Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (59)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Salutare fetelor,

am cam tras chiulul zilele astea de la prezenta pe forum, dar am avut cat de cat motive bine intemeiate.
Vineri am fost in vizita la niste amici care au bebel de 3 saptamani. Andrei a fost cumintel, papase dimineata piure de morciv cu un pic de pastarnac (cateva lingurite) iar seara biscuite cu lapte.
Sambata dimineata s-a trezit ok, la pranz i-am dat iar un pic de piure de morcov cu pastarnac si cam la vreo 2 oree dupa si a inceput sa faca scaune mai moi, nu diareice, dar oricum mai moi decat de obicei si de unde avea 1-2 scaune pe zi, sambata a facut kk de 7 ori. Asa sa era clar ca ceva nu-i bine. Duminica dimineata s-a trezit cu un pic de febra, i-am dat o lingurita de calpol si a scazut, l-am trecut pe lapte preparat cu mucilagiu de orez, am plecat la cumpararaturi si cand am revenit seara avea iar febra. A mai inghitit o lingurita de calpol, i-am facut un pic de branzica de vaci amestecata cu orez dar nu prea a papat-o, kk a facut doar de 5 ori ieri iar azi pana acum doar de 2 ori. Am incercat sa cumparam de aici Smecta sau Hidrasec dar nu exista, azi o sa ii dau Debridat si daca nici asa nu reusesc sa ii rezolv stomacelul, o sa mai incerc cu furazolidon. M-as fi asteptat ca mucilagiul de orez sa isi faca efectul deja,dar sincera sa fiu, nu stiu de la ce a patit asa ceva Andrei.
Acum doarme inca, se pare ca nu mai are febra, azi o sa pape in continuare laptic cu mucilagiu, sa vedem cum mai evolueaza. El e in forma buna, rade si se joaca, numai cand a avut temperatura a fost un pic mai blegut.
S-a iritat la fundulet de la atata kk mai moale si de unde era cel mai fericit cand ii schimbam scutecele, acum simte servetelul pe poponet si incepe sa planga... mi se rupe sufletul cand il aud... dar n-am ce face decat sa strang din dinti si sa sper ca o sa ii treaca repede.

In alta ordine de idei, sambata dimineata al meu sot s-a pus pe facut carnati, ca de... aici nu se gasesc. Cand am fost in RO am cumparat mate de porc si condimente pt carnati, iar sambata ne-am pus pe treaba... au iesit fff buni si sotul meu a fost cel mai fericit.

Andrei s-a innoit si el vineri cu doua covorase de neopren cu literele alfabetului (cred ca sunt cam ca cele de care povestea Ioana), se pot construi diverse chestii din ele si sunt fff bune cand o sa inceapa bebe sa miste si sa se joace singurel.

I-am mai luat niste biberoane mici de la Fisher Price ca era pacat sa le lasam la magazin, erau reduse de la €6.99 set de 3 bucati la 0.99 setul. Mi s=a parut incredibil si am luat 3 seturi, ca din cele vechi chiar au inceput sa ma mai lase dupa 5 luni de folosire.

In rest... am o groaza de treaba de facut, incepand cu calcatul, de-abia am reusit sa termin de spalat dupa ce am revenit din concediul din Ro, trebuie sa si gatesc mancare, am reusit ieri printre 2 picaturi sa pun aspiratorul dar doar la parter, mai am etajul... munca si iar munca.

Va pupic pe toate,

sa aveti o saptamana buna si bebei sanatosi,

Meme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi care isi fac lunita ,pupici de la noi

Mary bine ai reaparut
Cristina mult curaj ,ca te descurci foarte bine
Ioana pai trebuie sa-i dau si legume ca smcher cum este dupa accea prefera numai fructele ca sint dulci,asa am patit si cu sanul,a preferat bibe ca nu muncea
Doruletda am auzit de babycook ca este bun ,cred ca puna la urma o sa-l cumpar,ca tot am ezitat .De alaptat eu nu mai il alaptez de la 2luni si jumate pt ca a avut "relux gastro-oesophagien" si eram obligata sa-i dau un lapte AR,mi_au dat "nutrilon" dar nu a vrut sa_l pape de loc si l_am inlocuit cu cel de la "gallia"care la papat si facem la un moment dat san+biberon dar golanasul a preferat biberonul ca avazut ca nu mai munceste ,mie bineinteles ca mi_a scazut productia ca domisorul nu mai tragea si asa lam lasat pe "gallia" care continuu si acuma cu el este foarte bun




poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

si sa ne laudam un pic, am invatat sa facem 'tai-tai', sa scuipam "brrr" si daca mami ii da o mana de ajutor face si cativa pasi, nu va spun ca ar fugi daca ar putea.Cand simte ca e jos se tine pe varfuri ca un balerin si paseste iar canf oboseste se lasa in genunchi.Bineinteles ca nu-l las sa se sprijine pe picioruse, cum ar vrea el, dar e asa dulce ca nu puteam sa nu-l laud.

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Nanadana, doruletz si eu am vrut sa ii iau de la chicco babypapa. Dar la noi costa 3.500.000 si e destul de mic. Si atfel m-am hotarat asupra www.domo.ro/produs.php?id=P:1070" target="_blank">acestuia care are si 3 tavi suprapuse (astfel pot fierbe deodata si carnita) si o avem pentru toti.
Felicitari marinela pentru progrese..noi inca nu imitam.
Romana, de aia te intrebam ca sotul meu a fost in fiecare we la Feleac (Serbarile zapezii)....si poate v-ati fi intalnit
Ioana, buna idee cu covorasele alea.....Am vazut si eu tip puzzle, dar nu mi-a trecut prin cap sa ii cumpar

Cu puiul, eu l-am auzit in declaratie pe presedintele Frantei ca zpunea ca prin gatire se distruge virusul, daca ar fi infectat. Eu am sa ii dau pui....ce sa fac?!


Facem in fiecare zi kk
Azi merg la gine la controlul de 6 luni



Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)



www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Am uitat sa va zic ce www.euroelettrica.it/cgi-bin/public/dettaglio.cgi?id_prodotto=MOULPEDJU2000&from=kelkoo" target="_blank">storcator bun am primit. Dintr-un morcov scoate zeama cat facea robotul din 3. Si e si mic, sunt tare incantata de el. sotul meu

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)



www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Salut!

Am reusit si eu sa mai apar in peisaj. La multi ani celor care si-au sarbatorit in w/e ziua de nastere!!!

Dupa ce am avut o saptamana cah dpdv al somnului, in care Matei s-a trezit foarte des si a adormit greu de tot am reusit sa descopar ieri misterul: ii dau dintii de sus . Deci nu putea sa fie si el ca bebelusii normali, trebuia sa-mi faca figura. Noroc ca a cascat ieri gura mai tare si am vazut. In concluzie ma asteapta inca niste zile ingrozitoare. Si mai sunt si singura cu el toata ziua. Sunt in urma rau de tot cu somnul, dar de ieri macar stiu ce are si reusesc sa nu ma mai enervez ca stau treaza in fiecare noapte intre 3 si 5 incercand sa adorm compilu'.

In w/e am fost si lenesa la cap. diversificare. Nu i-am mai facut suc de fructe, i-am dat numai lapte. Asta si pentru ca a vrut sa suga foarte des, cred ca il dureau gingiile si vroia mai mult la san, nu stiu.


Ruxandra, mama de www.hps.ro/matei" target="_blank"> Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

Buna fetelor,

Uram LA MULTI ANI sarbatoritilor zilei: Mario (moki), Eva Elena, Mihai Cristian, Alexandru, Radu-Cristian si Ana Maria! . sa creasa mari, sanatosi si norocosi.

Ioana, mersi de pont. Cred ca dale de alea se gasesc si la noi (sau ceva asemanator), putin spongioase mi s-au parut, colorate diferit, care se imbina si formeaza un covoras. La ele ma gindisem si eu, acum cred ca m-ai convins sa imi iau . Ma gindisem numai sa nu fie prea subtiri ... Mie mi-a fost tot timpul tirsha sa pun copilu' pe jos, dar daca altfel nu se linisteste o facem si pe asta.

Hildegard sa iti traiasca sotzul, sa fie sanatos.

Cristina (cge), mult succes cu noul job.
Imi pare tare rau de bb mic care s-a prapadit. Saracii parinti ...

marinela, nu a mers site-ul, nici eu nu am reusit sa intru... Fugi la doctor cu puiu' mic, multa sanatate! ... si felicitari pentru progrese!

Meme1, nu stiu de ce imi suna extrem de cunoscuta povestea ta . La noi sunt frecvente epidemiile de enterocolita virala. Ioana face frecvent, iar Maria mi-a luat si ea acum vreo luna (de fapt au avut amindoua). Febra+diaree (si/sau voma). Eu am dres-o cu electroliti (doar in ziua in care a facut kk APA, impotriva deshidratarii) si apoi lapte formula special antidiareic pentru ca noi nu suntem diversificati. Daca deja esti la un nr. mai mic de scaune, a trecut . Nu e nimic periculos, sunt enterovirusi, se pot lua si din aer, ca pentru bbi e suficient un nr. mic sa-i infecteze, doar trebuie sa ai grija sa nu se deshidrateze. Si apoi mergi pe ceva dietetic citeva zile pina se rezolva si stomacelul. Cel putin asa a fost la noi. Multa sanatate!!

codruta, sa-l stapinesti sanatoasa!! Pare mititel, cred ca am vazut si eu prin magazine. Se spala usor?

Si mie mi-e frica de aviara . Astia, intr-adevar asa zic, ca virusul moare la 70 grade. Deci prin gatire moare sigur. De ce mi-e mie frica: faci papa, sau fierbi oua.. etc. si miinile murdare de carnitza sau daca ouale nu sunt spalate (asta nu se prea intimpla, dar ma rog, poti sa pp ca au ajuns virusi pe coaja) ajung cumva la gura . In fine, noi nu am renuntat la oua, noi consumam la greu, Ioana la micul dejun ar minca numai oua. Offfff ...

Iar merge site-ul asta greu

Daniela, mami de Ioana(24.10.1999) si Maria(17.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Dani, foarte usor se spala, nu trebuie sa spal o gramada de chestii, ca la robot. Si curge direct in paharul de unde papa (in bibe sau canita). Intradevar e micutz, dar e bine ca il luam cu noi cand mergem pe undeva. Si face suc destul de mult, ca are loc suficient pentru coji.

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)



www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

Fetelor, m-ati dat gata cu aparatele voastre. Acum am tema de casa .
Intre vasul cu abur al codrutei si babycook (doruletz).

hehe... desi vasul cu abur e jumate de pret (aprox 50 fata de aprox 100), dar sa mai studiem... sa vedem. Trebuie oricum sa ma hotarasc repede ca acush' vine diversificarea.

Hai, va pup, ma duc si eu sa fac o leaca de shmotru

Daniela, mami de Ioana(24.10.1999) si Maria(17.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Ioana, merci, mi-ar prinde bine nr ala, poate e interesant pentru ei sa si inchirieze articole. Uite asta ar fi o idee de afacere in ro daca inca nu exista asa ceva. De exemplu noi am inchiriat o balanta de bebelusi imediat dupa venirea de la maternitate, e genul de obiect util la inceput dar care e dificil de amortizat in timp.

nanadana, si io tot despre Gallia am auzit ca ar fi bun (de care Gallia folosesti? mie mi s-a spus despre Calisma). Am mai auzit si despre Guigoz Transit care cica ar preveni constipatia. Va trebui sa ma hotarasc in curand.

codruta, intradevar si babycook-ul este destul de scump si este adpatat doar la portii mici, pentru copii pana in doi ani. Pe mine nu ma deranjeaza ca oricum nu gatesc cine stie ce pentru noi, doar pentru pitica voiam. Mi-a placut faptul ca e foarte rapid, in 10 minute e gata portia lui bebe fara sa folosesc nici un alt aparat (are si mixer, nu numai aparat de vapori). De simplu nu mai spun, are doar un singur buton! Deci pentru mine e ideal caci in curand o sa vin seara de la serviciu si va trebui sa-i pregatesc in viteza mancarica piticei!

Alexandra - 13 octombrie 2005

Mergi la inceput