Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionaina spune:



Salut, fetelor!!!
eu am luat o pauza cu scrisul, dar mesajele le-am citit. nu am avut timp, deoarece am trecut peste BOTEZ, si am avut destul de multe de pregatit.
Sambata a fost o zi frumoasa, nu a fost frig si soarele ne zambea de undeva de sus. La biserica Alexia s-a comportat exemplar,nu a plans deloc, ba chiar i-a zambit preotului, cand acesta a ridicat-o la altar. Apoi am plecat la restaurant, unde Alexia a tras un somnic bun, inconjurata fiind de toti invitatii. Dupa ce s-a trezit, a deschis dansul, impreuna cu Em-taticul ei,si-a salutat frumos musafirii,f.f. linistita si am plecat acasa, unde a mancat bine-bine de tot si s-a culcat pe la 11 si a dormit pana dimineata la 6.30. Am un inger de copil. Iar noi ne-am distrat si am sarbatorit-o de minune pana pe la ora2.30. Totul a iesit minunat.
asa ca sa ma scuzati ca nu v-am scris, dar voi recupera.

Va pupam,
Ioana si bb Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Am folosit drojdie uscata de la Dr oetker, asa scria in reteta. Un plic, a iesit o paine cat acelea patrate de la Velpitar.
Si misto....miam!
Masinutza a luat-o mama aseara de la Plus din Crangasi, e in oferta 1 milion !!!! E clatronic, identica cu Melissa, eu m-am bucurat pt ca am ceva electocasnice clatronic si m-am plictisit de ele si ele nu se mai strica.

Vrioam sa zic ceva de pediatra Dienutzei care e cei drept invechita, a fost si a mea si a ei, si a copilului meu: cand vorbeste de biscuiti o face generic, mie mi-a zis acum 5 ani sa nu iau cu gluten, sa iau din aceia "snobi". Sau cereale praf.
Ideea e ca si copilul Dianei ca si al meu e un zdrahonel, si cand e asa maricel si extrem de bine dezvoltat fizic, necesitatile sunt crescute...
Iar cand ii dai primul suc de porto la 6 sapt cum am facut eu, evident ca la 3 luni vrea si ceva mai solid, ca doar a invatat sa manance deja cu lingurita !!!

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Iertare de intarziere dar am mai zis ca nu pot tine pasul cu voi.
Ai dienutza un stil de intorci zisa omului de tot pe dos. Despre zisa ta, as fi inteles ca e rautate daca nu te "stiam" de ceva vreme. Asta esti tu, asa te exprimi, desi mie-mi place mai mult cand ne zici cate ceva in stilul tau neaos.
Stai sa te disec si pe tine si pe mine, fara vreo intentie de polemica...

alexandrina - eu am citit de doua ori ce-ai scris, da n-am inteles mai nimic. - Poate nu ma exprim prea bine, ideea principala este ca eu as vrea sa am la fiecare dintre voi "fir scurt".
intai vrei sa ne mutam toate 20 sau 30 care participam la conferinte pe gmail, fiindca lavi si anda nu vor pe yahoo, - am intrebat, mai mult in gluma. Oricum vroiam sa le arat celor doua disponibilitatea mea de a-mi face cont acolo ca sa pot discuta si cu ele daca ele utilizeaza in mod curent messengerul.
dupa care spui ca mesajele au devenit 1 la 1, si ca "rapoartele" zilnice despre bebei nu sunt deosebite. - eu nu le consider deosebite pe ale mele, o sa le raportez la tabelul de pe site, si oricum n-am timp de rapoarte zilnice. De aceea am intrebat mamicile cu mai multi copii cum se descurca, pentru ca eu cu unul singur nu prea am timp liber. Ma odihnesc odata cu el.

nu prea inteleg ce vrei sa spui concret. referitor la intrebare, nu ma pot baga fiindca eu nu citesc tot din urma si deci nu pot sa am pretentia ca raspund la o intrebare pe care n-am citit-o, ca sa nu mai spun ca nu mi-a fost adresata.
Am vazut ca mai multe ziceti ca nu m-ati vazut de mult pe forum. Ultima data a fost lunea trecuta de am scris despre botez. Si samabata am pus si o intrebare mamicilor cu mai multi copii.

in primul rand, eu sunt una dintre mamicile care fac mai totul dupa capul meu si instinctul meu, deci nu ma prea cramponez referitor la parerile unanime de pe-aici; - Eu ma cramponez de parerile fie ele si neunanime de pe forum daca instinctul ma sustine.
in al doilea rand, ca solutii de urgenta - exemplu : febra, dureri de burta, si altele asa, nu pot sa ma imaginez ca lucuta are febra si eu stau pe forum sa intreb pe x si y ce sa-i fac ... cred ca m-ar linsa dan ... si fiindca eu asa gandesc, am dubii serioase ca cineva ar urma sfaturi dupa ureche in situatii de criza referitor la bebelus ... - nu stiu unde am scris eu de situatii de criza, poate asta sa te fi dus cu gandul la asa ceva: - cazurile in care vreau un raspus rapid. Intreb fetele care sunt online si primesc raspuns instant.

Fuseram ieri la vaccin si suferim de ieri la greu, dar nu stiu daca este vreo legatura directa intre cele doua. Avem colici crunte, si noaptea a trecut tare dificil, desi noi in afara de masa, noptile le dormeam tare bine.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pisi felicitari pt achizitie! F bun pretul!
Drojdia dr Oetkel e 8000 ROL la Mega Image si facand paine in mod curent am preferat varianta mai ieftina de la Pakmaya. La fel de bune amandoua.

Chestia cu biscuitii in mod generic nu aveam de unde sa o ghicesc.

Alexandrina paracetamol sub orice forma (supozitor sau sirop: Calpo, panadol, Eferalgan, etc) sau Nurofen sirop poti sa-i dai si daca nu are febra, scad si durerea. Ma gandesc ca poate il doare piciorusul. Pe de alta parte agitatia dupa vaccinel e normala.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Lavi, draga, dar esti o adevarata enciclopedie de preturi, m-ai speriat ! Adevarul e ca eu la capitolul preturi sunt in pom rau de tot, oricum nu-mi fac cumparaturile decat de la Mega si din Carrefour, asa ca tot nu am de ce sa "prospectez" piata...


Alexandrina draga, in calitate de sora oficiala a Dienutzei ( ei, unii au fani pe forum, altii au rude, ca si in viata... ) certific faptul ca raspunsul ei nu era nici rautacios, nici tendentios. Ea ( ca si mine de altfel) - na ! ca tot urasc eu avocatura, am ajuns avocata sora-mii - are un stil caracteristic foarte ... special. adica ii place sa fie individual unica si nu ii plac nici imitatiile si nici sa fie incadrata in tipare. Tocmai de aceea a "deranjat-o" ideea ca un grup mare sa-si schimbe optiunile pentru unul foarte mic. Si am observat ca nu numai pe ea.
Desigur, n-a inteles tonul de gluma. Ale ei sunt mai evidente si mai acide....



Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Buna fetele!
Intai de toate "La mai mare" (imi e drag mie sa spun) bebicilor lui Mandy si Ina.
Meems si al meu flacau se mai trezeste sa pape noaptea,asta in jur de 4.30-5.00.Insa ma gindesc cu groaza la soarta Taniei care se trezeste de 2 ori pe noapte.De ce Tania papa puiul tau inca de 7 ori pe zi? Ca doar e cu citeva zile mai maricel decit al meu.Iar Tudor papa de 5 ori.Si asta de vreo luna.Si de crescut creeeste f bine.La 2 luni avea 6.100 gr.
Intrebare: cum va masurati bebeii?din crestet pina la talpi sau pina la degetelele picioarelor? Ca io l-am masurat la 2 luni pina la talpi si avea 60 de cm.Iar acu 2 zile dr l-a masurat si a zis ca are 65 de cm.E drept ca eram prea cu mintea in aer ca sa si vad cum a facut-o.Sa fi crescut 10 cm in 2 luni???
Vestea buna e ca bb nu mai are febra,e ceva mai bine si nu mai e asa marait.Dar continui sa ii dau panadol baby.

Leea si Tudor (19.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Leea, copilul se masoara din crestet pana la calcai, cu piciorusul bine intins. Tie o sa-ti fie mila sa tragi de piciorul lui sa il intinzi, poate de aceea iti da cu virgula !

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Felicia si Lavi02, m-am uitat de o suta de ori la pozele alea, dar nu prea imi dau seama. M-am mai dus o data la carut sa ma uit mai bine daca are scris pe undeva modelul, dar cred ca era doar pe cutie. Era ceva cu K... Sunt doua care seamana cu al meu (am gresit, nu are decat o pereche de roti duble!): K 038 si K 609. Aia cu viratul e "sensibila", in sensul ca si urcatul bordurilor se face tot cu o anumita pereche de roti. Acum, cand il duc pe bebe cu fata la mine (se basculeaza manerul), trebuie sa urc bordurile invers. Adica il trag inspre mine pe bebe, nu il imping. Dar e ok. Ce nu scrie acolo e ca partea pe care stau picioarele lui bebe are si ea mai multe pozitii: pentru bebei foarte mici se ridica, pentru cei mai maricei se lasa la orizontala si pentru cei si mai mari se lasa in jos. Eu sunt multumita de el, dar l-am ales in magazin, unde poti sa vezi si cat de usor se manevreaza diverse.

Mara, am operatie cezariana. Insa am facut eforturi de la inceput. Nu m-am ferit. M-am dat jos din pat singura la 12 ore de la operatie, dupa care am facut cat de multe ridicari/urcari in/din pat cate am putut. Am plecat din spital la o zi jumate de la nastere, iar acasa am facut de toate, inclusiv carat bebe in brate, dat jos din pat cam de 3 ori pe noapte, plus ziua... alergatura la greu. Dus zilnic, gatit etc. Eu asa am fost si in sarcina, desi am avut col de 2,6 cm din sapt 14... Nu zic sa faceti ca mine. Mie miscarea (facuta cu cap!) mi se pare cea mai buna solutie de vindecare rapida. Plus ca face bine la moral.

Mai citesc ce ati scris intre timp si revin.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Hai, ca am terminat de citit. Cred ca am raspuns cam la toate intrebarile. Ce nu am spus e ca eu am dat 3,2 milioane in magazin pe carucior. Aici, daca alea sunt modelele, sunt mai ieftine. Cat despre bagatul in masina... jale! In Tico al nostru nu incape decat pe bancheta din spate, unde bineinteles ca murdareste si bancheta, si spatele scaunului din fata... Asa ca, Lavi, date fiind multiplele posibilitati de pe site, cred ca te-ai orientat bine.

Dienutza, m-ai distrat teribil cu Dacia...

Auziti, copilul meu nu mai plange cand ii e foame. Spune! Abia acum mi-am dat seama. SI pe tati il "cearta", striga la el tare, cand nu-i convine ceva!
Ma duc sa-i dau puiului laptic, ca e civilizat si eu nu-l bag in seama!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

eh - multam, alexandrina, zau ca ma simt si eu importanta ... daca ai stat sa ma analizezi asa ... ia uite, eu ziceam ca ma sare lumea la citit ...
as mai zice eu cate-ceva, dar trebuie sa ies cu lucuta, s-apoi iti respect dorinta de a nu intra in polemici ... pana si eu stiu ca dragoste cu sila nu se face, si d-aia nici polemica cu sila nu se face, oricat de stimulatoare si interesanta ar fi...

ma enervarati cu masina asta de paine; daca gasesc , ma duc sa imi iau si eu.

pisi - sa-mi trimiti nota de plata la avocateala; da' am si eu o obiectie la pledoarie : aia cu "ideea ca un grup mare sa-si schimbe optiunile pentru unul foarte mic"; aici nu ma recunosc ... spiritul meu de turma e pe cat de minuscul, pe atat de negru, de uscat si stafidit. a nu se intelege gresit, salajluiesc si eu precum paduchele prin comunitatile de gradinitari de la tara, dar sunt mai curand magarul din turma ... sau daca va place mai mult, magarita ...


Mergi la inceput