Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liabalmez spune:

Ce fructe si legume am voie sa mananc pt.a nu avea copilul probleme cand alaptez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Buna ziua tuturor mamicilor!
Ma bucur sa aud ca nu sunt singura care nu slabesc desi alaptez la greu. La prima sarcina am ramas doar cu 5 kg in plus, dar desi am alaptat 9 luni din care 6 bb a primit doar san (fara apa, ceai etc.)nu am slabit nici un gram pana nu am tinut regim (dupa terminarea alaptarii).A meritat insa: bb nu a fost bolnav niciodata pana la doi ani cand a plecat la gradi. La doi ani avea 20 kg fara a fi insa gras. E ca un sac de ciment.
La a doua sarcina am ramas cu 9 kg, bb are acum trei saptamani si 4500 kg (nascut cu 3350) si e f bine. Singura mea problema : kg in plus. Nici nu imi vine sa ma uit in oglinda. Dar totul pt bb. Primul meu baiat nu a stiut ce este bibe sau suzeta, sper sa fie la fel si acum.
Bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cata_adr spune:

buna tuturor

am un baietel de 1 luna jumate. Inca de la inceput a fost un lenes cand a fost vorba de papa la san. Am zis ca e micutz si ca sa nu pierd lapticul, m-am muls. Timpul a trecut si bebe al meu inca nu s-a obisnuit sa traga de la san. Problema e ca eu nu am sfarucrile formate si ma dor foarte tare sanii cand il mai pun. In continuare ma mulg si ii dau cu bibe dar este f. stresant. Doctorul a zis sa-i dau din 3 in 3 ore, dar e aiurea caci nu tot timpul respectam programul. Daca l-as lasa sa pape numai de la san...am impresia ca nu s-ar satura. Citesc aici ca majoritatea ii dati lui bebe sa pape la cerere. Doctorul zicea ca nu e bine asa, caci nu e timp sa digere lapticul. Si in plus..de unde stiu daca se satura sau nu? Sunt stresata ca daca ii dau san nu papa suficient. Si mai mult, la bibe stiu exact cat papa. Off...nu stiu cum sa mai fac sa fie bine. Tare ma streseaza subiectul mancare. Si mai e ceva..e foarte dureros cand suge. La voi e la fel? Sincer...este un chin cand trebuie sa-l pun la san...ma doare de innebunesc. Si el nu termina in 20 min. cum scrie la carte..sta cate o ora. Cred ca ar sta non stop.
Cum sa fac?

pupici

Cata - o mamica fericita
Robert Alexandru: www.keyweb.ro" target="_blank">POZE BEBE
----------------
You really can change the world if you care enough!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Cata draga mea, toate lucrurile de care te plangi tu sunt probleme prin care trec majoritatea mamicilor care alapteaza. Si sunt absolut normale chiar daca uneori iti vine sa .
In primul rand felicitari pentru ca alaptezi in continuare in ciuda dificultatilor. E tare bine pentru amandoi.
In primele luni babelusi maninca la cerere (adica haotic, uneori 5 minute alteori si cate o ora). Incetul cu incetul isi fac singuri un program. Asta se intampla pentru ca laptele matern se digera foarte repede in comparatie cu formula si pentru ca sanul trebuie stimulat cat mai des ca sa produca cantitatea de care are nevoie fiecare bebelus. Daca il pui la program de supt snul tau se va "lenevi" si nu va produce lapte destul si pana la urma il vei pierde.
Alaptatul nu trebuie sa doara. Daca nu ai sfarcurile formate exista niste mameloane din silicon care se aplica pe san si bebe suge prin ele. Apoi s-ar putea ca pozitia sa nu fie buna. Buzitile bebelui trebuie sa cuprinda sfarcul si sa se rasfranga pe areola acoperind-o aproape in totalitate. De altfel pt a suge bebele nu are nevoie de mamelon, el capata lapticul apasand pe areola.
La inceputul acestui topic sunt niste informatii foarte bune (si poze) despre alaptatul corect.
Iti urez rabdare si laptic cat mai mult si mai bun!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cata_adr spune:

am incercat cu mameloane de silicon, insa mi-au facut rani si mai mari. Am observat dupa aceea. O sa incerc sa-l atasez corect la san si o sa incerc si eu sa-i adu la cerere sa vad ce se intampla.
Multumesc de sfaturi si mai m-am linistit.
Trebuie sa am rabdare si sa nu clachez. Chit ca o sa mai dureze pana se va obisnui bebe, voi continua sa ma mulg sau sa-i dau din san, nu stiu..orice ca sa pape cat mai mult de la mine. Atata timp cat am lapte, e pacat sa nu pape.
Si totusi sunt mamici care spun ca au renuntat sa le dea de la san, caci nu aveau suficient lapte. E posibil? Eu cand ma mulg scot cam 100 ml din ambii sani. Cateodata chiar si 150 ml. E mult? E putin?


Cata - o mamica fericita
Robert Alexandru: www.keyweb.ro" target="_blank">POZE BEBE
----------------
You really can change the world if you care enough!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Pentru doua luni si pentru un ingur bebe e excelent. Dar subliniez sanii tai pot fabrica cat li se cere (eu am doi baieti pe care ii alaptez de aproape 5 luni). In plus un copil hranit la san poate manca la o masa 30ml la o alta 120ml. E important nu atat cantitatea cat calitatea, adica sa apuce sa goleasca sanul pentru ca laptele bogat in calorii este secretat dupa ce sanul s-a golit putin.
Eu zic sa renunti in a-i mai da lapte cu biberonul pentru ca exista riscul sa refuze sanul. Poti sa faci altceva ca sa mentii o secretie lactata buna, la mesele la care el nu suge foarte mult sa te mulgi dupa ce a terminat si laptele respectiv sa il pui la stocat la congelator (in recipiente sterile, tine cam 3 luni).
Uite inca un articol pe aceasta tema: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=48




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Pentru CATA ADR: eu l-am alaptat pe Petru 9 luni. in primele sase a supt la fiecare masa cate o ora pe ceas. Toata lumea spunea ca sta prea mult dar asta era ritmul lui.Eu nu m-am impacientat ci am continuat cu atat mai mult cu cat el a luat excelent in greutate ( 1650 gr in prima luna si 1550 in a doua, s-a externat din maternitate cu 2550 gr si la 4 luni aveam 7500 grame).Asa ca daca bb ia in greutate, lasa-l sa suga pana se satura.Intre mese era insa o pauza de 2 ore: adica sugea de la 12 la 13 si de la 13 la 15 dormea. A inceput sa rareasca mesele la 2 luni si jumatate.
Lapte mult si bb cuminte va doresc!
Pe de alta parte bb nr 2 nu mai suge decat 40 min.Dar a luat si el bine ( prima luna 1550 gr )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

http://www.sfaturimedicale.ro/reete-de-sanatate/reete-de-sanatate/sucul-de-morcovi-i-sanatatea-dinilor.html

zice si despre alaptare si sarcina, mi se pare util.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cata_adr spune:

quote:
Originally posted by eunice78

Pentru CATA ADR: eu l-am alaptat pe Petru 9 luni. in primele sase a supt la fiecare masa cate o ora pe ceas. Toata lumea spunea ca sta prea mult dar asta era ritmul lui.Eu nu m-am impacientat ci am continuat cu atat mai mult cu cat el a luat excelent in greutate ( 1650 gr in prima luna si 1550 in a doua, s-a externat din maternitate cu 2550 gr si la 4 luni aveam 7500 grame).Asa ca daca bb ia in greutate, lasa-l sa suga pana se satura.Intre mese era insa o pauza de 2 ore: adica sugea de la 12 la 13 si de la 13 la 15 dormea. A inceput sa rareasca mesele la 2 luni si jumatate.
Lapte mult si bb cuminte va doresc!
Pe de alta parte bb nr 2 nu mai suge decat 40 min.Dar a luat si el bine ( prima luna 1550 gr )



multumesc de sfat. As vrea sa mai intreb ceva: cand bebe se satura scoate tatzica din gurita? Si in cazul nostru, lui ii trebuie mai mult timp ca sa pape, asa ca tot o ora il tin. Am inceput sa-i dau la cerere. Ideea e ca acum folosesc protectie de silicon, caci am rani mari si ma doare f. tare.

Cata - o mamica fericita
Robert Alexandru: www.keyweb.ro" target="_blank">POZE BEBE
----------------
You really can change the world if you care enough!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Cata draga, nu e bine daca ai rani la san. Trebuie neaparat sa faci ceva ca sa le vindeci. Iata cateva sfaturi (daca le stii, scuze de repetare): pozitioneaza corect pe bebe asa incat sfarcul sa fie total in gurita, buzele rasfrante pe areola iar cand suge sa nu simti ca te trage de sfarc sau ca il musca cu gingiile, apoi lasa sanii cat mai mult timp descoperiti dupa supt ca sa se "zvante", exista creme speciale (foarte multe, eu folosesc garmastan) care nu dauneaza bebelui si nu modifica gustul lapticului, nu te spala prea des cu sapun (odata pe zi e de ajuns, in rest doar clateste cu apa calda inaintea fiecarui supt) si in sfarsit pune pe ranile respective cateva picaturi din lapticul tau (nu rade, e cea mai buna solutie antiseptica posibila pentru tine).
Si inca un sfat: alapteaza-l exclusiv (adica fara suculetze, cereale, ceiutzuri, supici, budinci sau cremutze) pana la sase luni indiferent de ce o sa-ti spuna rudele, prietenii, poate si unii medici sau chiar unele voci binevoitoare si "experte" de aici de pe DC. Daca vrei pot sa-ti scriu cateva pagini bune cu beneficiile acestui lucru (doovedite stiintific). Lasa-l sa se bucure de tine si de lapticul tau, are timp destul o viata intreaga pentru mancare.




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput