Cezariana de la A la Z

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dinuralu spune:

Buna, Boghi! Eu sunt o mamica de 2 pui de 7, respectiv 3 ani, ambii nascuti prin cezariana. Pot spune ca nu am nici un fel de amintiri neplacute legate de cele 2 nasteri. Durerile de dupa operatie au fost absolut suportabile (calmante mi s-au administrat prin perfuzie doar in prima zi-cat am stat la Reanimare). A doua zi dupa operatie am fost mutata pe salon si nu am fost nevoita sa mai iau nici un calmant...a fost super! La a doua cezariana mi-am revenit mult mai repede decat dupa prima, iar in a 3-a zi eram acasa. Am revenit ulterior la spital pt scoaterea firelor. Asa ca nu-ti face absolut nici un fel de griji!! Chair, la ce spital si cu ce dr.vei naste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Boghi, eu am nascut pe 16 ianuarie, trebuia sa nasc normal dar in ultimul moment s-a hotarat cezariana ca bebe avec cordonul in jurul gatului, eu aveam colul dur si bebe trecuse cu 9 zile peste termen. M-am dus la un control si m-a oprit la spital, noroc ca aveam toate cele cu mine ca banuiam eu ca nasc in ziua aia.
- De mancat nu mai mancasem de duminica de la pranz (luni m-am dus la control la spital) ca ma gandeam ca nasc a doua zi si nu aveam chef de clisma. Nu mi-au facut cand le-am zis ca nu mancasem de atatea ore, plus ca preventiv luasem ulei de ricin cu o seara inainte si imi golisem tot intestinul.
- Eu m-am epilat de acasa, de fapt sotul m-a epilat cu crema epilatoare.
- Am vrut anestezie peridurala sa imi aud bebele. A fost ok, mai putin partea cu intepatul, ca ma tot miscam eu ca zapacita, desi ma tineau doua asistente. Am avut vreo cateva zile dureri de cap dar mi-au trecut, nu stiu sigur daca erau de la anestezie sau de la altele. Acelasi tip de dureri de cap am avut si cand am ramas gravi, in primele saptamani.
Mie de la peridurala mi-a scazut tensiunea (alta cauza posibila ar fi emotiile) dar s-a rezolvat cu adrenalina si atropina.
- Sonda mi-au bagat-o cand deja eram anesteziata si nu am simtit nimic. Zi-le asistentelor sa iti faca si tie la fel. Cand au scos-o am simtit o usturime, senzatia asta a persistat o zi intreaga, plus ca nu am facut pipi toata ziua, ca simteam ce e ceva care ma opreste, abia seara am reusit sa fac iar sonda mi-au scos-o in jur de 10 dimineata.
- Sotul a stat cu mine si a filmat toata nasterea. A fost super sa il stiu alaturi de mine, ma simteam in siguranta.
- Camasa a fost de la spital, mi-au ridicat-o de la brau in sus, nu m-au dezbracat de tot. Ii interesa partea de jos, nu cea de sus. Crede-ma ca numai la faptul ca sunt goala nu ma gandeam eu, nici nu imi trecea asta prin cap in momentele alea, iar eu de felul meu sunt o persoana pudica.
- Dupa operatie e bine sa te ridici cat mai repede posibil, cu ajutorul asistentelor bineinteles. Eu am nascut luni si miercuri eram acasa, m-am mobilizat pentru ca voiam sa fiu acasa cu sotul si cu bebe. Dureri au fost cam naspa in prima zi, pe urma s-au atenuat, e greu sa te dai jos din pat, greu sa te intorci de pe o parte pe alta dar trec.
Pentru mai multe detalii, citeste povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65529&whichpage=6
Pupici si curaj, daca mai ai intrebari, spune-mi. O cezariana nu e atat de naspa pe cat pare. Iar in ceea ce priveste spitalele, eu le urasc, dar eu am nascut la CFR2 si a fost totul minunat!

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by pisoi3

- Camasa a fost de la spital, mi-au ridicat-o de la brau in sus, nu m-au dezbracat de tot. Ii interesa partea de jos, nu cea de sus. Crede-ma ca numai la faptul ca sunt goala nu ma gandeam eu, nici nu imi trecea asta prin cap in momentele alea, iar eu de felul meu sunt o persoana pudica.



Bai, adevarul ca ca daca stau sa ma gandesc si mie mi s-a intamplat la fel. Asa ca nu te dezbraca nimeni, doar iti ridica camasa si dupa operatie ti-o trag la loc!

Ioana 29 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

quote:
Originally posted by bogdanai

Multumesc pt informatii, este exact ceea ce asteptam

Acuma, unele lamuriri:

danat - inteleg ca tu ai stiut exact momentul nasterii? a fost cezariana programata? ca altfel de unde stiai sa te pregatesti cu rasul de-acasa si cu nemincatul inainte cu 12 ore ?

Sonda nu ti-o baga dupa ce te anesteziaza? Ce rost are sa te chinuie daca tot te amorteste dupa-aia?

Stiu ca anestezia generala poate avea efecte nasoale, in sensul ca e posibil sa n-o suporti, sa fii alergic sau ceva de genul asta. Ati fost intrebate ceva special pt a se testa alergia sau nu exista nici o modalitate?

Daca te rade la spital (ca eu acasa nu stiu, risc sa ma umplu de singe), trebuie sa aduci tu lama sau au ei de unica folosinta?

Tusea sau senzatia de jena care apare dupa trezirea din anestezia generala apare la toata lumea sau numai daca anestezistul e prost? Ati avut si senzatii de voma?

Si inca un detaliu, cam pueril, dar totusi va intreb: cind v-au dus la operatie, erati in camasa de noapte sau goale pusca?

Inca o data, multumesc.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai



Sa iti raspund din cele traite de mine: DA, cezariana mea era programata, adica eu am cerut de la inceput ca asa vreau sa nasc si m-a ascultat medicul, aveam si unele motive: varsta, greutatea, frica ca nu fac fatza unei nasteri naturale si faptul ca bebele era mare (a avut 4,200 kg la nastere)Teoretic medicul meu tine sa duca sarcina pina incep contractiile, chiar daca vrei cezariana, insa la mine deja se termina si sapt 40, eu il pisam deja la cap de prin sapt 38 sa nasc si eu odata, ca nu mai pooooot, si a cedat omul, a zis fie, hai ca e bebe mare deja, sa-l scoatem! De aceea mi-a spus sa nu maninc cu 12 ore inainte, iar eu am intrat in operatie pe la ora 18.
Eu am facut operatie cu anestezie epidurala, deci am fost treaza (auzi, tu chiar nu ai citit povestea nasterii?!?! ca am povestit cu amanunte tot ce ma re-intrebi aici ) Tipul de anestezie l-am ales EU! Anestezistul ar fi vrut sa-mi faca generala, dar eu am zis nu si nu. Vroiam macar sa-l vad pe bebe din primele secunde.
Sonda se baga de obicei inainte de anestezie, n ustiu de ce, dar asa cum am povestit, mie mi-a bagat-o dupa anestezie, cand deja nu mai imi simteam juma de corp.
Am descris in povestea nasterii si cum iti face anestezia, nu simtit nimic, iti baga un ac cu un cateter intre niste vertebre, treaba lor cum, dar nu se simte NIMIC!
Despre ras: eu m-am ras acasa, in fata oglinzii, stind pe un scaun, cu rabdare maaare!
Camasa in care esti imbracata: ti=o da de la spital (la mine a fost de tot rasul, eu care nu am purtat mini never, m-am trezit cu o camesa cu o palma doar sub fund. Ditai balena cu burtoi in mini defila de la parter (unde era camera de internari) pina la etajul 5 La operatie, dupa ce te intinde pe masa iti ridica sus camasa, pina spre sani, si te da cu iod peste toate burta si zona pubiana.

Cam asta-mi mai amintesc, oricum trece atit de repede...Si un sfat: daca nu ti-e frica de operatii si sali, instrumente, mai bine cere sa fii treaza, e BESTIAL sa-ti vezi bebele cum ti-l da in prima secunda! E mai plictisitor apoi cat dureaza curatatul de placenta, alea-alea, cusutul, cam 45 minute, insa daca-ti iei o revista la tine, merge mai usor! Si le ceri si-o cafea, sa nu te apuce somnul! Glumesc! Eu una ii intrebam din 10 in 10 min cat mai dureaza?



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Vin si eu cu povestile mele despre cezariana.
Am 2 cezariene si nu pot sa sa-ti povestesc decat lucruri minunate despre aceasta operatie.

