Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (25)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Teo eu sunt cu supa!! Am vb cu dr si mi-a dat unda verde dar numai zeama iar dupa 4 luni sa incep cu ingrosarea sucurilor de fructe cu pulpa si a super cu legume pasate. Supa am facut-o asa: 2 morcovi,o telina,o ceapa mijlocie,un cartof, patrunjel radacina si frunze si un pic de sare dupa gust. Vreau sa iti zic ca ieri Stefan a basculat un bibe de 200 ml de supita, asa de mult ii place. Azi i-am dat doar 150 ml. oricum eu i le dau intre mese si nu ii scade deloc pofta de papa. Trage si de la san la fel ca si pana acum dar...nu mai scoate mai mult de 100-120/masa si seara la 20.00 si la 23.00 ii bag completare de 100 ml respectiv 200 (din care suge cat vrea) de lapte praf. Si uite asa a luat baiatul meu intr-o saptamana 340 gr iar de luni seara pana aseara 140 gr. Deci ii prieste.!!! De saptamana vitoare incepem sa ingrosam sucurile treptat iar de la 4 luni incetcam si piureuri de fructe si de legume!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

Joy, ii dau de vre0o doua sapt cereale. Noi suntem pe lapte praf exclusiv si aveam si problema cu burtica (diaree samd) si ni s-a recomandat inceperea la ceva olid. Cum banana nu prea am vrut sa ii dau mai bine am inceput cu cereal. Plange acum seara cand ii dau. Cand ii dadeam dimineata nu avea nimik chiar ii placea, dar nu mai manca la fel de mult in timpul zilei din cauza ca o saturau.

Copilul meu dupa ce am terminat tratamentul pentru diaree, avea tot asa dureri de burtica si se scremea cand facea, rau de tot pana incepea sa planga, dar cand vedeam ca da partzuri stiam ca e de bine. inseamna ca ii lucreaza stomacelul si ca va iesi afara.

Cristinamh, cred ca in ultima instantza asa am sa fac, il pun direct in bibe.

Dordia, multam pentru retzeta de supa. Chiar incerc si eu intre mese, dar nu cred ca vrea. Ea nu vrea nimik intre mese, numai 5-10 ml ceai (cel mult).

Mai puteti sa imi spuneti si mie data de la Baby Expo din Bucuresti? Multumim

Teo si bb Stefania Iulia(2.11.2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

JOY, scuze ca insist: somnul si mancarea sunt cele mai importante!Eu sunt si rea de somn si daca nu mi-am facut portia sunt zombi.Deci intai dorm, apoi mananc si apoi restul...
cu constipatia... hmmm, eu mananc o portocala, o mandarina ceva si imediat face victor- cat China! Si mie imi face odata la 3 zile mult, galben si pastos dar nu ma impacientez pentru ca e hranit la san!

Si uitati cum am facut eu, la indrumarea dr. ( nu dati cu rosii) :daca nu se satura copilul cu laptele de la mine ii dau orez de la nestle cu putina glucoza si asa am si lapte si nici nu imi refuza sanul pentru lapte praf si creste si sanatos!

Aura, am citit si eu povestea ta!Doamne, cand eram si noi gravide si in focurile facerii![:))]

Noi venim la baby expo cu victor, nu avem cu cine sa il lasam!Hai sa organizam o intalneala, dar numai sa fie vremea frumoasa!

Mara, frumoase citate!


Ina, ce cursuri, ca am ratat!

Despre ceaiuri s-a mai discutat.asa ca ma repet: nici eu nu mai fol. babydrink ci tei, musetel, chimen , anason.am observat ca ii fac mult mai bine.Iar pentru colici fol. ceva mult mai ieftin si de o mie de ori mai ieftin decat sab simplex sau debridat: calciu gluconic de la farmacie, un vf. de cutit dizolvat in ceai si flatulin pe burtica si nu avem probleme!M-am convins ca nu ce e cel mai scump e mai bine!

Dar babydrinkul este comod: incalzesti apa si torni praful.Asa tre' sa faci zilnic ceiut, sa-l strecori, etc... mai greu!

Ilenutza si bb Victor- 22 dec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Mai fetelor dar mult mai scrieti!
Sunt cu missa in brate si incerc sa va scriu 2 vorbe.
Mai intai La multe luni sarbatoritilor- zilele astea au fost, nu gluma!

Corap, refacere rapida, dar pana la urma de la ce ai facut criza asta? Ia uite, sotul tau a fost mai rapid cu laptopul decat al meu! Sa il stapanesti sanatoasa!

Bubamara, eu am in format powerpoint o gramada de poezii haioase, gen pisicuta pis, pis, pis sau zdreanta daca vrei da-mi adresa ta de emal si ti le trimit si tie!

Maria Alexia eu zic ca e o etapa trecatoare, si noi am trecut prin ea de ma disperase. Si a durat vreo 2 saptamani.

Angi, nici noi nu insistam cu curatatul nasucului insa nici nu e nevoie....doar asa din cand in cand. Daca iti place atmosfera de aici te invitam sa revii cat mai des!

Anda si la noi ritualul este de imbaiat fata zilnic, cu ora stam mai prost, cand la 8 cand la 9 seara...in functie de cat e de obosita. Si evident curatat ochisorii cu ser fizioligic!


Alina si Amalia 17.11.2005

Poze noi feb 2006
Poze noi mar 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

bb_alinus, vreau si eu poeziioarele...te roog. uite adresa de mail: banu_teodora@yahoo.com Multumim!

Corap, sa te faci bine repede si sa scrii muultt si biiineee la noul tau laptop. Tot laptop am si eu acasa. Sa il stapanesti sanatoasa!

Teo si bb Stefania Iulia(2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Merci, Noki, ma gandeam eu ca de la vaccin ii se trage inapetenta, sper sa-i treaca faza inainte sa-mi scada mie iarasi laptele.

Ce-am observat ref. la culoarea kk: intr-adevar e asa cum scrie in carti si anume cand stoarce tot laptele ce exista, inclusiv ultimele picaturele, kk are culoarea galbenusului de ou (am observat asta acum 2 sapt cand aveam lapte mai putin decat vroia el si se straduia foarte tare); cand e lapte din belsug si nu se prea omoara cu mancatul face spanac . Ideal ar fi mustarul dintre cele doua extreme, asezonat cu "seminte de susan", bineinteles.

Galma de lapte mi s-a rezolvat. A tras si bebe cat a putut iar la un moment dat am inceput sa vad cate un dop mic de lapte in vreo doua din canale. La un muls au tasnit odata cu o explozie de lapte de m-am speriat . Parca observ si eu o anumita periodicitate cu ele, Lavi: 31 ian (la 6 sapt), 28 feb... Dar mai degraba apar cand bebe suge aiurea si fara chef, cum zice si Felicia.

La constipatie inca n-am ajuns, dar eu ii mai dadeam ceai de colici (ceapa, chimen si musetel). Daca tendinta era spre constipatie (= nu facuse kk de mai mult de 12 ore), puneam mai mult musetel, daca dimpotriva atunci cam taiam musetelul si puneam chimen si anason... A tinut de fiecare data.

Canuta, Baby drink e extrem de dulce, poate de asta nu mai accepta dupa aceea alte ceaiuri. Sefa spunea, daca nu ma insel, ca il dilueaza 1:3.

Eu inca n-am inceput diversificarea, dar pana acum n-am avut nici o problema sa accepte lingurita - papa absolut tot ce-i pun in ea: ceai, picaturele... Singura conditie: sa fie inainte sau in timpul mesei. Dupa - nu se mai atinge de ea. Am cumparat lingurite de silicon (de la baby ideal, parca), sunt tare micute si flexibile si am observat ca el mai degraba le suge decat inghite din ele. Am incercat o singura data sa-i dau cu lingurita de metal si n-a mers - pur si simplu nu se descurca sa inghita ce-i puneam eu pe limba.
Ce ma framanta pe mine e ca puiul meu nu stie ce sa faca cu biberonul! Oare sa-l invat sa bea ceaiul din biberon? Parca citisem ca uneia dintre voi i-a recomandat medicul sa treaca direct la bautul din canita ca a ratat faza introducerii biberonului... Nu de alta, dar as vrea ca peste cateva luni sa capatam si noi libertate de miscare, sa-i pun un ceai sau suc in biberon si sa nu ne tot chinuim cu cate o lingurita.

Bubamara, eu am mai invatat un cantecel din cutiuta muzicala: "20 pitici voinici (sic!)" Imi merge in cap ca o placa stricata, nu mai pot scapa de el!!!
Alina, poate trimiti poezioarele pe adresa de mail comuna, cred ca e destula lume interesata.

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

bb_alinus, multam fain de oferta generoasa care ma scoate din impas. Adresa mea e: ralucabuzoianu@yahoo.com. , ca nu stii ce inseamna sa latri toata ziua!

Raluca si bb Maria (07.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Teo si Raluca, v-am trimis mail!
Raluca est mortala cu latratul tau!


Alina si Amalia 17.11.2005

Poze noi feb 2006
Poze noi mar 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ma intind la vorba, ca tot mi-e copilul plimbat si adormit si fara chef sa manance... E un soare superb pe-aici, mai trece din cand in cand si cate o pala de vant cam taios si e cam fleasca si balti pe-alocuri, dar merge...

Pentru alaptat, eu am tinut pana acum regim strict, puiul a avut o lunga perioada de colici si nu suportam idea ca de la mancarea mea i se traga. Asa ca fara fructe si legume crude (doar banane si salata verde), nimic acru, fara cofeina, fara lapte (doar iaurt si branzeturi)... Prima tentatie careia i-am cedat a fost ciocolata si am vazut ca e ok (=nu e mai agitat). Dar acum, de cand avem o perioada relativ calma, am inceput sa le reintroduc si pe celelalte. Si - supriza! - nu pare sa-l deranjeze! Inclin sa cred ca regimul asta e o legenda, ca daca e sa aiba colici ii are oricum. Iar mie mi-au trecut 2 luni in care cu siguranta n-am stat prea bine cu aportul de vitamine naturale, am mai luat Materna cand mi-am amintit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

baby expo in bucuresti: 17-18-19 martie, intre 10 si 19 (la polivalenta, of course).
cristina, in pliantu'pe care-l posed (din revista superbebe) scrie si de un "spatiu de alaptare la san" - deci ezista.
alinus, nu se stie de la ce-a fost criza, se pare ca e o chestie acumulata de-a ajuns biloiu de 4 ori mai mare decat normalu'si cu peretii ingrosati.poate se lumineaza dr. dupa ce am si rezultatele la analize.
acu am iesit o ora pe-afara, in pas de voie, si simt ca ma sfarsesc. si la carucior a evoluat sor-mea, nu eu.
dordia, si noi ne hlizim la oglinda din hol. dar eu am primit oglinda cadou de la familion special ca sa-l "dau" pe bb in ea (ca noi n-aveam nici o oglinda in casa in afara de aia de la baie. acum si vb cu bb din oglinda. azi l-am pacalit cu caciulita - i s-a parut ceva fff interesant ca baietelului din oglinda i se pune o sepcuta rosie pe cap asa ca n-a bagat de seama ca i-am pus-o lui :)))
felicia, io n-am postu'ala de care vb. eu ma mai uit la bbcprime la unele emisiuni, dar tre sa le urmaresc cu sonor si in tip=mpu asta ardeiu' vrea cantecele copilaresti... => balamuc total
c & ardeiu adormit

Mergi la inceput