Vitamine pt copii: discutii, pareri etc

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Si fetita mea are un an si jum si i-am dat pikovit 5 ml|zi asta dupa ce imi facuse o raceala zdravana (laringita)iar de o bucata de vreme ia zilnic cate o vit C (o crantane in gurita si ii place f mult).Parerea mea e ca nu are ce rau sa-i faca iar o data pe sapt incerc sa le dau la amandoi (si celui mai mare)cate un oscilococcinum preventiv mai ales in perioada asta rece.

luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

In mod normal,vitaminizarea se face pe cat posibil pe cale naturala,dar cand semne evidente de carente si medicul recomanda administrarea lor cred ca este ok.Administrarea preventiva nu cred ca are rost,pentru ca organismul va fi fortat sa lupte pentru eliminarea surplusului,iar dupa intreruperea administrarii sa continue sa elimine aceste vitamine.Asa mi-a explicat pediatra,sper ca am retinut corect.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu nu i-as da dupa ureche, numai la indicatia unui doctor. (si de preferinta a mai multor doctori..)


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Pentru intarirea imunitatii ajunge sa ii dai vitamina C, din sucuri naturale.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Oana, si eu i-am cumparat Apetit dar inca nu am avut ocazia sa ii dau...sunt bune? ii fac pofta de mancare?

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

In US pina la 2 ani nu se administreaza uzual vitamine ....Nu va mai spun ca in Califonia nici profilaxia rahitismului nu se face ...pe motiv de soare mai mult..si cica si papa mai buna (cu asta nu am fost de acord!)....DEci Luca nu a luat pina la acum (18 luni)absolut nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

eu le dau copiilor mei in toate lunile cu "r".
si fac asta de cand erau de 2 ani.asa i-am obisnuit


ange,mamica de 2 ori

foto
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12366" target="_blank">povestea Maiei
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16811" target="_blank">povestea lui Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Sinzi, ce sa zic, uneori mananca mai bine alteori tot asa trag de el... Nu e un efect spectaculos dar cred ca ceva ceva tot contribuie... Impreuna cu ele ii mai dau si Fe Haussman si ala ii place f. mult la gust.

Oana si Paul (3 iulie 2002)

poze
Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

In afara de vit C si vigantol nu i-am dat printesei mele alte vitamine. Prefer sa-si ia vitaminele din fructe proaspete, decat din combinatii sintetice, mult mai prost asimilate.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana80art spune:

Fetelor va salut si va multumesc din suflet pt. atentia si parerile oferite dar si pt sfaturi(pro si contra)!
Am fost oeracum nedumerita de treaba asta,dar acum m-am mai linistit,m-am consultat si cu sotul meu care e medic,dar nu pediatru ci oftalmolog,am intrebat-o si pe mama mea care e cadru medical si bineinteles sfaturile voastre si am ajuns la concluzia sa-i dau acum 10 zile,daca tot am inceput,cate 5 ml/zi apoi sa mai fac o pauza....si apoi sa-i dau ceea ce nu i-am dat pana acum,Vitamina C(fiole),cu toate ca ea isi mai ia aceasta portie de Vit C zilnic si din lamaia pe care i-o pun zilnic in ceai si din sucul de portocala si grefrut rosu .
Va dorim sanatate maxima si o primavara frumoasa si senina !!!
Mai astept sugestii si pareri!


Roxana si micuta FLAVIANA(31.08.2004)

Mergi la inceput