Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vbartan spune:

fetele am o mare problema, va rog sa ma ajutati. Eu nu mai alaptez de doua luni si nici rushii nu mi-au venit inca. am facut o colica renala combinata cu o infectie urinara si am ajuns la urgente unde s-a descoperit ca am rinichii malformati, sunt lipiti unul de altul, rinichi in potcoava. s-a impus tratament cu antibiotice si am intrerupt alaptarea. Dar dupa cateva zile de muls nu mai aveam laptic asa ca dupa ce am terminat tratamentul pitica mea a papat numai formula.
problema e ca de vreo cateva zile imi simt sanii mai tari si mai voluminosi ca de obicei. Am crezut ca vin rushii dar cum nu au venit am verificat problema. Surprizaaaaa.... din tzitzi meu iese laptic si am scos cateva guri bune. asa ca va dati seama cat sunt de socata. Ati mai auzit de asa ceva? Nu stiu ce sa fac. oare din lapticul asta ar putea sa pape bebe? va dati seama ca am baut si cafea, am papat cand am apucat si ce am apucat....sunt in ceata totala si de asemenea socata.
va rog daca mai stiti asemenea cazuri dati-mi si mie niste sfaturi.



Nina mamica de Renata Maria (15 aug. 2006)
pozici cu noi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/vbartan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Cred ca se poate sa reincepi alaptarea. Daca numai iei medicamente restul alimentelor nu afecteaza deloc laptele (cu exceptia alcoolului si a tigarilor). Si oricum in cateva ore bune se elimina efectul lor.
Uite aici ceva informatii: http://www.lalecheleague.org/FAQ/relactation.html
Succes!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vbartan spune:

Sheannamp Multumesc pentru raspuns.


Nina mamica de Renata Maria (15 aug. 2006)
pozici cu noi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/vbartan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Pentru CATA ADR: Bb nu da drumul la san decat foarte rar. Cel putin asa a fost in cazul meu. Pentru el sanul e o suzeta f gustoasa. S-ar putea sa ai rani pentru ca bb al tau nu mananca o ora ci mai putin si restul timpului numai morfoleste sanul.Cand nu mai auzi ca inghite e bine sa ii scoti sanul din gura. Inseamna ca nu ii mai este foame ci sta asa ca ii convine la caldurica, in bratele tale. Verifica de asemenea daca bb a prins sanul corect: daca nu, munceste saracul mai mult ca sa obtina cantiatea de lapte care ii este neceara, te tine si mai mult pe tine si iti face si rani.
Sa cresteti mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

SUNT DISPERATA!!!!!

In mai putin de doua zile, de la 100 ml. si chiar 120ml. lapte in san, nu se mai produce acum decat maxim 40 ml. Fetita noastra nu a primit niciodata completare si ca atare nu vrea nicicum sa primeasca biberonul. La mine la san plange de mama focului ca nu mai vine lapte si se uita la mine cu ochii mari...iar biberonul cu lapte praf nu il ia nicicum ( se stramba si nu vrea sa inghita dupa care incepe nu sa planga ci sa urle).

NU MAI POT SA IMI VAD FATA PLANGAND DE FOAME SI SA NU AM CUM SA O AJUT!!!

Am incercat cu diferite tetine dar degeaba....

Cum este posibil sa pierd laptele atat de repede...pe neasteptate, cand acum nici o saptamana imi erau ude tricourile???????????????

Va rog, cele care ati fost in aceeasi situatie, ajutati-ma pentru ca nu mai stiu ce sa mai fac


Lakioana mami lui Rebecca Riana (16.09.2006)

Minunea noastra iubita-Rebeca
www.totsites.com/tot/riana_rebeca" target="_blank">Avem pagina pe internet cu poze si jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Draga Ioana, in primul rand sa-ti traiasca Riana (e o scumpete de fata), sa fie sanatoasa si voioasa!
In primul rand trebuie sa-te linistesc si sa-ti spun ca situatia nu pare asa de disperata. Din ce spui tu aceste probleme sunt frecvente si am trecut si eu prin asta.
Dar hai sa o luam pe rand.
Ca o regula generala daca bebelusul uda cel putin 6 scutece pe zi, are scaun odata pe zi sau chiar la doua zile (scaunul de lapte este de culoarea mustarului, consistenta semilichida si miros usor acid) si creste constant in greutate (minim 25gr pe zi sau 1kg/luna in primele 3 luni apoi 750g/luna urmatoarele 3 luni) inseamna ca mananca cum trebuie deci are destul lapte.
Riana are in jur de 6 saptamani nu? Ei bine, atunci ea se afla exact intr-una din perioadele de crestere accelerata in care mananca mai mult fiindca creste mai mult. Ca sa manance mai mult trebuie sa faca sanul sa produca mai mult lapte. Si cum face asta? Pai cere sa suga mai mult, mai des si mai cu spor. Asta face ca sanii tai sa para ca numai au lapte cand de fapt ei se pregatesc sa produca si mai mult.
Deci tine-o la san cat vrea si incearca sa fii cat mai calma.
Oricum ar fi bine sa o alaptezi pe Riana la cerere si nu dupa program (o sa-si faca ea singura unul cum vrea).
Nu e bine nici sa incerci sa suplimentezi cu lapte praf pentru ca asa ajungi sa numai produci lapte cat trebuie.
Parerea mea (de mama de gemeni pe care ii alaptez exclusiv de 5 luni, trecuta si ea prin aceste probleme) e sa o pui cat mai des la san (de preferinta la amandoi), sa o tii cat vrea ea si sa nu incerci nici cu ceiutze sau alte alimente.
Astept vesti si orice intrebari mai ai.


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaVanOnna spune:

Buna tuturor. Am citit articolul si mi se pare foarte interesant. Am si eu o problema cu alaptatul la san. Acum o saptamana am nascut o minune de baietel prin cezariana. Problema mea e cu alaptatul. Dupa ce am venit acasa de la clinica cateva zile am avut temperatura. A fost cum se spune "furia laptelui". Dar in acele zile nu am alaptat. Acum la sanul drept am ceva ce seamana cu un nodul. Stiu ca e din cauza laptelui.Baiatul a vrut sa suga numai o singura data, iar acuma folosesc zilnic pompa pentru san. Intrebarea mea e in privinta "nodulului". Ce ar trebui sa fac sa scap de el? E ceva periculos? Ar trebui sa fac un tratament?
Poate cineva sa ma ajute? Va multumesc.

Constandis MAria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Sa-ti traiasca baiatul, sa creasca sanatoss voios!
In ceea ce priveste alaptarea e bine ca ai citit articolul poate asa s-au lamurit niste aspecte importante. De exemplu, cum addica nu ai alaptat cand ai avut "furia laptelui"? Pai de aceea ai facut-o? Nu ai golit sanii cum trebuie si canalele galactofore s-au umplut cu lapte si, mai mult, s-au organizat in nodulul de care vorbeai?
Asta in cazul in care nu aveai acel nodul dinainte sa nasti si doar acum, palpandu-te l-ai observat fiindca, in acest caz, se schimba situatia?
Oricum, iata ce trebuie sa faci. Nu ii mai da cu biberonul deloc? Pune pe baiat cat mai des sa suga (din ora in ora chiar pentru inceput). Tine-l 10-15 minute la fiecare san. Daca adoarme, pune-l in pat si reia dupa o ora. La sfarsitul fiecarei partide de supt mulge-te putin (cat sa scazi tensiunea din san). Laptele respectiv pune-l in recipiente sterile (biberon, cutiiute speciale de depozitare) si congeleaza-l ( o sa vezi ce util o sa fie mai incolo).
E greu la inceput dar o sa vezi ca in cateva zile lucrurile o sa se regleze.
Daca insa continui asa in cateva saptamani secretia ta lactata o sa scada si inevitabil o sa ajungi la suplimentare si de aici pana la disparitia totala a laptelui numai e decat un pas.
Succes!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaVanOnna spune:

Buna tuturor. Multumesc frumos pentru raspuns. Nodulul nu il aveam inainte. Sunt sigura. A aparut acuma in zilele cand nu am alaptat. Acum s-a mai schimbat situatia si Alec, numele baiatului meu, suge acuma si folosesc si pompa. Sper ca nodulul o sa dispara in timp. Inca o data multumesc.

Constandis MAria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

De cateva zile am niste probleme cu dantura si ca sa calmez durerea astazi am luat 2 pastile de algocalmin; in cazul acesta cat timp nu mai am voie sa alaptez?
Pe prospect scrie ca nu se alapteaza 48 de ore dupa administrare, dar stiu ca in maternitate se dadea algocalmin cezarienelor pentru calmarea durerilor. Voi ce stiti, cum sa fac?

Aceeasi intrebare o pun si in cazul unei anestezii, cat timp nu am voie sa alaptez dupa o anestezie la dantura?

Va pupicesc si va doresc mult, mult laptic

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput