Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Lavi D808 imi place mai mult. Oare in Niro or fi mai multe modele?
Ei unde e Cristina sa ne zica...

Ilinca a avut bronhiolita. O fi de la diferenta de temperatura casa-afara, de la vreun virus, de la viroza lui Doru,... nu mai stiu.
Azi dr.Stanciu a zis ca i-a dat atata antibiotic nu ptr ca era in pericol, ci ptr a preveni posibilitatea revenirii bolii, ceea ce ar fi putut duce la astm.
Asa ca acum facem aerosoli cu Furosemid si ser fiziologic
La "Parintii intreaba.." am vazut ca majoritatea bebeilor care au facut aerosoli au fost vazuti de acelasi dr.
Cat despre Elvila, ei.... aici e problema, deoarece am o amintire tare neplacuta de la aceasta firma.
Am dat comanda de canapele la ei si sunt varza, fratilor. De cum le-au adus acasa au inceput sa curga atele din ei. Acum arata de parca le-as fi luat din talcioc.
Am jurat sa nu mai calc pe la ei vreodata.

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

test sa vad daca pot scrie ceva

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

am incercat ieri sa postez un mesaj luuung dar nu am reusit neam! Incerc azi sa reiau.

In primul rand LA MULTI ANI sarbatoritilor de ieri, bb-ii Mariei-Alexiei, Dienutzei si Ilenutzei si celor de azi, Krisztian si pufoasa Rachelina. sa creasca sanatosi si voiosi!

Giova sper ca nu e prea tarziu raspunsul meu. Eu am avut o interventie similara (adica taiat si cusut din nou)dar cu anestezie locala noasr pentru o zona a cusaturii noi. Nu s-a putut anestezia local nervul din zona rectului, de aceea acolo a fost "pe viu". Poate ca dr. tau vrea sa te scuteasca de asta si de aceea iti face anestezie generala. Eu nu am avut probleme la alaptat dupa xilina, dar pt ce faci tu eu as zice sa intrebi si un neonatolog.

Ripley si eu zic ca esti fortoasa rau . Si eu am Graco Ultima Plus, dar ma trec doo randuri de ape pana in scot din portbagajul matizolului (acolo locuieste carutul), ii pun sacul si pe bb in el + miscarea inversa la intoarcere. Mie mi se pare greu, dar si eu sunt in categoria pana, ca multe fete de pe aici.

Dienutza ti-am scris si ieri, din pacate fara succes la postare. Imi pare tare rau ca te-ai simtit vizata de postul meu, atunci cand m-am exprimat cu "cineva"...sau poate esti tu mai sensibila. Eu, de obicei, cand citesc ceva interesant retin ideea si mai putin persoana (invers se intampla in cazurile de posturi cu mesaje personale). Uite, de exemplu, si in cazul informatiei pe care am primit-o referitoare la legatura dintre hormoni si supt, nu mai stiu cine mi-a sugerat-o, dar am retinut ideea si i-am transmis-o si lui Joy. A fost tot "cineva" careia ii multumesc, la fel cum iti multumesc si tie pentru informatia legata de spatarul caruciorului. .

sper ca de data sa pot posta mesajul

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania pai scrie, nu mai testa!
Mie mi-e dor de posturile tale de pe vremuri! Plus ca vreau sa stiu ce mai face Stefan, daca e tot as aactiv si daca doarme noaptea, si ce mai face lapticul tau.

Felicia nasol cu Elvila, ca eu ma gandeam ca o sa-mi iau canapele de la ei cand s-or uza ale mele.
Dar in privinta saltelei, ei sunt doar niste intermediari, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji.


Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Buna dimiteatza !
Painea a iesit mortala, nu ma asteptam, nu spun ca la 12 si ceva mancam paine fierbinte... E un pic prea unsuroasa, mama nu prea are masura cand pune ceva in mancare si acum a pus untul din ochi... si vede mai mic decat in realitate.

Felicia, salteluta am cumparat-o acum 5 ani, a costat atunci 500 de mii, dar nu iti fa socoteala asa pentru ca multe au ramas la fel la pret. Am facut comanda direct la producator, la Domus Flex pe Stefan cel mare, mi-au facut-o superba, bleu asa cum am vrut eu, semiortopedica. Acum cred ca e vreo 6-700 de mii, dar merita toti banii, eu am incercat toate variantele, inclusiv cea de sea-grass.



Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Lavi pai m-am ars cu ciorba suflu si-n iaurt , asa ca bagasem un test inainte.

ehe...cu Stefanel al meu zilele sunt palpitante...este energia personificata si, ca urmare, o suge pe cea a celor din jur (a mea cu preponderenta). In privinta somnului de noapte (si cu ocazia asta ii raspund si lui Meems sa nu se mai simta singura), Stefan are in continuare ore exacte de trezire: 2 si 5. Invariabil!Am testat: si daca se culca la 10:30 si daca adoarme doar la 12, tot la 2 e prima trezire. Plus ca e indiferent de cat mananca anterior - pur si simplu parca are un clopotel care ii suna atunci sa se scoale. Asaaaa...si dupa ce papa la ora asta adoarme, dar trezirea de la 5 e jale. Papa, dupa care salutare somn, incepe partida de scremut la greu (la inceput cu ochii inchisi, pe urma se trezeste de-a binelea) si screme si screme pana pe la 9 cand reuseste sa faca kk (asta dupa ce la 8 mai papa o data) si i se latzeste un zambet urias pe fatza. mama-sa e dej azombie, dar el invie cu chef de joaca si in cel mai bun caz adoarme pe la 11:30 -12, cam o ora. Deci in cazul meu sunt norocoasa daca prind 5 ore de somn pe noapte....

Cu lapticul imi umflu si eu muschii: ia de la mine cam 90-100ml la o masa, uneori 120. Iar bibe bea in completare o data sau de maxim doua ori pe zi, cam 60ml odata. Noi suntem inca la 7 mese, iar el merge bine cu greutatea, asa ca nu il fortez sa bea mai mult, desi portiile lui sunt sunb cele obisnuite pt varsta de 2 luni. A, si mai raportez un mare succes personal: de 2 saptamani alaptez fara mameloane de silicon si s-a invata pitiku sa prinda sfarcul din orice pozitie, chiar si din zbor . Mai mult, si-a dezvoltat urmatorul obicei: dupa ce papa de la san, isi suge buzele cu zgomot!

O veste mai putin buna: am fost ieri la controlul de 2 luni si dr. i-a depistat un mic suflu sistolic cand l-a ascultat la inima. Asa ca marti avem programare la cardiologul de copii.. Avem si masuratorile la 2 luni: 5.4 kg si 59 cm.

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pisicoaso ce drojdie ai folosit?
Eu la inceput foloseam proaspata, din aceea in ambalaj galben si de la un moment dat incolo s-a prostit si nu mai crestea painea ca lumea cu ea asa ca am trecut la uscata. Folosesc uscata de la Pakmaya (e 4400 ROL in Mega Image) sau mai au la Mega una frantuzeasca, 1 RON pachetul din care folosesti de 4-5 ori, dar aia trebui intai inmuiata in apa calda si lasata vreo 10 minute. Asa ca la mine depinde de cantitatea de lene.

Am facut vineri cozonac la ea - mi-a iesit excelent, iti dau reteta daca vrei. Ce model de masina ai?

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

LA MULTI ANI lui krisztian si nurorii mele, rachelina pufulina scumpicina durdulina

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Moooamaaa Tania, deci tot la 5 aveti desteptarea! Pai cand te intorci din CIC poti sa mergi sa te angajezi direct la tramvaie, ca aia incep la 5!

Felicitari pt mameloane lipsa! Cred ca tot e o chestie de tehnica prinderii pana la urma.

Tania, cantitatea aia teoretica de 150 ml/kg corp e mai ales valabila la lapte praf pentru ca laptele de mama are concentratii diferite de la mama la mama, de la un supt la altul, ba chiar si de la un san la altul am citit eu. Cum arata copchilul, asta e singurul lucru care conteaza.

Cu suflul sistolic nu te grabi sa te ingrijorezi, multi copii au si le trece de la sine pe masura ce cresc. O sa vada cardiologul ce si cum. Si eu am tot umblat pe la cardiologi in copilarie, am facut m EKG-uri si pana la urma n-am nimic.

Merg sa o schimb pe Nati de kk si apoi ar fi cazul sa ma indemn sa calc 2 camasi. Dupa doua iesim iar in parc.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

lavi, corecta intrebarea ta!

Caruciorul meu nu l-am gasit pe net , dar e aproximativ cu cel de 2900000.Eu am dat de fapt 3300000

Mergi la inceput