Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catal_ina spune:

Salutare mamici si bebici! am si eu o intrebare...imi explica si mie cineva d.p.d.v. medical, fiziologic, ce se intimpla daca fumezi in timpul alaptarii, ce substante continute de tigara ajung in lapte si cum ajung si ce consecinte are asupra copilului? Multzam fain!

cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Buna. Aveti informatii( articole, linkuri) si pt. mamicile care alapteaza de ceva timp ? Eu am ajuns la 6 luni de alaptare( fara mari probleme), dar pt. perioada asta( cand incep si diversificarea) nu prea mai gasesc informatii. Cu ce ma confrunt? Am reusit performata sa mi se infunde canalele ( dupa 5 luni jumatate de alaptare dar s-a rezolvat cu dus cald), Marc nu prea mai accepta sanul( deh e satul de la mancare, chiard daca abia i-am intodus solidele) cand eu stiu ca nu a baut suficient lapte si imi simt sanul f. umflat si dureros de cat lapte a stocat....Sau se uita pe pereti in loc sa suga. Apoi mai trage o dusca, iar mai se intoarce ( dar despre asta am mai citit ca ar fi normal). Dar cum o combat? Si nu in ultimul rand. Un san are marimea cupei A si altul D.( dar la asta cred ca sunt eu de vina ca nu am alaptat sau pompat in mod egal la ambii sani si am suprasolicitat unul,cu pompa pt. ca il refuza copilul si acel san a devenit urias si produce in continuare f. f. mult lapte.Iar celalat s-a retras, si produce mai putin)

Mihaela

www.dropshots.com/year.php?userid=183308&cdate=20060922&cimg=0" target="_blank">filme

http://mionita.photosite.com
Virsta Marc
la fotograf


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Mihaela,sunt link-uri la primul mesaj de la acest subiect.scormone si tu prin ele.sunt f utile.inca un site util www.kellymom.com
eu as opri pompatul,alapteaza bb din ambii sani alternativ,la o masa un san,apoi celalalt.daca un san e engorged maseaza un pic cu apa rece,apoi calda de cateva ori.apoi mulge-te un pic cat sa se elibereze un pic sanul si atat.cu cat mulgi mai mult stimulezi lactatia.lasa bb sa-si regleze prod ambilor sani.
si la femina intim e un subiect identic alaptatul helpline.



de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Fetele am nevoie de o informatie: bb al meu are aproape 6 luni si bea numai laptic, eu trebuie sa imi scot o masea si imi va face anestezie locala, pot sa alaptez in ziua respectiva? Daca nu nu stiu ce sa fac ca nu bea din biberon.
Va pupic si va doresc sa aveti sarbatori frumoase in continuare.

Comorile lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

DA, poti alapta fara nici o problema! E o anestezie locala ce nu se absoarbe in sange si nici nu se secreta in lapte
Stiu din surse sigure (de la anestezisti si stomatologi)!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Sheannamp, multumesc mult de raspuns, nici nu stii ce usurata sunt, nu aveam nici un back up in cazul in care nu se putea. Petra e cam fitzoasa, acum nu ia sticla si mi-e frica ca daca as obliga-o sa ia biberonul nu ar mai lua sanul. Mercic!

Comorile lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Codritu, cum a fost dupa anestezie, a papat bb fara probleme? Nu a fost nimik?

Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=1814858" target="_blank">Razvan (03.12.2005)

www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2


"E important sa ai in viata un scop precis
Scopul meu este sa fac... shopping la Paris"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Mi_ka, alapteaza, iubita, fara nici o grija. Eu am nascut prin cezariana cu epidurala, mi-au lasat cateterul in coloana si la 3-4 ore, apoi din ce in ce mai rar, imi bagau calmante. Cand m-am externat (am alaptat din prima zi), mi-au spus toti dr, incl pediatra, ca pot sa iau max 3 fiole de Algocalmin sau Piafen pe zi, sau Nurofen pastile si sa alaptez fara nici o grija. Nu am mai luat, pt ca nu am vrut sa mai iau, durerea devenise suportabila, dar este ok.
Alapteaza, e pacat, daca tot ai laptic si bb mic :)
Pupicei si bafta!

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Ioana, din pacate inca nu am scapat de probleme. Dr meu stomatolog cand m-a trimis la chirurg mi-a spus ca la sfarsitul lui dcembrie o sa imi rezolve toata povestea, dar nu a fost asa. Vizita respectiva a fost doar sa ma ia in evidenta si sa vada despre ce e vorba, pentru interventie sunt planificata pentru sfarsitul lui ianuarie, pana atunci stau pe calmante si am luat si o tura de antibiotice, sper sa nu fac ceva infectii care sa se intinda si la celelalte masele. Sper sa se termine cu bine si pentru mine si pentru Petra, la vizita respectiva l-am intrebat si de alaptat si mi-a zis ca nu e periculos pentru copil, sper sa fie asa.
Va pup. Sanatate la toata lumea!

Comorile lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:


buna fetelor.
tina te felicit pentru subiect. vad ca sunt foarte multe mamici care alapteaza copii la varste maricele ceea ce nu ma face decat sa ma bucur foarte mult.

am si eu un baietel, sebastian, de un an si aproape o saptamana, care este inca sugacios...dar rau de tot. ar renunta oricand la supica, mancarica sau fructe pentru o portie de laptic direct de la sursa.

eu cred ca pe mine m-a ajutat foarte mult sa am si acum lapte faptul ca am masat sanii cu garmastan cu 4 saptamanai inainte si 8 saptamani dupa nastere, am baut tone de ceai de chimen si am alaptat copilul la cerere.

faptul ca l-am alaptat pana acum, imi place mie sa cred, ca este o justificare a faptului ca nu a racit deloc - Doamne ajuta ! - desi a intrat in contact, din pacate, cu multe persoane racite.

am avut si o perioada mai grea - aproxim 2 saptamani - pe la 10 luni, in care incepuse sa ma muste de san...asa de rau m-a muscat incat imi facuse rana, imi curgea sangele. am aplicat repetat glicerina boraxata, schimbam alternativ sanii si ....nu am renuntat. desi dr. de familie imi tot zicea ca ajunge, ca e mare, ca pot sa-i dau lapte formula sau chiar lapte de centru. nu am vrut sa renunt pentru ca sebi nu se linisteste decat la sanul meu, nu adoarme linistit decat la sanul meu...este prea mare fericirea lui sa ma ia in brate si sa imi caute cu disperare sanul.

acum a trecut, nici nu ne mai aducem aminte, avem 6 dintisori, dar pe mami nu o mai muscam si sugem in continuare laptic bun de la mami...chiar si cand sta singurel in picioare.

filmulete si poze sebi

bumbita mami de sebastian(03.01.2006)


Mergi la inceput