi). Pana acum nu am avut probleme de acest gen, dupa nastere am folosit cu succes Garmastan si n-am avut deloc ragade. Acum folosesc alternativ Garmastan si Bepanthen, de cand a aparut rana, dar nu s-a ameliorat inca nici un pic, din contra. Azi am cumparat protectii de silicon de la Avent, le-am folosit o data si durerea a fost mai... acceptabila. Nu stiu daca e un pas bun, mi se pare ca protectiile respective nu adera bine pe piele, se desprind mereu, bebe ramane cu ele in guritza daca suge prea tare... Sper sa stimuleze in continuare lactatia asa cum trebuie, chiar daca le folosesc.

Din cate stiam, din experienta mamicilor din grupul meu, dintisorii nu puneau probleme, decat daca bebe musca. Al meu nu musca, dar suptul si frecarea dintisorului pe piele ma ranesc si intretin rana "carne vie". Ce-i de facut? Astept orice sfat...


Andra si Vladut (14.10.2006)
Cum a venit pe lume Vladut
puiul meu creste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Andra,ti-am raspuns la Alaptatul helpline(la Femina Intim).

un weekend placut.


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura ionescu spune:

Buna fetelor,

sunt o mamica de ian-feb 2007 si am patit urmatorul lucru: cand copila avut un prag de crestere la 5 sapt, la sfatul medicului pediatru si dupa 4 zile de planset sfasietor neincetat, i-am dat fetitei mele completare cu formula. s-a facut aproape o luna de cand alaptez cu completare, dar parca am un regret ca nu am avut suficient lapte pt ea, mai ales ca ii place la san la nebunie. cum pot sa fac sa imi creasca laptele si sa renunt la formula? (deja e decalat mult fiindca ea mananca 60 ml la san - ambii sani- si 60 ml formula). daca nu exista nici o sugestie, va rog sa-mi spuneti daca se poate sa alaptez asa inca 3 luni ca mi-e frica ca o sa pierd si laptele asta.

multumesc frumos,

Laura si Eva (11.ian.2007)
poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

laura..lichide multe,galactogil si pune-o des la san, des...si vezi daca iti creste productia in vreo 3zile.In astea 3 zile asteapta-te sa planga, dar de cate ori plange pune-o la san. si nu te stresa si fii calma..si pozitiva..serios!
doar ma stii cate probleme am avut...



*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput