Cezariana de la A la Z

Cezariana de la A la Z | Autor: Burtocika

Link direct la acest mesaj

Sunt o (viitoare) mamica de mai-iunie 2006, care probabil va naste prin cezariana.

N-am facut nici o operatie in viata mea, nici macar n-am fost internata vreodata in spital, asa ca evident sunt speriata si nu stiu cum vor decurge lucrurile.

Poate mamicile care au trecut printr-o cezariana ar putea sa-mi dea niste amanunte, si vorbesc aici de lucruri care unora le pot parea banale: pregatirea pt operatie (clisma, ras zona x, sonda etc.), intrebari pt a stabili ce tip de anestezie ti se potriveste (sau pe ce baza vi s-a administrat un anume fel de anestezie), cum a decurs operatia, cum v-ati simtit dupa, daca ati putut alapta si dupa cat timp, cum s-a retras cicatricea, daca sotul a avut voie in sala de operatii sau nu ...

Orice detaliu, cat de mic, mi s-ar parea util.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanuelaan spune:

Buna burticuta, am sa incerc sa-ti raspund eu ceea ce stiu desi nu am nascut inca mai am 3 sap. dar stiu de la o prietena care a nascut acum 3 sap.la internare in spital te pria moasa care te va pregati de cezariana iti va face clisma care nu este prea placuta dar treaba se rezolva in max.30 de minute, iar apoi medicul va hotar ce fel de anestezie iti va face sunt doua tipuri generala si in coloana am inteles ca cea in coloana trebuie facuta bine ca poti ramane cu o durere pe mai tarziu si dupa ce vei naste te doare capul foarte tare iar cea generala cica e mai buna dar dupa ce nasti ai o tuse din gat de la tub care te deranjeazu si te doare operatia despre sonda orcum nu scapi prin ea trebuie sa elinini lichidele ca nu poti sa te dai jos din pat.Cam atat pot sa-ti spun docamdata iti voi povesti du8pa ce nasc mai multe dar curaj vei trece.tu pup dulce si sper ca am fost de folos cu ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Eu sunt mamica de mai-iunie 2004.
Ca etape la anestezie toatala (la mine a fost urgentza eram deja in travaliu si dureri foarte mari)sunt cam asa:
-clisma plus epilat(daca nu esti)
-dush(asta mi au facut mie)
-dus la sala de operatii
-intins pe masa legat la miini pe masa aia locuri speciale
-iti pune aparatu de tensiune,si de inima (ceva la deget)
-sonda (naspa senzatie dar eu eram in contratii rele si nu mai conta)
-intre timp anestezista vine la capul tau si iti explica ce va face.Alta iti infinge un ac la mana acolo e primul anestezic care te ametzeste.Anestezista vorbeste iti mai pune o masca din cand in cand la fatza pina de duci in somn pur si simpu.

Dupa operatie sunt dureri dar mai vin si iti mai baga calmante pe linia unde intra perfuzia.Cu cat te ridici mai repde(daca poti) cu atat mai bine.Prima data e foarte greu trebuie incet respirat rar daca ametzesti mai faci pauza.
Alaptat pe o parte un pic.Nu am avut delok probleme cu lapticul am avut din prima zi.A doua zi eram deja Pamela Anderson
Operatia sa refacut repede.Simti ca tin firele ,te ustura ,trage tot felul de senzatii.
Am facut operatia intro zi de joi seara si marti am iesit din spital.Tot in ziua aia m am dus la super market sa fac cumpar cate ceva pentru bebe.Deja ma simteam destul de bine.Acum am de abia o liniutza e ca un semn de parca te ai asezat.
Sotul nu a avut voie in sala fiind anestezie totala.Oricum era o alergatura tin minte ca eram urgentza si nu se gasea sala libera,pe sot l au trimis dupa medicamente(nu stiu de care).Nici nu era cand am intrat in sala.Mai bine ca eram zombi schimbata total de dureri.

Multa bafta si sarcina usoara totul trece sa sti





Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga Boghi,
Iti spun si eu parerile mele de mamica prin cezariana de septembrie 2003. In primul rand, daca ai chef si rabdare citeste povestea nasterii baietelului meu, Radu, la linkul: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=563

Nu ai specificat unde nasti, la ce spital si cu ce medic? Conteaza mult, am observat si eu din povestirile altor mamici, protocolul fiecarui spital si al fiecarui medic in special. De ex eu am scapat de clisma (nu ca mi-as fi dorit-o ) caci nu mi-a pomenit nimeni ca as avea nevoie de asa ceva, insa medicul meu mi-a impus ca, cu 12-14 ore inainte de nastere sa nu mai maninc NIMIC!!! Ceea ce mi s-a parut f f greu in conditiile unei zile calduroase in care am avut mult de umblat pt acte (daca citesti povestea ai sa vezi ce si cum).
Sotul meu a stat in sala de pregatire a medicilor (care e despartita numai printr-un geam de sala de operatii) si a filmat nasterea lui bebe, adica primele 10 min, dupa care a "cedat nervos" la partea de broderie, nici nu ar fi avut rost sa mai filmeze.
Eu m-am ras acasa in totalitate (asa trebuie) si nu a mai fost necesara nici o ajustare la spital (oricum o facusem cu 4 ore inainte de operatie).
Cu sonda, asta am "negociat" cu asistenta care ma pregatea de operatie si am rugat-o sa mi-o monteze dupa ce incepe anestezia sa-si faca efectul, ca stiam ca nu-i deloc placuta senzatia. Oricum, de senzatie nu scapi, caci cand scoate sonda, la cca. 10-12 ore dupa operatie, esti fara anestezie si simti o senzatie acuta de pipi si usturime.
In cazul meu, cu anestezie peridurala, cam la 3-4 ore dupa operatie mi-am simtit partea de sub burta a corpului si au inceput durerile. Aveam un pachet de gheata pe burta, pt staza, si mi se administra algocalmin in perfuzie (la cerere). Altfel, mi-a fost foaaarte de folos peretele linga care era asezat patul, caci am dat la pumni in el de ma mir ca nu s-a miscat de-acolo. Durerile sunt de genul cleor de la ciclu, dar mai intense, chiar foarte, iti dai seama uterul se retrage.
Un sfat: alegeti un pat mai jos (unele paturi de la reanimare sunt f inalte, nu pricep de ce?!) ca sa te poti da usor jos cand te vor muta in salon.
Daca mai ai intrebari, orice, iti stau la dispozitie (stiu ce utile mi se pareau mie sfaturile oricarei mamici care nascuse cu cezariana.

Iti doresc sarcina buna in continuare si o nastere de nota 10, iar bebe sa vina cu sanatate si noroc!!!



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Multumesc pt informatii, este exact ceea ce asteptam

Acuma, unele lamuriri:

danat - inteleg ca tu ai stiut exact momentul nasterii? a fost cezariana programata? ca altfel de unde stiai sa te pregatesti cu rasul de-acasa si cu nemincatul inainte cu 12 ore ?

Sonda nu ti-o baga dupa ce te anesteziaza? Ce rost are sa te chinuie daca tot te amorteste dupa-aia?

Stiu ca anestezia generala poate avea efecte nasoale, in sensul ca e posibil sa n-o suporti, sa fii alergic sau ceva de genul asta. Ati fost intrebate ceva special pt a se testa alergia sau nu exista nici o modalitate?

Daca te rade la spital (ca eu acasa nu stiu, risc sa ma umplu de singe), trebuie sa aduci tu lama sau au ei de unica folosinta?

Tusea sau senzatia de jena care apare dupa trezirea din anestezia generala apare la toata lumea sau numai daca anestezistul e prost? Ati avut si senzatii de voma?

Si inca un detaliu, cam pueril, dar totusi va intreb: cind v-au dus la operatie, erati in camasa de noapte sau goale pusca?

Inca o data, multumesc.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Bogdana, sa-ti raspund si eu:
io m-am ras tinand o oglinda si concentrata la maxim, dar acasa l-am pus pe sot (eram deja internata preventiv). am preferat sa o fac eu cu lama mea si cu toata stiianta mea !
sonda mi-au pus-o cum am urcat pe masa, dar intre 2 contractii io una nici nu am simtit
de alergii la anestezice ma intrebase medicul meu ginecolog cand era sigura cezariana, deci stiam din timp (nu vreau sa aberez, dar cica se pun si anesteziile facute la cab.stomatologic, de aici a concluzionat ca sunt ok, eu avusesem si o rahianestezie la op.de apendice)
dupa trezire io una zambeam tamp, nu am tusit, nu am avut nici o senzatie nasoala, probabil mi-a ramas zambetu` dupa ce nu am mai simtit durerile
la operatie m-am dus cu camasa primita in spital, m-a echipat asistenta
Si ceva ce nu ai intrebat si io eram innebunita sa aflu ... cum o sa arat io daca imi curg lohiile, cine ma aranjeaza acolo, nu radeti, da` nu stiam. Si totul a fost aranjat de asistente !
Eu nici dureri nu am avut deloc, probabil mi-aui bagat doza de cal de calmant, raman vesnic recunoscatoare pt asta !
Asa ca nastere usoara, oricum ar fi, si un bb sanatos !


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Bogdanai, nici eu n-am avut curaj sa ma rad acasa asa ca m-am dat pe mana lor. Am adus aparatul meu de unica folosinta pe care i l-am dat asistentei (chiar m-a si intrebat daca am!).

Nu am facut nici o clisma si am mancat normal inainte. Banuiesc ca ar fi bine sa vorbesti cu dr tau despre asta inainte ca sa stii ce si cum.

Chestia cu gatul nu e de la anestezie ci de la intubare. In timpul anesteziei generale nu respiri singura ci printr-un tub bagat pe gat care e grosutz si te irita nasol pe acolo mai ales cand il trag sa-l scoata. Asta e explicatia.

M-am dus imbracata in camasa de noapte la operatie si m-am dezbracat acolo in sala. Dar sa mor daca imi aduc aminte cand si cum Cred ca eram prea emotionata de toate cele si n-am mai remarcat cand m-am dezbracat.

Inainte de anestezie vorbesti cu anestezistul/a si te intreaba despre diversele alergii si alte chestii de genul asta (cand ai mancat ultima oara, etc).

Sonda ti-o baga inainte dar din cate am mai citit pe aici ulterior te poti targui si cu asta. Vorbeste si tu cu asistenta atunci. Banuiesc ca totusi e mai bine sa ti-o puna pe viu pentru ca daca cumva greseste directia iti dai seama pana sa fie prea tarziu. Nu stiu..zic si eu. Oricum, e neplacut dar nu dureros sau insuportabil.


Ioana 29 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

Buna,
sa-ti povestesc si eu cite ceva.
si eu acum un an pe timpul asta eram o mamica de mai -iunie.
eu am nascut pe 21 mai 2005, neprogramat.ar fi trebuit pe 3-4 iunie, dar baiatul meu a fost mai grabit. si sincer asa a si ramas, iute foc.
acum la cezariana.tin sa-ti spun din capul locului ca a fost o experienta super! am amintiri excelente.
dar, depinde si de spital si depinde si DE TINE!!!!!!!!!! foarte mult.

sa le luam pe rind:
zona x- eu m-am epilat, dar daca nu poti suporta durerea, cumpara un aparat de ras feminin, de unica folosinta si il iei la spital, oricum asistentele au mai mare indeminare decit tu cu oglinda, sotz, care de cele mai multe ori ii e frica sa nu iti faca ceva rau, etc.cu 20.000 la infirmiera totul se rezolva.
clisma, daca te programezi, nu maninci 12 ore si gata.daca ti se intimpla instantaneu...... nu e dureroasa. stai linistita.
faci dus, si ce placut e
vine anestezistul inainte, iti ia tensiunea, iti pune multe, multe intrebari, kg, inainte de nastere, dupa, grupa sanguina, alergii, etc.
vine si mina dreapta si doctorul si iti explica procedura
te urci pe masa, iti baga sonda, eu nu am simtit nimic, poate asistenta a avut mina buna, putin la inceput si gata. apoi iti pune cateterul pentru perfuzii, niste ventuze sa simta inima puls etc.te intreaba daca stai comod, daca ai nevoie de ceva. si pe urma urmeaza sa inceapa operatiunea. doctorul spune sa te adoarma, asistenta te mingiie pe frunte si anestezistul iti face injectia.gata, acu ce se intimpla... doar din povestite.
te trezesti pe masa de operatie, eu in juma de ora, m-am trezit, anestezistul la capul meu si asistenta si te pun pe un pat calator sa te duca la reanimare. iti scoate sonda din gura, atunci tusesti un pic, da nu e mare lucru, te duce la terapie intensiva, pe hol vezi familia, care e in jurul tau, si iti pun um milion de intrebari, gen :cum te simti?? esti constienta, etc....tu le raspunzi ca esti in cea mai buna forma si vrei la discoteca.
ajungi la terapie intensiva unde iti pune perfuzia, iti baga calmante si antibiotice, iti pun sacul de nisip pe burta si adormi. peste citeva ore te trezesti, si bei un pic de apa, si adormi iar. si asa pina a doua zi dimineata, timp in care la intervale regulate iti vor lua temperatura, tensiunea, cantitatea de urina, iti administreaza antibitotic la 6-8 ore, calmante, te spala, schimba odata lenjerie, tu te intorci destul de greu de pe o parte pe alta, de fapt in noaptea aia nici nu prea poti ca te tin firele
a doua zi de dimineata, gata, in salon, copilu in brate. ACUM e momentul sa te dai jos din pat si sa umbli cit poti de mult, la inceput ametita, cind esti pe marginea patului totul se invirte in jurul tau, dar nu te descuraja, dureaza putin, stai pe marginea patului 10 min.si apoi te tii de sotz, de pat de pereti si gata incet incet
laptele - eu nu am avut imediat, dar m-a ajutat pompa de la Avent (sa-i de-a Dumnezeu sanatate cui a inventat-o) si multa rabdare.
eu am nascut simbata si marti la 2 eram acasa. in drum spre casa am oprit la farmacie sa iau pansamente sterile, lapte humana, etc.am ajuns acasa am montat patul cu niste prieteni. prima saptamina e mai greu cu intorsul de pe o parte pe alta, dar trece repede, oricum nu dormi mare lucru ca trebuie sa hranesti mostenitorul. MAtei s-a nascut cu 4,05 kg, asa ca usor nu era si l-am tinut in brate, nu mi-a fost greu.
nu te speria, important este sa nu iti pierzi firea. sotzul nu a stat in sala de nasteri si sincer nici nu as fi vrut, ca ma cam rasfat in prezenta lui. asa singura am luat taurul de coarne si AM REUSIT!! nu am avut nici unfel de dureri nici dupa operatie si nici saptaminile urmatoare.
m-am gindit tot timpul ca ceea ce mi se intimpla este pentru ca Matei sa fie sanatos, si orice stres as avea il transmit. asa ca totul a fost cu curaj, si buna dispozitie, la modul cel mai serios. am glumit cu asistent cu doctori, cu firele, cu sonda, chiar spuneau ca se asteapta ca Matei sa iasa rizind nu plingind.
am folosit camasile din spital si pe tine te sfatuiesc sa faci la fel.in sala de operatie nici nu te lasa cu ale tale.
sunt mari, si sunt comode si mie mi l-au schimbat cind am solicitat (cu 20.000 in buzunar)
depinde foarte mult de ce medic ai!! stati de vorba inainte, sa iti explice pas cu pas, daca vrei. mie nu mi-a explicat ca nu a mai apucat, dar am avut incredere in el, cind l-am vazut linga mine, am rasuflat usurata si am zis ca acum nu poate sa se mai intimple nimic. si am respectat exact ce mi-a spus sa fac. concentreaza pe ce iti spun sa faci si mai putin pe durere, sau rusine ca esti dezbracata, sau pe masa, etc.nu conteaza ce simti, conteaza sa AUZI ce iti spun medicii.
cum iti spuneam la inceput, eu am fost un caz fericit, poate, din suflet iti doresc sa fie si mai bine decit a fost la mine, nu uita concentreaza pe doctor si anestezist si mergi mult, mult, imediat dupa, nu conteaza ca ametesti, keep walking.
sa de-a dumnezeu sa ai un copil sanatos si tu sa treci cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Multumesc mult de informatii ... eu inca n-am discutat cu doctorul, si oricum cind voi discuta nu cred ca intram in amanunte de genul cind imi face clisma sau cine ma rade Asa ca astea erau detaliile pe care le asteptam, lucruri pe care ti-e jena sa le intrebi la consultatie, pt ca par marunte, dar care pe mine ma streseaza ...

Va mai astept cu informatii ... M-ar interesa daca a facut cineva anestezie rahidiana sau epidurala, cum decurge injectia, cum e cu miscatul capului dupa etc.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

eu am facut epidurala. Daca optezi pt tipul asta de anestezie roaga-i sa nu iti lase cateterul in coloana mai mult decat e necesar. Mie mi l-au lasat cam 14 ore in plus, 14 ore in care nu am avut curaj sa ma misc...

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Epoca de pietricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Eu am facut anestezie rahidiana. Am fost cam speriata cand mi-a spus anestezistul ca nu-mi face generala (ca-s sanatoasa, ca n-are sens....) si am dat sa fug din sala dar m-a luat ginecologul cu binisorul si pana la urma nu m-am suit pe masa decat cand a jurat ca-mi pune si o masca sa ma ameteasca un pic. Eram dusa cu sorcova in momentul acela daca am fost fericita ca mi-a facut chirurgul anestezia desi asta era clar treaba anestezistului.... Nu doare mai mult decat o intepatura in vena, de emotie e posibil sa nu simti mare lucru iar dupa cateva clipe te ia o caldurica pe la picioare si nici nu-ti tragi bine sufletul odata suita pe masa ca si auzi...o fetita de 3,600...maaai da' ce frumusica este! Dupa eu am avut niste friguri groaznice pe care le-am mai intalnit de 2 ori in prima saptamana acasa cu bebe. Durerile de dupa tin de retragerea uterului, la mine au fost destul de serioase (si mai eram si un pic racita de-mi venea sa tusesc si sa stranut...nu am gresit decat o data dar am crezut ca sar 2m ). Dureri de cap nu am avut si nici greturi desi mi-am tot miscat capul (macar ca luam cate o inghititura de ceai...). Nu e groaznic dar nici o placere! Curaj si bafta!

Mergi la inceput