Cezariana de la A la Z

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Gabitza,
asta se dicuta in ultimele 3 postari. Unii medici recomanda, altii din contra. E bine sa-ti intrebi medicul in ingrijirea caruia esti tu. Asa e cel mai bine !
Vreau sa va zic ca pe sectia unde eram eu, dupa operatie, venea cate un doc.gyn. care ne vizita si verifica acest lucru, nu numai medicul meu. Poate este o practica numai in spitalul din Oradea sa nu te lase cu burta stransa.


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Pe aici ti se da centura medicinala inca de la citeva ore dupa cezariana. Desigur, este alegerea ta daca o porti sau nu. Dar nu are legatura cu lohiile, centura stringe muschii abdominali, nu uterul. Unele mamici prefera sa nu si-o puna, ca sa-si lucreze personal muschii si sa se retraga ei, prin exercitiu. Altele si-o pun bine-mersi si nu au nici o problema cu lohiile. Lohiile se pot elimina mai greu fie daca uterul nu se retrage complet sau in ritmul care trebuie, fie daca colul este spastic si deci orificiul de eliminare a lohiilor este f.f. mic. Dar, asa cum spun marii ginecologi: "pe unde are loc singele menstrual sa iasa, au loc si lohiile". Foarte adevarat!

Sanatate multa tuturor burticilor!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Eu am intrebat-o pe dr si mi-a spus ca e contraindicata burtiera, muschii trebuie lasati sa isi revina ei singuri, nu e bine sa fie sustinuti!io 33 fix cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by ama_kaly

Eu am intrebat-o pe dr si mi-a spus ca e contraindicata burtiera, muschii trebuie lasati sa isi revina ei singuri, nu e bine sa fie sustinuti!

io 33 fix cu Seby

Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby

Bebe



Eu nu am ascultat indicatiile de a purta burtiera,gandindu-ma ca e mai bine sa las muschii sa-si revina singuri si acum am o burtica frumoasa de care nu pot sa scap.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Eu nu am purtat burtiera delok dupa cezariana si acum burtica mea este la fel ca inainte de bebe,adica plata.Tot materialul genetic isi are cuvantul.




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by laureta

Eu nu am purtat burtiera delok dupa cezariana si acum burtica mea este la fel ca inainte de bebe,adica plata.Tot materialul genetic isi are cuvantul.




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)



Inseamna ca tre sa mai astept sa-si spuna cuvantul materialul genetic.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_miruna spune:

draga bogdanai, eu am nascut in ianuarie anul acesta.Sa-ti spun cum a decurs la mine nasterea. La ora 13 m-am dus la control iar la ora 14 m-am internat pt cezariana. Doctorita mea imi spusese dinainte ca nu voi putea naste normal asa ca ma asteptam sa fac cezariana. Nu eram sigura ca in ziua respectiva, dar banuiam, asa ca eu m-am pregatit de acasa. M-am epilat pe picioare, am facut un dus si cu ajutorul sotului meu m-am ras in zona intima (doar pe burta, nu a fost necesar sa ma rad de tot), eu fiind mai pudica. la ora 17 m-au dus in sala de operatie. Anestezistul a venit sa vb cu mine, intrebari de genul cate kg am, daca sunt alergica la vreun medicament, etc. Mie mi-a facut rahianestezie, deoarece am vrut sa-mi vad copilul imediat ce vine pe lume si sa-i aud glasul. Injectia pe care mi-a facut-o in coloana nu a durut extraordinar si imediat ce a inceput sa-mi bage serul mi-au amortit picioarele si in cateva secunde eram amortita de la brau in jos. De abia dupa ce mi-au facut anestezia mi-au pus sonda. Cateva minute dupa, dr deja ma taiase. Mie mi s-a facut rau, in sensul ca am vomitat. (se intampla uneori de la anestezie). In urmatoarele 5 minute bebe a mea se nascuse. Cam 15-20 de min a durat sa ma coasa (am o cusatura ff finuta), timp in care moasa mi-a aratat fetita, iar medicul anestezist ma punea din cand in cand sa-l strang de mana sau ma intreba diverse lucruri pt a nu adormi. Dupa ce te inchide incepi sa ai frisoane, dar trec repede. Pe mine -mau dus la terapie. Acolo am stat toata noaptea si o asistenta draguta mi-a facut destule calmante astfel incat sa nu simt nimic (am fost si eu draguta cu ea). Cand am inceput sa-mi pot misca picioarele ne-a tot spus sa incercam sa ne intoarcem de pe o parte pe alta. A doua zi dimineata infirmiera a venit sa ma duca in salon, m-a ajutat sa-mi schimb vata si sa ma urc pe targa, iar o asistenta mi-a scos sonda. Nu doare, e doar o senzatie ciudata. A doua zi doctorita mi-a spus sa mananc un castron de supa pisata o felie de paine prajita , o banana si un iaurt(asta cu toate ca dr care va veni in vizita o sa-ti spuna sa nu mananci)Poti manca linistita ceea ce ti-am spus. Capul m-a durut si pe mine cam o sapt, de fapt ma durea daca stateam ridicata, daca stai intinsa nu te mai doare. Mie asistentele si dr mea mi-au spus sa beau cate o cafea cu o lingurita de coniac in ea in fiecare dimineata (asta diminueaza durerea de cap). Intr-adevar e bine sa te ridici din pat dupa 24 de ore de la operatie, nu mai devreme, dar nici mai tarziu pt ca ini va fi mult mai greu. Primii pasi sunt mai dificili si asta pt ca te tine cusatura. Pe mine operatia nu m-a durut deloc. Cat despre clisma, mie nu mi s-a facut.Asa ca nu e chiar asa de rau precum suna. Acum cateva luni si eu eram in aceeasi stare! Fruntea sus!:) si nastere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

quote:
Originally posted by cristina_miruna

M-am epilat pe picioare, am facut un dus si cu ajutorul sotului meu m-am ras in zona intima (doar pe burta, nu a fost necesar sa ma rad de tot), eu fiind mai pudica.

Hai c-aicea m-ai incuiat: adica nu trebuie sa te razi/epilezi de tot ??? Cand zici pe burta te referi la partea intima unde face taietura, nu? Ca eu nu m-am ras/epilat niciodata total, as putea sa suport in partea intima de sus, dar intimul de jos ... e cam sensibil, daca ma-ntelegi ... lasand la o parte cat sunt de pudica, desi nu-i nici asta un aspect de neglijat ...

Mie mi-a facut rahianestezie, deoarece am vrut sa-mi vad copilul imediat ce vine pe lume si sa-i aud glasul. Injectia pe care mi-a facut-o in coloana nu a durut extraordinar si imediat ce a inceput sa-mi bage serul mi-au amortit picioarele si in cateva secunde eram amortita de la brau in jos.

Nu ti-a spus sa nu ridici capul mai sus de nivelul trunchiului? Ca sotul meu, care a facut o rahianestezie, mi-a spus ca asa i-a recomandat anestezistul, si de-aia el n-a avut dureri de cap, in schimb altii au avut.

Mie mi s-a facut rau, in sensul ca am vomitat. (se intampla uneori de la anestezie).

Cum ai vomitat ??!!! Adica stateai pe masa, legata de miini si de picioare si te-au apucat spasmele? Si nu te-ai rasucit, din reflex? Sau te-ai umplut toata de "productie"? Scuza-ma ca te intreb, dar sutn detalii care ma macina, cred ca sunt cam batuta-n cap ...

In urmatoarele 5 minute bebe a mea se nascuse. Cam 15-20 de min a durat sa ma coasa (am o cusatura ff finuta), timp in care moasa mi-a aratat fetita, iar medicul anestezist ma punea din cand in cand sa-l strang de mana sau ma intreba diverse lucruri pt a nu adormi.

Ti-au dat voie sa tii copilul la piept sau doar ti l-au aratat?

Mie asistentele si dr mea mi-au spus sa beau cate o cafea cu o lingurita de coniac in ea in fiecare dimineata (asta diminueaza durerea de cap).

Ce misto tratament si l-ai alaptat pe bb? cred ca i-a placut Pai de 9 luni astept si eu sa pot sa




Multumesc mult de informatii, mai astept !

Apropo, cred ca am gresit cand am rugat moderatorii sa faca subiectul fierbinte, vroiam sa spun "Sticky".

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Buna eu am nascut in noiembrie,hai sa-ti spun cum a fost la mine:

Anestezie, totala, a venit marti anestezista la mine in salon si m-a intrebat daca ma stiu alergica la ceva,daca am mai facut vreo operatie,etc.

Epilat , eu m-am epilat singura,acasa, dar in ziua in care am nascut mai ma ras putin pe burta ca aveam putin puf-eu nu-l vazusem.

Sonda , mie mi-a puso pana sa-mi faca anestezia,nu ma durut deloc doar o senzatie de jena.Miercuri dimineata am nasct iar joi dimineata mia scoso,atunci am simtit o usturime,dar nu insuportabila.

Clisma , nu mi-a facut,dar mi-a zis anestezista ca de marti de la 18 sa nu mai mananc nimic si de la 20 sa nu mai beau nici apa doar cateva inghitituri daca nu mai pot de sete.

Cam asta a fost la mine.Joi cand m-am dat jos din pat am avut ameteli,dar gandul ca-mi voi strange in brate micuta mi-a dat putere.Eu nu am avut nici dureri dupa nastere,doar cand am ajuns in salon i-mi era greu sa ma urc si sa cobor din pat.


Catutza si Bianca-Maria(2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_miruna spune:

Deci, revin cu detalii>
- nu m-am ras decat acolo unde mi-a facut taietura
- am avut voie sa intorc capul intr-o parte si in alta chiar si in timpul operatiei, dar sa nu-l ridic (l-am ridicat cand m-au luat infirmierele de pe masa pt ca nu au putut sa-si bage mana sub gatul meu ca sa ma ridice, asta e si motivul pt care am avut dureri de cap dupa)
- fetita doar mi-a aratat-o, nu am tinut-o in brate pt ca inainte sa te taie te leaga cumva de maini (probabil sa nu-ti vina vreo idee sa pleci in timpul operatiei).Mi-a dat-o putin in brate in timp ce ma aflam la terapie intensiva, dupa ce au curatat-o bine, caci in sala cand am vazut-o avea ceva alb pe ea ca un fel de pudra
- cand am simtit ca mi se face rau si imi vine sa vomit am intors capul intr-o parte (am vomitat pana sa apuc sa le spun ca mi-e rau)
Cam atat am avut de spus. Daca mai vrei detalii sau mai vrei sa vreun sfat iti stau la dispozitie. Ma poti gasi si pe mees cu id cristhie2001

Mergi la inceput