Vitamine pt copii: discutii, pareri etc

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Am intalnit la acest subiect ,si nu numai,persoane care dau cate o fiola de vitamina C pe zi(x zile pe luna),copiilor cu varste pana in 2 ani.Nu este prea mult?Eu stiu ca se dau doar 100 mg/zi pentru intretinere ,si nicidecum 500 mg cat are o fiola.
Care este doza pe care o dati voi bebeilor?

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiss spune:

lazy, eu sint una din mamele care dau copiilor vit.C -1 fiola/zi!...trebuie sa mentionez ca nici macar vit.C n-am dat-o fara recomandarea medicului...la inceputul toamnei, am sunat-o pe dr. neonatoloaga la Bucuresti, pt ca auzisem de tot felul de vaccinuri cu administrare orala, ce se dau copiilor pt intarirea imunitatii (gen: Ribomunyl, Lantigel)...ea mi-a spus ca nu e cazul sa-i dau polivaccinurile enumerate de mine (pt care tb sa fii perfect sanatos, in caz contrar risti sa dezvolti una din boli) ci doar vit.C!!!!!!!!! ideal e doar din alimentatie, insa la indicatia ei i-am administrat 1 fiola/zi, timp de 10 zile/luna...si trebuie sa recunosc, ca pina acum am trecut iarna cu bine ...ah, si parca surplusul de vit.C se elimina din organism, sau ma insel?...pupici la toate


mami de pui (23 sept 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

raspunsul la intrebarea ta este NUUUU
atata timp cat copilul mananca sanatos de ce sa ii mai dai vitamine???
acum tu faci cum crezi, dar eu nu i-as da...

Claudia si bebe Andrei (13martie2004)
http://community.webshots.com/user/klaus29100
si
NOUTATI 2006
http://community.webshots.com/album/547409738gamZWG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:



Supliment , vitamine?


Autor: Melania 14
Subiect: Supliment , vitamine?


Nu stiu ce sa fac ? Beblasa e o miniona de cand e ea pe lume , s-a nascut cu 2600g si 48 cm la termen pot sa spun .Desi am alaptat-o pana la 4 luni tot timpul i s-au prescris vitamine pe care i le-am dat.E primul copil si eram colpesita de cat de mica si firava era.Acum la 1 an si 2 luni a facut a doua oara rosu in gat destul de lejer, fara febra mare si o singura noapte nedormita DAR bineinteles ca nu a mai mancat nici putintelul zilnic .IAR mi s-au prescris vitamine :Pikovit si Peritol ( pt ca nu mai ia Fe).Bblasa avea 9kg acum 2 saptamani( nu o mai cantaresc in draci pt ca o iau razna).
M-am obisnuit cu faptul ca mananca putin asa ca nu stiu ce sa fac, sa-i dau sau nu vitaminele? Dr. pediatra de fiecare data zice ce e OK , creste si se dezvolta armonios in ritmul ei dar de aceea tot o tine cu vitaminele !


Raspunsuri:

Autor: mariussimiuc

Eu cred ca greutatea este in regula,nu vad de ce iti faci probleme.Plus ca arata foarte bine (am vazut pozele ). Si nu stiu cat ajuta Peritolul si Pikovitul.Probabil ca depunde de la copil la copil.Eu cand i-am dat lui Robert Pikovit mai mult i-a taiat pofta de mancare decat sa i-o faca.Iar in ceea ce priveste Peritolul,are pofta de mancare atata timp cat il ia,apoi cand se intrerupe administrarea revine la "pofta" dinainte.Tu faci cum crezi ca e mai bine,dar cred ca stii ca nici surplusul de vitamine nu este bun.Poate doar pentru linistea noastra sufleteasca.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Melania 14

Astazi i-am dat Peritol si a dormitat si dormit ca si un elefant , peste programul ei obisnuit si in plus nu pot sa-i mai intru in voie ...Mariussimiuc si voi ati patit asa pe langa pofta de mancare ? Daca asa efect are nu-i mai dau deloc . Mai vad ce fac cu vitaminele .

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: camelia72

Peritolul de somnolenta,ar fi bine sa il dai seara desi eu stiu ca se prescrie peritolul pt. alergii nu pt. pofta de mancare...
Noi luam vitamina C cate 10 zile pe luna si atat,daca ia in greutate este ok,nu trebuie abuzat de vitaminele din farmacii,da-i multe fructe...!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: alina costin

Iubita,fetita mea s-a nascut la termen de doar doua kg si de la doua luni a facut si un reflux gastric,si nu mai minca aproape deloc.Tot asa am vrut si eu sa o indop cu vitamine,dar am dat peste o dr.(Dumnezeu sa-i dea sanatate),care mi-a zis ca daca organismul se invata sa primeasca vitamine se invata lenes si nu-si mai ia din alimente necesarul,asa ca m-a invatat sa-i dau cantitati mici si mese dese.Crede-ma ca a dat rezultat.La un an avea 10 kg,iar acum la un an si 8 luni-13 kg.Si acum mincam normal 3 mese si o gustare.
Alina

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: serban

Buna. Eu am fost cu fetita mea la dr Marcu de la Medlife care mi-a recomandat cu caldura sa nu ii dau suplimente de nici un fel. nici macar fier, deoarece copilul trebuie sa ia totul din alimentatie. Deci, ideea e sa insisti cu alimentatia santoasa si, daca ea mananca destul de bine, sa renunti la vitamine.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: sirimie

Si eu i-am dat supliment, dar nu Pikovit pentru ca are vitamina D si ii dau si vigantol iar excesul de vit D produce lipsa poftei de mincare. I-am dat Liv52 si Tonotil N

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:


Vitamine la bebe

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Delia
Subiect: Vitamine la bebe

Spuneti-mi si mie va rog de care?
Doctora mi-a recomandat unele Polivital dar nu gasesc nicaieri
Ce imi puteti recomanda sau daca aveti idee in Bucuresti de unde se pot procura acestea.
Pupici!


Raspunsuri:

Autor: Oana

Pentru ce varsta?
Ar fi Pikovit, Multisanosvit sau Revital Appetit.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Delia

Scuze ca nu am specificat, fetita mea are aproape 6 luni.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: MihaT

Eu i-am dat Alexiei recomandat de medic chiar la 6 luni Sana-sol si acum ii dau iar la 1 anisor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:


Antibiotice si Vitamine

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: elypetrov
Subiect: Antibiotice si Vitamine


Buna ! Numele meu este Elena si am o problema destul de serioasa cu fetita mea , Diana are infectie urinara pt care ii dau Zynnat dar si eruptie dentara . De cateva zile nu mananca aproape nimic . Intrebarea mea este daca ii pot da vitamine naturale Bon Appetit de la Plafar si inca ceva la cat timp dupa administrarea antibioticului ii pot da lapte . E posibil ca de la Zynnat sa faca candidoza in gurita si cu ce o pot trata in afara de glicerina cu stamicin . Orice sfat imi este de mare ajutor .


Raspunsuri:


Autor: laureta

E foarte bine daca i dai si vitamine naturale.Nu i fac rau la bebelina.
Vitaminele chiar intaresc organismul dupa infectie.De candidoza nu stiu ce sa zic.Sunt medicamente care se preapara in farmacie pentru asa ceva poate acolo iti dau o parere.
Multa sanatate

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: kiss

si eu a trebuit sa-i dau puiului meu 10 zile de antibiotice, la un moment dat . i-am cumparat de la farmacie BIOTICS, pliculete de fermenti de iaurt, care se iau paralel si dupa antibiotic, pt a contracara distrugerea florei, care se rehidrateaza atunci cind ajung in intestin... eu cred ca au fost fff bune, pt ca n-am avut nici o treaba cu puiul meu, desi mi-a cam fost frica...ah, si da-i iaurt, fructe naturale, vit.C en-gros (si vit. C are are rol antiinfectios)...multa sanatate...

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: kiss

uitasem: daca te duci sa te interesezi la farmacie, cere BIOTICS de la OZONE...pupici

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: sirimie

Eu te sfatuiesc sa intrebi doctorul despre vitamine.
Ce virsta are fetita ta?

Nu cred ca de la antibiotic a facut candidoza. Eu nu stiu cu ce altceva se trateaza candidoza.

Multa sanatate fetitei tale! Si intreaba doctorul ce poti sa ii dai sa manince mai mult si cum se trateaza candidoza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

hmmm... am auzit io cazuri nu zic cine , persoana importanta!!! cu lecitina la copil de pana-n doi ani



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:


Vitaminele de la Forever Living

Autor: mirelam
Subiect: vitaminele de la Forever Living


Buna
Vroiam sa stiu daca este careva dintre voi care a dat copiilor vitamine de la Forever Living si daca da ce parere aveti?
As vrea sa-i iau si eu baietelului meu si as vrea cateva pareri.
Poate fetele din SUA sa ne spuna mai multe ...ce parere au de aceste produse.


Raspunsuri:


Autor: silvana_salajan

Sunt si eu mamica de Andrei, si am folosit de la Forever cu succes gelul de aloe, capsulele de usturoi, ceaiul si vitaminele. Acum depinde pentru ce vrei sa le iei. Eu am urmarit cresterea imunitatii, deci ca principal ingredient a fost gelul si capsulele de usturoi. Am luat si vitaminele, insa nu i-au placut din prima si o cuti i-a ajuns aproape un an. Noi nu avem probleme cu mancatul sau greutatea. Oricum gelul si-a facut efectul, iar capsulele de asemenea. Nici paraziti nu are, tot datorita capsulelor.(i-am facut examen copro si i-a iesit negativ).
Daca mai ai intrebari, scrie-mi.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Lia

Eu ii dau lui Andy Forever Kids si capsulele cu usturoi de vreo luna deja.Parca mananca mai bine decat inainte...cand suntem in Japonia si merge la gradinita aici cea mai mare parte a timpului tuseste teribil(in tara n-a racit nici macar o singura data cat a mers la gradinita)...il duc la medic,ii dau hapurile,ii trece,e bine 3-4 zile,dupa care o luam de la capat...avem deja vreo saptamana de cand nu mai tuseste,desi merge in continuare la gradinita:)...iti mai povestesc peste ceva vreme daca vrei,ca e cam devreme sa trag concluzii...
paraziti intestinali Andy n-a avut niciodata,nu pot spune nimic nici despre asta...

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: neliana

aveti mare grija la fel ca si alte produse din aloe ele pot fi si periculoase.
Cunosc persoane care au folosit produse din aloe de le FLP si au avut efecte adverse
produsele din aloe nu trebuie date persoanelor care au grupa sangvina ABIV

--------------------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:



Vitamina D


Autor: daniella4
Subiect: vitamina D

Mai e cazul sa dam vara vitamina D la copiii de peste un an si jumatate? Ce spuneti?


Raspunsuri:

Autor: mirela alina

Eu stiu ca se da numai pana la 1 mai si dupa aceea in septembrie se reia.(noi asa facem)
Dar mai asteapta si alte pareri.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: ligia13

noua ne-a spus la ultimul control ca , aici la munte e bine sa luam pana la 2 ani continuu si apoi pana la 4 ani , dar numai in lunile cu "r".

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: claudiasabou

Si noua ni s-a spus sa-i dam vigantol dupa 1 an doar in lunile cu "r" adica din septembrie.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: mariussimiuc

Noi facem D-ul injectabil si il facem o data la 3 luni,cu cele 10 zile de calciu aferente,indiferent de luna.Dar noi avem probleme cu asimilarea calciului,asa ca nu stiu daca facem parte din tipar.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: amarantina

Eu stiu ca se da pana la varsta de 5 ani, numai in lunile care se termina cu ..rie, numai 10 zile in fiecare luna. Si se combina cu calciu pentru ca acesta ajuta la fixarea vit.D

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4

Observ ca parerile sunt impartite. Cred ca pana in septembrie nu-i mai dau, de altfel asa a zis si pediatra. Vorbeam insa cu o mamica in parc si pediatra ei a zis sa ii dea copilului vit D pana la 14 ani. Mi s-a parut exagerat, acesta a fost motivul pt care am intrebat.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: sirimie

Eu ii dau pina la 2 ani, mie asa mi-a zis doctorul meu.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Dory232002

Noua dr. ne-a intrerupt administrarea vigantolului de pe la 5 luni, pe motiv: fontanela mina.
Acum vreo 2 sapt. am fost la dr. Stanciu cu o alta problema si ma intrebat cate picaturi de viga. ii dau, si ia-m spus ca dr. ne-a intrerupt viga, urmand reluarea lui pe la 9 luni,iar el ne-a spus ca este obligatoriu 1 picatura pe zi si ca dr. pediatra a fetitei a gresit, acum sunt intr-o mare dilema, nu stiu ce sa fac si pe care din ei sa ascult.Voi ce parere aveti?
Fetita are 7 luni si 1 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Nu, daca exista alimentatie variata iar copilul nu are probleme in asa fel sa fie nevoie de analize, nu. Daca in urma unor analize rezulta carente, atunci da.

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput