Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

uite ca eu nu postez cu lunile si apoi cand ornesc nu ma mai opresc

bic-deci isi uge piciorusul-felicitari balerina mica....
ma faci sa ma supar ca nu mai alaptez. si asa as fi vrut sa alaptez si eu 6 luni, macar la Lia , da daca n-am putut decat 5....si la Liam doar 2...

meems
- felictari. eu pe ai mei nici la 10 nu reusesc sa-i culc. ca daca-i culc la 10 la 12.30 cand vine sotul de la lucru se scoala(LIa) si ma alearga pana la 3-4 dimineata. Lui Liam nu-i prea pasa de tati asa ca il mai pacalesc-il pun sa doarma la 10 si imi doarme pana la 6-7 dimineata,dar ea asa a fost de mica. si uite asa se culca copchii mei la 12.30-1 (Lia in special). e adevarat ca toti am devenit pasari de noapte si ne trezesc rudele la 11 cu telefonul.(eu ma scol la 8 verific da si-a luat alex pilula, are ghizdan,caciula, bocanci si e gata de prins autobuzul scolii si ma culc la loc)



anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

just my 2 cents

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna dimineata mamici!!!

Cu ce fete v-ati trezit azi??? Sper ca le-ati ascuns pe cele de cearta si le-ati scos pe cele zambitoare si pline de dulcegarii ca poate ne mai creste si noua glicemia ca dam in partea aialalta daca continuam cu amaraciunile si cu acriturile !!!

In primul rand pentru minunatele Nati,Maya si Irene si mamicilor lor multa sanatate!

Corapu' tie ti-a dat preotul bucata din lumanarea de la nunta ??? Mie nu!!!

Fetelor la mine cu fornaitul nu e pb noaptea ca atunci cand doarme nu fornaie deloc, ci ziua cand sta treaza si ne jucam fornaie de zici ca toarce, iar cand suge iar nu mai fornaie deloc si respira foarte finut! Iar de tusit....tuseste de cateva ori pe zi dar eu am zis ca e din cauza ca se ineaca cu saliva dar...astept sa vad ce ne zice dr. azi ca tb. sa apara!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

Buna dimineata, frumoase mamici si dragalasi bebici!

Gandacel un mare pentru tine, si atat....

Catutza, pentru tine doi pentru linkul minunat...e emotionant. Mi-a placut in mod deosebit...foarte sensibil..

Dordia, cu fornaitul - sa stii ca numai cateodata se mai intampla sa o aud...in ultima perioada nu s-a mai intamplat. Eu ii curatam nasucul (nu in fiecare zi), ii aerisesc bine de doua ori/zi, si seara ii pun pe calorifer un castronel cu apa pentru umidificarea aerului.
Referitor la lumanarea de la botez, eu merg cu ea in fiecare Duminica sa o impartasesc cu ea. Cand nu mai merg cu lumanarea o voi pastra. Eu am lumanarea mea de la botez si e asa de frumos ca o pot avea....

Dar am si eu o intrebare: Copiii vostri tusesc din cand in cand? (ca si cum si-ar regla vocea, sau sa desfaca gatul) (nu stiu daca ma intelegeti, nu m-am exprimat prea bine).

Nu in ultimul rand vreau sa urez sarbatoritilor de astazi "La multi ani!" pentru Nati, Maya, Irene-Karina si respectiv mamicilor lor Lavi02, Monet, Ank si bb, sa va bucurati de principese! Vreau sa urez si sarbatoritilor de zilele trecute (la mine nu prea a mers netul in weekend), dar eu zic ca e bine si mai tarziu.

Va pe toate

Teo si bb Stefania Iulia(2.11.2005)






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

Buna mamici,

In primul rand FELICITARI ANDA SI JOY pentru crestinirea micutilor vostrii,sa va traiasca si sa fie sanatosi!!!!

LA multi ani tuturor bebicilor care azi sunt sarbatoriti!!!!


Mai fetelor ,sunt atat de dezamagita de ce a devenit forumul la mamici de nov-dec incat nici nu mi-a venit sa mai scriu de cateva zile ,mereu intram si citeam si mi se taia pofta de scris cand vedeam discutiile astea inutile,zic eu.Parca aici era un loc unde gaseam SUPORT,PRIETENIE,AJUTOR........unde au disparut toate astea???????? ca eu nu le mai gasesc aici!!!!!!Sunt oare si nu le gasesc eu?????Le tot caut de ceva timp si nimic,in schimb gasesc numai rautati!!!!!!

Eu consider ca fiecare maica vrea binele bebelusului ei si ca indiferent de decizia pe care o ia in ceea ce priveste alimentatia sau ingrijirea copilului ,o face pt binele copilului si nu trebuie judecata pt asta. F bine ca aveti laptic si ii puteti alapta este un lucru foarte bun dar acum nu trebuie sa le "certam "mereu pe cele acre nu alapteaza,nu cred ca o face nimeni pt ca nu vrea ci pentru ca nu este lap-lap,si asta nu din cauza ca nu ne hranim cum trebuie sau nu am incercat n-spe mii de ceaiuri sau produse de la farmacie,ci pt ca organismul nostru nu are cei trebuie in cant suficienta ,nu are prolactina si ocitocina si asta nu este vina noastra!!!!!!Dupa cum vedeti m-am inclus in categ mamelor care nu mai alapteaza pt ca nu ammmmmmmmmmmmmmmmm lap- lap si nu am avut de la nastere.I-am dat putinul care l-am avut ,restul formula inca din a 2 zi.Asta este situatia ,mergem mai departe ,ce ar fii trebuit sa fac?sa ma dau cu capul de pereti ca nu am laptic???ce?poate imi venea??da de unde!!!!!!

Apoi fiecare bb are ritmul lui de crestere si niciodata bb nu vor avea acelasi program sau nu vor manca toti al fel,si este normal fiecare are ritmul lui de crestere si fiecare are bioritmul lui.
Asa ca decat sa va certati,mai bine a-ti respecta parerile si deciziile celorlalte si daca considerati ca este ceva ce puteti aplica din ce fac unele mamici f bine daca nu ,nu treb ca toata lumea sa faca la fel!!!Sincer va spun eu am intrat aici ca sa citesc ce fac bebeii,ce afc mamicile,sa citesc ce invata ei zilnic sa-i vad ce frumosi sunt si nicidecum sa citesc "rautatile" care sunt aici!!!!

Dordia are dreptate,cand este o probl nu se raspunde dar cand este samanta de polemici imediat se scriu pagini intregi
S i nu vreau sa fiu rautacioasa dar eu m-am suparat ,mai ales ca acum o sapt aveam nevoie de un sfat ;la o probl a dariutei care nu m-a lasat sa dorm o noapte intreaga si am postat si am asteptat......... si am asteptat.................si nimic nimeni nu mi-a raspuns...............chiar nimeni si ma indoiesc ca nu stia nimeni de asta..........



va pupic si sper ca sa nu mai fie asemenea scutece murdare


ela si oana-daria(02.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica noiembrie-decembri spune:

quote:
Originally posted by Bic
Alexandrina, mey, tu faci misto de mine? Hai ca-i fac poza cind isi apuca piciorul cu mina si-ti arat.

Hi, hi, nu. Vroiam sa rad cu tine/voi impreuna dar bag de seama ca m-ati luat de picata din luna la faza asta.
Scrisesesi ceva de genul "si-a descoperit picioarele si se tine cu ele de maini", nu mai caut acum subiectul ala dar stiu c-am citit de mai multe ori.
Contributia la discutiile generale:
- culcatul la 8 seara: noi asa facem dar pana la 8 dimineata mai avem o masa peste noapte.
- diversificarea: eu as vrea dupa 4 luni, chiar 5. Dar inca n-am studiat cat ati studiat voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Scuze, eu eram.

Si adaug urari de sanatate si sarbatoritilor zilelor de 29, 30 si 31.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Buna dimineatza !

Dordia lumanarea de la botez am folosit-o la cele cateva pene de curent ale cartierului, de-a lungul timpului. O sa mai reziste de vreo 2 ori, dupa aceea trebuie sa fac neaparat nunta, sa alimentam stocul...Uleiul in schimb, fiind sfintit ?! cel putin asa imi inchipui eu, il pastrez si ung cu el copilasul (simbolic, evident) de cate ori are ceva mai grav, e de nepotolit sau pare deochiat si nu reuseste mama sa ii spuna Tatal Nostru.

Noki vila se numeste Vacanta de Vis si ii poti vedea atat exteriorul cat si interiorul aici http://www.agroturism.com/locatie.php?id=21. E tentant, intradevar, eu ma mai duc peste 2 saptamani odata, organizam acolo un team-building.

Bic, dragutzo, din pacate nu te-am vazut prin poze, dar oricum te cred pe cuvant ! Glumesc, binenteles, si tu pentru ca esti dragutza o sa te bucuri... Ideea era ca vin, intradevar, la schimb de experientza si vin la noi, pentru ca si noi avem dr buni, asa ca nu rastalmaci ce-am zis. Ametesti lumea!
Eu am mare respect pentru medici pentru ca unul, care intamplator facuse schimb de experientza cu spaniolii, m-a scos dintr-un ... din care putea sa si mor. Cat despre femeia care m-a ajutat sa nasc, jos palaria, scolita aici si facut stagiul in Statele Unite, si totusi a ales sa se intoarca pe meleagurile noastre sarantoace ( asta era prin 70 ).

Fetelor diseara ma apuc sa fac paine. Vreau si eu o reteta sa iasa buna, ca nu vreau sa ma fac de ras la barbat. Mai ales ca mi-a zis ca cea mai buna paine e aia de 50 de bani !

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Ela27Oana nu te supara asa tare!!! Hai sa uitam si poate o sa fie bine. Sper ca persoanele certarete sa se gandeasca de 2 ori inainte sa posteze mesaje rautacioase, ironice sau jicnitoare si in cazul in care se mai posteaza astfel de mesaje....se pot ignora si daca nu mai raspunde nimeni la provocari...cred eu ca o sa inceteze sa se mai posteze astfel de mesaje.

In alta ordine de idei...Teo tin sa iti spun ca si Stefan tuseste de cateva ori pe zi asa cum ai spus tu. Acum a plecat dr. de la mine si in legatura cu problema asta mi-a spus ca e perfect normal, ca li se usuca si lor gatutul sau se ineaca cu saliva.

Dupa cum spuneam a venit dr. si l-a ascultat si mi-a zis ca e sanatos tun. Deci problema cu fornaitul....ramane ca o chestie normala. Avand in vedere ca daca sta linistit respira frumos si incepe sa fornaie cand se agita se pare ca e o chestie de respiratie care o sa treaca de la sine.

Despre diversificare mi-a zis ca daca am inceput deja cu sucul (uitase intre timp) pot sa incep sa il ingros si sa ajung la o consistenta mai mare si...cu supa o sa incepem pe la 4 luni. Eu m-am gandit ca supa fiind tot lichid ar fi normal sa fie data in continuarea sucurilor si apoi sa ii dam piureuri de fructe si legume. O sa o mai intreb si pe sora'mea si o sa vad cum fac. O sa va spun la ce m-am hotarat cu speranta sa nu ma huiduiti!!

Mai vreau sa va spun ca in legatura cu cantitatea de papa mi-a zis sa ii dau fara probleme 250 gr / masa daca atata papa ca la lungimea lui e normal sa pape mai mult. Mi-a zis ca daca e asa papacios inseamna ca asa e el nu ca i-am facut eu cine stie ce de papa asa mult. Sub 200 gr nu prea se satura iar san numai dimineata am 180-160 dar oricum completare ii bag numai seara la ultimele 2 mese. Mia zis sa ii dau copilului sa pape cat cere dar sa nu il indop. Cand cere sa ii dau!!!

Sa va spun cat a luat micutul ultima saptamana cand i-am bagat completare::: 340gr. Alta viata nu??? Niciodata nu a luat asa mult!!! DAr se pare ca in ultima saptamana a fost superfericit, a ras, ne-am jucat si nu am plans mai deloc!!! Deci copilul meu era marait si plangea de foame!!!

Apropo ma duc sa il hranesc!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Ela draga, ai dreptate, de fiecare data cand se isca o polemica ( desi, fie vorba intre noi nu sunt la mijloc aici polemici ci e vorba de mesaje gen : stati mai fetelor ca va dau EU sfatul cel mai bun, si sa nu indrazniti sa faceti altfel, ca va ciufulesc...) scrie toata lumea, si in prostie, ba se mai fac si Quote de 15 pagini cu mesaje, sa demonstram NOI ca chiar asa ai zic, TU, mamica inconstienta care faci rau la copilul TAU pentru ca nu faci CA MINE.
Toata lumea are personalitate, sunt femei aici, numai femei, si fiecare simte nevoia s ase laude ( cum am facut si eu cu plodul meu cel intelept ), eu mi-am ales sa ma laud cu el aici si nu la cei de 5 ani sa nu-mi sparga careva capul, ca ia uite ce "minune" a facut fiu-su de parca al nostru... asa si pe dincolo.
Eu nu inteleg de ce de fiecare data cand se spune ceva, una se simte lezata. Ca doar sunt mai multe fete care nu au lapte, mai multe care dau suc la copii, mai multe care folosesc betisoare de urechi, etc...


Apropo, azi am aflat o veste buna: o colega de birou a aflat aseara ca e insarcinata. Am avut imediat tendinta sa o sfatuiesc sa intre pe DC pe ideea ca aici va gasi sfaturi bune, ma gandeam ca v-ar placea sa ii impartasiti voi cum a fost cand avea bb 5-7-9 saptamani, apoi 3-6-9 luni si cum e la nastere. Dar e o tipa destul de isteata si mai ales are ideile ei despre viata si nu cred ca ar fi bine sa se mai adauge aici o persoana cu propria personalitate, ca iar ies scantei !

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Neata!
Of, ce vreme! Ieri am tinut si noi un geam deschis intr-o camera unde nu stam si a venit aer de primavara. A fost taaare bine. Sper sa nu mai tina vremea asta prea mult, ca poate ne da si noua dr voie sa mergem la plimbare!

canutza imi pare rau de mama ta! Cati nemernici exista pe pamantul asta!
pe de alta parte, sa-ti traiasca crestinul!!!
corap, mama, cat te invidiez! Pai tu te plimbi si ptr mine! Gata, m-am saturat de casa, vreau sa vad lume, vreau sa merg la piata, vreau sa ma duc prin magazine
Bic eu stiu ca tu ai pus la un moment dat o intrebare mamicilor de sept-oct 2005 referitoare la introducerea biberonului la 2-3 luni. Deci nu ai facut-o, nu? Dar tu nu alaptezi exclusiv? Eu parca asa am inteles. Ce ii dai cu biberonul?
Cat despre atentia acordata in Romania alaptarii - oho, nici nu stii cata dreptate ai!!! A fost o campanie pro-alaptare mai demult, pe vremea ministrului Brazan si atat! Nu te ajuta mai nimeni, frate, nici pediatra, nici ginecologul decat daca e f.dragut. Chiar ma intreba cineva la un moment dat care avea probleme cu o galma dc nu se face de ras dc se duce la ginecolog ptr asa ceva. Vai de noi!


Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput