Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Felicia, LA MULTI ANI fericiti impreuna cu familia si o Ilincuta sanatoasa. Sa aveti o petrecere frumoasa si sa primesti cadouri pe plac

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La multi ani pischi si Joy sa va traiasca mandretile care au implinit 3 luni deja!!!

Un martisor frumos pentru toate mamicile si domnisoricile de pe aici!!!

Anda si Buluci micro-progestativele sunt pilulele alea numai pe baza de progesteron. De fapt este incorect spus progesteron, progesteronul e cel secretat in corpul nostru, pilulele au progestativ, adica o substanta asemanatoare cu progesteronul. Din cate am inteles eu.

Buluci fa-ti in primul rand un test de sarcina, asa pt orice eventualitate (un motiv pt care nu se recomanda pilule daca n-ai ciclu este ca nu cumva sa fii gravida, caz in care ar putea dauna sarcinii)
-daca iese negativ ai doua variante: ori incepi pilulele combinate (Diane daca Diane luai inainte) si intrerupi alaptatul, ori mai astepti: ciclul, sa se termine laptele, etc.

Dupa mine nu are ce sa se intample rau daca incepi pilule combinate fara sa ai ciclu, decat daca esti gravida.

Dar de ce nu mergi sa intrebi un ginecolog?
Si mai intreaba pe la farmaci de pilule care contin doar progestativ (monohormonale)

Andaaaa ce subiect frumos ai lansat cu revistele!!! Sa tot zburzi pe aici!!!

Daaaa, iti dau maxima dreptate, eu eram mare fana Cosmo prin 99 -2000, atunci cand s-au lansat, dar acum se repeta toate articolele, cum bine ai zis, plus ca erau niste redactori cu umor si talent care au sters-o. Asa ca nu mai cumpar chestia aia decat ocazional si atunci imi aduc aminte de ce n-am mai cumparat-o de mult.
Tango n-am citit inca, ma tenta sa o cumpar dar nu stiu de ce mi s-a parut mai de babe si am renuntat. Daca tu zici ca merita, o incerc! Chiar mi-e dor sa citesc o revista pt mujeres.

Reviste despre bb - citeam Mami de pe vremea sarcinii cu Silvia dar m-am plictisit pt ca si aia repeta temele. Copilul meu am luat o data - era toata numai articole traduse - jenant. Superbebe inca n-am luat-o, am citit-o o data de la o prietena. Parca - parca.

Asa ca acu' citesc regulat doar TVMania, pe care o cumpar ca sa vad ce film bun mai dau astia pe la teleu, ca asa vad si eu unul-doua filme bune pe saptamana. Daca nu, mai inchiriem cate un DVD.

Alexandrina

quote:
Singurul ziar care exista pe la noi prin casa este Formula As si m-am obisnuit de la sotul meu sa-l lecturez inainte sa fac focul cu el.


Bic si Corap multumesc pt sfat/incurajare cu sotul! Corap - ghinion! Ca ziua mea e abia in iulie! Pana atunci uita

Anda apropo de astrograme ziceai la un moment dat ca mi-o faci si pe a mea. Pleeeaaaaseeee: Nu conteaza cand, conteaza sa!

Ina chiar mi-era tare dor de tine cu posturi la adevarata ta valoare!! Adica nu un rand-doua, colo, ma intelegi!

Da' cu subiectul despre azil tot nu-s de acord; hai sa-l discutam mai incolo! Acu' sa ne concentram pe reviste pt femei !

Ina draga, m-ai facut sa zambesc si cu
quote:
Andutza ,pufoasa tine cure si cum cu mincatul nu se prea omoara mereu asa ca poetu’ iese ieftin, un suc si-o poezie sub clar de luna si i-a sucit mintile..
si cu postarea catre Lordra si ce sa mai zic de faza cu cum vom coresponda noi din saloanele azilului... asa da! Alta viata pe aici!

Corap-ule, stii care-i problema mea cu retetele de prin reviste: ca de obicei sunt din alea traduse care au ingrediente de care nu prea auzi/gasesti pe la noi. Da' poate n-am eu la gatit stilul care trebuie... eu trebuie sa produc mancari mancabile de preferat sa le manance si Silvia si sa se faca si repede si sa iasa si o cantitate cat de cat, sa manance si Virgil. Ca asa m-am mai uitat eu la retetele lui Dan Chisu la televizor, frumoase, nu zic, dar cu aplicabilitatea mai prost!

