Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

codritu, si eu am avut o extractie de masea si mi-a aplicat un anestezic care a impiedicat alptarea pentru 8 ore. vorbeste cu dr. sa-ti aplice acest anestezic si stabiliti o ora astfel incat sa nu alptezi in aceasta perioada.

asa se intampla de obicei cu copii alptati la san, refuza biberoanele. sebi la varsta de un an si nu stie ce e ala biberon, am incercat si eu sa ii dau cu ceai, dar degeaba, il scuipa imediat. dar vezi ca sunt o gramada de cani cu supapa in care poti sa-i pui laptic de la tine si sa bea in perioada in care tu esti " anesteziata".


sanatate multa

quote:
Originally posted by codritu

Fetele am nevoie de o informatie: bb al meu are aproape 6 luni si bea numai laptic, eu trebuie sa imi scot o masea si imi va face anestezie locala, pot sa alaptez in ziua respectiva? Daca nu nu stiu ce sa fac ca nu bea din biberon.
Va pupic si va doresc sa aveti sarbatori frumoase in continuare.

Comorile lui mami




filmulete si poze sebi

bumbita mami de sebastian(03.01.2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetele am si eu o problema..

Eem inflamator la un san, san rosu, de abia picura din el, am si rana la sfarc la san...ma doare de ma urc pe pereti.
Am incerrcat masaj la acd cu garmastan lanolina...crema de galbenele...nimik..
Muls, doare rau nu prea iese mare lucru din san.

Mi s-a dat antibiotic ..si i-au eferalgam cand fac febra si am frisoane.

Deocamdata iid au din sanul celalat, azi are 1 sapt si ce ma mulg din sanul problema, dar daca nu ii e de ajuns formula din pacate.

Cine a mai patit asa..?? Ce a facut? Cat tine? O mai pot alapta?



*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Anis din cate stiu eu, trebuie sa pui comprese reci pentru a scadea inflamatia si sa te storci. chiar daca doare cumplit, ar trebui sa incerci sa storci cat mai bine, sa desfunzi canalele. Maseaza sanul de la baza spre varf si apasa coborand cu degetele de sus in jos, de sub bratz spre sfarc. Sanatate multa si sper sa "salvezi" sanul, sa poata papa puiul mic si de acolo.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

nu! nu-i bine cu comprese reci! Canalele se desfunda cu comprese calde sau dus cald si masaj, si pompa, sau cel mai sigur prin alaptat.
Pt rana cel mai bun e lapticul tau. Pune cateva picaturi si lasa-le sa se usuce. Stai ct mai mult cu sanii dezveliti, se vor vindeca repede. Sa nu folosesti sapun sau creme in zona sanului, doar apa. Multa rabdare... va trece rapid!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

quote:
Originally posted by anis

Fetele am si eu o problema..

Eem inflamator la un san, san rosu, de abia picura din el, am si rana la sfarc la san...ma doare de ma urc pe pereti.
Am incerrcat masaj la acd cu garmastan lanolina...crema de galbenele...nimik..
Muls, doare rau nu prea iese mare lucru din san.

Mi s-a dat antibiotic ..si i-au eferalgam cand fac febra si am frisoane.

Deocamdata iid au din sanul celalat, azi are 1 sapt si ce ma mulg din sanul problema, dar daca nu ii e de ajuns formula din pacate.

Cine a mai patit asa..?? Ce a facut? Cat tine? O mai pot alapta?



*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."



anis sa nu renunti la alaptat! si mie mi s-a intamplat la fel, plangeam de durere...incearca cu glicerina boraxata...da-te de cat mai multe ori...si mentine zona mereu uscata...adica sa nu ai tricoul sau sutienul umed.

o alta solutie, incearca mameloanele false de la chicco...poate le ia bebelone.

multa bafta!

filmulete si poze sebi

bumbita mami de sebastian(03.01.2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caminik spune:

Eu am patit la fel si nu am reusit sa-i dau lui bb san mai mult de 3 luni.Mi=a spus dr ca din cauza mastitei repetate.{am facut de vreo 4 ori si la fel am luat antibiotice dar sa stii ca am alaptat in perioada asta}Nu vreau sa ma contrazic dar eu puneam gheata pt ca oricum sanul avea temp 38-39 grade.In perioada asta ii dadeam lapticul stors cu biberonul.Cat despreINTARCAT NICI NU TE GANDI pt ca va fi groaznic pt tine .Da-i sa suga cat mai mult timp .Eu am facut depresie cand s-a intarcat, simteam ca nu mai sunt buna de nimic,din cauza ca nu mai aveam lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

nu! nu-i bine cu comprese reci! Canalele se desfunda cu comprese calde sau dus cald si masaj, si pompa, sau cel mai sigur prin alaptat.
Pt rana cel mai bun e lapticul tau. Pune cateva picaturi si lasa-le sa se usuce. Stai ct mai mult cu sanii dezveliti, se vor vindeca repede. Sa nu folosesti sapun sau creme in zona sanului, doar apa. Multa rabdare... va trece rapid!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Gabi, si eu stiu ca se desfunda canalele cu apa calda, dusuri calde. Dar pentru scaderea inflamatiei stiu ca se pun comprese reci. Posibil sa gresesc, ca eu nu am patit-o.
Oricum, ideal ar fi sa desfunde canalele.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

eu am patit-o... cand bebelina avea 14 luni!!! Am reusit sa dorm o noapte intreaga, nu s-a trezit sa suga, a doua zi am facut febra de 39, pata rosie pe un san... Dr mi-a dat imediat antibiotic.
Compresele reci insa scad productia de lapte.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Hai sa va zic ce am mai facut.
Compresele reci aproape mi-au infundat canalele la san...de abia mai curgea ceva .Am pus calde si masaj al greu..dar doare de mor.Glicerina boraxata nu e buna de nimik, ustura de mori si atat...in rest..nu stiu...mi se tot deschide rana , la muls la supt..cu alea de silicoane pur si simplu curge sange...

Off...si cum se tot deschide rana...inflamatia persista..febra frisoane ...

Garmastan, lanolina, phentene, crema de galbenele..ce sa mai incerc?



*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
Originally posted by anis

Hai sa va zic ce am mai facut.
Compresele reci aproape mi-au infundat canalele la san...de abia mai curgea ceva .Am pus calde si masaj al greu..dar doare de mor.Glicerina boraxata nu e buna de nimik, ustura de mori si atat...in rest..nu stiu...mi se tot deschide rana , la muls la supt..cu alea de silicoane pur si simplu curge sange...

Off...si cum se tot deschide rana...inflamatia persista..febra frisoane ...

Garmastan, lanolina, phentene, crema de galbenele..ce sa mai incerc?



*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."



Anis,imi pare rau ca inca nu ti-a trecut.repet si acum ca si in PM:apa rece infunda canalele galactofore.masaj(cat de des posibil) usor la sani cu apa calduta,apoi mai caldaa,nu fierbinte.dupa ce ai facut masajul cu apa la sani te masezi usor cu crema de galbenele.pt rani:rivanol dupa fiecare alaptat si numai dupa ce s-a uscat complet, un strop de bepanthen(ff putin crema) masat pe rana.
eu am alaptat fata si cand aveam lapte cu puroi(nu era mult) si un pic de sange.nu e toxic.daca iti curge mult sange/puroi nu ii mai dai sa suga din sanul resp. dar stimulezi lactatia prin mulgere.
nu folosesti glicerina.la fel,sa nu folosesti foi de varza pt ca diminueaza lactatia.
musai trebuie sa iei antibiotic,numai amoxicilina de 500mg cate un comprimat la 6 ore,daca ai febra ia si paracetamol(1000mg).amoxicilina si paracetamolul sunt safe pt bb,poate sa suga linistita.antibiotic(numai amoxicilina) trebuie sa iei macar 3 zile, dar in cazul tau cred ca 5-7 zile.totusi daca inca ai frisoane mai mergi la dr sa fii sigura ca esti ok.
aaa,si dupa cum am mai patit-o noi,iti aduci aminte de la Ingrid,stai la sanii goi sa iti treaca mai repede ranile,fara sutien si breastpads ca sa nu intretii un mediu umed.

succes


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput