Infectia cu E.coli in sarcina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

asiza infectia urinara e ceva, cultura de col altceva. una poate iesi sterila in timp ce cealalta nu... eu eram pe la 20 sapt cred cand la cultura de col mi-a iesit proteus (proteus e un fel de frate a lui e coli, e tot un bacil). la fel, medicul mi-a zis ca nu imi da trat. insa eu, toma necredinciosul, am repetat analiza si a iesit sterila. secretia vaginala ai facut? cum a iesit? ca la mine asta iesise bine. in plus nu aveam nimik, nici un simptom, scurgeri sau altele... de aia am repetat, in plus stiam de proteus asta ca predomina in infectiile intraspitalicesti si m-am gandit ca o fi fost contaminata proba...

nastere usoara!


29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Helenutza, pupici pentru raspuns...stiu ca infectia urinara si cultura de col sunt doua chestii diferite, dar am observat din ce scriau fetele ca e. coli asta apare mai ales in urina...secretie am facut...sunt ok...simptomatologie nu am deloc...e adevarat ca analiuza am facut-o la maternitatea unde voi naste, deci poate o fi fost si la mine proba contaminata...ce sa zic...saptamana viitoare oricum nasc si mai vedem noi dupa ce si cum...

Oana 37+ cu Denis Cristian
Disney bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

si eu tot cu e.coli...sunt insarcinata in aproape 8 saptamani, infectia am descoperit-o cand eram in 5 jumate - 6. am luat urinal 5 zile, dr. ginecolog nefiind de parere sa-ncep asa brusc antibioticul, dupa care am repetat urocultura. azi am luat rezultatul si...surpriza: escherichia coli prezenta. in seara asta merg la ginecolog, sa vedem cu ce antibiotic o sa incepem...ma ia cu groaza, mai ales ca in 30 de ani n-am avut niciodata infectie urinara pana acum!!

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by olguttza

si eu tot cu e.coli...sunt insarcinata in aproape 8 saptamani, infectia am descoperit-o cand eram in 5 jumate - 6. am luat urinal 5 zile, dr. ginecolog nefiind de parere sa-ncep asa brusc antibioticul, dupa care am repetat urocultura. azi am luat rezultatul si...surpriza: escherichia coli prezenta. in seara asta merg la ginecolog, sa vedem cu ce antibiotic o sa incepem...ma ia cu groaza, mai ales ca in 30 de ani n-am avut niciodata infectie urinara pana acum!!

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...



Olgutzza, nici eu nu mai avusesem in viata mea infectie urinara pana la sarcina asta...se pare ca suntem mai vulnerabile intr-o astfel de perioada! Ti-ai facut si antibiograma, nu? Sa nu-ti fie teama de antibiotice ca sunt foarte multe permise in perioada gravidiei! Sanatate multa si sarcina usoara!

Oana 37+ cu Denis Cristian
Disney bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cadina spune:

Buna fetelor, sper sa mai fie de actualitate subiectul... Sunt insarcinata in sapt 8-a si la urocultura mi-a iesit infectie urinara cu Klebsiella... Nu-mi vine sa cred ca ar putea fi reala treaba, eu nu prea am simptome, dar ma ingrijoreaza ca as putea sa iau antibiotice in prima luna de sarcina... Sunt de-a dreptul stresata!!! Spuneti-mi, voi ati auzit sau trait cazuri de genul acesta? Care ar fi riscurile pentru bebe?
Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Buna

Infectiile cu ecoli pot fi tratate cu antibiotice. Exista antibiotice care sunt permise in sarcina -Penicilinele sunt cele mai sigure. Deci mergeti pe mana medicului. Eu am luat toata sarcina inca de la 2 luni. Si am nascut un super copil.

Succes

Mergi la inceput