Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (58)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Unde e poza cu soacra Irinei ca m-ati facut curioasa ?

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

Buna mai de cu seara fetelor,


Mersi de raspunsuri, sa inteleg ca se poate si mai rau decit cele 7 ore...si sa fiu multumita cu ce am. Tonnia, o sa incerc treba cu baitza, daca ar reusi, asta ar insemna si reducerea meselor de la 5 la 4.
Eu ma refeream 7 ore fara intreruperile de suzi, sa stiti!!! Ca se suzi avem si noi vreo 3-5 pe noapte .
Maaaama, godzila, adica Iulia a putut sa doarma 12 ore legate ?? .

Legat de suzi, fetelor eu sunt pentru, ca sa fiu sincera nu stiu cu ce altceva as fi putut linisti copilu'. Si cind nu are proteste majore se linisteste cu suzeta 100%, adoarme cu ea, etc. Eu daca nu am dat sin... nu prea aveam alternative. E adevarat ca e nashpa rau noaptea sa faci ture la patutz. Dar ma consolez cu gindul ca mai incolo putin, da' nu mai stiu cind exact, si-o cauta si si-o mufeaza singuri .
Exista fete care nu dau suzi si nici tzitzica? Cu ce linistiti copilul??

Daniela, mami de Ioana(24.10.1999) si Maria(17.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Fetelor,
In ceea ce priveste alimentatia,personal sunt 100% de acord ca incepand cu luna a 4-a in alimentatia bebelasului intervine o schimbare.Si anume:
alimentatia exclusiv lactata,specifica primului trimestru de viata,nu mai poate acoperi nevoile nutritive ale copilului.
Respectand regulile diversificarii alimentatiei comform varstei si cazului,noi(cele care am inceput diversificarea) acoperim copilului nevoile nutritive - nicidecum nu-i "chinuim stomacelul" asa cum spunea cineva mai devreme.
Dar in fine,noi oamenii suntem diferiti.Fiecare face cum crede ca este mai bine pentru pisorul sau....
Important este sa respectam curtoazia.
Va

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

Offff Carmi, ce nashpa . Si a mea mai tuseste, poate c-ar trebui sa ma mobilizez si eu sa ma duc la dr. A facut Fabi temperatura pina la urma? Sau v-ati dus ca tushea rau ?!

LiaMia, ne bucuram ca santeti iarasi bine cu stomacelul. Si noi am avut diarie, stiu cum e, doar ca la noi a fost virala. A venit brusc, a trecut brusc. Exista lapticul ala HN (pe baza de banane), noi pe ala l-am folosit 1 zi, altceva nu am dat ca nu suntem diversificati inca.


Daniela, mami de Ioana(24.10.1999) si Maria(17.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

b_irina_c. Nu poti sa te plingi ca nu te distrezi cu socrela . Multumim pentru reteta de tort . Merita facut!! Si nu mi se pare greu. Doar ca pentru simplificare as pune piscoturi. ce zici, merge?

Raluca, e taaaaare !! faza cu penarul. Da' stii ca ai dreptate ...

Ioana, Mirunica.

jadi, Sa stapiniti cu placere apartamentul.

Maddy, am vazut-o si noi pe Bianca, dragalasha pletoasa, de fapt cred ca am mai admirat-o o data ca mi s-a parut cunoscut motzisorul.
Si Iaris e scumpic foc, iar pozele l-au surprins tare haios



Daniela, mami de Ioana(24.10.1999) si Maria(17.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Gina sincer nu vad care e pb. Eu cred ca nu numai ca ne respectam dar ne si sustinem reciproc. Ca doar de aia suntem aici. Fiecare spune ceea ce crede ca e mai bine si glasuieste din experienta proprie. E de datoria fiecaruia sa treaca prin filtrul propriu sfaturile pe care le cere. Asa ca: NO OFFENCE

Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Da Dani dar asta s-a intamplat doar de 3 sau 4 ori. De obicei eu ii fac baia la ora 5.30, doarme pana in jur de ora 11 ii dau sa pape si se trezeste in jurul orei 7 dim. Boierie curata!

Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Despre ce problema si ofensa vorbesti godzila?!
Acestea sunt departe de mine.
Ceea ce eu am facut a fost ca mi-am expus punctul de vedere in privinta alimentatiei.
Este ceva rau in aceasta?! Eu zic ca nu.
Te

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Gina - nu am intentia sa supar pe nimeni cu parerile mele. Mai ales ca sunt bine documantate si avizate. Fara falsa modestie. Eu am invatat ani de zile pana am ajuns sa spun asta. Tu de unde stii ca dupa 4 luni bblusii au si alte nevoi? (E o intrebare sincera si nu o ironie)
In esenta, asa cum ai spus si tu, fiecare face cum crede...

Alina

Anya mea(19 oct. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

quote:
Originally posted by godzila
De obicei eu ii fac baia la ora 5.30, doarme pana in jur de ora 11 ii dau sa pape si se trezeste in jurul orei 7 dim. Boierie curata!



Pe buuuune boierie. Si ai scapat si de toata agitatia de seara. Ca nu stiu de ce, se pare ca seara isi ies din papuci, probabil ca sunt toate impresiile de zi care refuleaza
Sa stii ca o fi ceva adevar in istoria aia cu baia devreme de zicea Tonnia! Trebuie sa incerc si eu.

Si noi trebuie sa diversificam, incercam sa adun si eu la un moment dat musterii, si eu sunt de parere ca la momentul respectiv va fi un subiect inchis la marea majoritate...
Anya20, godzila , voi mai asteptati o luna? Sau cum? Eu marti ma duc la vaccin, sa vedem ce o mai zice dr. de diversificare. Pe de o parte as incepe-o ca noi papam tzitzi de la cutie. Pe de alta... ma uit si eu la copil daca da semne ca vrea (cica s-ar putea recunoaste ), a mea e absolut stationara cu timpii de masa cum ziceam. Si cantitativ tot asa. Pare multumita, ia in greutate la fel. In fine... mai cuget...

Daniela, mami de Ioana(24.10.1999) si Maria(17.10.2005)

Mergi la inceput