Am scapat de biberon!!!!!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Mie mi-e teama ca ar putea lasa si laptele o data cu bibe. Bea si din cana dar bibe ...e de baza!

Felicitari, Emma!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Biberon, pana cand?
tudu
pana la ce varsta au supt copiii vostri din biberon?


she_wolf
Pana la 1 an si 2 luni, s-a lasat singur pentru ca i-am schimbat tetina si nu i-a mai placut desi era exact la fel ca cea dinainte.


aurelia1278
Noi inca biberonim la 1 an si 10 luni. In paralel facem antrenamente la cana, de care se arata foarte interesata, dar inca nu stie prea bine cum se foloseste, ia inghitituri prea mari si se ineaca des. Cred ca mai curand eu sunt dependenta de biberon , ea ar renunta bucuroasa in favoarea canii.




uki
si noi biberonim inca...si avem 2 anisori!

dar cred ca nu-i o regula, fiecare bebe, copil, renunta cand simte...cand e pregatit...

si eu am stresuri din astea, mi se pare mereu ca sunt in urma rau


alexa si mami
alexa are 1,2 ani si tot cu bibe e. ziua il pitesc si ii dau apa cu cana cu pai. cu laptele nu am incercat de teama ca ar renunta la el(lapte). am auzit de multi copii care au refuzat pt totdeauna laptele din cauza lui bibe.
sper sa renunte singura cind e pregatita, dar cu ajutorul meu.
sanatate!

bmb
Noi avem 2ani si 6 luni si folosim imca la culcare si in timpul noptii biberonul.
E undeva la mijloc si comoditatea noastra pt ca dupa o zi plina nu ne mai arde si de un circ de 1 ora inainte de a adormi(daca isi bea laptele di biberon adoarme instantaneu singura in patutul ei) sau de scandalurile de peste noapte(se trezeste cam de 2 ori si vrea ceai). Am incercat sa ii spun ca nu mai avem, dar se lasa cu noaptr alba pt toata casa; am incercat sa ii dau cu cana noaptea,dar o varsa in pat asa ca inca il pastram.
Se subantelege ca la varsta noastra bem f. bine din orice fel de cana sau sticla dar ne place sa ne mai alintam un pic.
Imi propun insa ca in concediul urmator sa ne sacrificam 1 saptamana si sa scapam si de el asa cum am scapat de suzeta. Poate asa scapam si de pampersul de noapte ca de cei din timpul zilei am scapat.

iren
Bogdanelu a "scapat" de bibe pe la 3 ani, da nici n-a mai baut lapte, nu ca pin-atunci ar fi baut prea mult...iar lu Juli i l-am scos pe la 1 an shi-o luna-acu are 1 shi 4 luni- de fapt am scos numa tetina de la bibe shi i-am bagat pai in skimb, ea e super multzumita, lapte sa fie


bebe
offf, grea problema.
radu e atat de mare ca parca imi e si rusine sa spun ca inca bem lapte cu "bibeonul". avem 4 ani si jumatate si nu ne putem desparti de el seara si dimineata. s-a intamplat sa fie deranjat la burtica si atunci am scos laptele din alimentatie, si seara, mai ales, la culcare, se invartea ca leul in cusca, nu isi gasea locul. sper ca la 5 ani sa nu mai fim pe lista celor mari cu bibeon.


ella@
Fetelor din Romania cu ce sterilizati voi biberoanele ?
Ce lapte de la 9 luni e cel mai bun ??
Ce sapun ,sampon pt. copilasi folositi ?
Nu stiu ce sa-i spun mamei sa-mi cumpere sa am cand vin acasa.
Va astept!!!


anamaria
la 2 ani jumate inca bem din bibe, si taaare-l mai iubim!
exista un plan de renuntare la bibe, doar ca nu am stabilit cand il punem in aplicare!

liliac1
Noi avem 2 ani si 3 luni. Inca "biberonim"...si nici n-o sa renuntam la el prea curand, nu de alta dar avem mari probleme cu mancatul asa ca eu ma bucur ca baga un bibe la pranz si unul seara!

rrox3
Mariuca a baut din biberon pana la 9 luni, dupa a folosit canita cu cioc foarte eficient. Ioana are acum 9 luni si jumatate si mai bea doar laptele din biberon. Apa, ceaiul si sucul le bea din canita. Laptele deocamdata nu are rabdare sa-l bea pe tot din canita, o mai lasam pana la 1 an.


camelia72
Eu nu vad de ce ar fi o problema ca bea cu biberonul!Foarte bine,numai sa bea,nu cred ca este asa important daca bea din cana sau din biberon,cum ii este copilului mai comod!Eu nu ma mai stresez si cu treaba asta,sunt multumita ca bea lapte!
Am fost nerabdatoare cu fetita sa o dezvat de biberon cand avea 2 anisori iar de atunci nu a mai vrut sa bea lapte seara iar dimineata abia o conving sa bea o cana cu paiul.Cu biberonul ii era si ei mai comod,il bea direct din pat,cand se trezea iar seara inainte de culcare,de cand i-am scos biberonul...s-a dezvatat si de lapte!
Sfatul meu: -lasati copiii sa bea din ce vor ei,bucurati-va ca bea,vor renunta singuri cand vor fi pregatiti!


daniella4
M-am mai linistit cand am citit ca nu suntem singurii cu bibe, care nu stim sa bem din cana la 1 an si 2 luni!!!


bidiloi
Avem 3ani si sapte luni si dimineata dam gata 500ml de lapte cu BIBERONUL!Dar nu il scot inca ptr. ca mai mult ca sigur nu va mai pune gurita pe laptic dupa.Asa ca o las sa decida...singurica!Oricum pina se va marita mai este asa ca ....nu-mi fac probleme!Numai bine mamicilor, si sanatate Bbicilor!


carmen_ardelean
Noi avem 1 an si aproape 9 luni si bem numai la culcare.Bem bine din cana de pe la 10 luni, dar..acelasi motiv! Am supt de la mami pana la 1 an si 3 luni si apoi de-abia am vrut lapte. Suntem si noi multumiti ca bem lapte asa....
O intrebare pt roxx3..ce canita eficienta ati foosit, ca noi am incercat vreo 2 si nu ne-au placut..

tessie
Al meu baiat are...7 ani si 11 luni si,spre rusinea noastrainca mai bea din biberon lapticul...E constient ca nu e bine la varsta asta,dar zice elca laptele n-are gust bun din cana.Odata am dat biberonul la un caine lup sa-l duca,iar rezultatul a fost dezastruos:o saptamana n-a mai baut lapte deloc.Asa ca...am recidivat.Pana la urma tot va renunta la el,numai de-as sti cand!Deci fetelor,din pacate,v-am intrecut!Chiar glumeam cu el,spunandu-i ca atunci cand va fi mare,va iesi cu prietenii la terasa cu biberonul in mana?

tunitza
Draga ella@ sa inteleg ca al tau copilas are 9 luni?
Sa-ti raspund la intrebari:
1)eu la virsta aceea deja nu mai sterilizam de citeva luni biberoanele.Le spalam bine cu detergent de vase si le clateam bine si atit.Doar la inceput cind le cumparam puneam apa in ele cam pina la jumatate si le bagam la microunde cam 2,5-3 minute.
2)ca lapte praf am folosit dupa 4 luni si inca folosesc Humana II(fetita mea are aproape 1 an si 6 luni).
3)ca produse de spalat am folosit de cind s-a nascut Nivea sampon si nu am avut nici o problema.

Sper ca te-am lamurit, daca nu mai spune-mi si iti mai scriu daca te mai intereseaza ceva.


ellinia
Stefan are aproape 11 luni si bea din biberon si laptele si ceaiul. Am incercat sa-i dau ceai din doua tipuri de canite cu cioc si n-am avut succes. Se enerveaza si le arunca. Si mie mi-e frica sa nu renunte la lapte daca incerc sa-i scot biberonul (bine, nu chiar acum, mai stam putin). I-am mai dat si din canita obisnuita ceai si parca a primit-o un pic mai bine si am sperante ca o sa treaca direct la cana obisnuita. Cum faceti voi cu paiul?

Tia
ella:

1) cu solutie de sterilizat intr-un vas acoperit. am ales varianta asta pentru ca in afara de bibe am mai avut si alte obiecte care aveau nevoie sa fie sterilizate: linguritze, canitze in care ii preparam papa si a fost foarte comod. acum la 6 luni vom renunta sa sterilizam totul mai putin bibe de lapte cu care mai mergem o luna, maxim 2
2) Milumil
3) Sanosan si Nivea



Roxana80art
Un subiect f f bun! Din pacate nu avem ce face pt. ca riscam sa-i sa facem o prostie: sa renunte la laptic(care este foarte sanatos).Fetita mea are 1 an si 4 luni si binenteles ca inca bem laptele seara si dimineata din bibe iar la pranz cand se culca ii dau portia de ceai tot in bibe,in rest nu-l vede. Ii dau peste zi apa sau suc in canita cu cioc sau intr-o canita normala(mai exersam si asa).Am incercat si pai de vreo cateva ori dar il roade(asta a inteles ea ca trebuie sa faca cu paiul).


ella@

tunitza, tia, multumesc pt raspunsuri


mirela alina
Matei are 2 ani si 4 luni, si de teama sa nu renunte la lapte nu i-l scot inca.Foloseste biberonul dimineata si seara pt. a-si bea laptele.Nu ma stresez inca, prefer sa stiu ca bea 600-700 ml de lapte linistit.


Jasmine
Pt biberoane folosim sterilizator Chicco cu aburi.De asemenea,exista in farmaciile Sensiblu niste pastile pe care le pui sa se dizolve in apa,bagi acolo biberoanele,le lasi...nu stiu exact cat,probabil 15-20 de minute si gata.

Lapte : Humana2

Sapun/sampon/servetele umede: Nivea Baby,Sanosan

Crema : Sanosan sau Bubchen

Toate astea sunt nemtesti si eu am mare incredere in ele.N-am avut niciodata nici o problema.

La capitolul biberon : Radu are un an si aproape 3 luni,bea lapte din biberon dimineata si seara si cred ca o sa mai dureze mult si bine pana o sa renunte la el.

Jasmine
Ai biberoane mai mari de 250ml sau dupa ce goleste un biberon ii mai pui lapte?

Stinu

Eu folosesc produse Chicco .Ana are 7 luni si Vladut 6 ani si 7 luni .Mi se par foarte bune si gelurile de dus si sampoanele, de creme nu mai spun ,cea cu oxid de zinc e nemaipomenita .Eu m-am ars rau si am folosit-o si nu mi-a ramas semn .
Vladut a renuntat la biberon la 2 ani si 1/2 ,dar de la 9 luni il foloseam numai pentru lapte seara ,aveam unul mare ursulet .Si acum bea lapte dimineata cu Chocapic si seara lapte in cana deci cam 400 ml pe zi minim.
Ana nu primeste biberonul deloc ,totul cu lingurita cand era foarte mica si acum ne luptam cu o cana speciala pentru varsta ei ,nici nu cred ca o s-o pacalesc sa folosesca biberon vreodata .Nici tetine ,desi m-am luptat cu amandoi, nu au vrut sa primeasca .
La lapte nu ma bag fiindca alaptatul mi-a fost prieten credincios si de la 9 luni Brenac la cutie ,de pe la 1 ani si 1/2 la punga ,Ana nu intra inca in discutie dar luna viitoare o intarc si probabil ca trecem pe Brenac degresat.


sinzi_ana

Eu am pastrat sticluta si am pus un adaptor de la Nuk ca cele de canita!!! Dar bea foarte rar din el....nici cu laptele nu se omoara oricum!!
De tetina am scapat pe la 2 ani jumate!!!
DAr cand ies pe afara inca il mai folosim...si avem 3 ani!!!!


ligeea
M-am mai linistit. Cel mic are 2 si 7 luni si bea laptele numai cu bibe. La pranz cand se culca si seara la fel. Ceaiul il bea si cu pai si cu bibe ,apa si sucul numai cu cana . Sunt cam nehotarata ce sa fac cu bibe din cauza laptelui. Bea cam 700-800 ml pe zi plus 1=2 iaurturi mici (la orice , supa, orez, totul se mananca cu iaurt).In schimb nu i-am dat niciodata Ca si la analize nici nu a iesit ca ar avea nevoie .
Sper ca pana la trei ani sa gasesc o solutie de compromis. pe de alta parte am o prietena cu baietel de aceeasi varsta care a reinceput sa bea lapte -nu mai vroia de loc -numai din biberon . Nu mai bause deloc , dar de loc de la 1 an si 2 luni. ileana e asa fericita ca a zis ca-i da sa bea si la scoala , daca vrea


sanziana72

Dar de ce ar trebui sa renunte la biberon in afara de asa zisa "rusine" ?

Eu chiar ma gandeam ca ar fi foarte practic sa ma duc si eu cu biberonul la serviciu! Nu se varsa si mai pot sa il si molfai cand sunt nervoasa pe sef sau nu imi iese vreo problema.

Abia astept sa ii dea prin cap vreunui star sa mearga cu biberonul pe terasa si sa se lanseze o noua moda!

In consecinta Marina, la un an jumate mai bea cu biberonul. Stie sa bea si cu paharul si ii place, dar la culcare e mai practic cu biberonul.
Cand se lasa de el o sa hotarasca singura, dar sa devina mai intai majora!


Roxali
Fetelor, baietzoiu meu,de 6 ani si 3 luni inca mai il are biberonul, dar am adoptat un plan de bataie...la scoala nu "va fii primit daca suge din biberon"...Bunicele ,bune bunutze,scrica copiii


Field_mouse
2,5 ani, laptele - numai cu biberonu' si nu ma deranjeaza deloc!!! Doar ca am facut niste gauri mari in tetine.

Field_mouse

Sa stii ca si noi am scapat la pampersul de noapte cand am "renuntat" la biberoane cu apa in timpul noptii - de fapt, copilasii mei le-au aruncat (toate 6 biberoane) de pe balcon, asa ca m-au scutit ei de "renuntarea fortata".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cum scapam de biberon?
Libelula76
Pentru ca sunt "noua" printre voi nu stiu daca s-a mai
discutat despre aceasta problema;"printesuca" noastra -
Sara - are 4 ani si inca mai bea cu biberonul!!!Cum reusim
sa scapam de el, cat de nociv este pt. dintisori?


annablue
Noi am scapat la 3 ani si un pic.
L-am "anuntat" pe pitic timp de vreo luna ca in ziua cand implineste 3 ani trebuie sa nu mai bem cu bibe. Si i-am tot zis in fiecare dimineata si seara, cand bea lapticul. La un moment dat imi spunea el "mami, mai bem numai pana..."
Si in ziua cand a facut 3 ani i-am zis de dimineata sa-si aleaga o cana. Si in aia i-am pus. Explicatia a fost ca dupa varsta de 3 ani baietii nu mai au voie sa bea cu bibe.
Lainceput a facut "fite" si a baut mai putin lapte (nu toata cana) iar apoi, incetul cu incetul a inceput sa bea.
Evident ca nu am mai baut tot atat lapte, ca e mai greu cu cana, dar ne-am pastrat zambetul pe buze si am exersat baututl cu cana.
Cand a vazut ca alti copii beau, mi-a zis sa-i cumapar si lui de la magazin. I-am zis ca nu se paote ca nu ne da tanti ca avem peste 3 ani. Si daca ne vede cineva ca bem din biberon, ne da amenda...
A cerut doar o data dupa ce am introdus cana, la vreo saptamana dupa. Dar explicatia i-a fost de ajuns.

dddd
noi la 2 ani si 9 luni i la-m dat lui mos craciun direct in mana si am facut schimb cu jucarii. fara nici cea mai mica problema.

aurelia1278
Am si eu o intrebare, copilasii vostri erau siguri pe bautul din cana atunci cand ati scos biberonul? Adica beau bine, fara sa se inece, fara sa-si toarne aproape tot lichidul pe ei, luau cat trebuie in gurita si inghiteau in mai multe etape daca isi umpleau gurita prea tare?
Fetita mea nu e in stare sa bea o cescuta cu apa fara sa se inece sau sa o rastoarne pe ea.

Libelula76
Merci pt. raspunsuri, dar la noi nu a functionat, cu toate ca bea foarte bine din cana, alte chestii, laptele nici nu vrea sa-l guste din cana;il miroase, se prosteste, de baut nici vorba! iar acum am ajuns la conventia ca atunci cand se strica tetina, nu va mai primi alta, sa vedem ce iese.


dddd
intr-adevar. laptele nu se bea decat din biberon. cei mai multi asa fac. cred ca 90% din bebei. asa ca renuntarea la biberon aduce si renuntarea la lapte. fetita mea a facut o pauza de 1 an. apoi lapte cu cacao. si dupa un timp iar lapte.


Field_mouse

De biberoane de apa am scapat la 2 ani si ceva luni - baietii i-au aruncat pe geam, "a venit un cutzu si le-a luat" - deci a fost o pura intamplare.

Laptele cu Nesquick il beau din cana, dar laptele simplu (inainte de clcare) - NUMAI din biberon (il cer expres).

In privinta asta n-am de gand sa fac absolut nimic. La urma urmei, nu am vazut nici un adult care bea din biberon. Dintii nu cred ca strica - laptele se bea intr-un minut, la 2 bibe avem deci 2 mminute pe zi, ceea ce nu e mare branza.


annablue
Noi am incercat sa bem in paralel si din cana, dar fara succes.
Insa, cand am scos bibe, nu ne-am mai intors la el si chiar daca a durat ceva pana sa bea din cana, nu ne-am lasat.
Adi cand am renuntat la biberonul cu lapte, deja bea din cana apa, ceai, orice. Si nu o tinea prea bine (aveam una rosie, de plastic, pe care si-a ales-o el si daca o dadea pe jos, varsa doar continutul) dar am tinut-o noi si la inceput nu o puneam plina, doar 3/4 cu lapte.
Cred ca toata chestia e sa vada ei ca nu dam inapoi, si sa-i incurajam ca acum sunt mari si "nici tati si mami nu beau cu bibe"...
Cel putin asta a functrionat la noi.
Oricum, pe ei vor mai da si supa sau altceva mai mult timp, important e sa facem haz (atat cat poti cand se face muradrie) si de restul incurajari si optimism...
Ca de altfel in toate "avansarile" lor, fie ca scapam de bibe, fie ca incercam un nou fel de mancare, fie ca facem la olita sau renuntam la pampersi.
Ca ii iubim si ei trebuie sa simta asta ca sa creasca fericiti !

aurelia1278
Multumesc Ana. Pustoaica mea are 2 ani si 5 luni, inca nu ma stresez prea tare cu scosul biberonului, dar incerc sa o invat sa bea din cana cat mai bine inainte. Nu ma deranjeaza ca se pateaza ci faptul ca de multe ori se ineaca si nu reuseste sa bea cantitati suficiente din cana.


alina morostes
Dragos are 4 ani si 4 luni si mai bea lapte din biberon seara la culcare si dimineata cand se trezeste. Nu am incercat sa scoatem biberonul pana acum pentru motivul ca nu va mai bea lapte. De cand merge la gradinita a renuntat singur la laptele de amiaza, cand se culca de amiaza mai bea un biberon de lapte.
Cu dintisorii nu avem probleme deloc, sunt super.


Lemoni

Noi am scapat de biberon la un an jumatate ,dar nu pt ca am vrut tocmai plecasem din ro si aveam cu mine un biberon si o tetina m-am gandit ca o sa cumpar altele cum ajung in strainatate.Gindul meu a fost bun dar dupa ce am cumparat altul tetina era foasrte mica in comparatie cu ceea din romania si atunci pustiul meu o baga prea adinc pe gat si ii venea sa vomite.Uff prin ce am trecut ,tetina din romania avea o gaura mare si tot laptele curgea pe bb atunci a trebuit sa scoatem biberonul de tot.Eram tare disperata cum o sa mai bea el lapte si un prieten mi-a dat o idee "incearca cu paiul!"la inceput a fost mai greu ca sufla in loc sa traga dar dupa cateva incercari a reusit.
Asa ca a baut lapte pina tirziu fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Dragi mamici, vreau sa va impartasesc tuturor descoperirea mea de care sunt foarte incantata!

Si anume acest biberon cu linguritza!
Mai multe firme au acest tip de biberon!
Este usor de folosit atat pentru bebe cat si pentru mama!
Nu vreau sa ii fac prea multa reclama doar as vrea sa aflu si alte pareri despre el de la alte mamici care l-au folosit si, mai ales, de unde as putea sa il cumpar (nu prea se mai gaseste)!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

felicitariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...si noi scapam in curand cred, Teo este inebunita dupa canita...insa seara..lapticul il bea din biberon..si nu adoarme fara biberonul cu apa..insa o mai las, are abia 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

[quote]Originally posted by Sheannamp

Dragi mamici, vreau sa va impartasesc tuturor descoperirea mea de care sunt foarte incantata!

Si anume acest biberon cu linguritza!
Mai multe firme au acest tip de biberon!
Este usor de folosit atat pentru bebe cat si pentru mama!
Nu vreau sa ii fac prea multa reclama doar as vrea sa aflu si alte pareri despre el de la alte mamici care l-au folosit si, mai ales, de unde as putea sa il cumpar (nu prea se mai gaseste)!

nu se deschide linkul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Poate asta merge mai bine
www.price.ro/specificatii_farlin_biberon_cu_lingurita_25481.htm" target="_blank">biberon cu linguritza


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Sunt !
Am aflat ca cei de la chicco nu il mai fabrica si nici cel de la farlin nu se mai gaseste pe piatza!
Chiar nimeni nu a folosit asa ceva?
Sau macar sa-mi spuna daca mai am sanse sa il gasesc in vreun magazin!
Multumesc anticipat!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Am folosit noi, am avut de la Chicco. Ai mei n-au prea fost fani insa...Am renuntat repede la el.
Noi l-am luat de la Sensie Blue...dar mai demult....acum 3 ani si un pic, cand era Emma mica . Dar am o prietena care a cumparat unul mai de curand...tot dintr-o farmacie SEnsie Blue. Eu zic ca gesesti prin farmacii, trebuie doar sa cauti.

quote:
Originally posted by Sheannamp

Sunt !
Am aflat ca cei de la chicco nu il mai fabrica si nici cel de la farlin nu se mai gaseste pe piatza!
Chiar nimeni nu a folosit asa ceva?
Sau macar sa-mi spuna daca mai am sanse sa il gasesc in vreun magazin!
Multumesc anticipat!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!



_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ella, mersi de indrumare!
O sa caut si eu, deocamdata am gasit unul dar este de 60ml (cam mic)!
Eu il folosesc pentru ca mie mult mai usor sa hranesc gemeni mei rasfatati asa decat cu linguritza si castronelul, se economiseste timpul pe care il pierzi ducand linguritza la gura si apoi la castron si invers!
Problema e ca am doar unul de 150ml si trebuie sa-l umplu de 4 ori pe masa!
Off, ce bine era inainte de diversificare, ii puneam la san si in 20 de minute eram gata si cu masa si cu vasele spalate!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput