Analize de tot felul

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

adela, scuze dar eu acum am vazut acest subiect, nu ma simt prea bine si am scris putin in ultimul timp.

analizele tale sunt ff bune, Z14 si LH de faza foliculara nu inseamna ca nu ovulezi, ci inseamna ca se va intampla a doua sau a treia zi!! LH-ul are o crestere brusca in faza ovulatorie care dureaza max 2 zile si e ff greu de reperat la analize exact! FSH -ul NU IL MAI FACE LA Z14 si Z21 ca nu are nici un sens!!! cere progesteronul in schimb!!!

parerea mea este ca daca nu ti-a raspuns Ale sau celelalte fete e ptr ca totul este ok la analizele tale si tb sa stai linistita!!! Daca era vreo pb. sigur reactionau repede fetele, stii doar ca sunt niscte scumpe si niste inimoase!!!!!

te pup dulceeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

quote:
Originally posted by adelamaria

Ei...eu o sa ma incapatanez totusi sa cred ca cineva imi va raspunde la subiectu' asta
Asa ca o sa va intreb: daca analizele din Z14 au iesit sub limitele normale pt. faza ovulatorie (ceea ce ar sugera poate ca le-am facut prea devreme), cand sa fac eu analizele din Z21?
In ultimele 2 luni CM a fost de 28 zile, dar am avut si CM de 33 si respectiv 29 sau 26 de zile...adica...total haotic...
Daca stie cineva sa-mi dea un sfat...eu sunt prin zona, astept
Multumesc frumos!




subscriu si eu la ce iti spunea Noela, tb facute la Z21: estradiol, progesteron, LH (eventual) si prolactina!!!! Nu mai lua si FSH ul ca e degeaba, nu te ajuta la nimic valoarea lui la aceasta zi!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Mariee, Noela, multumesc si sar'mana ca daca nu raspundeati faceam o prostie ...ratam Z21...Bine, pica marti abia, da' nici ca mai aveam curaju' sa intreb ...Asa ca, multumesc din nou!

Mariee, f. pretioasa info pe care mi-ai dat-o despre LH! M-ai facut fericita!...Sper din suflet sa te simti mai bine in curand! Daca te pot ajuta cu ceva...da un semn!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuli-ana spune:

Fetelor,mi-am luat si eu rezultayele DH din Z4 care arata cam asa:

-Estradiol-43 (VN <112)
-LH -8,514 (VN 1-18,54)
-FSH -7,15(VN 5,5-9,2)

Asistenta m-a asigurat ca sunt bune,ajung la medic la sfarsitul lunii,asa ca imi puteti spune si o parere a voastra???Mie mi se pare FSH-ul cam mare,dar sper sa fie doar in capul meu...Am vazut ca mai toate fetele au plecat lamurite de aici.
Mariee,sanatate multa!Ai inceput tratamentul cu Kamayany?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

quote:
Originally posted by iuli-ana

Fetelor,mi-am luat si eu rezultayele DH din Z4 care arata cam asa:

-Estradiol-43 (VN <112)
-LH -8,514 (VN 1-18,54)
-FSH -7,15(VN 5,5-9,2)

Asistenta m-a asigurat ca sunt bune,ajung la medic la sfarsitul lunii,asa ca imi puteti spune si o parere a voastra???Mie mi se pare FSH-ul cam mare,dar sper sa fie doar in capul meu...Am vazut ca mai toate fetele au plecat lamurite de aici.
Mariee,sanatate multa!Ai inceput tratamentul cu Kamayany?



iuliana, sunt ff bune analizele tale, sa le stapanesti sanatoasa in continuare!!!

azi sunt z5 si am inceput kamayani (asa cum m-ati sfatuit!!!) , merci ptr intrebare!!!!
t pup dulceee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuli-ana spune:

Multam faine,insa o sa ma inveti prost,ca o sa vin si cu analizele de Z14 si Z21 tot la tine!Te pup si eu dulce,sanatate si bucurie maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Adelamaria, se pare ca nu sunt prea multe fete care sa se priceapa la acest subiect... si eu am cam patit-o... Eu as scrie daca as sti cum e bine, dar asa, decat sa dau sfaturi proaste, mai bine ma abtin! Adevarul e ca mi se pare tare greu sa "numeresti " ziua ovulatiei la un CM neregulat... eu zic ca iti vei da seama daca intr-adevar analizele tale au fost de faza foliculara doar cand iti vine CM, si atunci poti interpreta mai bine. Pana atunci fa analizele din z 21... bafta!
Noela, nu pot decat sa iti spun ca eu am patit-o si mai si cu prolactina: in z 14 era 42, deci dubla, iar peste o saptamana era sub limita normala!

Poze1Poze2
Sa o ajutam pe Barbye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

mai, fetelor, mituiti-o pe Avalon sa va modereze subiectul ca e o enciclopedie ambulanta a lumii virtuale (ma refer la net). Se pricepe si Mariee.

Mariee, daca tot te-ai confesat, nu te simti bine ca esti catranita sau ca te-ai mai investigat si prin Romanica si ai noi ganduri?
Da' lung concediu mai ai. Ti-ai incheiat misia in France?

toate fetele

Adelamaria, doar ecografii constant repetate la cateva zile pot sa-ti indice; chiar dak ai o ovulatie intarziata, in z 14 ar fi trebuit sa se vada la eco un pic de activitate pe ovare; altfel analizele par bune;
daca n-ai ovulatie, incearca intr-o luna sa iei stimulente de la naturiste sau dak nu iti da dr. stimulente; altfel, ratezi cele 12 sanse dintr-un an si uite-asa zboara timpul; succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Mai, mai, mai m-am umflat rau in pene acum! Ia uite ce mandra's!

Sa vorbim de prolactina putin, ca si mie mi-a dat de furca lunile trecute. Se pare ca e foarte important sa fie facuta analiza pe nemancate, dimineata la prima ora si fara stres, deci stat 30 minute in pozitie de relax si apoi luat sange, ca sa fie relevanta. Nu faceti ca mine, dupa ce am taiat orasul in doua la ora de maxima aglomeratie (17), cautat adresa clinicii si intors de 3 ori masina in mijlocul drumului (ca trecusem pe langa si n-am vazut locatia) in sfarsit am facut si eu analiza care bineinteles a iesit mai mare decat valoarea normala (cu vreo 10 unitati).

Inca ceva, se pare ca acest hormon variaza, are valori mai scazute in faza foliculara decat in faza luteala, fiind cumva influentat de progesteron, deci daca vreti o analiza cat mai aproape de normal, faceti-o in prima parte a ciclului, sunt persoane care au facut-o asa si a iesit buna, repetand-o dupa ovulatie (in ziua 21) a iesit peste limita. Medicii nu recomanda tratament pentru prolactina usor marita (cum a fost la mine), si bine fac, tocmai din considerentele de mai sus. Eu am facut tratament de capul meu, am trecut peste sfatul a 2 medici si m-am trezit cu o prolactina sub limita normala! Nu faceti ca mine!

Simptome atunci cand prolactina este marita: dureri de sani, uneori secretii ale sanilor (daca strangi mamelonul).

La o prolactina de peste 100 insa se suspecteaza probleme cu hipofiza si se recomanda radiografia de sa turceasca pt depistarea unui eventual adenom hipofizar. Tratamentul pentru prolactina marita consta fie in bromcriptina, fie in dostinex. Bromcriptina nu este tolerata de unele persoane pt ca da ameteli sau stari de greata, dostinexul nu are aceste efecte dar e mai scump.

Prolactina marita (dar tineti cont aici ca numai medicul decide peste ce limite, nu 'ochiul' nostru care vede ca este peste valoarea normala) intr-adevar impiedica sa se produca ovulatia, are drept consecinta cicluri anovulatorii.

Concluzia: Noela, nu face tratament, eventual doar repeta analiza tinand cont de faptul ca prolactina este influentata major de stres.


"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuli-ana spune:

Dragele mele,luminati-ma si pe mine va rog!
Luna trecuta cm a fost de 38 de zile(am urmat tratamentul Liviei!),iar luna aceasta testul de ovulatie s-a pozitivat in z15,cand am inregistrat cea mai mica valoare a tb...Dozarile din ziua 14 le-am facut dupa mintea mea si dupa imposibilitea invoirii de la serviciu in z17(nu am rezultatele inca!).Singura zi in care pot face DH pt ziua 21 este marti,adik in z24...Credeti ca mai are rost sa fac ceva atunci sau ar fi bine sa sed cuminte si sa le fac luna urmatoare???Va multumesc din suflet!

Mergi la inceput