Anestezia epidurala

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Buna fetelor,


Eu nici nu ma gindesc sa nasc fara epidurala.
Stiu ca epidurala se face la dilatatia 4-5cm, asa ca intrebarea mea este : cit de dureroase sint contractiile pina la dilatatia 4-5cm?
Sint suportabile?Eu asa sper.




ile40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiaiuhasz spune:

Si eu am nascut cu epidurala si a fost super. Pt. mine nasterea a fost o placere. Nu regret deloc ca am facut-o.Eu zic ca mult depinde de dr. anestezist.Cel care mi-a facut mie anestezia, este un adevarat profesionist, jos palaria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Si eu tot cu epidurala , desi am vrut natural.
Cu epidural nu faci practic nimic, decit sa astepti sa te dilatezi. E nasol ca nu poti sa te misti din pat... dar in rest nasterea cu epidural e o nastere lipsita de mari emotii si plina de amintiri placute. Cel putin aici, in state.
Sustinatorii inraiti ai nasterii naturale spun ca bb-ul poate fi mai putin alert, ca nu suge imediat dupa nastere, ca mama poate ramine cu sechele (dureri). Mindra mea a supt din primul minut de viata, iar eu ma simt destul de bine. Cam am amteli, dar nu am ajuns la doctor ca sa-mi confirme ca e de la epidural sau e vorba de altceva.
Nastere usoara! (daca iei epidural o sa fie f. usoara.)

Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

quote:
Originally posted by ile77

Buna fetelor,


Eu nici nu ma gindesc sa nasc fara epidurala.
Stiu ca epidurala se face la dilatatia 4-5cm, asa ca intrebarea mea este : cit de dureroase sint contractiile pina la dilatatia 4-5cm?
Sint suportabile?Eu asa sper.





ile40+




Si eu am nascut cu epidurala in ianuarie 2005 si o recomand din suflet, la fel ca si celelalte fete. Durerile la dilatatie mica, pana in 5 cm. sunt suportabile, ca niste dureri menstruale, mai puternice, combinate cu durere de spate. Sau cel putin asa au fost ale mele. Eu m-am internat deja cu contractii regulate la 7 minute, dar cu dureri suportabile. Peste vreo doua ore de astfel de contractii mi s-a rupt apa. Atunci am simtit o mare usurare, s-a eliberat mare parte din presiune, apoi, aproape imediat mi-au montat cateterul peridural si gata cu durerile, au devenit aproape inexistente.
Nu te teme, totul va fi bine mai ales cu epidurala, mai usor de atata nu se poate.
Nastere usoara! si un bebe papacios si somnoros


Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Eu am nascut al doilea bebe cu peridurala, la primul nu am facut. Am nascut sapt. trecuta - cu peridurala - super bine, nici nu se compara (io am termen de comparatie). Durerile pana la dilat. 3-4 sunt ok fata de cele care urmeaza - si pe care nu le mai simti daca faci anestezie. La cusut nu doare, bebe a avut apgar 10, si e o mancacioasa din prima clipa. Poti sa iti misti picioarele. Nu am ramas cu nici o durere de spate su pitic pe creier :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Ce bine ca am mai citit pe aici. Eu aveam o parere groaznica despre a naste normal si cu epidurala. Auzisem de forceps, de alte complicatii.... Daca voi povestiti asa inseamna ca e ok.
Numai ca exista o singura problema la noi in tara: in orasele mici nu se fac cursuri prenatale ca sa te pregateasca pt nastere (gen Lamaze) si de aceea operatiunea "epidurala" poate fi considerata un pericol, pentru ca noi nu suntem pregatite sa stim cum sa reactionam la contractii, cum sa impingem si cum sa respundem la indicatiile doctorului. Si poate de aceea in unele cazuri se recurge la forceps.
Va pup pe toate si gravidutelor: NASTERE USOARA!!!!!

NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (30 saptamani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Am si eu o intrebare. Mie intotdeauna mi-a fost frica de anestezie, nu stiu de ce, nu am facut de prea multe ori. La dentist niciodata, tocmai din considerentul asta. Acum, se poate intampla ceva, reactie negativa la anestezia epidurala? Nu se verifica inainte daca esti alergica sau asa ceva?
Poate ma lamuriti voi. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Bai Luizache, nici nu stiam ca ai fost graviduta!! Felicitari si bb mincacios!!!
Bic, felicitari maica! Vezi ca ametelile pot sa fie de la lohii - in general sint de la fier scazut - eu am uneori cicluri cu ameteli, dar ma si stiu cam anemica.. Da-i cu fier, ori cu cuplemente si vezi ce zice si doctorul. Vitaminele alea Materna, parca sint si pentru dupa nastere, nu?

Burtici, mie mi-a priit epidurala, doar ca m-am cam plictisit. Mie mi-au facut-o la cerere, la dilatatie 1, ca mi s-a parut ca-mi trebe. Cit despre contractii si dureri, depinde de la persoana la persoana. Mai bine asteptati sa vedeti daca nu cumva sinteti in categoria de gagice care nasteti fara sa va dati seama. Daca nu doare (prea tare), nu-i musai cu epidurala. Cit despre contraindicatii, eu n-am auzit de vreuna pentru bb. Bebele meu a fost si activ si mincacios de cum a iesit. Pentru mama se pare ca exista riscul infim de a paraliza. Daca e anestezistul complet imbecil sau beat mort sau mama are o coloana de extraterestru, complet in afara cunostintelor medicale existente. Am auzit de un singur caz, pentru care s-a si facut mare vilva. N-am auzit sa fie si al doilea caz, nu inseamna ca nu exista..
Va pupa mama si s-aveti nasteri usoare.

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

si eu sunt absolut pentru anestezie. cateva fete eram la un dr si ni s-a facut peridurala, iar 2 fete la alt dr care nu agreea deloc ideea de anestezie. am nascut in paralel. noi eram vreo 5 si am nascut de nu s-a auzit o soapta, iar celelalte 2 fete au urlat de nu se poate si nu terminasera cand noi eram deja in drum spre salon. mi-era chiar mila de ele si... un pic jena ca ma tineam la glume cu dr, i-am zis dr-ului cand ma cosea ca mai fac 10 copii asa.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

Salutare Cosmina, burticute, bebei si bebelute...

La inceput dr mi-a recomandat cu multa incredere epidurala pentru a avea o nastere lipsita de dureri. Acum cand ma apropi de momentul mult asteptat parca am o indoiala. Am fost in spital si am "vazut" paciente care au nascut f repede si nu s-au plans de durere, fara epidurala.
Am mai citit undeva cum ca epidurala ar "imterveni" intr-un fel in relatia mama - prunc si ca exista riscul sa apara un fel de stare depresiva dupa nastere.

Nu stiu ce sa zic. Inca ma mai gandesc. Oricum va astept si eu ca si celelalte viitoare mamicute cu recomandari.



zax 29+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20711;28/st/20060614/dt/-5/k/bb74/preg.png

Mergi la inceput