Am scapat de biberon!!!!!!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Sunt !



Nu mai fi... Daca vrei sa-l folosesti pe al lui fi-miu (desi numai incercat, noi nu ne-am descurcat cu el) (avem si farlin si Chicco), lasa-mi adresa pe PM si iti trimit (care vrei, chiar si amadoua).

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

si eu am avut la Diana, biberonul cu lingurita de la chicco, dar nici ea nu a fost fan!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Alex, multumesc mult de tot pentru oferta!
As fi profitat de ea dar mama a gasit pe undeva, la o farmacie de cartier doua biberoane si le-a cumparat!
Acum am 7 , trei mari si 4 mici, si deja stau sa ma gandesc ce sa fac cu ele!

Dar de ce spuneti voi ca nu le-ati folosit?
Ai mei maninca bine cu linguritza si pentru mine e mult mai usor sa folosesc biberonul asta! Plus ca nu exista riscul sa versi farfuria.




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Da, si ai mei mancau cu lingurita din castronas, dar nu au primit lingurita de la biberonul ala! Ori nu le placea forma linguritei...ori biberonul in sine....zau, n-am idee De fapt Emma nu manca nicicum, ca era sclifosita rau, dar din bibe ala chiar si mai putin!
Matei a mancat 2-3 zile, sa zic, din bibe cu lingurita, apoi n-a vrut sa-l mai vada Ce ti-e si cu toanele copiilor...
Dar nu mai conteaza! S-au facut mari! Ceea ce le doresc si la gemenii tai...sa creasca mari si sanatosi!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Doamne, nu-mi vine sa cred...a trecut 1 AN de cand am deschis subiectul asta!! 1 AN!! Acum Emma e ditamai domnisoara, merge la gradi...ieri a avut serbarea de 8 Martie si am plans cu totii de emotie si fericire...Canta, danseaza, spune poezii,...Si uite...parca ieri ne luptam sa scapam de biberon! Cum trece timpul, Doamne, se fac mari!
Hai sa ne traiasca...sa fie sanatosi...si noi pe langa ei!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ella, multumesc pentru raspuns si urari!
Sa-ti traiasca si tie perechea minunata, sa fie sanatosi si fericiti toata viatza!
Da, asa e cresc mari foarte repede, ai mei au aproape 9 luni jumate de cand s-au nascut!

Acum am terminat banana cu cereale si a fost super le-am dat alternativ si in 30 de minute au terminat de mancat 200ml de fiecare!
Super!
E adevarat ca lingurita e cam dura dar nu pare sa ii deranjeze deloc!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Ella, multumesc pentru raspuns si urari!
Sa-ti traiasca si tie perechea minunata, sa fie sanatosi si fericiti toata viatza!
Da, asa e cresc mari foarte repede, ai mei au aproape 9 luni jumate de cand s-au nascut!

Acum am terminat banana cu cereale si a fost super le-am dat alternativ si in 30 de minute au terminat de mancat 200ml de fiecare!
Super!
E adevarat ca lingurita e cam dura dar nu pare sa ii deranjeze deloc!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Bravo voua! La mai mare!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

nu stie de biberon

Autor: monicapredescu
Trimis la: 17/03/2007 22:15:19
Mesaj:


Fetita mea are 9 luni, am avut probleme cu alaptarea in prima luna dupa nastere, dar cu incapatanare, am reusit sa ajung sa ii dau numai lapte la san. Acum mananca si altele, normale pentru aceasta varsta, dar lapte bea numai de la san. Am incercat sa-i dau cu biberonul, gandindu-ma ca in curand nu o sa mai am la san (suge aproape numai de la sanul drept), dar nu stie ce e ala biberon. se joaca cu tetina, dar de supt...nimic. Nu ii place, nu stie cum... chiar daca in prima ei luna a folosit, cred, aproximativ 2-3 biberoane pe zi, timp de vreo saptamana. Dupa aceea, numai san.

Intrebarea mea este: ce ma fac daca raman fara lapte (fratele ei mai mare a avut pana la 10 luni)? Nu vrea sa bea nici din cana sau pahar. Apa, ceai..da. dar nu lapte.
Si inca ceva. Nu i-am dat suzeta. Adoarme noaptea la san.
Cum s-o fac sa bea din cana, macar?
Multumesc mult.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: oprescuflore
Raspuns la: 17/03/2007 22:19:25
Mesaj:

dar apa cum ii dai?sau ceai?cu lingurita?
sunt sigura ca daca tzitzi nu va mai da laptic in lipsa ei v-a apela la biberon.

oprescu
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Alex2
Raspuns la: 17/03/2007 22:31:38
Mesaj:

Eu cred ca asociaza laptele cu sanul, cu relatia dintre bebe si mami 9dintre tine si ea). Asta fiindca alte lichide le bea din canita.
Eu m-am trezit la 8 saptamani in brate cu un bebe alaptat exclusiv, care nu stia ce e biberonul. Si era si pretentios. A plans vreo 2-3 zile la ora de masa (desi nu era un plangacios) ptr ca nu cunostea forma si probabil nici gustul diferit de la san la tetina. Am incercat initial cu tetina plata de silicon, mi s-a spus ca e cea mai buna, dar el nu a acceptat-o, am incerct plata de latex, nimic, in final a ales-o pe cea de silicon normala. Se poate si la voi, ca si la el meu, sa difere si gustul laptelui, si asta sa nu accepte. Noi am trecut de la lapte matern la Nan 1, tot la recomandari, spunea dr ca seamana gustul cu laptele matern. Dar il scuipa. Am incerca Milumil 1, care e mai dulce si poate si de asta i-a placut gustul si a acceptat biberonul. Acum alta belea, la 2 ani si 2 luni nu putem scapa de el, tot asa, numai la lapte si inainte de nani. Ar fi bine sa incerci s-o inveti cu gustul laptelui formula initial, apoi sa introduci biberonul. Si sa cauti si preferintele ei in materie de tetina. Mai ales daca nu aveti suzeta (nici noi nu am avut) ca sa cunoasca forma si gustul tetinelor (latex sau silicon). Si inca ceva, da-i biberonul in aceeasi pozitie ca sanul, sa nu simta dezlipirea de tine. La mine asta a fost cel mai greu: suplinirea mamei.

Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

De abia astept sa pot spune si eu fraza asta "am scapat de biberon!!!". Suntem in a doua zi de abstinenta si n-a protestat ca n-a primit biberonul cu laptic. Sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa devina doar o amintire.
Am inlocuit biberonul cu bolul cu cereale si lapte.


Eli cu Andreas (17.08.1998) Bianca (13.06.2005)

www.dropshots.com/dansaueli" target="_blank"> foto 1, foto 2

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana80art spune:

Felicitari !!!!!!
Noi suntem ceva mai mici ( 2 ani si 7 luni) dar am fost tare cumintica si am reusit sa scapam de bibe pe la 2 anivreo 2 luni, tot asa foarte usor si fara nici un pic de lacrimi....si ca sa raspund si la intrebarea unei alte mamici, daca bebe a mai baut lapticul dupa ce a renuntat la bibe, DA, in castronel cu ceareale (am descoperit niste cereale foarte bune pentru digestie si pentru purgatie), de la firme "Grasty - Musli cu 40% fructe" le punem in laptic cu cacao pt pitici sau chiar si simplu dimineata si seara lapticul si-l ia prin gris cu lapte ,orez cu lapte, macaroane cu lapte si alte sortimente de papa cu lapte......

Roxana si ingerasul poznas Flaviana(31.08.2004)
http://community.webshots.com/user/roxana80art

Mergi la inceput