Aseara am facut clatite .. mi-era pofta inca de cand a zis bb_alinus de festivalul clatitelor! Pe viscolul ala eu stateam cu geamul larg deschis la bucatarie - imi cam ningea in casa, ce-i drept, dar clatitele au iesit super! Si a mancat si Silvia vreo 3! Fetele care ati fost la iantalnirea din 27 oct poate va mai amintiti cum in timp ce ne pozam noi la sfarsit Silvia pac! a infulecat clatita asa ca a iesit in poze cu juma' de clatita pe la gura.

Dar stiu ca am scris, nu gluma!
Va sa merg si eu la trrrrreabbbbbbba





Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

felicia, la multi ani!

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna dimineata si "La multi ani " de martisor!!!

Mai,mai ce zi superba!!! Si se pare ca s-a intors odiseea pe la noi ca asa bine nu ne-am mai inteles de la "odisee". Ce-mi place!!!
Si acum sa incepem:::

Pischi si Joy sa va traiasca copii si sa va bucurati de ei o gramada de luni de acum incolo!!!
Felicia sa fii sanatoasa si voioasa si sa ai o viata plina numai de zile insorite ca astazi!!! In legatura cu sinuzita...incearca cu Bitter Suedez ca am auzit ca face minuni.
Cristinamh superb martisor!!! Draguta ca intotdeauna!!!!
Ileana, Madau si MAria Alexia felicitari pentru crestinare si superbi puiuti aveti!!! Astept sa vad si pozele Mariei!!
Bicule haioasa foc Smaranda!!!

Mai stie cineva ceva de Lavi? ce-o mai face? cum s-o mai descurca?

Despre reviste....eu nu sunt cititor fidel al unei reviste si nici nu iau lunar vreo publicatie!!! Dar imi place sa citesc din cand in cand diverse publicatii din alea de barfe ca sa ma mai pun si eu la curent cu una-alta. Si in rest pe net mai mult decat in reviste. Dar presimt ca lucrul asta se va schimba ca...zilele trecute cand am fost cu bb in parc, daca nu am avut companie cu cine sa trancanesc mi-am cumparat o revista si am citit pe banca la soare. Deci se prea poate sa devin si eu cititor fidel al vreunei publicatii, numai sa ma hotarasc la care!!!

Vai ce imi place atmosfera din ultimii 3 pampersi !!!! (pag_

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneata fetelor dragi!

VA DORESC O PRIMAVARA FRUMOASA, INSORITA CU MULTA BUCURIE, CALDURA SI IUBIRE!!!!


SA NE CREASCA BEBELACII FRUMOSI SI VOIOSI, IAR NOI SA NE BUCURAM DE EI!

FELICIA- LA MULTI ANI, CU MULTE, MULTE, MULTE, MULTE (INFINIT DE MULTE) BUCURII, IUBIRE SI IMPLINIRI!

La multe luni si toturor bebelacilor care isi adauga azi in contabilitatea varstei inca o luna!






Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Felicia La multi ani! Da, cursurile sint super interesnate, am invatat deja o serie de cantecele si vreau sa invatam cat mai multe noi doua ca sa beneficieze si bb no.2 care nu prea cred ca o sa aiba parte de asa ceva,dat fiind faptului ca rachel va fi mai maricica si nu se va mai incadra in categoria respectiva de varsta.
Lavi

na, ca vorbeam de diet si racheloasa m-a trezit la ora 3 !!!! parca a stiut ce-am scris asta-noapte si ce si-o fi spus " vrei sa maninc mai des , na poftim, la treaba cu tine si hraneste-ma si noaptea ca sa nu te mai plangi ! "

teo eu ii dau la ora 10 dimineata.
Spuneau unele fete ca daca ii dai solide se digera mai lent si nu mai le este foame rapid, ei bine, la a mea nu este nici o diferenta, maninca la fel, in acelasi ritm. Si cind ii dau portia de cerealute cu apa ii dau si formula.

ma duc iar la nani

Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Mamici sa aveti o primavara insorita alaturi de comorile voastre! Un pupic cald de martisor!
Doamne ce soare frumos e afara!!!!!!!!!!!!!!! Vine primavara!!

Anda, se pare ca baba are unanimitate, si de la mine are un vot insa mi se pare ca e cam slaba cererea de bone pe la voi. Pai din 2 vizionari ce parere sa iti faci? La o adica si dupa ce le testezi cu tine acasa poti sa ai surprize!

Lavi, de ce vreau sa ii dau bibe lui miss? Asa cum zice Bic pt ca vreau sa pot sa plec si eu de acasa ca sa ma aerisesc, apoi nu prea vreau sa depasesc 6 luni de alaptat, deci trebuie sa se invete ca timpul trece repede. In principal insa vroiam sa vad cat mananca ea la o masa mai ales ca la ultimul cantar mi-a luat doar 130. Si asa ieri am constatat ca fii-mea nu mananca mai mult de 100 ml maxi nici sa o bati!Daca si la urmatorul cantar e tot sub 150ml iau masuri cu toate ca pediatra e extaziata de ce curba perfecta de crestere are miss. De asta nu inteleg de ce Inei pediatra ii spune ca la 3 luni 6 kile si ceva nu e satisfacator si mie la sub 6 zice ca e super. Nu or fi aceleasi grafice si ritmuri de crestere pt toata lumea?
Si tot Ina zicea ca bebe ar fi trebuit sa isi dubleze greutatea la 3 luni. Eu stiam ca la 4 luni... Acuma vad ca, "cate bordeie atatea obiceie"... deci cred ca eu ma las un pic prea influentata de forum si nu ar trebui.
Hai ca iar am divagat, vroiam sa ii zic lui Nati felicitari pt cele 200 g luate...si mamica are meritul ei of course!

Alina si Amalia 17.11.2005

Poze noi feb 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ina, daca pufoasa e fata buna (mamaaa, am inceput sa vorbesc ca mamele insuportabile de baiat!!), sa stii ca poetu' n-o sa fie zgarcit...stii ca ziceam p-aici ca astrograma lui arata ca o sa fie foarte legat de familie si casa si in consecinta eu trag speranta ca nu ajung la azil...nu-ti face probleme, ca daca ma tine pe mine acasa, o sa te tina si pe tine:)) mai, cu azilul in canada, auzisem care este trendul noii generatii, dar macar acolo aveti aziluri de bun simt. aici, Dumnezeu cu mila...

alexandrina, da, revista As este f. buna si aproape singulara ca structura in peisajul media

poetu' n-a mancat bine ieri, asa ca azi suntem in grupul care s-a sculat asta-noapte!!! n-o mai facuse de mult...
as vrea sa ies afara si e o zapada... si n-avem carucior cu schiuri... nu merge pe balcon, cum ziceti voi, ca nichita nu doarme decat la viteza. cum sta caruciorul, cum se trezeste si maraie.

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Pardon, Anda vroiam sa zic ca e cam slaba oferta de bone si nu cererea...deh, nu mi-am baut cafeaua!

Sa va zic rapid ce mi s-a intamplat de dimi: la 6 fara un sfert vrea miss sa manance, o pun la san si incepe ea sa haleasca si eu sa ...adorm. Si asa am uitat-o o ora si un sfert, pana la 7 fix cand probabil obosita de atata supt - nu stiu daca a supt in continuu sau nu - a lasat dintr-o data sanul, eu m-am trezit speriata o vad manjita pana la gat de lapte, cu un aer satisfacut , pun mana la san si...nu gasesc mamelonul de silicon. AM INGHETAT. Ma credeti ca buimaca inca de somn am inceput sa ii bag degetele in gura disperata ca fata mea a inghitit ditamai magaoaia...Cand colo, il scuipase cred langa ea, sau pur si simplu a alunecat . Si uite asa mi-am inceput eu ziua!
Cred ca o sa ma apuc sa fac un jurnal deja cu chestiile haioase ale lui miss Amalia

Alina si Amalia 17.11.2005

Poze noi feb 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna dimineata!! Sa aveti o primavara plina de bucurii si insorita precum dimineata de azi (in Sibiu ) !

Felicia, La multi ani!!

Ina, nu incetez sa ma minunez ce chestii se pot face la voi acolo - suna super programul cu bebelusii! Ca tot ma intrebam eu cum sa-l mai "entertain" pe bebe - mi-ai dat cateva idei

Reviste glossy eu nu mai citesc . Luam Unica, mi se parea cea mai calma si echilibrata. Dar de prin luna a 6-a, cand nu ma mai incapea nici o haina normala si nici machiatul sau dietele nu ma mai preocupau (ce sa mai vorbim de fazele fierbinti ), am lasat-o balta - la ce sa ma mai frustrez?? E valabil si acum...
Oricum, in toamna cand voi reveni la serviciu o sa-mi refac si look-ul si neaparat garderoba - prea am somat in ultima vreme
Altfel, citesc Photo-magazin, Dilema (veche ) si reviste de calculatoare (sa nu-mi ies din mana ). Revistele despre bebe nu m-au impresionat - la nevoie gasesc informatie mai multa si mai utila pe net.

Puiul a facut febra dupa vaccinul de ieri, inca avea si azi dimineata , se anunta inca o zi de leganat...


Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput