Alaptarea (Ce,Cum,Cand si De ce?)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

fetelor, am si eu o problema...am nascut de 12 zile, bebe a papata numai san, ce-i drept cam 10 min si apoi se satura DAR, de ieri a parut o problema..un san nu mai produce lapte...ce sa fac? am incercat sa-l stimulez si cu bebe si cu pompa, dar tot nu merge?
ma puteti ajuta?


Eliza cu Oana Ilinca (7 aug 2006) si Mara Cristiana (24 ian 2002)

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

-unge sanul cu Garmastan.
-insista cu pompa.
-stai la dus cald cat rezisti.
-bea ceai de chimen+anason.
-fa-i masaj cu prosopul dupa baie.

PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

-unge sanul cu Garmastan.
-insista cu pompa.
-stai la dus cald cat rezisti.
-bea ceai de chimen+anason.
-fa-i masaj cu prosopul dupa baie.

PRAJITURI
Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni




multumesc, asa am sa fac

Eliza cu Oana Ilinca (7 aug 2006) si Mara Cristiana (24 ian 2002)

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 25miky spune:

buna fetelor ,si si eu o luptatoare in ale alaptatului, am un baietel de 2 luni, si recunosc caeste greu cateodata- Michael mananca mult si des la fiecare 2 ore ,cateodata nu am destul- dar nu e o problema ca e grasunic ,azi am fost bolnava ,m-am stricat la stomac foarte rau ,niciodata nu mi-a fost asa de rau si viteaza de mine am luat-o pe leacuri babesti cu paine prajita ,orez ,nimic nu a mers si pana m-am dezmeticit era deja ora 5 si eu in dureri ,am acasa medicamente dar nu stiam daca e bine sa le iau ,am sunat doctorul la urgente ,mi-a dat voie sa le iau. Pentru ca am eliminat toata apa de cate ori mergeam la toaleta m-am deshidratat si bebe nu a avut lapte ,noroc ca pompasem azinoapte. Exista si parti bune ,nu ratez mai nimic :mergem la fimle cu bebe in fiecare weekend ,stau in spate si cand e foame pun paturica peste ,bebe mananca si doarme nu are treaba ,la fel cu restaurante ,sala de gimnastica ,pompez noaptea cand mananca mai putin,CUM V-A AFECTAT BEBE VIATA ? CASNICIA ? mie in bine ,nu prea ma descurc cu curatenia cum eram inainte ,astept sa adoarma noaptea sa pot sa pun vasele in masina, cat despre gatit ...cand am timp, mai des sanvichuri ,cred ca deaia nici nu slabesc ,nu stiu ,dara daca nu mananc si beau ca o gravida nu am lapte , voi?

miky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandy spune:

Si eu alaptez dar fata se trezeste de 3,4 ori pe noapte sa bea laptic.
Cred ca-i mai bine sa-i obijnuim cu ceiut sau apa noaptea,sa se odihneasca si stomacelul lor.
Va pup,Dandy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Si Stefan suge noaptea...si nu stiu cum sa fac.
Aseara a fost prima data cand a papat bibe 220 ml. I-am gasit tetina care-i place. Dar dupa asta la 2 ore a mai ras 2 sani...nu tiu ce papa atat. o fi puseu de crestere?
Am incercat sa-i dau apa noaptea dasr nu vrea. Ziua bea din bibe si ceai si apa depinde.

PRAJITURI

Veronica si Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greiere spune:

Minunata mea a inceput sa ceara mai des laptic la trei saptamani, la o luna si acum la doua luni iar eu m-am speriat ultima oara ca raman fara lapte si ca nu se satura ea ca peste zi plangea aproape din ora in ora, nu se mai odihnea bine ca pana acum. Imi simteam sanii mai usori decat ii aveam pana acum si m-am gandit ca poate nu se mai umplu cu lapte, m-am cam speriat si am inceput sa beau 3 litri de lichide si sa mananc bine iar acum vad ca micutenia si-a reluat programul obisnuit de laptic la 2 ore sau 3-4 ore cu 9 ore dormite peste noapte. Apropo de dormit mult peste noapte, ar fi mai bine sa ma mulg eu peste noapte? (Ma trezesc dimineata cu sanii mai plini decat pe parcursul zilei, normal, dar nu e ceva dureros si deranjant, doar la procesul de cerere si oferta ma gandesc)
Incerc sa nu ma stresez ca stiu ca asta face mai rau la laptic decat orice altceva, dar vreau sa-i dau micutei laptic de mama cat mai mult timp.
Intrebare: Cand se regleaza nevoia de supt a bebeului, se mai simt sanii incarcati de laptic?
Pupici si lapte cat mai mult!

shati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelalit spune:

Salutare fetelor. Sunt si eu o mamica de 6 saptamanai care a facut mastita. Duminica trecuta mi s-a intamplat. Am avut doua zile febra 39 si nu am alaptat la san asa ca m-am muls cu sarguinta. Dar degeaba. Laptele nu mai este in cantitate suficienta pentru bb desi pana acum ii mergea foarte bine cu laptele meu. Acum iau ampicilina si bb nu se mai satura de la mine decat noaptea cand are o repriza de vreo 6,7 ore in care doarme. Atunci mi se strange si mie lapte de o masa completa. In timpul zilei ma mulg cat de des pot. Ce credeti voi, mai exista posibilitatea ca laptele sa revina eventual dupa terminarea tratamentului cu antibiotic? E foarte important pentru mine. Vreau foarte tare sa-mi hranesc in continuare copilul exclusiv la san. Ce parerea aveti? Poate ati mai trecut careva dintre voi prin asa ceva. Spuneti-mi si mie ce ati facut. Va rog mult!!!
Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
Originally posted by ionelalit

Salutare fetelor. Sunt si eu o mamica de 6 saptamanai care a facut mastita. Duminica trecuta mi s-a intamplat. Am avut doua zile febra 39 si nu am alaptat la san asa ca m-am muls cu sarguinta. Dar degeaba. Laptele nu mai este in cantitate suficienta pentru bb desi pana acum ii mergea foarte bine cu laptele meu. Acum iau ampicilina si bb nu se mai satura de la mine decat noaptea cand are o repriza de vreo 6,7 ore in care doarme. Atunci mi se strange si mie lapte de o masa completa. In timpul zilei ma mulg cat de des pot. Ce credeti voi, mai exista posibilitatea ca laptele sa revina eventual dupa terminarea tratamentului cu antibiotic? E foarte important pentru mine. Vreau foarte tare sa-mi hranesc in continuare copilul exclusiv la san. Ce parerea aveti? Poate ati mai trecut careva dintre voi prin asa ceva. Spuneti-mi si mie ce ati facut. Va rog mult!!!
Ionela



vine laptele,pui bb des la san si nu va fi nici o problema.bb e cea mai buna pompa si va regla el productia eu am luat antibiotic k am facut mastita cu puroi de mai multe ori,nu am facut febra.si pt k nu a fost prea mult puroi si dr a zis k nu are ce sa ii faca rau fetei am alaptat in continuare.fata mea are 10kg acum si inca alaptez.de la un an i-am introdus formula pe care o bea noaptea k se trezea f des sa atarne la san.mancarea solida e cam cah,papa putin si in rest san e baza ziuaf rar formula.
deci se poate,mult succes


de piticotu' urias umblaretz

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Ionela, nu te da batuta doar de la nenorocita de ampicilina! Important este ca bb nu a inceput sa refuze sanul!Pune-o la san ori de cate ori vrea, iar tu bea foarte multe lichide!

Cat despre datul ceiutului, eu nu sunt deloc adepta lui, pana la 6 luni este suficient doar lapticul matern!

Nicoleta si Alexia (21 aprilie 2005)

Mergi la inceput