Prima operatie a fost de urgenta, a doua programata (dar a fost mai repede fata de programare; s-a grabit piticul sa ma cunoasca!).
La prima mi s-a facut clisma (fiind vorba ca voi naste normal); e nasoala, dar trece; musai sa ai la tine multa hartie ig si un dus in apropiere, in caz ca treci prin asta. La a doua operatie nu mi s-a facut clisma (a fost surpriza tare placuta!) si nici nu mi s-a spus sa nu mananc inainte.
Cu rasul: nu am avut parte de aceasta tratatie, ca eram epilata de acasa. Dar am vazut ca facea moasa (sau asistenta) si se folose4au si aparatele proprii ale pacientelor.
Camasa de noapte mi-au oferit din spital, dar am refuzat-o, ca aveam eu un tricou lung si ma simteam bine in el; si asa cum s-a mai spus, nu m-au dezbracat ci doar l-au ridicat.
Sonda mi-au pus-o inainte de anestezie; in ambele cazuri nu m-a durut deloc! Chiar m-am mirat.
Am facut rahi-anestezie si am fost fff incantata de ea! Nu am avut nici o durere de cap sau de coloana dupa nasteri. Eu nu as mai sta pe ganduri in privinta anesteziei; anestezia generala are multe minusuri fara de rahi-anestezie (cel mai mare: nu il vezi pe bebe chiar atunci, la nastere!)
Cum a decurs totul (tine cont ca eu nu am fost internata in spital dinainte): am ajuns la spital, mi s-a facut un consult, mi-au facut fisa de internare (te intreaba tot felul de chestii, inclusiv ce nume va avea bebe); vine anestezistul si vorbeste cu tine; ii face lui bebe o monitorizare; vin cu un scaun cu rotile si te duc in sala de operatie; m-am urcat pe masa de operatie; am stat in fund ca sa dezinfecteze spatele; mi-a explicat cum trebuie sa stau pt intepatura (ca o pisica atnci cand se zburleste); m-a intepat si nu a durut deloc, dupa care m-au intins pe masa, m-au legat la maini si picioare, au dezinfectat burta, au asezat cearceafurile pe burta (eu eram deja amortita de la abdomen in jos) si au inceput marea lucrare. Tot timpul operatiilor, anestezistul a stat la capul meu si m-a mangaiat; pe tot parcursul operatiilor am vorbit ca o moara stricata; mereu vroiam sa stiu in ce stadiu eram. Si....l-au scos pe bebe! Oau! Ce senzatie!!! (nu simti nici o durere! dar simti ca-ti lucreaza la burta) La un moment dat am crezut ca pic de pe masa, asa ma manevrau! hihihihi...ce fain a fost! As repeta experientele de "n" ori!
Apoi mi-au adus pe bebe la pupaturi; au continuat cu brodatul si eu cu plansul si trancaneala.
Sotul nu a avut acces in sala de operatie (ce bine!); am filmat nasterea (a doua), dar ne-a filmat un rezident.
Apoi m-au dus la reanimare. Mi-am revenit f repede. A doua zi dupa operatie m-am ridicat din pat si m-am dus la bebe. Cat am stat la reanimare nu mi-au dat copilul. Tot a doua zi mi-au scos si sonda. Dupa ce a trecut efectul anesteziei am simtit dureri mari de uter, dar noroc cu calmantele pe care ti le administreaza (si le mai ceri si bonus )! A 4 si respectiv a 5 zi dupa operatie am ajuns acasa. In maxim 2 saptamani nu am mai avut nici o durere; eram ca noua!
Daca ar fi sa o iau de la capat as opta pt exact aceeasi procedura!

Mii de ; nastere usoara si bebe sanatos iti doresc!


Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

STIAM ca s-a deschis subiectul aici!si eu eram tare curioasa ca in mai nasc prin cezariana!si vroiam sa stiu cat mai multe!am o nelamurire!ce-i cu sonda asta??????ca ma sperie gandul!

RAALUCUTZA28+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Raalucutza - e vorba de sonda de urina si nu tre` sa te sperii, din contra. Cand m-am trezit dupa anestezie tare m-am bucurat ca nu tre` sa ma deplasez si la cat ceai au bagat in mine ... Tot acolo verifica sa vada daca rinichii functioneaza bine, io asa am inteles, daca scriu prostii, ma corectati !


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Cand se face operatia atat de aproape de vizica urinara, mereu se pune sonda, in primul rand ca ea(vizica) sa fie mereu golita,ca sa nu fie atinsa, atunci cand se face operatia.


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Asadar:

- am nascut prin cezariana in 2004, la Spitalul Municipal; eram programata la cezariana, dar nu am ajuns la programare, caci mi s-a declansat nasterea in miezul noptii;
- m-am ras complet acasa, cu ajutorul sotului; nu au mai facut nici o ajustare, caci nu era nevoie;
- la intrarea in spital si inregistrare, mi-au dat camasa de noapte, cu care a trebuit sa ma imbrac;
- in sala de operatii am intrat cu camasa cu pricina, pe care am dat-o imediat jos si am defilat complet goala; e ultimul lucru la care te gandesti.....
- am facut anestezie epidurala, pentru ca am vrut sa fiu treaza in timpul nasterii; in plus, stiam ca la anestezia totala te simti rau dupa;
- mi-a pus sonda dupa anestezie, ca sa nu ma chinuie; n-am simtit nimic;
- dupa operatie - nu stiu exact cat a durat, poate o ora cu totul - am stat la reanimare pana pe la 2 dupa-amiaza, dupa care m-a mutat in salon;
- am nascut joi dimineata si sambata dimineata am plecat acasa, pe picioarele mele, fara mai dureri
- de-a lungul timpului n-am avut dureri ale operatiei, sau vreun fel de dicomfort.

Nastere usoara!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

aaaaaaaaaaaa .....poate-s eu nebuna...dar pe unde intra sonda asta?

RAALUCUTZA28+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput