Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Lavi,, la inceput flavi adormea in brate, rapid , fara probleme sau in patut , singura.Dupa aceea, tata-su, din prea multa dragoste, a invatat-o plimbata prin casa, in brate.Acum, eu nu mai pot s-o car in brate si am ajuns cu ea pe picioare.Ne topim de dragul ei, incat cred ca-m sta si in cap pentru ea.Nu este ceea ce am gandit inainte de nastere, dar se pare ca "socoteala de acasa nu se compara cu cea din targ".Ramane de vazut unde o s-ajungem.

meems, si fata mea mananca des noaptea,dar daca nu am duc la serviciu asta nu ma deranjeaza.Are un program de somn care imi permite sa ma odihnesc si eu, de aproximativ 12 ore cu pauzele de masa.daca mananca seara la 10 , se mai trezeste in jur de 2 si apoi pe la 5 si jumatate dimineata. Din cauza ca mananca des am si lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna dimineatza!!!

Mandyksch si Ina sa va traiasca puii si sa va bucurati de ei, sa fie sanatosi si voiosi!!!

Noi suntem bine, ieri am papat san dar dupa masa de la 20.00 am avut show. Incepand de pe la 21.00 a urlat micutul de foame de duduiau peretii. Cu nimic nu ii intrai in voie!!! Asa ca am pus repede la fiert apa pt bibe, am fiert bibe si am pregatit baita, deci...pe la 10.00-10.30 copilul meu s-a linistit cand a vazut ca e rost de baita si a inceput sa rada in hohote. Ii place la nebunie la baita!!! Dupa baiata a papat san cam 100 gr dupa care biberon. I-am facut 200 sa fiu sigura ca ii ajunge si l-a ras pe tot. M-am speriat ca a papat asa mult si imi era frica sa nu pateasca ceva dar...dupa ce a papat atat cauta tata cu gurita si tot parca mai vroia!!! A adormit in scurt timp si s-a mai trezit la 7.30 dim cand 160-180 san nu i-au ajuns. Acum doarme si sper ca la masa urmatoare sa se sature de la san ca daca nu...o sa ii bag iar bibe ca nu prea suport sa il vad urland de foame!!! Hai ca m-am lungitttttttttttttttt!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

'neata!
Si eu tot Baby Care am caruciorul. Patru roti duble, amortizoare, imbracaminte de iarna, merge cu bebe cu fata la mine, si invers (cand va fi mai maricel), se pliaza cu o singura mana (are un buton de pliere). Ce vedeti voi prin parcuri v-a cam pacalit! Se pliaza frumos carutul si e usor de dus ca o valiza, pe 2 roti. Insa nu poti sa-l pliezi de tot cu o mana, pentru ca trebuie sa-i pui o piedica... Deci trebuie sa lasi copilul undeva (unde?) ca sa pliezi carutul. Deci eu cred ca doar daca sta pe piciorusele proprii poti face asta, sau il depui pe o banca in parc, dar... aveti curaj? Iar in bloc chiar n-ai cum. Apoi, daca il tragi pe roti afara, plait, pe scari nu poti decat sa-l iei pe sus! Stiti ce se intampla daca il carati pliat? Va murdariti pe pantaloni de sus pana jos, de la roti, care vin frumos inspre voi din cauza centrului de greutate al carutului... Deci astea sunt probleme care nu se vad la prima vedere, in parc.
Hai, ca ma duc la asta micu, ca vorbeste asa de frumos, ca trebuie sa-i trag un film!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Lavi02, cred ca ne comparam la constitutia fizica! Ce-ar fi sa incerci o data figura ca caratul, sa vezi ca nu-i chiar de speriat. E greu, nu zic... Dar eu pana acum caram copilul in brate peste tot. Si fata de mers cu bebe in brate cateva ore pe zi, e mult mai bine cu plimbatul in carut si facut haltere un minut-doua...

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

salutare !

noi ieri am haladuit all day long, pacat ca vremea n-a fost asa buna ca alaltaieri, si m-am ales cu o durere de urechi - o minune !!! noroc ca pe lucuta l-am imbracat bine ...
am fost la doctor si doctorita a zis ca luca e foarte bine, a crescut ca la carte, dar m-a certat, fiindca a zis ca la 3 luni trebuie sa aibe deja o masa cu fructe si biscuit; na, ca eu ii dau numai suc deocamdata, dar o sa incerc sa bag si putina pulpa, incet-incet; insa cu biscuitul nu ma poate convinge, ori trecem la cereale, asa un pic de gust, ori ne mai gandim, dar asta numai dupa 4 luni.

nu stiu cine amintise - cred ca se poate trece la diversificare direct cu lingurita, categoric; uite eu ii dau suculetul numai cu lingurita; la inceput incerca sa suga din lingurita, cand o scoteam dintre buzitele lui, plangea; acum a invatat, deschide gurita si dupa ce ii torn sucul, il inghite fara sa dea afara nimic. e adevarat, fiind mult suc, e mai greu de dat asa, si dureaza, dar merita !

multumim pentru urari, fetelor ! sa creasca si ai vostri mari si frumosi, dar mai ales sanatosi !

catutza - si eu am auzit stirea cu 3 ani in loc de 2; banuiesc ca daca se aproba, vom beneficia si noi; desi as fi preferat sa infiinteze niste grupe speciale la gradinita de la 2 la 3 ani ... nu ma injurati, dar mi-e ca ma dau astia afara daca stau 3 ani acasa ...

gogolos - asteptam si noi ideea barosana !!!!!! mama ce m-a mai distrat ! bine ca nu e nimic grav, dar faza a fost suuuper !

madau - noi am luat scoica de masina de la chicco, ca suntem tare plimbareti; in dacie nu o las, ca aia se deschide si daca ii strigi nitel mai cu ton, dar o las in cealalta masina, ca pe aia n-au cum s-a deschida decat daca sparg geamurile; s-apoi m-am gandit ca la ciordit din masini se prefera chestii mici (casetofoane, boxe, mobile), nu ditai bastarca de scaun.

leea - sa stii ca eu m-am invartit cu termometrul in jurul fundului lucutei la vaccin vreo 5 minute, dar n-am avut suflet sa ii iau temperatura; i-am luat-o la subrat, na; si de supozitor nu poate fi vorba, ii dau nurofen pt baby daca e cazul.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Gandacel gasesti aici modelul de carut pe care il ai tu: www.babycarero.netfirms.com/carucioare.htm" target="_blank">http://www.babycarero.netfirms.com/carucioare.htm?

La semnatura am pus pozici proaspete, de azi.

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Este vreo fata "fortoasa", care-si cara caruciorul pe scari, si a facut operatie cezariana?Daca da, la cat timp de la operatie v-ati incumetat le o asa treaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

eu il car de la 2 luni, cam asa; acum e mult mai usor de coborat si urcat, ca e mai cald si am mai putine haine pe mine ... eu am combina de la chicco. foarte bun caruciorul, si merge foarte usor. nu stiu cate kg are, in schimb ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mandy sa-ti traiasca Krisztian care s-a facut baiat mare la cele 4 luni ale lui!!
Ina sa-ti traiasca Rachelina pufulina!!! Imi amintesc acum ce surprinzatoare ai fost tu cu nasterea ei: rupt apa, nascut, venit acasa si povestit pe forum!!! Deja sunt 3 luni?

Felicia felicitari pt "externare". Ce a avut Ilinca pana la urma?
Fii sigura ca am sa-ti spun ce carucior Baby Care imi iau daca imi iau.
Deeeeci, Gandacel! Pe care model din pagina asta il ai tu?
http://www.babycarero.netfirms.com/carucioare.htm

Eu cochetez cu modelele C801 sau D808. Sau si cu alt model din pagina daca e din aliminiu si are 4.7 kg. Dar vreau sa le vad inainte sa iau o decizie si cred ca va mai trebui sa astept o luna ca sa avem cu cine sa o lasam pe Nati.

Gandacel eu nu tin sa-l pliez cand il am pe bb la mine, dar sa se poata plia ca sa-l pot pune in masina de ex. Si ai dreptate cu murdaritul, mamica aia il tinea departe de ea ca sa nu se murdareasca.

Cat despre carat - eu stiu f bine cat pot cara si cat nu si n-are rost sa incerc mai mult decat pot. Zau! Si alea 6 trepte de la intrare mi-a fost f f greu. Carutul meu actual il mai tin pana pe la 5-6 luni, mai ales ca are si functia de leganare care mi-e f utila si dupa aia vreau sa-i fac vant.

Feli, si Nati are saltea Relaxa facuta la Mizil, super-ortopedica (adica cea mai tare), fete de bumbac, sunt f multumita. A costat 180 RON si am comandat-o de la Elvila.
Poti sa te duci la Elvila sa vezi cum arata saltelele si apoi sa comanzi care iti place.

meems adica ai renuntat de tot la servici?

mara asa e, supturile de noapte stimuleaza cel mai bine lactatia. Dar eu n-am puterea sa-mi pun ceasul sa sune sa o scol pe Nati si sa ma scol si eu sa-i dau sa pape. Sper sa ne descurcam si asa.

Pisi cum ti-a iesit painea?

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dineuta doctorita ta imi pare cam invechita: biscuitii nu se mai folosesc de hat! in hrana copiilor sub 6-8 luni daca sunt din faina de grau pt ca graul are gluten. Si eu, mai degraba i-as pune in pireul de fructe cereale pt bbei fara gluten. ce bun iese marul cu cereale! Dar nefiind Luca un slabanog nu m-as grabi cu cerealele. Plus ca si pe cutia de Nesle orez scrie: de la 4 luni.

Pai intreabarea e asa: Cine isi cara pe scari caruciorul cu bb cu tot in el? Ati nascut cu cezariana? Eu asta nu-s in stare, desi am nascut normal. Si nici sa-l car gol nu ma incanta, dar ma descurc.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput