Am scapat de biberon!!!!!!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella@ spune:

Of of si noi de ieri incercam sa scapam de biberon.Fetita mea are 1 an si 9 luni si il foloseste de 2 ori pe zi ,dimineata si seara.Aseara am incercat cu paiul dar nu vrea ,a plans pana i-am dat biberonul.Noi am fost la asigurarea medicala(aici in japonia sunt controale la date stabilite de ei de cand copii sunt mici)si ne-a spus ca ,copii de la un an nu mai trebuie sa suga ,trebuie sa manance mult si sa bea din cana si cu paiul.Spuneau ca din cauza biberonului dinti se cariaza mai usor si forma lor se modifica(se distanteaza unul de altul).
Sper ca si la noi biberonul v-a deveni o amintire


http://photos.yahoo.com/sugimuraionela/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

ella@ daca tu ii dai biberonul doar de 2 ori pe zi si nu o lasi sa-l molfaie toata ziua cu tot felul de ceaiuri indulcite si sucuri, stai linistita ca nu va face carii. Si americanii zic la fel, dar ei se gandesc la ce am descris mai sus si spun asta ca sa taie raul din radacina. Si fetita mea are 2 ani si 3 luni si a baut pana acum de 3 ori pe zi laptele din bibe. Ca si a ta mi-a refuzat laptele din canuta, cu paiul... Acum a facut scaunul moale si a trebuit sa-i schimb laptele, si nu ii place ce i-am luat ca nu are gust la fel cu al ei, si imi refuza bibe. Asa ca cred ca o sa profit si eu de situatie si o sa fac sa disara bibe iar cand revenim cu lapticul preferat va avea de ales intre pai si canuta cu cioc. Sper sa mearga .

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Craciun 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_filipas spune:

Bravo tie pisi_ella si felicitari Emma!Noi inca bem din biberon(la 1 an si 10 luni) si cred ca o sa-l las pina cand o fi pregatit sa renunte la el.Am avut o tentativa acum cateva zile dar mi-a refuzat laptele asa ca am renuntat.


Nimic nu este imposibil pentru o persoana perseverenta

Simona si Dragos Octavian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Hi, hi, acum cateva zile am uitat pentru prima data biberonul acasa cand a plecat fetita mea de 2 ani si 8 luni la cresa. Eu am mai avut o tentativa sa renuntam la el in septembrie cand a inceput cresa si n-am reusit, ca ea doar cu el adormea si ni l-au cerut doamnele inapoi ca plangea dupa el la pranz si trezea copiii. Asa ca acum m-am gandit ca o sa ii dea ele altul de la cresa sa nu urle. Dar cand a fost seara sotul meu sa o ia a aflat ca "au papat cateii biloanele" si m-a anuntat sa le strang si pe celelalte din casa. Si spre surprinderea mea asa a ramas. A mai certat intr-o dimineata cateii care latrau afara ca i-au mancat biberoanele si gata, n-a mai cerut si adoarme si fara. Cateii sa traiasca !

Mergi la inceput