Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dordia si Nati mai fornie, dar nu tot timpul, am fost recent la drita, rosu in gat n-are, asa ca nu ma mai stresez.

Ce mai voiam sa-ti zic, bine ca mi-ai adus aminte ca nu ti-am raspuns e ca nu-i totusi recomandabil sa inlocuiesti total o masa de san cu una de diversificare. E o iluzie ca daca micsoram nr de mese la san, laptele va creste, asta se intampla doar la inceput, in primele zile, dar dupa aceea organismul se regleaza si laptele de fapt scade. Chiar daca ii dai supica tot e bine sa-i dai san la sfarsit.

Ina ce ma bucur ca ai mai revenit pe aici! si succes cu diversificatul daca ai hotarat asa!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

quote:
Originally posted by pisi-si-boscu

Buna seara !
Na ca fusei citata cu tot tacamul, era suficient si doar o admonestare, ma scuzi Lavi, n-am stiut ca tu esti cea care spala la fund forumul azi...





Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by dordia2000

Buna seara mamici!!!

Urat din partea voastra ca va certati!!!Dar se pare ca pentru unele e o placere si abia asteapta sa polemizeze. Celelalte care nu agreeati astfel de discutii puteti sa ignorati si sa va concentrati ca si pana acum la discutii interesante si la raspunsuri pt diferitele intrebari ale altor mamici!!!

Adica daca nu sunteti prea ocupate cu cearta v-as ruga sa imi raspundeti si mie la intrebarea cu fornaitul, ca in afara de 2-3 mamici restul...ioc. e o intrebare simpla daca ai vostrii copilasi mai fornaie sau nu? Dar daca totusi nu prezint suficient interes, sau intrebarea e prea de cacao, nu raspundeti!!! Asa vad si eu daca forumul asta mai este de mamici dornice de schimburi de experiente si de intemeierea de noi prietenii sau a devenit un camp de lupta intre 2 sau mai multe tabere!!!

Va doresc o seara placuta si...ma scuzati daca v-am suparat cu ceva!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005




Nu prea am timp sa intru nici sa citesc, d-apoi sa mai si scriu! Dar pentru tine raspund!

So, si mindra mea e cam fornaita, dar doar in unele nopti. Atunci ii pun niste ser fiziologic si pac! cu para in nasuc, sa facem curatel si gata... dormim muuuult mai bine! Nu-ti fa probleme, ca nu e ceva patologic. Si oricum, asa cum ai zis si tu, ziua sau cind papa e totul ok!

Pupici la bebici scumpici!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Bicule merci mult pentru raspuns!!!

Catutza superb dar l-am citit mai demult!!!! Mi-a placut la nebunie!!!

Pisi felicitari pentru puiut si la mai multe!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Lavi si Siminaf va multumesc si voua ca ma luminati!!! Deci concluzia e sa nu ma stresez. Maine vine dr. la noi si il intreb daca are rosu in gat sau alte motive pt care ar tb sa fornaie copilul. Daca nu...inseamna ca e normal si gata!!!

Acu' am alta dilema ca deh....doar nu o sa luam pauza. Voi cele care ati facut botez la copilasi ce ati facut apoi cu lumanarea de botez si cu uleiul sfintit de la biserica?

Va pup si ma duc sa fac baita la bb si sa-l culc!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Fetelor, in primul rand multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns cu privire la ora de culcare a bebeilor. Aici in State am citit mai multe articole care incurajeaza orele 19 sau 20 ca fiind ideale pt. culcarea de seara, de-asta am amintit acest lucru. Dar eu nu as vrea s-o obisnuiesc asa pe Rianna pentru ca asta inseamna ca nu pot merge niciunde cu ea si sa stau mai mult, ca ar trebui sa fiu acasa la ora 18 ca sa-i pot face baita, sa-i dau sa pape, si sa fie in pat la ora 19. Noi continuam sa ne tinem de ora 22 ca pana acum se pare ca ne tine faza. Aseara a papat putin mai mult decat de obicei si a dormit de la 22:30 pana la 4:15 azi-dimineata, apoi din nou pana la 7:25 si iarasi pana la 9. Sunt un alt om azi, vorba Taniei. Daca o tine tot asa, promit sa nu ma mai plang

Dordia, si Rianna mai fornaie si sapt. trecuta am intrebat-o chiar pe pediatra daca e normal asa. Plus ca a avut si mucuti pt. mai bine de 2 saptamani si eram ingrijorata. Dar a ascultat-o la plamani, i-a luat temperatura, s-a uitat la ea in urechi, si mi-a spus ca totul e ok. In plus, mie mi-a zis ca pana la 3 luni li se tot dezvolta caile respiratorii si e normal sa aud o fornaiala. Stiu ca al tau e mai mare, dar daca nu are febra sau nu tuseste nu cred ca e motiv de ingrijorare. Noi ii tinem in fiecare noapte un vaporizator in priza si deasemenea o culcam putin la unghi cum zicea si Bic. Se pare ca o ajuta, ca de cateva zile respira mai bine si nu mai are mucuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

dordia, si noi farnaim la greu. dar nu mi s-a parut ceva de ingrijorare (prea mare - ca vreau sa iau umidificator - la bb umiditatea relativa e 48 - 50%, fata de 60-70% cat e niormal).
cat despre lumanarea de la botez, noi am dus-o la biserica, si preotul a taiat-o si ne-a dat doar o bucatica (uraaaa!!!), pe care am pus-o langa bucatica de lumanare de la nunta. cu uleiul n-am facut nimic - il tot arunc de colo-colo. habar n-am la ce se foloseste.
asa ca am o preocupare noua: de cautat umidificator. si mai ieftinut, ca momentan suntem cam in galeata cu banii. fetelor care aveti, spuneti-mi si mie impresii. si daca stiti care sunt avantajele umidificatoarelor cu ultrasunete fata de cele cu aburi.
c si grasi-grasi-balonasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
Bic, dragutza, cat despre doctorii romani, aici te contrazic: multi destepti de prin Franta si Statele Unite vin aici sa faca schimb de experientza cu ai nostri, ba mai mult, cateva din capetele lor luminate au studiat pe meleagurile noastre mioritice...


Pisi, eu sint dragutza de fel, dupa cum poate ai vazut prin poze...
Iar ceea ce ai scris nu face decit sa confirme ce am scris eu: medicii din straintate fac shimb de experienta. Din pacate nu si majoritatea medicilor romani.

Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

bebei mucosi-da si eu stiam la fel, ca se dezvolta acum caile respiratorii, plus mucoasa lor e mai sensibila asa ca se usuca mai usor. si al meu mai e fornait-nu ca nu ma ingrijorez, dar daca doctorul zice ca-i ok....
si al me doarme in panta...

Bic-iti urez sa gasesti servetele de la huggies. eu la COSTCO vechi tot numai de la Kirkland am gasit, si nu mi-au palcut. Lui Liam pot sa-i pun ce marca de scutece vreau, dar Lia nu purta decat Pampers Swaddlers si pe urma Cruisers-cred ca fetitele sunt mai sensibile .

Ina-sa stii ca mi-a fost dor de tine,,,
eu zic urmeaza-ti instinctul de mama. Fiecare copil e diferit-chiar si fratii.
acum va las ca bebe Liam suge degetele si ma cearat ngii,ngii,nguu -adica nu vezi bre mami ca mi-e foame....

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

just my 2 cents

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Buna tuturor!
Sunt o mamica de septembrie-oct 2005 si uneori intru si va mai citesc. Am simtit nevoia sa scriu, desi nu va cunosc si chiar nu as vrea sa creez polemici. Insa mi-a placut foarte mult expunerea lui Bic despre alimentatia/diversificarea bblusilor si sustin ideile prezentate de ea mai sus.
Va felicit pe toate pentru bbii adorabili pe care-i aveti, sa creasca mari si sanatosi!

Mergi la inceput