Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (65)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

'neata! Recidivez de la serviciu, dar acasa nu mai apuc sa intru pe net si tot restanta is cu toate trebile...

Multumesc ca m-ati pus in fruntea listei
Eu una n-am preferinte. Poa' sa fie si vineri, poa' sa fie si sambata. Nu lucrez, voi fi berleuza de capul meu prin Bucuresti si daca stiu la inceputul saptamanii viitoare ora aproximativa, imi comut tot programul in functie de asta.

E tot un soare cu dintzi la Briusel, parca primavara e inca departe dar dupa ce am lasat cupila aferenta de 8 kg la cresa am zburat literalmente spre birou. Stiu ca v-am scris ca noi, de cand cu diversificarea, ne-am ingrasat; dar nu ma pot abtzine... in sfarsit e si fata mea mai plinutza ca pana acum a fost balerina lunga si subtzire.

M-am mai uitat si eu la poze si ma uimesc copiii nostri. Sunt adevarate mici persoane deja, nu mai pot sa-i numesc bebelusi.

Stiti careva sa-mi spuneti daca la farmacia 2NA din spate de la Unirea mai au "batista bebelusului"? ca pana acum am tot rugat o colega sa-mi ia si desi a fost de cateva ori la Bucuresti in ultimele trei luni, niciodata nu s-a nimerit sa gaseasca. Poate am eu mai mult noroc vinerea viitoare. Sau poate vine Overland SRL si la BabyExpo?!

Vera, nu voiam sa te bat la cap, ci doar sa te incurajez desi nici eu nu m-as intelege cu mama mea daca am sta sub acelasi acoperis. Dar daca pleci intr-acolo montata ca n-o sa mearga, apoi chiar n-o sa mearga cu atatea energii negative. Fii si tu mai rilax si nu baga toate alea pe seama (desi-i greu, stiu). Oricum de-abia o sa astepti sa te intorci la casa ta. (Halal incurajare!)
Cat despre sotz... al meu ce sa mai zica ca sta acasa si eu sponsorizez familia de aproape un an? E mai greu lui in aceasta situatie si o si spune cateodata, dar asta-i viata.



Ilinca (10 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

In sfarsit si noi pe aici.Ieri am tot citit dar n-am reusit sa mai si scriu.Am vazut si poze cu Ege, Maia, si pisicuta Ilinca, tare frumosae.felicitari tuturor celor care au mai adaugat o performanta la viata de omulet.Si Iaris reuseste sa stea in fundel cateva secunde, pana in 10, dar nu-l fortam, va sta singur cand va fi pregatit.Rezemat sta foarte bine fara ajutor din lateral, dar singurel fara nici un ajutor, mai putin, asta e, are timp.
Ce fain de voi ca va puteti intalni, eu cred ca nu o sa va vad niciodata in realitate.Ce sa facem, daca stam in oraselul asta mic de munte, unde ajunge lumea numai vara si atunci in drum spre alte locuri mai frumoase, Tihuta, Colibita, Castelul Dracula si altele.
Ma linisteste gandul ca totusi e bine ca v-am cunoscut si asa, si ca fara net eram cam pierduta in perioada asta, atat de grea pt mine.Eu, un om activ, o profa scortoasa, sa stea numai acasa atata vreme, nu, nici nu puteam sa imi imaginez.recunoasc ca te plafonezi acasa,dar mai am noroc cu Tv5monde care ma scoate dintre scutece si lapte, ca ma uit la jurnalele lor.
Ma duc ca maraie, mi-am spus si eu off-ul
Vera, succes in intoarcerea ta acasa, cred ca ti-e greu, dar gandeste-te ca fetita ta este cea mai impportanta si nu lasa pe nimeni sa-ti spulbere bucuria de a va fi alaturi si de a va iubi cum numai voi doua stiti.mamele pot fi uneori cicalitoare, dar ele traiesc in lumea lor, si nu trebuie sa le dam prea mare atentie.Nu e cazul meu ,dar am multe cazuri in jur si stiu cum e.
na, uite ce ditai carnatzu am facut

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Irina, matzonele sunt ale mele, desi de cea tarcata m-am despartit acum cativa ani la Bucuresti (prin partaj a revenit ex-ului). Birmanezul in schimb il mai am, a fost "nepotul" preferat al parintilor mei pana s-a nascut Ilinca. Abia astept in aprilie cand mergem la Cluj prima intalnire intre el si "pisicutza" mea.



Ilinca (10 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Ina m-ai distrat cu "partajul" pisicilor .

Eu am vazut ca au batista bblusului la farmacia din fata blocului meu (no name). Daca vrei o cumpar si musai ne intalnim. In cazul in care ma insel (poate sunt mai multe produse similare) o pot comanda eu ca ei zic ca vine coletul in 3 zile (deci timp berechet pana vii tu aici).

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

marilena, e greut acum, dar cine are bbi? noi. si n-o sa fie asa tot timpul: bbii cresc!

LiaMia, mama lui Florin (31 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Si eu votez pentru sambata, altfel e mai greu. Dar nu pot veni decat la o sindrofie ca eu ziua sunt mai solicitata cu bb-ul. Si cum nu ma dau banii afara din casa, votez pentru La Mama. La ce locatie mergem? Adica la care dintre ele?

Pitica mea face azi vacinul de 4 luni. Tineti-mi pumnii sa fie OK. Pediatrul meu mi-a zis sa ii fac Infarix simplu nu si cel Hexa ca la 2 luni. Oare de ce? Anya poate sti tu.

Ca si achizitii ma laud si eu ca se intoarce singura de pe burta pe spate. Dar numai atunci cand vrea ea.

Saptamana asta a luat doar 40 grame. E in observatie. Si nu stiu de ce nu mai vrea sa pape bine de la un san. Sta cateva secunde trage din el papa ceva si vrea la celalalt san unde se simte f. bine. Daca nu o mut incepe sa bazaie. Bineinteles ca m-am ales cu un edem care ma doare de mor.

Anya20 merci.

Ina fi pe pace, nu am simtit ca ma bati la cap.. Sunt amara din cauza situatiei.

Mary mie imi place Bistrita de mor. Am fost si la Castel care e f. fain dar toata punerea in scena cu Dracula mi se pare chich. M-a apucat ala de piciore in intuneric si i-am ars una. Bistritenii sunt f.f. faini. Iar iarna aveti partii si vin turisti. Nu e ca in orasele de sud unde ca sa te duci undeva trebuie sa infrunti toata aglomeratia.


Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Buna dimineata :)

Ina, ma bucur tare mult ca-i merge bine Ilincai si cu cresa si cu diversificarea. Fetele, va rog frumos trageti-ma de urechi ca nu am mai dat suculet compilului. De cand sunt singura singura cu el nu mai stiu cand s-o fac si pe-asta. Noi inca nu avem scaunel (sper ca primim azi, am facut ieri comanda) asa ca ar fi trebuit sa-l tin in brate cand ii basculam sucul in gura si nu prea mergea.
LiaMia, eu nu l-am pus niciodata intre perne, de cateva zile sta singurel in fund si se mai cocoseaza dar nu foarte tare si nu des. Sta chiar bine. Eu inainte il tineam sprijinit de mine, in patul nostru, chiar reuseam sa mai citesc asa, ca el se juca singurel, fericit ca sta in poponet. Progresele sunt evidente de la o zi la alta, adica acum o saptamana nu statea singurel deloc, iar ieri nu mai scapam de el, cum ajungea pe spate cum incepea sa tipe sa-l pun in fundulet (singur nu poate inca). Chiar, cat timp e indicat sa-l lasam in fundulet la 6 luni?

Ruxandra, mama de www.hps.ro/matei" target="_blank"> Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Vera tinem pumnii sa treaca Iulia cu bine de vaccin. Poate are doar o toana de moment si isi revine cu suptul de la ambii sani, nu ma bag la sfaturi ca stiti cu toate ca pt mine nu am reusit nimik . pt intoarceri!!!

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Nadina - Nafazinul contine o substanta cu actiune numita stiintific simpatomimetica (denumirea are mai putina importanta), care folosita in exces sau la copii mici poate da reactii adverse cardiace, nervoase , dar si atrofie a septului nazal si o oarecare dependenta (asemanatoare celebrului Rinofug).Repet - daca este folosita in exces. Eu nu prea recomand de-astea la sugari (si din cauza reactiilor adverse, dar si pt. ca exista alte alternative pt dezobstructia nazala), insa daca esti precauta si nu depasesti doza recomandata de doctorita ta cred ca e ok. Of, cred ca mai rau te-am bagat in ceata decat sa te lamuresc.

b_irina - felicitari pt. voinicul Vladut care are deja 2 dintisori (avem si nooooi ) si care face cu manuta . Dragul de el.

LiaMia - eu ti-as recomanda sa nu-l tii prea mult in fundulet daca se arcuieste si nu este prea sigur pe el. Inseamna ca, coloana lui nu este inca destul de "pregatita". Stai linistita, ca e timp destul.

anya - vad ca avem acelasi nume si relativ acelasi nick. Te-am copiat.. Mie mi-a placut mult numele (defapt a fost dorinta sotului, inca de cand ne-am cunoscut - daca vom avea o fetita s-o cheme asa). Iar cand m-am inscris pe site am vazut ca mai e cineva cu acest nick, da aceea am pus un 20 dupa. Insa n-am stiut ca ne vom intalni la aceeasi generatie de bblusi.
Si apropo de intalnire: eu as vrea sa vin cu mare placere, insa nu am ce sa fac cu d-ra. Mai ales ca o alaptez si nu pot lipsi mult de langa ea.
Vera - am vazut ca vii si tu. Ce faci cu Iulia, ca stiu ca si tu ii dai san?

Alina
Anya mea(19 oct. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Vera - la 4 luni nu mai e nevoie de vaccinul antihep. B ( care se face in maternitate, la 2 si la 6 luni).De-asta ii face Infanrix simplu. Oricum, succes!
Si Anya suge mai bine la sanul stang, de aceea se si umple mult mai repede ca dreptul. Eu o pun intai la dr. sa mai stimuleze ce s-o mai putea, dar dupa 3 supturi se arcuieste si nu mai vrea.
Daca o sa creasca f. putin, poti sa-i bagi putine cereale (amestecate cu laptele tau si sa-i dai cu lingurita), pana spre 6 luni cand vei incepe si cu alte alimente. Faci cum crezi.


Alina
Anya mea(19 oct. 2005)

Mergi la inceput