Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

si are retete surprinzator de bune, de rapide, si care nu implica un miros monstruos de prajeala la prepararea lor.
acu chiar ies

c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Felicia, de doua zile am rasfoit o carte de plante pentru cineva cu sinuzita.
Scria ca de urgenta infuzie de musetel bauta fierbinte.
Mai erau inhalatii tot cu musetel si coada soricelului, pudra de obligeana sublingual (asta era pe termen lung 2-3 luni, bag seama ca in cazuri cronice) si inhalatii de ulei volatil de eucalipt ori lamamie ori menta cate 4-5 picaturi de 2 ori pe zi (nu preciza exact cum, probabil ca in stil aromoterapeutic).
Anda, eu nu consum publicatii pentru femei. Singurul ziar care exista pe la noi prin casa este Formula As si m-am obisnuit de la sotul meu sa-l lecturez inainte sa fac focul cu el.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Fetelor cucuietelor-poetelor (‘n-am gasit alta rima” …mai tineti minte gluma aceea cu Toma Caragiale si elefantul/directorul si secretara/vrabiuta…;) )

In primul rand La mai multi ani sarbatoritilor din ziua de astazi Maya, Natalia si Irene ( ca eu tot in 28 Februarie sint inca) si la fel celor din 28-1.
Anamari si mie mi-a fost dor de tine!
Teo spor si energie la lucru. Ziceai ceva de cerelale intr-un meaj, ca ii dai si tu Stefaniei, dar nu mai tin minte daca ma intrebai ceva anume pe mine? Scuze!
Felicitari proaspetilor crestini!
Lavi ce bine ca ne-ai anuntat ca s-a deschis capitol cu mamici de nov-dec.2006! Asta imi aduce aminte de o perioada foarte draga mie…daca intelegi ce vreau sa spun.
Lorduto, pai inseamna ca tu poti sa o entertain ca lumea pe Dara-ti cu vocalize si in acorduri de pian, ca lumea!
Ilenutza, ce imi place cum iti sta cu palarie!
Andutza ,pufoasa tine cure si cum cu mincatul nu se prea omoara mereu asa ca poetu’ iese ieftin, un suc si-o poezie sub clar de luna si i-a sucit mintile..
Alina , cu placere! Sa stii ca si mie imi dadea inima ghes sa iau scaunelul roz, dar m-am gandit si la bb. No.2 ca daca-I baietel, ce fac?
Ioana 77 “Vine 8 martie si unele dintre noi - majoritatea - suntem pentru prima data mamici si vom fi sarbatorite!!!” mai, mie sa stiti ca mi-au dat lacrimile cind am citit asta! Mai Ioana, ca bine ai zis tu!
Bicule, Anamari, Rachelina nu numai ca nu s-a constipat, dar face kaki mult mai bine decit inainte ( scriam eu ca inainte era cam tare) este asa cum trebuie sa fie, ca daca avea vreo reacite ciudata sau o constipa nu-I mai dadeam. Ii plac cerealele de nu-mi vine a crede! Deja cind vede lingurita deschide gurita mare! O bombonica, nu alta!
Anda, si eu votez pentru cea in varsta fiindca daca a fost invatatoare stie cum sa se poarte un copil si daca a stiut sa struneasca vreo 25-30 ( cati or fi fost intr-o clasa) iti dai seama ca numai cu unul va fi floare la ureche pentru ea. Tipa mai tanara poate ca nu are rabdare si faptul ca fumeaza este un punct in minus ( in timpul unei pauze de-o tigara se pot intimpla multe, nu?) Mi-a placut postarea Mariei_Alexei ref. la ona, are dreptate.
Alegerea e a ta, da’ vad ca toate am votat pentru varstnica.
Cristina bine ai reveni mi-a fost dor de tine! Multumesc pentru martisor, tare dragalas/i!
Felicia, ptr. sinuzita fierbe apa, pune sare grunjoasa , baga nasul deasupra cratitei si pune-ti un prosop peste cap si am inteles ca dupa cateva sedinte mai trece ( nu de tot, dar nu te va mai deranja chiar asa de mult) Si pune-ti caciula mai pe frunte cind iesi afara, curentul este dusmanul sinuzitei.
Xandra, eu am postat si ieri, nu am disparut.
Frumosul tau creste vazind cu ochii, la fel ca si ceilalti ingerasi. Ce-mi place prima poze de la baita! Doamne, ce repede trec zilele! Mai ieri erau atit de fragili si acum incep deja sa aiba personalitate…
Anda, te rog sa-l inveti si pe poet sa calce camasile bine!

poztez repede ca se apropie de miezul noptii acum!!!


Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Asa...mai aveam 4 minute pina la miezul noptii da' mi-a fost teama ca intram in 1 si nu mai apucam sa ii felicit pe sarbatoritii in aceeasi zi, asa ca scuzati eventualele greseli din postarea anterioara, nu am mai avut timp sa vizualizez...
Anduta, sa traiasca poetul crestinul! pe el ii felicit de mai multe ori ca de, e ginerica si daca nu m-oi pune bine cu el, atunci cu cine, ca azilul de batrini ma paste daca nu ma accepta? glumesc, deja m-am resemnat si eu si george acolo ne vom retrage cind n-om mai putea.
Este trist, dar pe aici asa se procedeaza si cat o sa-mi pot ajuta copiii o voi face, cind nu voi mai putea, ma voi retrage si nu o sa le stau in cale. ( dar partea buna este ca voi coresponda cu voi si asa timpul meu va trece intr-un mod placut...).
In Ro este diferit, copiii sint mult mai sensibili la problemele parintilor si ii ajuta. Aici ii viziteaza o data pe luna si gata. M-am resemnat deja cu ideea, asta este.Cineva imi spunea ca asa cum o cresc, asa o voi avea, dar eu nu inteleg sa stau in carca copilului sa-i fiu o povara, ca o iubesac prea mult. Eh, da' mai e' mult de tot pina atunci si eu trebuie sa ma apuc de diet si exercitii ca sa arat bine si sa ma mentin in forma - sa ma pasca azilul pe la vreo 90-95 de ani
Despre noi: mai, Rachelina mea este cea mai plangacioasa din clasa de copilasi...merg aproape zilnic la activitati cu ea ( varste cuprinse intr 0- 1 an) si cine urla ca din gura de sarpe? Rachel.Apoi se iau dupa ea toti bebelusii si eu nu mai pot de rusine. I-am spus profei ca eu nu mai vin in conditiile in care ea deranjeaza clasa si stiti ce mi-a zis? " nici sa nu te gandesti sa nu mai vii, este copil, prin plins ea comunica, daca tie iti place ce facem aici, nu renunta" Dar in loc sa o masez, apoi sa cant cu ea, sa ne jucam, trebuie sa o tin in brate si sa-i tin de suzi. Si stiti de ce? fiindca aceste activitati sint mereu cind este ora ei de somn si ei nu-i place sa fie deranjata. Dimineata, cind se trezeste si este odihnita, este cel mai cuminte copil din lume! Cantam cantecele din cutiuta muzicala, stam si la masaj facut de mami, radem si ne zbenguim, dar dupa-amiaza...este alta poveste.
Si daca acum doua saptamani gangurea zilnic si cind eu cantam ma acompania, acum nu mai vrea si pace, in loc sa progreseze, parca a regresat, spre disperarea mea, cred ca are faze.

Va doresc o primavara cu mult soare in suflete ( si afara, ca sa va duceti cu frumuseii la plimbarica!)

eu ma duc la culcarica, azi iar am o zi plina si pufoasa nu ma cruta deloc.


Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

La multi ani bebeilor care azi mai adauga o luna : Alexandrei si lui Vlad Andrei si mamelor acestora Pischi2003 si Joy04

Ina, multumesc pentru incurajare, da - te intrebam tu cand ii dai cerealele?

si un martisor frumos sa aveti astazi, voi toate!

Teo si bb Stefania Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Cele mai frumoase martisoare pentru cele mai implinite femei!!!


Suntem din nou un maaare si unit , sper :)

La multi ani bebeilor si mamicilor sarbatorite!Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Neata!
Tuturor un de Martisor!!!
Azi e baba mea (vedeti ce insorita e?), deoarece... fac 32 de ani!
Ei am ajuns la varsta asta, am bebitza al meu haios foc, un sot iubitor, ce imi mai trebe?

anda si maria_alexia, alexandrina, ina multumesc ptr sfaturi!!! Sper sa imi treaca repede, ca azi noapte ma cam usturat nasul
maria_alexia si eu, si eu!! M-a durut si sanul, facusem mai multe galme si imi era atat de somn sa ma duc, sa sterilizez pompa, sa ma mulg. Am rezolvat-o de dimineata (sper!).
xandra pai mananca 8 minute? Fericito! Ilinca - maxim 2!!!


Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

buna dimineata

o primavara grozava sa aveti si un martisor din partea noastra . Nu stiu cum e la voi, dar in Iasi arata ca de ajunul Craciunului - muuuuuullltttaaaaaaaa zapada.

Joy LA MULTI ANI dragului tau copilas si sa ne fie sanatosi. Multumesc de urari Teo, asemenea si voua si tuturor bebelusilor.

Cristina grozav martisorul de la tine, ca de obicei stii sa faci lucruri deosebite .



Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Ina ce frumoase trbuie sa fie cursurile acelea! Mi-ar placea sa ma duc si eu la asa ceva!
Pischi si Joy sa va traiasca puiutii!
Cristina haios martisor!!
Pischi de cand sunt eu nu am mai vazut un martisor cu atat zapada!

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

felicia!!!! si !!!
asta da baba!!!

raportam si noi o scurta revenire la program, iris nu s-a mai sculat peste noapte, doar la 6,30. ah, de ne-am reveni cat de cat... nu de alta, dar la sf lunii se schimba ora, si sa vedeti atunci... program!!

si... greutati , lungimi?? nimic??? ca vreau sa fac update azi la tabelul de pe net, trimiteti repejor!!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput