Anestezia epidurala

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

se pare ca din ce spuneti voi...e foarte simplu cu epidurala. Atunci de ce mai vb de nastere naturala(fara anestezie) daca cu epidurala e super si am mai vazut la alte topic-uri si cu cezariana. Chiar sa nu fie nici un avantaj sa nasti natural (cu dureri ce-i drept)(fara anestezie)? Nu are epidurala cu adevarat nici un dezavantaj??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Eu nu vreau sa contrazic pe nimeni insa eu am nascut cu epidurala si chiar nu am simtit nimic din momentul din care mi_a facut injectia si mult dupa ce am nascut. Adica nu am mai simtit nici o contractie si mi s_a pus epidurala la dilatatie 7 deci pot spune ca am vazut ce dureroase sunt pana atunci.Nu am simtit absolut nimic ba chiar cand sotul meu mi_a zis ca mai e putin ca a iesti deja capul am crezut ca e nebun ca eu habar nu am avut. Am impins cand imi spunea moasa si asta e tot.M_au si cusut ulterior si iar nu am simtit nimic.
Ba chiar as putea afirma ca ceva mai usor nu putea fi ... Deci l a mine a prins si a prins bine , ceea cema face sa privesc cu mare incredere o noua sarcina.
Ceea ce va doresc si voua e sa aveti o nastere asa usoara ca a mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edutu spune:

Eu maine trebuie sa nascv prin cezariana. Imediat ce ajung acasa va expun si parerea mea.

Pupici si urati-mi sanatate muuuuuuuulta pt bebita si ...pt mine!!!


Mama lui Edut si graviduta in 40 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:



cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Edutu, iti tinem pumnii sa fie bine! Sa ne povestesti cum a fost.

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

zax - stai linistita ca depresie dupa nastere o sa ai indiferent cum nasti :)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

LUIZAX

Multumesc de incurajati. Asa ma gandeam si eu
Nu-i nimic, sanatosi sa fim...

zax 29+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20711;28/st/20060614/dt/-5/k/bb74/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

si eu nascut cu epidurala. daca citesti pe Net despre aceasta anestezie, te lipsesti, dar eu zic sa nu te descurajezi.

eu am avut insa efecte adverse, adica retentie de urina post-partum si am stat cu sonda 12 zile. bine ca mi-au pus-o pana la urma ca era sa imi pocneasca vezica pt. ca nu si-au dat seama ce am.
depinde cum se prinde vezica deschisa sau stransa atunci cand se face anestezia.
asta a fost partea negativa, dar nu inseamna ca nu a fost bine la nastere, din contra. imi venea sa dorm. ma simteam f. bine dupa ce si-a facut efectul anestezicul.
inainte si dupa e mai rau. inainte ca trebuie deja sa ai contractii si dupa cel putin pe mine m-a durut tot.
chiar si asa a meritat pt. ca nu as fi suportat sa trec prin tot.

nastere usoara si succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Ce sa zic ... e buna si epidurala asta, daca apuci sa ti-o faci . Si eu am vrut-o dar m-am dilatat de la 1 la 10 in jumatate de ora, deci n-am mai apucat-o. Nu mi s-au mai potrivit planurile de acasa cu cele din targ.

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Eu am nascut cu epidurala si nu am simtit nimic la nastere, am nascut dupa 13 minute dupa ce m-am urcat pe masa de nastere si nu am avut probleme dupa.
Cosmina, cu epidurala sa nasti ca altfel e jale!


Luminita si Andrei Tudor (16 august 2005)

Album Andrei

Mergi la inceput